Nepřítel před branami

Stalingrad

Nepriateľ pred bránami

Drama / Historický / Válečný

USA / Německo / Velká Británie / Irsko / Francie, 2001, 126 min

Souboj dvou elitních sniperů v ruinách rozbombardovaného Stalingradu s dokonalou, takřka až hrůzostaršnou, výpravou a skvělými herci. Jude Law i Rachel Weisz byli příjemně civilní, avšak veškerou pozornost si získává Ed Harris, který tím nacistickým ostřelovačem prostě je. Nebýt poslední uloudané půlhodiny a závěrečného přílišného hraní na city, byl bych maximálně spokojen. Jean-Jacques Annaud ukázal, že ani válečné drama mu není cizí. 75%.(30.5.2005)

Respekt před Annaudem, s jakou marnivostí nakládá s monumentálními scénami. Člověku nejde na rozum, že všechny ty velkolepé davové útoky a masivní exploze jsou jenom takovou omáčkou, v níž plavou osudy politruka, jím vytvořeného hrdiny SSSR a německého majora Wehrmachtu. Skromný sovětský klučina Vasilij je ukázkovým příkladem politické propagandy, která dokáže udělat z nadaného pěšáka symbol. Stejně tak je vztah Vasilije a politruka Danilova názornou ukázkou západního pohledu na stalinskou mašinerii, v níž oddaný komunista během pár minut může dostat rozum a prohlédnout ideologickou maškarádu. Tak trochu melodramatické sci-fi ala Hollywood. Nicméně jinak je to výborný komorní thriller se skvostnými kulisami, moc pěknou kamerou, strhujícím napětí a výbornými herci. To, že v závěru vychází sovětský hrdina stějně jako americký je asi očekávaná daň publiku. Ale všimněte si mlčenlivého distancu, jaký Jude Law zachovává tváří tvář malovanému Stalinovi... Korektní, až příliš.(27.1.2004)

Komorní drama zachycující souboj dvou ostřelovačů z nepřátelských stran bitevní linie ve velkolepých kulisách ruského Stalingradu roku 1942. Největším plusem je opravdu velkorysá výprava filmu a skvělá režie matadora Annauda. Docela dost tento film naopak brzdí milostná zápletka titulní trojice hrdinů. Nepřítel před branami nemá žádný mimořádný děj ale svým pojetím se i tak řadí k nejlepším válečným dramatům všech dob.(9.10.2006)

Podle mého názoru povedený válečný snímek, i když se v něm realističnost ztrácí pod nánosem naivity a záměrného patosu, který má připomínat válečné filmy z produkce Sovětského svazu a podtrhovat ústřední téma konfrontace propagandou ikonizovaného hrdiny s hrdinou reálným. Zpomalené a patetizované záběry rudoarmějců či samotného Zajceva při jeho heroických činech mi zde nepřipadaly vůbec nepatričné, spíš mě mrzelo jak málo bylo poodhaleno z tajů sniperského "řemesla". Rovněž je třeba dodat, že válečné filmy z SSSR nejsou jen silně patitecké, ale především nesrovnatelně drsnější, bezprostřednější a autentičnější než tato hollywoodsky uhlázená nápoda.(10.11.2007)

Tento film, odehrávající se v průběhu jedné z nejkrvavějších bitev 2. světové války, je důkazem, že i převážně evropský film může vybudovat skutečně působivou atmosféru. Jednoznačně největším kladem je totiž dokonalá výprava. Kdo čekal strhující masové bitvy, potěší ho spíše jen úvodní scéna, která je vskutku skvostně provedená, ale poté se již film soustředí především na boj muže proti muži - ostřelovače proti ostřelovači. Na ruské straně stojí hlavní postava příběhu Vasilij Zajcev, jehož solidně hraje Jude Law, ale nejlepší herecký výkon podává především Ed Harris, jehož role důstojného německého majora Königa, který byl povolán přímo z Berlína, aby Vasilije zabil, a učinil tak konec člověku, z kterého byl učiněn propagandistický symbol "správného Rusa". Plnému hodnocení mi brání občasné mezery ve scénáři a několik poměrně dosti hluchých míst + moc místa věnovaný milostnému trojúhelníku. Edit: 10.2.09 - Po cca. pátém shlédnutí přidávám plný počet a to především proto, že mě tento snímek vždy dokáže přikovat do sedačky a napjatě sledovat bez hnutí brvou, což je neocenitelné.(26.2.2007)

• - Natáčení probíhalo v lokacích jezdecké školy německého vojska, kterou v letech 1945 až 1993 osídlilo na 25 000 Rusů. Během této doby byl kraj zamořen olejem z mnoha vojenských tanků. To učinilo nadzemní vodu neuživatelnou a donutilo produkci denně vypumpovat 10 000 litrů vody a navíc vybudovat novou elektroinstalaci, aby byla lokace použitelná. (Amplifier)

• - Major Erwin König (Ed Harris) používa snajperskú pušku Mauser Karabiner 98k. (Raccoon.city)

• - Vasilij Zajcev byl pohřbený v Kyjevě na Lukjanovském vojenském hřbitově. Jeho posledním přáním bylo pohřbení ve stalingradské zemi, jíž bránil. Dne 31. ledna 2006 byly ostatky Vasilijho Zajceva převezeny do Volgogradu a slavnostně pohřbeny na Mamajské mohyle. (DZOUKR)