Nepřítel před branami

Stalingrad

Nepriateľ pred bránami

Drama / Historický / Válečný

USA / Německo / Velká Británie / Irsko / Francie, 2001, 126 min

Napětí a přiměřenou dávku válečného dobrodružství umí Annaud divákovi předložit, nicméně dojem autenticity z jeho válečného velkofilmu přes zjevnou snahu a evidentně slušný rozpočet nemám. Je to takový ten poněkud naivní film natočený o cizí zemi a historických událostech, na které se filmový štáb dívá z velké dálky a bez schopnosti a ochoty opravdu jim porozumět. Jude Law na mě při nejlepší vůli nepůsobí jako slovanský kluk ze Sibiře a vůbec ta "ruská" část hrdinů působí tak nějak cizorodě. Přestože potenciál měl Nepřítel před branami větší, je to slušná válečná podívaná se spoustou hereckých hvězd na plátně. Celkový dojem: 75 %.(23.10.2010)

Komorní drama zachycující souboj dvou ostřelovačů z nepřátelských stran bitevní linie ve velkolepých kulisách ruského Stalingradu roku 1942. Největším plusem je opravdu velkorysá výprava filmu a skvělá režie matadora Annauda. Docela dost tento film naopak brzdí milostná zápletka titulní trojice hrdinů. Nepřítel před branami nemá žádný mimořádný děj ale svým pojetím se i tak řadí k nejlepším válečným dramatům všech dob.(9.10.2006)

Hra na schovávanou kočky s myší. Ruský mladík z Uralu jako hrdina ruské Rudé armády proti německému válečnému hrdinovi ostříleného mnoha boji. Skvělá režie s úžasnou výpravou, která ve správných okamžicích umí přitlačit na pilu a předvést velké věci.Co se týče věrohodnosti, o něčem by se dalo zapochybovat, ale jako celek a hlavně v jednání lidí pod tlakem jde o věrohodný film. Některé scény se rozhodně musí stát pro každého diváka nezapomenutelnými jako např. příchod budoucího hrdiny Rudé armády do válkou postiženého Stalingradu a přímo do první linie, kde jeden dostane zbraň a druhý náboje.. Ruská povaha se vším všudy a když se někdo zkusí vrátit? Do kulometu se náboje vždycky najdou... Dobrou zábavu.(11.7.2004)

Tento film, odehrávající se v průběhu jedné z nejkrvavějších bitev 2. světové války, je důkazem, že i převážně evropský film může vybudovat skutečně působivou atmosféru. Jednoznačně největším kladem je totiž dokonalá výprava. Kdo čekal strhující masové bitvy, potěší ho spíše jen úvodní scéna, která je vskutku skvostně provedená, ale poté se již film soustředí především na boj muže proti muži - ostřelovače proti ostřelovači. Na ruské straně stojí hlavní postava příběhu Vasilij Zajcev, jehož solidně hraje Jude Law, ale nejlepší herecký výkon podává především Ed Harris, jehož role důstojného německého majora Königa, který byl povolán přímo z Berlína, aby Vasilije zabil, a učinil tak konec člověku, z kterého byl učiněn propagandistický symbol "správného Rusa". Plnému hodnocení mi brání občasné mezery ve scénáři a několik poměrně dosti hluchých míst + moc místa věnovaný milostnému trojúhelníku. Edit: 10.2.09 - Po cca. pátém shlédnutí přidávám plný počet a to především proto, že mě tento snímek vždy dokáže přikovat do sedačky a napjatě sledovat bez hnutí brvou, což je neocenitelné.(26.2.2007)

Poměrně chladný příběh špičkového ostřelovače sice Annaud prokládá pro něj typicky monumentální a do detailu propracovanou výpravou, avšak samotné válečné řádění není tak realistické a tak bombasticky natočené aby vtrhlo diváka do děje a příběh dvou elitních sniperů je v druhé polovině až nepříjemně sterilní a zdlouhavý v mnoha pasážích. Rovněž neustálá přítomnost anglického jazyka v tak východním konfliktu, jakým bitva o Stallingrad je, je neuvěřitelně rušivý. Potěší výborný Ed Harris, dostatek krve a několik úchvatných sniperských přestřelek, ale jinak vzhledem k marketingové kampani a veškerého hašteření a povyku kolem pouze průměrná žánrovka.(7.5.2005)

• - Vasilij Grigorievič Zajcev je autorom dvoch učebníc pre ostreľovačov. (YoZo8)

• - Postava Majora Königa (Ed Harris) byla pravděpodobně pouze výtvorem sovětské propagandy a jeho souboj se Zajcevem (Jude Law) se neodehrál. Jméno majora Königa je známé pouze z ruských zdrojů. (Jirka_Šč)

• - Někteří ruští veteráni od Stalingradu byli pobouřeni vyobrazením sovětské armády ve filmu. Podali proto návrh Státní dumě, aby byl snímek v Rusku zakázán. Státní duma návrh zamítla. (chelseaman22)