Godzilla Minus One

• Japonsko Godzilla -1.0 (více)

Příběh filmu se odehrává v období po druhé světové válce, kdy je Japonsko na dně svých sil. Jenomže z jaderného spadu Hirošimy a Nagasaki povstává velké monstrum jménem Godzilla, která zaútočí pár týdnů po skončení války a dostane Japonsko ješte do větších problémů. Podaří se zničeným lidem přežít... natož se bránit? (HanzoBureshi)

ratpile

Godzilla jako reflexe (po)valáčného japonska. Nevím, jak běžná japonská populace vnímá svou účast ve druhé světové válce (zajímavé téma btw), ale snímek funguje jako tak akorát hluboká metafora osobní/národní viny, vykoupení a povahy japonské společnosti a zároveň jako monster movie, který umí být epický a přesto minimalistický a v rámci žánru vynalézavý. Chování postav bylo pro nás klasicky nepochopitelně afektované, ale možná i to přidalo filmu na silnějším vyznění. ()

Danny723

Lidi budou psát, že je to vzdává hold té klasické Godzille, ale já to v tom fakt nevidím. Co je to za hold uvalit neskutečně prachy za CGI efekty, kde si co chvíli říkám, že to vypadá jako by použili plátno a loutky. Kde si říkám jestli je to CGI Godzilla nebo chlápek narvaný v gumovém obleku jako před 50 lety? Jo, je to Japonské, hlavní postava je srab a průměrný vidlák, jeho myšlenkové pochody normální smrtelník nepochopí. Fakt na takového hrdinu koukat nemusím. A samozřejmě jako vždy je každá emoce po Japonsku přehrávána až hanba. ()

mikhail

Tak takto priatelia  má vyzerať kvalitný akčný snímok súčasnosti! Nie ten stokrát prevarený odpad, čo produkuje Marvel a DC. ()

SAINTS

Godzila- 1.0 je najlepší akčný film roku 2023. Tento komentár o americkom imperializme. povojnovom nešťastí, vine preživších a atómovej sile má historickú hlbku a vzrušujúce scény. Scenárista a režisér Takaši Jamazaki vracia úctyhodné  monštrum späť ku svojím koreňom a opäť slúži ako stelesnenie obáv Japonska z jadrových zbraní po druhej svetovej vojne. Yamazaki však do príbehu prináša aj niečo nové: modernejšie chápanie a hlbokú citlivosť voči ľudským psychologickým stavom, ako je posttraumatická stresová porucha a vina pozostalých ako aj kritiku nacionalistického machizmu, ktorý formoval japonských vojakov. Film ponúka veľké akčné sekvencie s tichými charakterovými chvíľami. Tí čo sú zvyknutí na americké trháky asi budú sklamaní. Pre mňa jednoznačne najlepší Godzila film. ()

ESW

Tohle časem cestující japonský herectví není pro mě. Vlastně je to spíš naprosto nesnesitelné. Každopádně hvězdu za ten kulervoucí výbuch. ()

jprmusic

Kdybych byl Japonec, asi bych dal plný počet. Jenže nejsem. Btw co ten konec? Na čem celou dobu stála? Na 1,5 km vysoký židli? Chvílama to bylo jak od Cimrmanů ... ()

adamix

Myslím si, že serióznejší a pravdepodobne ani lepší film o Godzille už nikdy nevznikne a tento film je vlastne dôkaz, že návrat k tradičnejším príbehovým štruktúram, ktoré sú spojené so súčasnými štandardami veľkého filmu, sa vypláca (ako napríklad predvlaňajší Reevesov netopierí hrdina). Godzilla Minus One je zložkou dvoch filmov, z ktorého jeden ukazuje povojnové Japonsko, ktoré sa pomaly ale ťažko spamätáva zo zdrvujúcej vojny a v tom druhom vystupuje obrovský atómový jašter, s ktorým sa tamojšie obyvateľstvo snaží vysporiadať. Triková stránka geniálna, emócie sú silné a samotná Godzilla je tu konečne zlá a nie je z nej len kolosálny hrdina, ktorý má v obľube ľudí, ale pôsobí z nej hrôza tak, ako to má byť. Za mňa 90%. ()

