Prvotní strach

Primal Fear

Prvotný strach

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1996, 129 min

Jak už tu hodněkrát padlo, výborně obsazený a zahraný hlavně ze strany Nortona. Ten zahrál rozdvojenou osobnost s naprostým přehledem, že mě ani na chvíli nenapadlo, že by to mohl hrát - že prostě takový je. A pak tady máme oskary, vyhrál to Cuba Gooding Jr za Jerry Maguire, který zahrál také skvěle ale o hvězdu méně, což je podstatný rozdíl. Každopádně na omluvu komise - Prvotní strach nejspíše cítila komise u Oscarů, jelikož to byl teprve druhý a u Cuby Goodinga Jr to byl asi 15 film. Myslím, že ale mají čeho litovat, protože Edward ukázal, že umí a umí mnohem lépe než sposta ostatních.(29.7.2007)

Hutne natočený právnický thriller, v ktorom milujem dialógy, monológy, Lauru Linney a ako inak, Edwarda Nortona, ktorého meno (samozrejme nielen to) mi noc po vzhliadnutí Prvotného strachu skutočne nedalo spať (a to je u mňa takmer nemožné!). Norton je v roli všetkými masťami mazaného zlosyna jedným slovom diabolský a počnúc Gereom (ktorý je ale naozaj slušný, v gereovskom rozmedzí samozrejme) dáva všetkým zadarmo lekciu nielen o tom, ako to chodí v živote, ale hlavne o tom, ako to môže chodiť v herectve... Taká Laura Linney ju však absolútne nepotrebuje. Vďaka týmto dvom výkonom, úplne bohovskému záveru, rovnocennému a brilantnému haštereniu Gerea s Linneyovou v súdnej sieni a už spomínaným dialógom je toto naozaj vydarený thriller.(5.2.2008)

Excelentní soudní thriller, který Vás donutí silně se zamyslet nad vinou a trestem a který ve Vás bude ještě několik dní doznívat. Jak moc záleží na kvalitním obhájci, prokurátorovi i soudci, zda obviněný dostane (v extrému) trest smrti, nebo naopak půjde po léčení domů? Kde končí hranice svéprávnosti a normálnosti, kdo je s jistotou určí? Kolik záleží na moci a konexích podezřelého z trestného činu, zda bude vůbec obviněn a souzen? Dobrý napínavý film s výbornými herci. Trailer: http://www.csfd.cz/film/15095-prvotni-strach/videa/(17.3.2009)

Ďalšia poctivá právnická žánrovka, z ktorej je však už v roku 2014 bohužiaľ mierne cítiť jej vek. Všetko ale vynahrádzajú herecké výkony, napínavý priebeh a kvalitné zakončenie. A ako tortička na torte ma uchvátila pieseň Dulce Pontes - Cançao do mar.(21.4.2014)

Tyhle klasické krimi/právnické filmy mám velmi rád... Pokud jsou podařené. Prvotní strach od počátku nasadí laťku vyššího standardu a tu má trošku problém během dvou hodin překročit. Důkazy však přibývají s železnou pravidelností a závěrečná odhalení již konečně s diváckým zážitkem pořádně zatřesou. Škoda, že atmosféra nebyla v určitých částech více temná, nicméně výrazněji vytknout filmu nelze nic. Naopak herecké výkony všech tří protagonistů, jmenovitě Edwarda Nortona, patří ke špičce. Zkrátka kvalitní právnický film s chytlavými scénami ze soudní síně. 8/10(18.10.2013)

• - Ve 23. minutě se Martin (Richard Gere) sleduje zprávy v TV a odkládá flašku vody vedle sebe na křeslo. Flaška spadne, přesto o pár záběrů později stojí. (J.A.K.)

• - Rolu Aarona Stemplera odmietli Wil Wheaton a Leonardo DiCaprio. Celkovo sa o rolu na castingu uchádzalo 2100 hercov. Jedným z nich bol aj Matt Damon. (ladko)

• - Hned na začátku filmu ve 20. minutě zavazuje sekretářka Naomi (Maura Tierney) motýlka Martinovi (Richard Gere) a zapomene mu vytáhnout cípy límce. Martin odchází za roh, avšak když po vteřině nakoukne zpět, cípy límce jsou v pořádku. (J.A.K.)