Džúni kokuki (TV seriál)

Jūni kokuki

12 kokuki

The Twelve Kingdoms

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Japonsko, 2002–2003, 18 h 45 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Fujumi Ono (kniha)

Kunihiko Ryo

Aja Hisakawa, Takehito Kojasu, Hóko Kuwašima, Ken'iči Suzumura, Rie Kugimija, Júdži Ueda, Hidejuki Tanaka, Džunko Noda, Kazuja Nakai, Kendži Nodžima, Mami Kojama, Mamiko Noto, Melodee Spevack, Tomokazu Sugita, Daisuke Sakaguči, Jukana, Miki Narahaši, Džódži Nakata, Miju Macuki, Fumihiko Tačiki, Hiroši Janaka, Tošiko Fudžita, Šóko Cuda, Asami Mukaidono, Jasunori Macumoto, Tomoko Kaneda, Kacujuki Koniši, Hirojuki Jošino, Megumi Tojoguči, Wakana Jamazaki, Emi Motoi, Eriko Kawasaki, Masaki Aizawa, Juka Inokuči, Takehiro Murozono, Naomi Šindó, Kódži Išii, Tomoko Kawakami, Takaja Haši, Mari Joko'o, Sakiko Tamagawa, Kacuhisa Hóki, Kóiči Sakaguči, Kazuhiro Nakata, Šin'ja Ótaki, Miki Mači'i, Júko Sató, Júko Kaida, Kazuja Tatekabe, Mami Kingecu, Rjókiči Takahaši, Jumi Tóma, Džin Horikawa, Kósuke Okano, Reiko Suzuki, Tomomiči Nišimura, Keiko Kómjódži, Sajuri, Micuaki Madono, Nobujuki Furuta, Seidži Sasaki, Kazuaki Itó, Masahiko Tanaka, Rintaró Niši, Akiko Takeguči, Jošihisa Kawahara, Hisako Kjóda, Kinrjú Arimoto, Akiko Hiramacu, Ruri Asano, Kei'iči Sonobe, Masako Kacuki, Kumiko Takizawa, Micuru Ogata, Júko Sasaki, Tóru Ókawa, Mijuki Macušita, Čiemi Čiba, Júto Kazama, Motomu Kijokawa, Rjúzó Išino, Šintaró Óhata, Ai Sató, Naomi Wakabajaši, Hisao Egawa, Tošihiko Nakadžima

Jhershaw pojal svůj komentář hodně podrobně (je zajímavé si všimnout, jak se zprvu negativní dojem mění v dosti pozitivní), takže pro ostatní zbyly jen drobty (ale bacha, Jhershaw tu mírně spoileří, nicméně jen mírně). Řeknu tedy jen jedno - IMHO nejlepší anime s námětem "středoškolačka se náhle objeví ve fantasy světě".(5.3.2007)

Po 3 dílech: Zatím jsem teprve u třetího dílu, a tak doufám, že se můj názor časem změní, ale zatím můžu říct jen: WTF? Podle žebříčků i doporučení to má být vynikající anime, ale IMHO jsem dosud v anime neviděl více nesympatické hlavní hrdin(k)y, jeden větší ***** než druhý :/ 2* ____ Po 6 dílech: Začínám si uvědomovat, že to byl možná záměr, postavy takhle vykreslit.. všichni tři se stihli změnit, většinou dost radikálně, k druhému extrému. Ne že by byli o moc sympatičtější, ale už aspoň mě jejich chování nepřivádí ke vzteku. A co se seriálu upřít nedá - nenudí, rychle odsýpá, takže "nutí" koukat na další a další díly. 3* ____ Po 13 dílech: Mytologie světa, jeho fungování, postavy.. stále více mě to pohlcuje. Už i Youka, až na občasné excesy, mi je sympatická, a Rakushun a Enki, to jsou prostě sympaťáci :) Jsem zvědavý, jak to bude pokračovat, nemůžu se dočkat zítřka... 4* ____ Za další den dalších 13 dílů, teď jsem u 26. Mírné zklamání, tak bych to shrnul. Zatímco z posledních dílů první části jsem byl nadšený až na 5*, byl jsem nedočkavý vědět, jak to s Youko dopadne, v průběhu druhé části nadšení opadlo. Ne že by příběh Taikiho/Kanameho byl nezajímavý, ale prostě v tu chvíli mě víc zajímala Youka (pozn: Zpětně bych to asi napsal jinak. Příběh Taikiho je rovněž velmi zajímavý až strhující, jen v tu chvíli pro mě byl těžký ten přechod velké strhující finále -> znovu od začátku v mírném tempu). Většina dílů tedy za lepší/horší 4*, ovšem pár momentů zvysoka převyšuje zbytek, např. Taikiho zkrocení Youmy nebo jeho poklonění králi, obojí je na mrazení v zádech (což je v současném horku co říct:)). Další věcí, která mě poměrně mrzí, je, že se v příběhu začínám ztrácet. Ale nedával bych to za vinu jen sobě, ale částečně i autorům. Když už konečně pochopím a zapamatuju si systém vytváření jmen Kirin (Enki, Taiki, Kourin), proč najednou přejmenujou Taiki-> Kouri? A proč se Saiho říká Taiho, když to s královstvím Tai nemá nic společného a jen to dále zbytečně mate (Taiho x Taiki). Katastrofa pro mě nastala ve chvíli, kdy sledujeme najednou osudy nejen Youky - Královny Kei, ale i dalších dvou dívek: Suzu (Mokurin? - u té mi ještě spojení s dívkou prosící Taikiho došlo) a princezny (jmenuje se Shoukei nebo Gyokuyou? A proč se Gyokuyou jmenuje i Yukčina pomocnice??). 4* ____ 34. díl. Pokračují oba zmiňované trendy. Bohužel se stále ztrácím v názvech//pojmech. Naštěstí už méně, zapamatoval jsem si i některá města :) I ta rozdrobenost způsobená sledováním tří příběhů zároveň není tak na škodu, protože konečně se jednotlivé linie konečně začaly propojovat a obě slečny, ač o tom nevěděly, Youku potkaly. Napětí roste, jde odtušit, že se tato část pomalu blíží ke konci. Plus pár velmi silných momentů (ten zrzavý kluk) podbarvených krásnou hudbou od Kunihiko Ryo. 85-90 % ____ Dokoukáno, takže trocha rekapitulace posledních dílů. Třetí část končí dílem 39 a neváhal bych to označit za vrchol seriálu. Schyluje se k velkým událostem, napětí roste, stejně tak koncentrace emocí, opět úžasné až mrazivé momenty (Youka+Keiki!!). A hlavně se tři linie příběhu konečně spojily. A já se poměrně orientoval ve jménech:) V tu chvíli bych dal 5* bez váhání. Jenže. Ještě jsou tu díly 40-45. 40. díl je takové shrnutí a završení předcházejících událostí. O čem asi budou ty další díly, říkal jsem si. (A tajně doufal v návrat k příběhu Taikiho. Vždyť ten příběh má takový potenciál!) Bohužel, jedná se o flashback do minulosti krále En. Ne že by byl nezajímavý, ale opět bych v tu chvíli radši sledoval jiný příběh. Ať už tolik očekávaného Taikiho nebo Youku. Ty čtyři díly byly tak na slabší 4*. A pak přišel poslední díl a, k mému zklamání, skoro nejhorší díl vůbec. Oni prostě zrekapitulovali díly 41-44. Proč proboha?! Takže 20 minut jsem přejel rychloposuvem a vychutnal si až poslední 3 minuty, úplný závěr, který ten díl aspoň trochu zachraňuje, protože -alespoň mně- nabídl poměrně emočně intenzivní scénu. _____ Kdybych měl vše shrnout: Z počátečních rozpaků až naštvanosti jsem přešel k velkému nadšení, spokojenosti a rozhodně těch cca 20 hodin nelituju. Juuni Kokki v sobě mají "něco", čím strhnou a nutí koukat na další a další díly. Dokonalý seriál to sice není, ale přesto doufám, že až ze mne vyprchá roztrpčení z 1) nedovyprávěného příběhu o Tai, 2) ne moc povedeného konce "korunovaného" téměř zbytečným posledním dílem, zbudou ve mně vzpomínky velmi kladné. 90 %(23.7.2006)

Opravdu nádherně vymazlené osobnosti tu na mě útočily ze všech stran a příběh Youko aka královny je od začátku do konce napínavý a rozčilující mě - v dobrém slova smyslu :-) A co se mi také líbilo - překvapovalo mě - je umírání; tady prostě mohl opravdu umřít kdokoliv, dítě, stařec, přítel panovníka, ženy... takovej trochu "masakr" občas... Co mě opravdu mrzí, je fakt, že příběh Taikiho a jeho pána nebyl dořešen, pořád nevim, co se s nima stalo a co s nimi bude do budoucna. Třeba se to řeší v knize a v anime už nezbyl prostor... Často mě iritovalo, že nevím, o kom se mluví, každej měl tři sta padesát jmen a já byla ráda, že jsem si zapamatovala alespoň to jedno vzhledem k tomu, že postav tam bylo tři sta padesát jedna ;-)) Občas jsem se nudila, fandila, zadržovala dech, toužila po konci. Tak nějak to ve mně nezanechalo silný dojem a tak nějak je mi jedno, že to skončilo (spíš jsem ráda, že jsem to konečně dokoukala), takže nemůžu dát vyšší hodnocení; samozřejmě, že jsou to lepší 3* XoD Za veškeré propojení v jednu řeku, která živí a usmrcuje všech 12. Prostě bych si to raději přečetla. A ještě jedna mini poznámečka nakonec: absolutně nejnudnější opening, kterej jsem kdy viděla a slyšela...(16.5.2009)

• Soundtrack

Není to špatné, ALE... nevidím na tomhle anime vlastně vůbec žádný skutečný klad. Postavy? Až na Rakushuna nudné a nezapamatovatelné. Děj? Jaký? Můžete přeskočit klidně pět dílů a bez problémů se hned chytnete. Animace? Postavy vypadají divně, jinak docela ok. Když k tomu připočtu to strašné natahování každé scény, to, že v Game of Thrones (které taky nemusím), se v jednom dílu událo tolik intrik (a lepších) než tady za celý seriál a to, že se tam každá postava jen a jen lituje, tak nakonec dávám ještě o jednu hvězdu míň, než jsem původně chtěl.(18.8.2015)

----bude později upraveno a změna hodnocení vyhlazena, ještě nejsem u konce, teď si jen musím ulevit výkřikem---- Um gottes willen, můj ty šoggote, proč musí být Youko taková píča?! Proč?! Očividně propracovaný svět, spousta příšerek, dobrá kresba i animace a hlavní charakter je jedním každým svým projevem na zabití. Doufám, že bude časem evolvovat v něco méně hrozného, zatím mě spolehlivě našňupne pokaždé, když otevře ústa.(28.8.2013)