Nepřítel před branami

Stalingrad

Nepriateľ pred bránami

Drama / Historický / Válečný

USA / Německo / Velká Británie / Irsko / Francie, 2001, 126 min

Skvelá vojnová dráma a hra na schovávačku v podaní Zajcev (mladučký ruský chlapec) - Konig (nemecký skúsený major). Kto bude mať v tomto súboji cti navrch? Netreba očakávať masívne útoky pešiakov a monumentálne tankové bitky, skôr chladnú taktiku dvoch súperiacich ostrostrelcov. Asi jediný film, kde mi nevadil metrosexuál Jude Law.(26.10.2007)

Ač technicky dobře natočeno a s mnoha výborně vygradovanými scénami, nemohu dát více, neboť shrnout celou stalingradskou bitvu do takřka westernového příběhu nepřátelství, lásky a zrady mi vzhledem k jejím rozměrům a významu připadá dosti nepatřičné. Dalším mínusem je pak typická západní představa ruské reality. Asi kdyby film zůstal čistě u té hry na kočku a myš (přesně tak jak to píše Tyler) a nestrkal do toho slzoproudý hollywoodský děj (hlavně tu vyloženě pitomou a nudnou romantickou linku), dal bych víc.(4.1.2006)

Podle mého názoru povedený válečný snímek, i když se v něm realističnost ztrácí pod nánosem naivity a záměrného patosu, který má připomínat válečné filmy z produkce Sovětského svazu a podtrhovat ústřední téma konfrontace propagandou ikonizovaného hrdiny s hrdinou reálným. Zpomalené a patetizované záběry rudoarmějců či samotného Zajceva při jeho heroických činech mi zde nepřipadaly vůbec nepatričné, spíš mě mrzelo jak málo bylo poodhaleno z tajů sniperského "řemesla". Rovněž je třeba dodat, že válečné filmy z SSSR nejsou jen silně patitecké, ale především nesrovnatelně drsnější, bezprostřednější a autentičnější než tato hollywoodsky uhlázená nápoda.(10.11.2007)

Zkušený ruský sniper versus zkušený německý sniper. Bylo to dobré až na ten konec. Nevěřím tomu, když celý film si oba soupeři dávají velký pozor, že na konci Němec skočil na špek a opustil svůj úkryt. No nějak se to zakončit muselo. A je jasné, že prohrát musí vždy ti zlí nacisté. Ale oproti jiným válečným filmům jsou jinak zde síly vyrovnané.(28.9.2010)

Výborné válečné drama o souboji dvou špičkových sniperů (Jude Law, Ed Harris) na jejímž pozadí probíhá bitva ve Stalingradě. Rachel Weisz, Bob Hoskins nebo Joseph Fiennes ti všichni podali svoje standartní výkony a zdařile sekundují ústředním hrdinům. Jediné co mi vadí je, že Rusové se s Němci bez problému domluví. Jean-Jacques Annaud je bezpochyby vynikající režisér a i s válečnou tématikou si poradil bez problému, ale pro mě bude navždy jeho nejlepší film Jméno růže.....(9.12.2007)

• - Natáčení probíhalo v lokacích jezdecké školy německého vojska, kterou v letech 1945 až 1993 osídlilo na 25 000 Rusů. Během této doby byl kraj zamořen olejem z mnoha vojenských tanků. To učinilo nadzemní vodu neuživatelnou a donutilo produkci denně vypumpovat 10 000 litrů vody a navíc vybudovat novou elektroinstalaci, aby byla lokace použitelná. (Amplifier)

• - Vasilovi se v průběhu záběrů mění zranění na hlavě. Jednou ho má zalepené, v dalším záběru odlepené a v dalším zase zalepené a krvavé. Ve filmu se to opakuje několikrát. (prochy10)

• - Náklady na výrobu přesáhly 68 milionů dolarů, na reklamu 12 milionů dolarů. Tržby jen v USA za první víkend byly téměř 14 milionů dolarů. (BloodMax)