Ruiny

Ruinen

Ruiny

The Ruins

Horor / Thriller

USA / Německo / Austrálie, 2008, 90 min (Director's cut: 93 min)

Réva měla podle mě dostat vězší šanci. Řekl bych,že je pasivní a film si více soustřeďuje na charekter postav,tak já tam tu révu beru jako doplněk. Film se sice nedrží knihy,za to horor za denního světla je těžké natočit,ale tady se to povedlo. Jinak zklamal mě odbitý konec a nějaké pořádné vysvětlení tady není,ale nevadí,nechává to nějakou záhadnou atmosféru.(10.1.2009)

• Hrabka

Tento thriller se mi moc nelíbil, na poprvý vůbec, při druhý šanci to bylo o něco lepší, ale i tak mě to nijak nedostalo. Vraždící liány (nebo co to bylo) jsou dost chabý a samotný nápad takovéhoto nepřítele je celkem podivuhodný a moc mi neseděl. Napětí to nějaký má a dostaví se i drastické scény, který stojí za to, ale v celkovým pohledu je to pro mě spíše podprůměr. Navíc konec jsem očekával nápaditější. 45%(17.5.2009)

Je to celkom dobrý hororový thriller. Má dosť dobrý príbeh o skupinke mladíkov na dovolenke v Mexiku, ktorí sa po zoznámení s bratom archeológa rozhodnú ísť pozrieť neznámu starobylú pyramídu, ale po priblížení k nej sú ozbrojenými miestnymi obyvateľmi prinútení na ňu vyjsť, pričom im bránia odísť, ale nanešťastie pyramída je obrastená veľmi nebezpečným systémom rastlín, ktoré sa živia mäsom. Zo spracovania mám ale skôr len priemerné dojmy, z tohto originálneho námetu sa dalo získať aj o dosť viac, ale miesto toho sa tvorcovia držali skôr zaužívaných postupov, čo výnimočnosť takmer úplne zničilo, ale zase stále sa tu toho dalo aj dosť pokaziť, takže nemôžem ani moc kritizovať. Po úvodnom typicky nezaujímavom zoznámení s postavami sa čoskoro dostanú do džungle, kde už sú prinútení vyliezť na pyramídu a potom sa už na to dobre pozerá, síce tu toho moc neprekvapí, ale ani moc nesklame. Ale mrzí ma nevyužitie potenciálu rastlín. ktoré sú až moc držané v úzadí, síce takto to pôsobí uveriteľnejšie, ale väčšie zameranie na horor by filmu pomohlo. A tak tu po stránke hororových scén nie je až tak moc o čo stáť, zaujme pomerne drsná amputácia a to je prakticky všetko, tých pár úmrtí pôsobí len obyčajne a rastliny takmer nič nepredvedú. Herecké obsadenie je celkom slušné, je tvorené hlavne mladíkmi, čo vo väčšine podobných filmoch prekáža, ale tu sú to pomerne zaujímavé postavy, ktoré sú navyše aj dobre zahrané, hlavne Jonathan Tucker v hlavnej úlohe. Réžia mohla byť aj lepšia, ale na ten priemer stačí a s technickou stránkou som rozhodne spokojný, dobrá kamera, slušné triky a k tomu aj príjemné prostredie, tu nemám čo vytknúť. Z tohto potenciálu sa dalo získať aj viac, ale čo už, aj takto je to celkom slušná zábava, ale skôr len na jedno pozretie. Objektívna kvalita filmu- 62%, film sa páči mne na 63%.(8.9.2008)

Pár let zpátky jsem četla knižní předlohu a vztekla jsem se na autora anotace, protože celý děj vyžvanil dopředu - včetně pořadí odkapávajících turistů. Co mělo být objeveno postupně, odhalila jsem pouhým letmým nahlédnutím na přebal - to fakt nasere a zkazí zážitek z četby! S filmem je to do jisté míry podobné: holt jsem věděla dopředu, co se bude dít a scénář mě překvapil jen několika změnami, málokdy pozitivními. Řecký turista se moc nehodil do krámu a německý musel převzít osud řeckého, aby oba američtí zástupci mužského pohlaví mohli být ti kůůl gájs s nervy jako ocelová lana. US holčiny byly správné hysterky a kupodivu jedna z nich měla i trochu špeků a brejle! Závěr se od románu lišil, spisovatel byl příjemně nekompromisní a taky více vysvětloval - film má v tomto ohledu vážné trhliny, např. neříká, proč vlastně domorodci odmítali turisty pustit. Pochválit je nutno výpravu, flórou zarostlá pagoda v džungli vypadala lépe než v mých představách. Nejspíš bych hodnotila výše, nečíst knihu, takhle se můj dojem pohybuje okolo slušných 70%.(27.9.2010)

Čekal jsem ještě větší hororovej nášup, ale i tak jsem hodně spokojenej, jelikož se jedná o fakt výbornej a hlavně dost netradiční a originální horor, kterej i v pozdních hodinách, kdy už sem byl celkem unavenej, mě dokázal vybičovat tak, že sem na to občas čuměl s otevřenou hubou a vůbec sem se už necítil unaveně. Byla to fakt hodně napínavá podívaná v některých momentech a i když se v podstatě nejedná o žádnej brutální krvák, kde by lítaly střeva, tak se občas urodí hodně zajímavá, krutá a brutální scénka, která si nic nezadá s horory na tohle přímo zaměřenými, za všechny musim vyzdvyhnout jednu, která mi uvízla v paměti a to tu s odřezáváním nohou, to byla fakt síla. a bylo to naprosto mistrovsky provedený.(28.6.2008)

• - Pot na hercích imitovala nastříkaná voda a olivový olej. (Cheeker)

• - Film byl v USA a několika dalších zemích uveden v kinech, někde stejně jako u nás rovnou na plackách dvd. Sice jsou čísla o rozpočtu filmu přísně tajena, ale kolik film vydělal jasné je. Celosvětově horor Cartera Smithe utržil 22 milionů dolarů (což je také možný rozpočet filmu), takže mohou být producenti a studio Paramount šťastni. (Rodriguez)

• - Vzhled rostlin byl inspirován dýňovými úponky. (akisha)