poster

Nepřítel před branami

 • USA

  Enemy at the Gates

 • Německo

  Duell - Enemy at the Gates

 • Francie

  Stalingrad

 • Slovensko

  Nepriateľ pred bránami

Drama / Historický / Válečný

USA / Německo / Velká Británie / Irsko / Francie, 2001, 126 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • LiVentura
  ****

  Dobře zpracovaný amer.válečný velkofilm o jednom nadprůměrném odstřelovači na straně Rusů a jednom sebejistém nacistovi. Jejich souboj rozehraje spleť osudů a tragédií jedné hloupé války.!!!!!!!!! I přes ty "amerikanismy" ohodnotím hlavně atmosféru neutěšenosti, sténání, smrti, války, a kvalitní ozvučení...(3.3.2010)

 • petaspur
  ***

  Vasja Zajcev je paparazzii obletovanou hvězdou bolševických válečných žurnálů. Už si pomalu nevzpomíná na svůj příjezd na frontu a zmatené pobíhání v dešti kulek za účelem získání bojových prostředků mrtvého spolubojovníka. Dneska je hýčkaným hrdinou, který svou puškou s pečlivě seřízenými mířidly uvolňuje pracovní místa ve velitelském štábu nepřítele. Jenže německou armádu nebaví počítat stohy svých mrtvých důstojníků a proto ke Stalingradu přijíždí major König, aby zahájil deratizaci kobylkoidně se rozrůstající Krasnoj armii. Tady může začít souboj nadšeného Zajceva s roztomile chadnokrevným Königem, jenž neměl být rušen žádnou nesmyslnou válečnou epopejí,(17.7.2009)

 • berg.12
  ***

  Annaud nás nejdříve navnadí monumentálním a strhujícím úvodem, aby celý film v zápětí utopil v romantizující břečce. Potenciálně napínavý souboj je naprosto zbytečně rozmělněn v trapném milostném trojúhelníku a z filmu se tak stává jakési komorní divadlo v neskutečně drahých kulisách. Co se emocí, prokreslení postav a jejich motivů týče, nevěřím navíc Annaudovi ani jedno filmové políčko a i hrůza Stalingradského kotle zůstala tak nějak bez odezvy. Nebýt Eda Harrise coby majora Königa, byl by to vážně průšvih. Hvězdu navíc dávám z evropského patriotizmu. Velká, velká škoda promrhat takhle evidentně štědrý rozpočet.(9.1.2006)

 • Tyler
  ***

  Škoda, tenhle film si mohl vysloužit vyšší hodnocení...Ústřední motiv souboje dvou odstřelovačů (už si to konečně všichni zapamatujte :)) měl hrát první housle a Annaud měl vyprávět o dvou mužích na opačných stranách a o dvou puškách v jejich rukách...Kulisa Stalingradu přímo vybízí ke spuštění strhujícího dramatu plného ukrývání, maskování, léček, úskoků a famózních zásahů - tak proč to všechno okolo??? Milostný trojúhelník naroubovaný na politickou propagandu - tohle vyškrtnout a z "Nepřítele před branami" by byl brilantní válečný film. Vždyť Jude Law (i když má do Rusa HODNĚ daleko) hraje výborně a na Eda Harrise nemůžu nic jiného než pět chválu - jeho major Koenig je profesionál každým coulem, inteligentní sympaťák...a pak přijde závěr filmu a z německého snipera vás najednou neuvěřitelně zamrazí!! Ale co je tohle všechno platné, když mezitím musíte trávit čas sledováním naprosto nadbytečné Rachel Weisz a směšného Boba Hoskinse v roli Nikity Chruščova! Dokonce ani velmi dobrý Joseph Fiennes není, a vlastně ani nemůže být, tak zajímavou postavou jako ústřední duo...A ještě jednu věc Annaudovi neodpustím - to dnes tak moderní zobrazování Rusů jako ještě větších zrůd než byli fašisti - to je fraška !! Ano, mám především na mysli scénu útoku po Zajcevově příjezdu do Stalingradu...(2.6.2005)

 • salahadin
  ****

  Evropský režisér bojuje americkými zbraněmi, Francouz točí o Rusácích, kteří mluví anglicky (a Němci taky hmm). Ani jeden ruský herec ve větší roli tu není. To je kombinace, dát do moskviče součástky z ferari, taky by se to ani jednomu z nich nelíbilo. Ale mému oblíbenému rejžovi něco odpustím. U těch kombinací zůstaňme - spojení pisálka propagandistických žvástů s polovičním analfabetem od Uralu nikdy nemůže dopadnout dobře. Nedopadlo, protože kovaný komunista na konci pronesl řeč, kterou by nevyplodil ani po flašce vodky. A čarostřelec Zajíček má asi dlouhý kolíček, jedině tak si lze vysvětlit Rachelinu hereckou kreaci při jejich ehm společné chvíli. Ale jinak úvodní bitky jsou velkolepé a skvěle natočené a za Hornerovy hudby maximálně vtáhnou do filmu. Pak se film ale vydá jiným směrem a trochu rozmělní atmosféru. I tak je ale souboj dvou es dobře zvládnutý až do konce. Ed Harris je skutečně herecká persona a Jude Law tu podává rovnež velmi dobrý výkon. Bob Hoskins jako Chruščov je supr, skoro jako originál, hm? Jen ta zatrachtilá láska tu být nemusela.....(20.4.2006)

 • Jude Law

 • - Postava Ludmilly je pravděpodobně odkazem na slavnou ruskou ostřelovačku. Lyudmila Pavlichenko během války zabila 300 lidí, což bylo dokonce víc než Vassili, který měl na svém kontě 257 zabitých. (prochy10)

 • - Vasilij Zajcev byl pohřbený v Kyjevě na Lukjanovském vojenském hřbitově. Jeho posledním přáním bylo pohřbení ve stalingradské zemi, jíž bránil. Dne 31. ledna 2006 byly ostatky Vasilijho Zajceva převezeny do Volgogradu a slavnostně pohřbeny na Mamajské mohyle. (DZOUKR)

 • - Natáčení probíhalo v lokacích jezdecké školy německého vojska, kterou v letech 1945 až 1993 osídlilo na 25 000 Rusů. Během této doby byl kraj zamořen olejem z mnoha vojenských tanků. To učinilo nadzemní vodu neuživatelnou a donutilo produkci denně vypumpovat 10 000 litrů vody a navíc vybudovat novou elektroinstalaci, aby byla lokace použitelná. (Amplifier)