Ruiny

Trailer

Thriller podle knihy amerického autora Scotta Smithe, který sám napsal i scénář.  Parta Američanů tráví dovolenou v mexickém letovisku. Po několika nudných dnech strávených především na pláži popíjením tequily se seznámí s Němcem Mathiasem, jehož bratr se vydal do džungle na archeologickou výpravu a od té doby o sobě nedal vědět. Dostanou nápad a vypraví se do džungle zjistit, co se stalo. Zde se dostanou až k tajemnému pahorku, střeženému obyvateli nedaleké mayské vesnice. Jakmile na pahorek porostlý divnými liánami vstoupí, Mayové je pod hrozbou zabití odmítnou z pahorku pustit. Zdá se, že na pahorku je přítomno cosi starobylého, tajemného, toužícího po krvi... Netrvá to dlouho a první z nich zemře... Zachrání se zbytek ze spárů podivné kletby? (Sofia)

Trailer

castor

No, i když se přiznám, že mám v hororovém žánru raději hmatatelnější látky a nejsem typ, co z jedněch uřezaných končetin skáče radostí, tentokrát jsem se příjemně tetelil. Dávám přednost hutné atmosféře (té se mi dostalo vrchovatě), NEsamoúčelnému násilí a když už žánrová klišé, tak alespoň řádně zakamuflovaná. Ruiny se nestydí za to, čím jsou. Béčkovým thrillerem, u kterého budete místy přivírat oči, bát se poskrovnu a brzy na to celé zapomenete. Navíc relativně často překvapí (což debutující režisér korunuje několika dobrými nápady ve vývoji děje) a slušně odsýpají. No, takže.. je jenom dobře, že čtveřici mladých přátel na dovolené popíjení koktejlů nebude bavit věčně, proto se rozhodne k malému dobrodružství v podobě mayského pahorku kdesi v lesích, který nyní slouží jako archeologické naleziště zahalené tajemstvím. Naštěstí nezůstaneme jen u propocených triček dvojice slečen, ale netradiční námět nás s nutnou pomocí ozbrojených a nesmlouvavých „domorodců“ vystřelí nahoru na pahorek naleziště. Tam mj. vegetuje slušné množství popínavých rostlin (Adéla ještě nevečeřela po americku) a můžeme tak směle zatleskat úspěšnému pokusu o nastupující špinavost a brutalitu. Nervozita přibývá, obviňování se hromadí, klišé kupí - a neokoukaní herci odvádí překvapivý nadstandard. Přiznejme si ale, že se divák musí HODNĚ povznést nad faktem, že zabijáky jsou logicky uvažující rostlinky (které navíc kapánek fušují do mobilů). Takový sympatický, krvavý průměr.. jen tak dál!! ()

Hakha

Povedený horor, u kterého jsem si na začátku říkal, že mě čeká dost velké utrpení, ale film utekl jak voda a závěrem dobře gradoval, měl tu správnou atmosféru a objevilo se zde mnoho povedených sekvencí. Pro fanoušky hororů i pro lidi, co mají chuť na napínavé béčko jistě doporučuji, mé hodnocení 3 hvězdičky... ()

Dudek

Tradiční horor s netradiční zápletkou, v jejímž středu neční nic menšího než po čersvém masu toužící rostlinky. Dokud příběh plynul pomalu, byl jsem docela spokojen, odstrašení přišlo až po nepříjemném zjištění, že ony tajmené květiny jsou logicky uvažující tvorové (!), kteří dokonce dokáží svou oběť vábit pomocí zvuků mobilního telefonu. Je ovšem třeba uznat, že tvůrcům se podařilo dodat snímku působivou atmosféru, která sice není děsivá, ale paradoxně vám možná připomene vaší zahraniční dovolenou. Díky počáteční nevědomosti a hlavně velmi dobře volenému rytmu snímek dobře uteče, tedy až na nepříliš povedenou seznamovací část. Od chíle kdy jsou hlavní postavy na cestě k pyramidě směřuje snímek velmi rychle do svého nepovedeného dvojího - zbytečně efektivního - finále. Smůle je ovšem v tom, že oba konce jsme jakožto žánru znalí čekali a právě ono zdvojení nepůsobí příliš dobře. ()

Shadwell

Ruiny, to je žánrová romantika s náběhem do soft-porna umístěná do eko-hororu. V čem je problém? Zatímco v romantický první části má film dostatek alibi, aby sváděl postavy dohromady s jinými postavami a poté všechny postavy poslal kamsi do hrůzyplného prostoru, v momentě druhý hororový půlky se tyhle konstrukty stávají moc okatými a nepoužitelnými, jenže film se jich nadále drží. Tudíž tak jako se postavy mění v nelidské a zhuntované figury, mění se v podobně nelidsky ne-sledovatelnou podívanou i celý film. ____ Uznání patří za vykreslení hrdinů, vedoucí k jejich jasné rozeznatelnosti (pozor, nezaměňovat s mnohovrstevnatostí, protože všichni v Ruinách mají identické povahové vlastnosti). Třeba v Pádu do tmy Marshallovi všechny ty holky splývaly. A fakt není výmluva, že je profilace a psychologizace postavy zbytečná, poněvadž v dalším záběru nedobrovolně zařvou. To v Ruinách potřeboval Carter Smith na čitelné představení a rozlišení všech pěti teenagerů pouze prvních deset minut. ()

2-Xtreme

Som rád, že film naplnil moje očakávania. Zo začiatku to vyzeralo na další obyčajný teen horor, ale potom sa to celkom pekne rozbehlo a film začal mať tie správne grády. Po pár povinných obkecávačkách a oboznámením s postavami pri ktorom som si hned spomenul na Boylevu Pláž prichádza na rad to, na čo som tolko čakal. Asi po 20 minútach sa film uberá tým hororovejším smerom a dostávame poriadnu dávku adrenlínu. Atmosféra sa začala skvelo formovať a nakoniec diváka udrží v nekľude až do samotného záveru filmu. Musím pochváliť originálny a nie často videný dej filmu, ktorý sa na prvý pohľad môže zdať ako blbý vtip, ale chvalabohu to dopadlo všetko dobre a film je seriozny. Áno, kvetiny čo žerú ludí :) je tak trochu úlet, ale nečakajte, žiadnu "Adelu, ktorá nevečerala". Dočkáte sa nejakej tej mrtvoly, aj krv bude tiecť a ja osobne budem dlho spomínať na scénu s amputáciou nôh. Dávam 75%. ()

• Obsazení filmu není nijak zvlášť průrazné, ale Jenna Malone (hraje Amy) jste mohli vidět většinou v malých rolích známých filmů, jako: Kontakt, Hra snů, Návrat do Cold Mountain nebo Pýcha a předsudek. V roce 1998 byla nominovaná na Zlatý globus za roli v televizním filmu Hope. (Rodriguez)
  • Přestože se film odehrává v létě v Mexiku, natáčelo se převážně v zimě v Austrálii. (Cheeker)
  • V knihe nie je reč o žiadnych „ruinách“, len o kopci zarastenom viničom a doň vysekanej šachte. Režisér Carter Smith navrhol zmeniť ho na staroveký mayský chrám, s myšlienkou, s ktorou spisovateľ Scott B. Smith súhlasil. (Pat.Ko)