Klasické téma šikany na internátní škole, téma, které je stále aktuální. Nejspíš spousta z nás si ve školních letech zažila situace podobné těm ve švédském snímku - ponižování, ba i fyzické násilí od jedinců starších nebo silnějších. Nejsem výjimkou, proto pro mě bylo velmi snadné identifikovat se s postavou hrdého Erika, držet mu palce, aby se nepoddal a pořádně nakopal tyranům dolní záda. Závěrečné vyznění, proti násilí je třeba bojovat násilím, asi není zrovna "výchovně" korektní, navíc to nefunguje vždy a proti každému. V reálném životě to často chodí jinak, jakkoliv by bylo hezké, kdyby morální převaha, duševní síla v kombinaci s fyzickou, vedla pokaždé k vítězství, k porážce zla. Občas ano... ale obvykle je to snaha hlavou prorazit zeď. Idealizovaný konec mě tedy zanechal mírně rozpačitou - čekala jsem něco depresivnějšího, více reálného (vždyť to nenatočili v Hollywoodu). Osobně nepovažuji za pravděpodobnou ani zjevnou toleranci učitelů k násilnému chování starších studentů (navzdory zasazení do tvrdší doby zhruba padesátých - šedesátých let zkrátka nevěřím v nečinnost a morální slabost celého sboru profesorů). Z pohledu cynického dospělého tedy musím strhnout hvězdičku, nicméně tento film v sobě nese silné morální poselství a spoustě dnešních teenagerů by měl být promítán každodenně tak dlouho, dokud v sobě nenajdou Erikovo vnímání spravedlnosti, jeho hrdost, jeho morálku. 85%(24.3.2009)

Ačkoliv by se dějová konstrukce dala označit za schematickou, film díky atraktivnímu ztvárnění a naturalisticky pojatým scénám násilí nezanechává pocit nevyužitého potenciálu či ohraného kýče. Naopak, tvůrci jakoby předpokladu odhadnutelnosti vývoje využívali ve svůj prospěch a nechávají po celé stopáži roztroušené náznaky rozcestí, kdy se Erik i divák musí rozhodovat, jak se správně zachovat. A Erik je postava ztvárněná moc dobře, skoro by se dalo říct, že slouží jako měřítko naší vlastní vůle; nutí přemýšlet, kolik bychom sami snesli, nakolik by stačila naše vlastní psychická odolnost a odhodlání. Když je pak k závěru vsunut prakticky do pozice jakéhosi boha zadostiučinění a spravedlivého trestu, fandil jsem mu ještě víc. A to je dobře, jelikož právě takový závěr by v jakémkoliv jiném filmu působil jako nutná a stokrát omletá snaha o nastolení konečného dobra. Tohle Zlo vypráví o tom, jak se zlem zplozené zlo mění v dobro, pokud na vlastní kůži pozná jiné zlo. A vypráví o tom moc dobře.(15.12.2008)

Zlo má nepřeberně forem a mnoho je i cest, jak s ním bojovat. A ne vždy je vítězství na té >správné< straně... Nu, v tomhle případě konec dobrý, všechno dobré... :-/ . . . Trošku mě ten závěr svým způsobem i zklamal, čekal jsem dramatičtější >rozuzlení< a vlastně tak s odstupem se mi i celý film jeví mírně prvoplánový, ale i rád uznávám, že v tomto případě to je zase jednou čistě můj problém. Každopádně jde o řemeslně vynikající a emocemi nabitý film, který naštěstí i v nejvypjatějších scénách nikterak nesklouzne k nějakým falešným pózičkám, kluci v hlavních rolích (ale i herecký ansámbl po poslední malou roličku paní kuchařky) odvádějí přímo fantastické (a uměřené!) herecké výkony a člověku, který byl někdy na internátě nebo na vojně, vytanou v mysli hnedle všelijaké nemilé vzpomínky... Tohle "Zlo" je zkrátka příběhem silný a skvěle uvěřitelně natočený a odehraný (v tom opravdu nejlepším smyslu slova evropský) film. - - - P.S. A taky jsem si zase jednou uvědomil, že ač uplatnění právních norem je sice v civilizované společnosti asi ten nejlepší prostředek k domáhání se spravedlnosti a zadostiučinění, leč co naplat, takový zmrdovi dobře uštědřený výprask, no... - - - P.P.S. Naposledy jsem se opravdu >natvrdo< pobil v sebeobraně někdy před čtvrtstoletím právě na té vojně. Od té doby už raději ne - a vůbec ne proto, že bych právě já v té mele dostal na frak. I já se jako Erik umím - když na věc příjde - prát. Prostě ale jde o tu >filozofii< bytí, že... Ale tenhle film mi zase jednou nasadil brouka do hlavy... - - - - - (Poprvé viděno 8.1.2008 na dvd, komentář zde jako přemnohý - 8.1.2008)(8.1.2009)

Napínavé švédské drama o mladém chlapci (Erik), který přešel na jinou školu z problematického důvodu (neustálé rvačky). Na jiné škole je ovšem úplně jiný "školní" řád. Starší a zkušenější studenti ponižují nováčky, a samozřejmě si došlápnou i na Erika, který se ale rozhodne vzdorovat... Tento snímek má dobrý scénář a díky schopné režii Håfströma mě vtáhl do děje. Občas jsem se přistihl s otevřenou pusou a to je myslím známka dobré kvality. Tento film byl nominován na nejlepší cizojazyčný film, což dokazuje, že i švédové umí točit kvalitní a napínavá dramata. Děj běžel velmi svižně, ani jsem se nenadál a už byl konec. A to byl rozsah filmu téměř dvě hodiny. Pro mě neznámý herec Andreas Wilson do role perfektně zapadl.(30.6.2008)

Mám ráda filmy ze severu a Ondskan byl pro mě víc než odměnou. Nádherně zpracovaný film a jak už tady někdo napsal, byla jsem jak přikovaná a čekala, zvládne to Erik ...nebo ne ...? Tahle otázka mně visela na rtech po celou dobu až do senzačně vygradovaného konce. Přestože herci pro mě byli poměrně neznámí, tak před nimi smekám pomyslný klobouk. Úžasný zážitek, který zcela jistě nevypadne z mojí paměti. Komentář bych ráda uzavřela tím, co napsal Ernest Hemingway "Svět láme všechny, ale mnozí jsou potom na zlomených místech silní." - to pro mě vyplynulo ze závěru tohoto nad očekávání výborného filmu.(4.1.2012)

• - Natáčení probíhalo ve Stockholms län (v Gjörvells Castle v Jakobsbergu, Stockholmu a Östermalm). (Tygrys)

• - Ve scéně kdy jede Eric vlakem můžeme spatřit holčičku s panenkou, kterou si zahrála režisérova dcerka Emma Håfström. (Tygrys)

• - Snímek byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Nakonec zvítězil kanadsko-francouzský film Invaze barbarů (2003). (Stanislaus)