Prvotní strach

Primal Fear

Prvotný strach

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1996, 129 min

Parádní drama ze soudního prostředí. 2 hodiny kvalitního filmu se třemi velkými hvězdami. Edward Norton (coby Aaron x Roy) to teda Richardu Gerovi (Martin Vail) nandal. Nj. Gere se tolik hnal za pravdou, až ji nakonec zjistil, ale bohužel to nebyla taková pravda, jakou si představoval. Laura Lineey-dobře zahraná role. Závěr filmu-velké překvapení. Suma sumárum - 80%(17.10.2010)

Asi to chtělo chytlavější námět. Příběh o zavražděném biskupovi schizofrením mladíkem, není až taková bomba na poli právnických thrillerů. A to se Richard Gere jako špičkový právník a Edward Norton jako obviněný z vraždy perou pěkně o post nejlepšího herce filmu. Vyhraje nakonec jen ten, kdo všechny převeze. Film, jak jsem psal, je silný v hereckých výkonech, ale po zpětném hodnocení vražda biskupa není nic extra chytlavého. Nechybí však momenty překvapení, solidní režisérská práce a již zmíněné kvalitní herecké výkony. Překvapilo mě, že jak měl film celkem námět o ničem, tak to bylo poměrně napínavé. Nevzpomínám si, že by Gregory Hoblit někdy natočil nějaký extra thriller, ačkoliv je považován za specialistu na tento žánr. Tady byl řemeslně zdatný a vycucal z hrozného námětu maximum. 60%(13.5.2012)

Slušné drama ze soudního dvora. Na mé gusto zde bylo málo přestřelek u křížových výslechů, málo emocí a zápletek. Samotná zápletka vyvrcholí až na samém konci, takže škoda, že o její samotné budování je film trochu ochuzen. Je neuvěřitelné, že tohle je první filmová role Edwarda Nortona, také hned za ní byl nominován na cenu akademie. Richard Gere mi neustále připomíná toho pracháče z Pretty Woman. Není dobrý nápad dívat se v blízké době na Lincoln Lawyera a Prvotní strach, ten druhý film který uvidíte si tolik nevychutnáte.(13.8.2011)

Pri sledovaní amerického snímku "Prvotný strach" (Primal Fear) som mal rozporuplné pocity. Na jednej strane som bol unesený perfektne natočeným justičným thrillerom a výbornými hereckými výkonmi zvučných hollywoodskych hviezd. Na strane druhej som však bol zhnusený precízne zakomponovanou anti-kresťanskou propagandou a so zarputilou obhajobou chudáčika schizofrenického vraha. Óóó jak liberálne, óóó jak progresívne. Avšak úplný záver filmu, to nečakané precitnutie, vytiahlo moje hodnotenie predsa len na štyri hviezdičky. ****(19.11.2019)

Primal Fear funguje díky skvělému scénáři a hereckému umu Richarda Gerea a Edwarda Nortona. Není to žádný klenot kinematografie, ale poctivý, gradující thriller. A to se taky cení, takových moc není. Začátek je jednoduchý a přímočarý. Někdo zabil arcibiskupa a z místa činu utíká Norton, přistižen policií. Obhájce v podání Richarda Gerea se případu hned chytí a nabízí svou službu Nortonovi zdarma protože věří, že je nevinný. Jediným faktem zatím zůstává, že Norton je chycen, jak utíká od sídla arcibiskupa v zakrvácených šatech. Žádný přímý důkaz ani motiv, pouze fakt, že Norton zpíval ve sboru a s arcibiskupem se znal blízce. Příběh postupně odkrývá další fakta, jako Nortonova kamaráda Alexe, který je přistižen v Nortonově bytě a následně fakt, že tito dva spolu s další kamarádkou pro arcibiskupa točili lechtivé filmy. K tomu připočítejte napojení arcibiskupa na vlivné lidi a jejich skupování pozemků a na zvraty máme zaděláno :). Zásadním se ale stává až moment, kdy Gere v cele zatlačí na Nortona a ukáže se, že ten trpí poruchou osobnosti a že opravdu arcibiskupa zabil, ale sám o tom neví. Gere tedy ztrácí svou obhajobu, ale stále pracuje na tom, jak očistit svého klienta. Konec ale nechá všechny na pochybách.(23.9.2014)

• - Hned na začátku filmu ve 20. minutě zavazuje sekretářka Naomi (Maura Tierney) motýlka Martinovi (Richard Gere) a zapomene mu vytáhnout cípy límce. Martin odchází za roh, avšak když po vteřině nakoukne zpět, cípy límce jsou v pořádku. (J.A.K.)

• - Natáčelo se od 28. dubna do 12. července 1995 ve státech USA – Západní Virginie, Illinois a Kalifornie. (Varan)

• - Ve 23. minutě se Martin (Richard Gere) sleduje zprávy v TV a odkládá flašku vody vedle sebe na křeslo. Flaška spadne, přesto o pár záběrů později stojí. (J.A.K.)