Temné lesy

Temné lesy

Dark Woods

Horor / Mysteriózní / Thriller / Dobrodružný

Norsko, 2003, 85 min

Celovečerný režijný debut chlapíka s jazykolomným menom Pål Øie bol pre mňa osobne veľkým prekvapením. Mrazivý a napínavý horor odohrávajúci sa v temných nórskych lesoch je síce evidentne inšpirovaný Záhadou Blair Witch, no atmosféra by sa v ňom dala krájať... Aj za menej peňazí sa dá urobiť veľa muziky, to Nóri na 100% dokázali a sľubnému vývoju hororu v tejto škandinávskej krajine treba jedine fandiť.(27.5.2010)

Mé první setkání s norským hororem. Místy to může vypadat, že se v podstatě nic moc neděje, ale přitom se děje. A hodně. Hustá atmosféra, napínavý děj, to vše ve stylu Záhady Blair Witch a Pustiny. Při jeho sledování budete mít pocit, že byste se rozhodně nechtěli ocitnout v jejich kůži a na podobném místě, tam kdesi v temných lesích. Podstatná část děje se odehrává, aniž by byla prolita krev. Snad jediné, co mě příliš nezaujalo, je konec filmu, který mi přišel nezajímavý, nevýrazný a nikterak moc překvapující. Možná, že už jsem tak navyklá na americké hororové konce, které jsou mnohdy nelogické, nečekané a šokující, že jsem něco podobného čekala i zde. Nic podobného se sice nekonalo, nicméně snímku to nic neubralo z jeho severské atmosféry.(30.11.2009)

• Stoka

Horor? Možná pro 12-ti leté. Thriller? Možná. Odjet kamsi do lesů a udělat tam drsnou reality show nebyl zrovna dobrý nápad. Gunnar se ve filmu choval jak největší kokot a po nocích kácel stromy - jak smešné. Jinak výběr herců byl strašný, hlavně teda mužského pohlaví. Vidím, že verbal z toho uchcával a byl tak napnutý, že měl své plíny až u krku, podobně, jako atmosféru ve filmu, kterou nám s orgasmem popisuje. Zřejmě neví, co je dobrý horor. Na Villmark 2 se rozhodně nechystám.(8.4.2019)

TV/// Obsazení 4/10 Děj 6/10 Atmosféra 8/10 Prostředí 7/10/// +dobrá atmoška, trošku jsem se bál a napjatě očekával co se bude dít dál -pro mě neznámí herci, ale to by tak nevadilo, škoda závěru, který měl být lepší a rozhodně lépe vygradovaný, samotný konec mohl být úplně jiný/// Řekl jsem si, že k tomu sednu a kdyby mě to nudilo, tak půjdu spát. No a představte si, dokoukal jsem to. V průběhu filmu nebude moc vědět na čem jste a budete očekávat klasická klišé amerických hororů. Možná i proto vás průběh překvapí. Škoda slabších a méně zajímavých herců. Mohlo jich být i víc a mohlo to být hnáno do ještě většího extrému. I tak ale stojí za vidění./// Celkem 61%///(4.11.2010)

„Nemali sme k tomu jazeru chodiť...“ Komentár obsahuje spoilery. Naskytla sa mi úžasná príležitosť vidieť tento údajne veľmi zaujímavý nórsky horor (o ktorého deji som nevedel ani ň) počas studenej veternej jesennej noci v pôvodnom znení s titulkami. Hoci výsledok naozaj BOL zaujímavý, k dokonalosti mal miestami ďaleko. Rozčuľovalo ma hlúpe jednanie postáv (stačilo sa na dve hodinky zabarikádovať v chate a všetko by bolo v pohode a nie sa rozdeliť a utekať naprieč nočným lesom k vzdialenému autu, keď VIEM, že niekde blízko je vrah), logické diery (v noci uprostred lesa stretnete čudo v plynovej maske – nikomu to nepoviete? Z jazera vylovíte telo – nikomu to nepoviete?), nezrozumiteľne napísaný muž Gunnar (niečo mi ušlo, alebo nočné rúbanie stromov bolo vysvetlené iba vetou „ľudia, ktorí nepijú, nie sú normálni“?) a čudné záverečné rozuzlenie (pochopil som, že vrahom bol mladík, ktorý k jazeru išiel s manželkou na svadobnú cestu, dievča sa utopilo a on sa zbláznil a všetkých zavraždil, ale čo mal znamenať posledný záber na odraz v okne? To ako boli dvaja vrahovia?!). Napriek tomu TEMNÉ LESY fungujú, prteože lesná výprava je jedným slovom fascinujúca + je tu v dobrom riadne nepríjemná atmosféra. Hoci už nemám -násť, keď sa čas blížil k polnoci a do okeníc udieral studený vietor, enbolo mi všetko jedno.(5.12.2009)

• - Natáčelo se v okolí Kaupangeru v Norsku. (Cheeker)

• - Snímek byl v roce 2003 nominován na Amanda Awards v kategoriích nejlepší film a nejlepší herec, o což se zasloužil Kristoffer Joner. Na Mezinárodním filmovém festivalu v Lucemburku v roce 2004 pak film vyhrál cenu Grand Prize of European Fantasy Film in Silver - Special Mention. (Cheeker)