Ruiny

Thriller podle knihy amerického autora Scotta Smithe, který sám napsal i scénář.  Parta Američanů tráví dovolenou v mexickém letovisku. Po několika nudných dnech strávených především na pláži popíjením tequily se seznámí s Němcem Mathiasem, jehož bratr se vydal do džungle na archeologickou výpravu a od té doby o sobě nedal vědět. Dostanou nápad a vypraví se do džungle zjistit, co se stalo. Zde se dostanou až k tajemnému pahorku, střeženému obyvateli nedaleké mayské vesnice. Jakmile na pahorek porostlý divnými liánami vstoupí, Mayové je pod hrozbou zabití odmítnou z pahorku pustit. Zdá se, že na pahorku je přítomno cosi starobylého, tajemného, toužícího po krvi... Netrvá to dlouho a první z nich zemře... Zachrání se zbytek ze spárů podivné kletby? (Sofia)

JimmyII

Problémem tohoto filmu je jeho žánr. Zajímavý námět by totiž vynikl spíš v případě thrilleru/dramatu, který by šel víc po mytologii záporáka-kytkáče. Jako teenage survival to dosti zklamává, protože scénář vrší klišé za klišé a je to jaksi průměrná klasika. Neurazí, nepotěší. ()

Lachtaan

Extrémně nápaditý námět převlečený do klišoidního kabátečku. Zpočátku solidně vyhlížející hororová jednohubka, kde se nevysvětlitelným způsobem začne umírat značnou rychlostí a ke konci vaše mysl trpí více než oběti prapodivné moci mexické džungle. ()

Cushing

Velká společnost velkoryse zafinancovala a velkolepě nasnímala film, jehož zábavní potenciál je slabší než bylinkový čaj. Masožravá bylina-zabiják koření snad až někde v 50. letech (už tehdy byla takováto "monstra" trapná), ale teď ji tedy někdo zase zalil a ona nám pěkně vykvetla -- mimochodem zelená se a hezky kvete i v útrobách pyramidy, v naprosté tmě, bez slunce a vody. Ach jo. Škoda času. ()

lennyd

Partička Američanů je natolik znuděna poleháváním v hotelu při dovolené v Mexiku, že ani neváhají, a přijímají nabídku německého spolu-dovolujícího se Matthiase na návštěvu ruiny ležících nedaleko. Matthiasův bratr se vydal ruiny prozkoumat, a od té doby se neozývá, a tak se jej Matthias vydává hledat. Ruiny skupina opravdu nalezne, ale kromě opuštěných stanů a podivné rostliny pokrývající mayskou pyramidu zde není nic podezřelého. Když se ale rozhodnou ruiny opustit, obklíčí je skupina domorodců, a zabrání jim odejít. Zdá se, že budou muset na ruinách nějaký čas zůstat ... Přiznám se, film jsem si vyhlídl jen pro to, že zde jednu z hlavních rolí hraje moje oblíbená Jena Malone, a čekal jsem jen obyčejnou vyvražďovačku (tím si prostě musí projít každý z herců/hereček). Ale musím uznat, že jsem byl velmi mile překvapen - ruiny mají naprosto úžasnou atmosféru, kterou mi nedokázala znechutit ani role napsaná pro Jenu Malone (být to blondýnka, tak řeknu typické blondýny). Hororových scén je ve filmu docela málo, ale jak už to bývá, strach z "neznámého" dává víc, než kdyby se zde prohánělo tucet strašidel. Moc moc příjemné překvapení... ()

honz

V tomto žánru v podstatě tuctový příběh, u kterého můžeme celkem snadno předpokládat, jakým směrem se bude vyvíjet i jak dopadne. Parta mladých přátel hledá dorodružství v něčem neznámém a tajemném. Proto se vydají po stopách bratra svého kamaráda do "zakázané" mayské vesnice (také přitažlivé téma z hlediska neobjasněného zániku této vyspělé civilizace). Film však zaujme vystižením atmosféry stupňující se nervozity a strachu k pocitům nejistoty až beznaděje a vzrůstající vzájemné nedůvěry. ()

Antek

Románová předloha, kterou vytvořil Scott Smith (autor vynikajícího Jednoduchého plánu Sama Raimiho) stojí především na pečlivém vykreslení psychologického pozadí hlavních postav. Tomu se jaksi filmem můžete věnovat jenom těžko, a tak zatímco v knize dočítáte 200. stranu (tedy skoro polovinu), film našlapuje teprve do 20. minuty. Změn, které Smith (i v tomto případě jako autor scénáře) učinil, je více a pokaždé k lepšímu. Některé scény udělal akčnější a údernější, překopal osudy postav a ponechal jenom to nejdůležitější. Nic by to ovšem nebylo platné bez schopného režiséra. A tím Carter Smith bezpochyby je. Troufám si tvrdit, že takhle vymakanou kompozici obrazů a úhlů kamery jsem neviděl od dob Pláže (obojí práce Dariuse Khondjiho). Ruiny jsou napínavým chytrým thrillerem (horrorem bych je nenazýval ani z rezervou), který stejně jako předloha zkoumá jednání postav, postavených do krajní situace. Není to snadná podíváná a vyžaduje jistou dávku tolerance, ale ve výsledku se divákovi bohatě odmění. ()

Mihail123

Hrôza. Ak je niektorý horor originálny, tak tento to rozhodne nie je. Banda tupých američanov, ktorých hrajú známi či neznámi herci je jednoducho totálne bez logiky. Bez logiky je aj otrasný námet a prehlúpli scenár. Rastlinky zabíjajúce blbých američanov vážne nemusím. Asi som videl iný film ako ostatný. ()