Venom666

Ve filmu zazní hláška godzilla vypadá pěkně naštvaně, já bych řekl godzilla vypadá pěkně směšně. Bavilo mě to jenom jako poválečné drama a pokaždé když se objevila godzilla tak jsem jenom kroutil hlavou. ()

mrclTV

Iba domáci vedia spracovať svoju tému takto dobre. Samozrejme, nie je to žiadny dokonalý film, no tento výtvor je stále prudko pozerateľný (už neviem koľký) reštart Godzilly. Balzam na oči aj dušu oproti vyfarbičkovaným prehnaným somarinám z amerického Monarch monsterversa. Tu sa držíme pri zemi (fakt prvotriedne triky, vzhľadom na možnosti) a do deja je zapracovaný celkom slušný (rozumej normálny a nie úplný výplach) povojnový príbeh o vojakovi s výčitkami (má síce občasné diery a barličky vo svojom rozprávaní a je to predvídateľné ako dážď na Medarda, ale stále sa to dá prežiť a je to lepšie ako dutá Zem a podobne srandy). Jeden z tých lepších Godzilla filmov. PS: Klasická zvučka nechýba! ()

RafaKrakal

Godzilla se vrací ke kořenům a je to dobře. Příběh funguje i bez hlavního monstra, nicméně když se na plátně objeví Godzilla, tak se dočkáme směsice velkolepých efektů a velmi kvalitní hudby a především skvostné akce. Pro milovníky tohoto žánru je to takřka povinnost. ()

PaTeXx

Mínusová Godzilla mi ukázala dvě věci. Když je nasraná ještěrka na plátně, je z toho kulervoucí podívaná. Pokud naopak ne, můžete zaplňovat čas žraním nachos s cheddarovou omáčkou a usrkáváním ledového čaje, dokud ty zdlouhavé a dialogy přeplněné scény neskončí (doporučuji si vzít větší menu, těch pasáží je tam fakt hodně). Tři hvězdy dávám za efektivitu práce s nízkým rozpočtem, protože zpracovat takovou vizuální nádheru za necelých 15 míčů USD, to už si vyžaduje pořádný um (ze kterého ostatně u Japonců nejsme překvapeni). Buďte si vědomi i určitých klišovitých momentů a předvídatelného scénáře, ale jak to můžeme těm klukům z východní Asie vyčítat? 1- určitě ne, spíše 3+. ()

Stifmeister

///   Upřímně jsem od tohoto počinu čekal opravdu hodně, a stejně tak jsem na něj čekal, než si ho konečně mohu zhlédnout. Po nedávném vydání na Blu-ray jsem měl tu možnost tento vychvalovaný snímek ohodnotit i svými slovy, a musím říci, že mne to opravdu bavilo. Skvělé zasazení do poválečného Japonska, trauma hlavního hrdiny a pomalý vývoj jeho života, který se chýlí k lepším časům. Bohužel mu tento návrat k životu překazí gigantické monstrum jménem Godzilla. Sice to není jeho první setkání s tímto gigantem, nicméně je to i jeden z důvodů jeho traumatu, které prožívá. Jak příběh dopadne, to Vám nebudu prozrazovat, spíše se Vás pokusím pobídnout, abyste si tento film pustili a zjistili si to sami. Mé shrnutí - skvělý příběh, dobře dokreslující hudba, zajímavé postavy, parádní zasazení a mimořádné akční sekvence. Když pominu občasné zvláštní CGI efekty, tento počin je opravdu dobře natočený a produkčně vyparáděný. Doporučuji. |8/10| ()

kacir

Je to viacmenej po väčšine sociálna dráma a finále je až príliš predvídateľné, ale všetko dokopy to fungovalo veľmi dobre. Určite lepšia Godzilla ako tá americká...a čo je smiešne, že omnoho lacnejšia. ()

Facerr

Přiznám se, jsem naprosto zkažený Hollywoodem. I proto mě u hereckých výkonů japonských herců chca nechca cukaly koutky. Chápu, že jejich přirozený projev takový je, ale nemoh jsem se ubránit. Jinak godzilla nesmlouvavě agresivní, jako by se fakt vracela ke svým původním kořenům a boj s ní taky fajn. Na druhou stranu některý natahovací scény jsem prostě nevydejchával. ()

Habanera

Neobvykle natočené sci-fi. I když detonují nálože, střílí kulomety, monstrum šílí a vrhá tepelné ničivé paprsky, vše plyne poklidně, v ponuré atmosféře, s pokorou lidu, která nenachází útěchu a nemůže ani na chvíli vyslechnout, leč čelit nástrahám z hlubin. ()

cernakus

Nesedlo mi to. Hvězdu za to, že to je Godzilla a hvězdu za opravdu Atomový dech. Jinak když v Shin godzille zlikvidovali ještěrku chladivem, tak jsem si říkal, že tupější likvidaci monstra už vymyslet nejde. A hle, Takaši Jamazaki ji vymyslel :-D ()

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky