Reklama

Reklama

Obsahy(1)

17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (759)

Falko 

všechny recenze uživatele

Zaciatok filmu je velmi dobre rozbehnuty, vojnove zabery su brutalne, krute ale velmi kvalitne natocene. Druha tretina trosku straca tempo, ale to nevadi, pretoze bolo treba sa s hrdinami filmu trosku lepsie zoznamit a tak i mat starost o ich zivot. Ed Harris je tvrdas, ale to uz ukazal vo viacerych filmoch, naprilad v SKALE (1996). Tento film ma uz niekolko rokov obchadzal, ani nechapem preco a tak som mal trosku väcsie ocakavania, ale hudba, alebo orchester, ktory hral do filmu mi neustale pripominal hudbu z Gibsonovho STATOCNEHO SRDCA (1995) a nechcelo sa mi verit, ze by hudbu k tomuto filmu poskladal James Horner a nemylil som sa, bol to on. Proste Horner sa drzi svojho stylu a je ho lahke spoznat, podobne, ako sa da spoznat hudba Philipa Glassa :-) Reziser Jean-Jeacque Annaud nema mozno bohatu filmografiu, ale ma za to par kvalitnych filmov. Napriklad z jeho filmografie je u mna oblubena drama MEDVED (1988) a celkom slusny bol aj SEDEM ROKOV TIBETE (1997). Naopak pre mna bol nudny od neho MILENEC (1992). ________ Jude Law - (Vassil Zaitsev) +++ Ed Harris - (Major König) +++ Rachel Weisz - (Tania Černova) +++ Joseph Fiennes - (Komisár Danilov) +++ Bob Hoskins - (Nikita Chruščov) +++ Ron Perlman - (Koulikov) +++ Gabriel Thomson - (Saša Filipov) +++ Eva Mattes - (Filipova matka) +++ Produkcia: Jean-Jacques Annaud +++ ()

berg.12 

všechny recenze uživatele

Annaud nás nejdříve navnadí monumentálním a strhujícím úvodem, aby celý film v zápětí utopil v romantizující břečce. Potenciálně napínavý souboj je naprosto zbytečně rozmělněn v trapném milostném trojúhelníku a z filmu se tak stává jakési komorní divadlo v neskutečně drahých kulisách. Co se emocí, prokreslení postav a jejich motivů týče, nevěřím navíc Annaudovi ani jedno filmové políčko a i hrůza Stalingradského kotle zůstala tak nějak bez odezvy. Nebýt Eda Harrise coby majora Königa, byl by to vážně průšvih. Hvězdu navíc dávám z evropského patriotizmu. Velká, velká škoda promrhat takhle evidentně štědrý rozpočet. ()

Reklama

choze 

všechny recenze uživatele

Rok 2001 byl rokem válečných filmů z druhé světové s milostnými trojúhelníky (TMAVOMODRÝ SVĚT, PEARL HARBOR, NEPŘÍTEL PŘED BRANAMI) a paradoxně u mě nejvíc zabodoval ten, na který jsem se těšil nejmíň a sice NEPŘÍTEL. Hned úvodní čtvrthodinka s příjezdem do Stalingradu, ve které jsme spolu s hrdinou hozeni do stalingradského mlýnku na maso, je - podobně jako u ZACHRAŇTE VOJÍNA RYANA nebo NÁVRATU DO COLD MOUNTAIN - naprosto šílená a dá vám okamžitě pocítit tu hrůzu z absolutního válečného zmaru. Následuje špičková odstřelovačská scénka v kašně, kterou odstartuje souboj sovětského a německého snipera, o kterém vypráví zbytek filmu, komplikovaný funkčním milostným trojúhelníkem mezi hrdinou, jeho holkou a kámošem, který nevyhnutelně postaví kamarády proti sobě. Jednotlivým střetům nechybí napětí, zvraty a odstřelovačské vychytávky a jsou prokládány působivými emotivními scénami jako Kulikovovo vyprávění o tom, jak přišel o zuby, vyprávění Táni o smrti jejích rodičů nebo milování Vasilije a Táni v kolektivní "ubikaci" aj., které dobře prodávají herci i parádní Hornerova hudba. Moc se mi líbila postava schopného mladého politruka (Fiennes) a celá jeho propagandistická linie. Suma sumárum, můj nejoblíbenější válečný film. ()

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Podle mého názoru povedený válečný snímek, i když se v něm realističnost ztrácí pod nánosem naivity a záměrného patosu, který má připomínat válečné filmy z produkce Sovětského svazu a podtrhovat ústřední téma konfrontace propagandou ikonizovaného hrdiny s hrdinou reálným. Zpomalené a patetizované záběry rudoarmějců či samotného Zajceva při jeho heroických činech mi zde nepřipadaly vůbec nepatričné, spíš mě mrzelo jak málo bylo poodhaleno z tajů sniperského "řemesla". Rovněž je třeba dodat, že válečné filmy z SSSR nejsou jen silně patitecké, ale především nesrovnatelně drsnější, bezprostřednější a autentičnější než tato hollywoodsky uhlázená nápoda. ()

Galerie (119)

Zajímavosti (48)

  • Když se Danilov (Joseph Fiennes) skrývá před Němci mezi mrtvolami ve fontáně, je díky zimě vidět, jak "mrtvý" voják vedle něj vydechuje. Stejně tak voják ležící na zádech vedle Zajceva (Jude Law) v záběru po střelbě. (profeek05)
  • Vasilij Zajcev (Jude Law) byl vyznamenán Leninovým řádem, Řádem Vlastenecké války 1. stupně, dvakrát Řádem rudého praporu a byl jmenován Hrdinou Sovětského svazu. (DZOUKR)
  • Většina postav je založena na reálných osobnostech. (Karlos80)

Reklama

Reklama