Svět přírody

(TV seriál)
  • Česko Přirozený svět (více)
Dokumentární
Velká Británie, 1983, 475x49 min

Příroda je plná úžasných zvířat a neuvěřitelných příběhů. Každý živočich - i ten zdánlivě nejobyčejnější - má svůj jedinečný život, plný každodenních bojů, starostí i radostí. Podívejte se zblízka na tento pestrý svět, odhalený tímto výjimečným dokumentem.

1. Titus: Gorilí král Titus se narodil do skupiny goril, do jejichž života tvrdě zasáhli pytláci. V mladém věku se ocitl sám uprostřed džungle a hrozila mu smrt. Naštěstí se ho ujala jedna z goril a vychovala jej až do dospělosti. Po třiceti letech Titův příběh stále pokračuje a je fascinujícím svědectvím o životě goril v divočině.

2. Žralok velrybí Žralok velrybí je největší rybou na světě, jeho život je však zahalen rouškou tajemství. Po většinu roku proplouvají tito žraloci oceánem nepozorovaně. V určitý čas se jich ale každoročně shromáždí u australského pobřeží stovky. A po několika týdnech opět zmizí. Jejich přesně načasovaná migrace zůstává stále záhadou a tento dokument se pokusí ji objasnit.

3. Monzunové hory - Západní Ghát Vysoké vrcholky západních hor v Indii ukrývají tajemný a magický svět plný vzácných živočichů. Každoročně se pod příkrovem deštných lesů objeví spousta nových druhů plazů a obojživelníků, divoké proudy tají nepoznané ryby a další živočichy. Je to svět, o němž ví jen málo lidí, a ještě méně by jich o něm mohlo vyprávět. Jedinečnou divočinu tu však ničí přibývající čajové plantáže. Tento dokument se pokusí odhalit, co se skrývá v deštných lesích, dříve než to zmizí navždy...

4. Velký bílý žralok Mike Rutzen je světově proslulý potápěč, který se věnuje zkoumání velkých bílých žraloků. Díky jedinečné schopnosti komunikovat s nimi pomocí řeči těla se jim dokázal přiblížit jako nikdo jiný. Kvůli útokům na lidi si velcí bílí žraloci vysloužili pověst zabijáků. Rutzenovy unikátní metody však otevírají nový prostor k lepšímu pochopení těchto predátorů a ukazují je v jiném světle.

5. Kukačka Nechvalně proslulé chování kukačky - kladení vajec do hnízd jiných ptáků - je unikátním způsobem rodičovství, které nemá v přírodě obdoby. Každá kukačka má vypracovanou speciální taktiku, jak umístit své vajíčko mezi vejce hostitele, aby zůstalo neodhaleno. Tento dokument ukazuje, proč je dále tolerováno cizí mládě, mnohdy několikanásobně větší než jeho nepraví rodiče.

6. Sněžné opice Japonští makakové, známí také jako sněžné opice, žijí v údolí Jigokudani, které je pokryto hlubokým sněhem po čtyři měsíce v roce. Žijí tu tři skupiny Makaků, jejichž život se zcela zásadně liší. Jedni pobývají poblíž horkých pramenů a zimní plískanice si zpříjemňují koupelemi v teplé vodě. Díky tomu si získali nesmírnou popularitu a jsou pravidelně krmeni návštěvníky. Další skupiny žijí sice přirozenějším způsobem, ale v zimě jsou makakové vystaveni veškeré nepřízni počasí a musejí žvýkat kůru stromů, aby se alespoň nějak zasytili. Tento dokument zachycuje život všech skupin a obrovské rozdíly mezi nimi. (H.C.E.)

ic

Těžko hodnotit celek dokumentů nazývaný jako Přirozený svět... co jsem viděl nějaké kousky (kde jsem ani netušil, že patří pod tento cyklus) tak ty rozhodně stály za to. Jenže když jsem viděl něco s rokem natáčení 2007, nechci se pouštět do hodnocení něčeho, co se točí už od roku 1988. ()

cariada

Podobné dukumenty a že jich je poslední dobou oparvdu hodně nejde ani hodnotit jinak než plným počtem a nebo skoro plným. U mě je to tak na půl přesto se rád podívám co se děje v trávě či v korunách. ()