poster

Synové a dcery Jakuba skláře (TV seriál)

Drama / Historický

Československo, 1985, 12 h 45 min (Minutáž: 13x55 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Kamera:

Alois Nožička

Hrají:

Luděk Munzar, Eva Jakoubková, Jaroslav Moučka, Slávka Hozová, Radovan Lukavský, Jana Štěpánková, Petr Kostka, Jana Preissová, Jiří Krampol, Ota Sklenčka (vyp.), Daniela Kolářová, Marta Vančurová, Jaromír Hanzlík, Svatopluk Skopal, Petr Čepek, Stella Zázvorková, Jaroslava Obermaierová, Hana Maciuchová, Uršula Kluková, Zdeněk Martínek, Bronislav Poloczek, Ladislav Frej st., Josef Větrovec, Evelyna Steimarová, Miroslav Středa, Petr Haničinec, Boris Rösner, Václav Sloup, Světlana Nálepková, Břetislav Slováček, Zdeněk Žák, Oldřich Vízner, Jana Andresíková, Milena Steinmasslová, Julie Jurištová, Jan Hrušínský, Jiří Štěpnička, Radoslav Brzobohatý, Svatopluk Matyáš, Lenka Kodešová-Skopalová, Josef Bláha, Jaroslav Cmíral, Jiří Holý, Josef Patočka, Jiřina Štěpničková, Václav Kaňkovský, Vladimír Bičík, Jan Faltýnek, Zdeněk Řehoř, Pavla Maršálková, Jana Vaňková, Ondřej Kepka, Jiří Němeček, Vlastimila Vlková, Milan Riehs, Gabriela Osvaldová, Ludmila Roubíková, Robert Vrchota, Jindřich Narenta, Jiří Havel, Libuše Štědrá, Karel Houska, Rudolf Vodrážka, Otto Lackovič, Ladislav Šimek, Milan Neděla, Libuše Geprtová, Jindřich Hinke, Ivanka Devátá, František Kovářík, Marie Rosůlková, Bedřich Prokoš, Mirko Musil, Antonín Navrátil, Čestmír Řanda st., Karel Augusta, Jan Kuželka, Věra Koktová, Klára Jerneková, Antonín Molčík, Roman Hemala, Jan Vágner, Jiří Samek, Jan Pohan, Jiří Sedláček, Karin Babinská, Jana Janatová-Havlátová, Jan Vokurka, Alexander Kučerenko, Andrea Malá
(další profese)
 • NinadeL
  *****

  13/13 Rodinná sága z Albrechtické huti se odehrává v letech 1899-1957 a sleduje tak takřka celý život skláře Jakuba Cirkla a jeho rodiny. Dlouho jsem o seriálu jen slýchala a když se konečně prolomily ledy, byla jsem velice ráda za obě novodobé reprízy na Primě. Protože nic není horšího v současnosti, než cenzura naruby. Fascinující vyprávění pamětníků předrevolučního (premiérového a do té doby posledního) vysílání bylo maximálně pozitivní a já jsem si pak zamilovala především geniální figury hrané Borisem Rösnerem, Danielou Kolářovou, Jiřím Krampolem, Hanou Maciuchovou a Světlanou Nálepkovou. Samozřejmě, že zub času taky udělal svoje, ale pro fandy českého seriálu není Sklář nikdy špatnou volbou. A politika? Snad si to dnes všichni umíme přebrat a zůstane nám jen to dobré.(25.1.2009)

 • Phex
  *****

  Grandiózní vrchol české seriálové tvorby !!! Se sklářskou rodinou Cirklů, a hlavně jejím zakladatelem Jakubem (L. Munzar), si prožijeme nejzásadnější období našich moderní dějin (1899 - 1957) a je se na co koukat. Rodinné vazby i zápletky, které Dietl rozehrává na pozadí historických událostí, rezonují lidskostí a pravdivostí. Herecké výkony jsou špičkové, v podstatě až na dětské herce, všichni zúčastnějí předvádějí to nejlepší (jak třeba Luděk Munzar hraje že má vztek - mistrovské). Doba vzniku (1985) a Dietlův scénář možná leckoho odradí a nebo přimějí k předčasnému soudu o komunistické propagandě, ale troufnu si říct, že opak je pravdou. Seriál řadu politických věcí podává s velkým nadhledem.(22.8.2012)

 • curfew77
  ****

  Moc hezky napsaný seriál, exkluzivní herecká sestava, Haničincův možná nejlepší československý televizní záporák všech dob a pro nedivadelní publikum zdaleka nejviditelnější role Luďka Munzara. Vadily mi jen místy dost papundeklové interiéry a rozvláčné tempo některých scén (oboje je ovšem snadno pochopitelná daň době, kdy SaDJS vznikaly), a pak taky přeci jen naivní zápletka kolem sebeobětování Toníka v podání Sváti Skopala - takhle pitomě by se asi nezachoval ani (románový) Julek Fučík. Jinak ale velmi poučné a místy hodně silné. Dá se to napsat skoro u všech Dietlových seriálů - takové věci se už dneska prostě netočí. 80 %.(9.9.2016)

 • ivamka
  ****

  Když to srovnám se současnými seriály, je to jednička. Dobově zasazený seriál a Luděk Munzar zde zestárnul o padesát let asi. Moc dobře zahrané a divím se, že i komunisti pustili ukázku toho, jak se to mlelo od počátku dějin. Škoda, že nenatočili pokračování ve stylu Vyprávěj. Bylo by to mnohem pravdivější. Hodně mně zajímá jak jsou na tom skláři dnes. Krásné ukázky výroby skla.(7.8.2013)

 • velkyvezir
  *****

  Nejlepší Dietlův seriál plný člověčiny. Výborný seriál mapující několik generací sklářského rodu, který výtečně zobrazuje klady a zápory našeho národa. Někdo může seriálu vytýkat, že je tam obhajoba komunismu v podobě stranicky aktivního Toníka, ovšem opak je pravdou. Seriál zachycuje právě ony paradoxy dějin, kdy i v jedné rodině byly zcela odlišné typy, zde v podobě spravedlivě smýšlejícího až naifního Toníka, jeho bratra Pepu, jenž ideologii naopak od počátku chápe jako hrozbu pro svoboné podníkání, či nejstaršího bratra Jakuba, prototypa člověka, který v podstatě se štěstím dobyl vysoké funkce, aby následoval hluboký pád, ovšem v závěru zůstává oním hodným synem, který ctí svého otce. Úcta k člověku, to je hlavní poselství tohoto seriálu a kdo kriticky vypichuje jen politiku, dělá zásadní chybu. Životní role Jiřího Krampola a Petra Haničince, kterí tak trochu i převyšují jinak vyníkajícího Luďka Munzara. Nezapomenutelný je rovněž Boris Rörsner v roli Schlapkeho.(25.2.2007)

 • - Hostinec, kde se koná silvestrovská zábava na přelomu roku 1899 a 1900, je ve skutečnosti hostinec v Mnichovicích u Prahy. (Cucina_Rc)

 • - Ve 13. díle s názvem "Jubileum" je při zatýkání Božka (Petr Haničinec) vidět v odraze na střeše auta zvukový mikrofon. (pávek)

 • - V seriálu byly pece vytápěny plynem a přívodní potrubí bylo zakryto dřevem. (jenik71)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace