Výborný švédský film ze školního prostředí o zlu v nás a v lidech kolem nás. Působil větší zlo Erik bijící studenty na předchozí škole? Nebo jeho otčím, udělující mu pravidelné sadistické lekce výprasky ("Tak a teď si podáme ruku a budeme zase přátelé.") Nebo šikanující nóbl studenti vyšších ročníků sdružení v nedotknutelné školní radě na prestižní škole Stjärnsberg? Nebo ředitel, učitelé, škola, zřizovatel, celý školský systém, který dovolil šikanu obludných rozměrů? Nebo bylo zlem, že Erik nechal sebe i spolužáka ve škole raději těžce šikanovat, než aby riskoval vyloučení ze školy, zklamání své matky a zničení naděje na studium na vyšším stupni? Silný film. Trailer: http://www.csfd.cz/film/142019-zlo-zlo-mezi-nami-ondskan/videa/(24.3.2009)

Výtečný "Bildungsfilm" o dospívání tváří tvář zlu v podobě institucionalizované šikany a také o statečnosti, bez níž žádná jiná ctnost nepřežije dlouho. Obdobné zkušenosti s hierarchickým utlačovatelským systémem na anglické internátní škole skvěle zachytil C. S. Lewis v prostředních kapitolách své autobiografie Zaskočen radostí. I v zákopech první světové války se mu prý žilo snáz než v jedné z těchto elitních institucí.(24.6.2009)

Whau, tak to je pro mě překvapení, myslel jsem si že sledování filmu taktak přežiju, ale několikrát jsem se přistihl při projekci, že jsem už už svíral pěsti a chtěl sem to těm naleštěným hošánkům všechno vrátit i s úroky. Hlavní hrdina je neuvěřitelný sympaťák. Po skončení filmu smutně zjišťuji že tento film nedostal Oscara. Velmi nespravedlivé. Jinak zpátky k filmu, rvačka je zde vlastně jedna, ale stojí za to. Erik napřed řekne protivníkům co se jim chystá provést a o několik sekund své sliby přetaví ve skutečnost a borečci se plazí z ringu. Nechtěl bych toho kluka něčím naštvat! V mých očích se tímto Erik pasoval do role jednoho z nejnebezpečnějších lidí Švédska.(1.1.2009)

Vynikající depresivní film, při kterém hlavní postavě, v tomto případě napravenému studentovi Erikovi fandíte tak, že máte skoro puchýře na prstech. Neskutečně silný pocit bezmoci a bezprávý, vyvolává ve vás samotných nepříjemné mrazení a dokáže vás přimět přemýšlet. Když ne jenom problémy ve škole, tak problémy doma a co si potom vybrat. Výborný švédský film. Jsem zvědavý na Klass, kde by měla být šikana ještě daleko krutější.(20.12.2008)

Spolu s Napolou jeden z mých oblíbených snímků. Švédská kinematografie sice nepatří k těm, jejichž znalost bych měl v malíčku, ale tento příběh rebelského chlapce vypořádajícího se s šikanujícími "kolegy" a jejich domnělou nadřazeností nad ostatními nemá chybu.(11.8.2008)

• - Film je založen na knize Jana Guilloua. Ten navštěvoval stejnou školu a knihu založil částečně na vlastních prožitcích. (HellFire)

• - Snímek byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Nakonec zvítězil kanadsko-francouzský film Invaze barbarů (2003). (Stanislaus)

• - V čase 09:06 je v odrazu bočního okénka auta vidět kamera. (imagoo)