LeG!oN

Survival jak má být. Perfektní zápletka a "správně" špatný feeling zhruba od půlky filmu. Škoda jen toho velmi pomalého rozjezdu, to je to, co mě vždycky na některých hororech ničí a unavuje (film jsem dokoukal až napotřetí protože jsem dvakrát usnul). Neříkám, že by mělo být gore a napětí hned od začátku, ale nic se nemá přehánět. Jinak ale mohu doporučit, flora x fauna 1:0. ()

Petr23

Svižný horor, průměrné jednoduchá zápletka nědělá z tohoto dílka zrovna nejlepší film všech dob. Ale koukat se na to dalo. Jedinné se mi nelíbilo nelogicky se chovající se postavy. Plus připisuji předevších dobré kameře, zlověstné hudbě a celkové stopáži. ()

darek kartac

Jak řekl SLASHER nevěřil bych v horor o zabijáckých kytkách. Tenhle je právě zmiňovaném tématu a povedl se. Skupinka domorodců nechce pustit turisty s posvátné piramidy. A proč? Protože na piramidě je masožravá kytka, kterou jsou napadeni. Ve filmu je i pár ošklivých záběrů, ze kterých mi nebyo nelíp. Filmík se povedl. :) ()

Danny F.

Nějaká masožravá rostlinka? Proč ne. Je to solidní film. Krve bylo v rámci možností dost a je dobře natočen. 65% ()

lykan9

Nebýt vražedné révy, jakož to nadpřirozeného efektu, tak jsou Ruiny spíše slušným psychothrillerem. Což by nevadilo, ale v závěru jsem měl pocit chybějícího tahu na branku. Jinak se však jedná slušný napínavý film, který nijak zbytečně není natahován a jde rovnou na věc. Možná bych si i přál, aby vzniklo i pokračování, aby bylo pár věcí osvětleno a nemusel jsem si smířit jenom s tím, že to tu je a vždycky to tu bylo. Uvidíme, přesto, že je to již starší kousek, tak k tomu třeba jednou dojde. ()

Guzo

Nevim nevim, neni to ani jeden z těch úžasných hororů, ale vyložený propadák také ne.. Asi jsem čekal, že na té Mayské pyramidě nakonec přeci jen bude něco víc, než jenom kytka, co žere maso a umí napodobit vibrace. Jednoznačný plus ale dávam za květiny lezoucí pod kůží a hlášku "Ještěže jsme mu ty nohy uřízli" :) ()

huli601

Piati mladí ľudia, ktorých niečo zabije- to originálne nie je, ale čo ich zabije?- to originálne je, ale.... mne sa to až tak nepáči. Pozeral som to o polnoci a zaspal som skoro- takže ma to nudilo kúsok. A nie je to horor. ktorý patrí medzi strašidelné. ()

drackula

Vcelku príjemné prekvapenie. Čakal som nejaký klasický tupý teenage horror ako partia mladíkov prebudí nejaké tisícročné zlo ala démon, duch, mrtvola, zviera...atd. Ale to čo nastalo som fakt nečakal. Kvalitná atmoška, krvy dá sa povedať že vcelku decentne. Suma sumárum fakt príjemné prekvapko - 80 % ()

Kosmik 1

Knihu jsem dočetl pár dní před shlédnutím filmu a jak už to tak bývá, kniha byla o 200% lepší než film. Ikdyž z tohoto dílka nemám zrovna nejlepší dojmy a normálně by to bylo tak na jednu hvězdičku, tak na druhou stranu jsem rád, že byly Ruiny zfilmovány, ikdyž ne moc úspěšně. Tak alespoň 50% dám, ale pro ty co četli knihu, mohu vzkázat, že budou zklamáni stejně jako já. Ono to ani jinak nejde, chybí tu tolik podstatných věcí, postavy jsou prohozené a i ty liány byly strašlivě jednoduché. Na rok 2008 by se daly ztvárnit rozhodně lépe. No a závěr se na můj vkus také nepovedl. ()

Kali4

[Unrated version] Osobně jsem očekával spíš horor s dusnou atmosférou, na kterou jsem se těšil a nakonec se jí nedočkal, než krvavou řezničinu. Ale budiž, i tak to zejména díky dobrým hercům a několika velice cool scénám (nohy) funguje, i když hororová atmosféra vlastně tak nějak chybí a z toho řezání a krájení mi bylo trochu šoufl. Práce s napětím v některých pasážích režisérovi skutečně vyšla, především vnímání paranoii Laury Ramsey bylo zručně postaveno na divákově četbě děje. Konkrétně mám na mysli chvíle, kdy jsem netrpělivě čekal, až se konečně sama .... Trochu mne pak zamrzely některé možná i úmyslné nedotaženosti ve scénáři, který sice představil postavy, které jednaly pěkně v souladu se svým naturelem (přičemž každá z postav měla nastaveny vlastní hranice, za které ani v situacích s extrémním tlakem na psychiku nešla), ale místy se dopouštěly skutečně do očí bijících, až stupidních kiksů. P.S. „Imitující“ kytky jsou trochu wtf, obzvlášť když „imitují“ mobilní telefon. ()

Roseinka

Tenhle film jsem viděla úplnou náhodou pár týdnů poté, co jsem přečetla knihu a vůbec jsem netušila, že existuje i film. Myslím, že by se to dalo natočit o chlup lépe. Kniha je přece jenom kniha. Ale bylo to koukatelné a občas i napínavé, tak proto 3 hvězdy. ()