Nepřítel před branami

Stalingrad

Nepriateľ pred bránami

Drama / Historický / Válečný

USA / Německo / Velká Británie / Irsko / Francie, 2001, 126 min

Možná jsem čekal o něco více, než bylo nakonec na plátně prezentováno. Ale přesto se mi ten film líbil hodně. I díky Limou zmiňované výpravě, která je místy opravdu monumentální. Souboj odstřelovačů je také veden napínavě a milovníci války si přijdou na své, byť těch masivních bojových scén se stovkami statistů je zde jen pár. Jean-Jacques Annaud udělá výbornou podívanou z čehokoliv.(6.8.2002)

Film jednoho masoveho vraha nacistů, proti kteremu je masovy vrah rusů. Kdyby nebyla valka takhle by to spolecnost brala. To me na lidech udivuje. Proc, kdyz nejaka chora mysl neco takoveho zrudneho zacne, se lide vzdycky zacnou chovat jak ty nejhorsi hovada??? Ale dobre, koment ma pojednavat o necem jinem, takze Jean Jaques je muj oblibeny reziser, ale priznam se ze jen kvuli skvelemu Medovi a dobrym Bratrům. Sedm let sem zel jeste nevidel. Takze tenhle zanr je u neho pro me necim novym. Ale povedlo se mu to. Celkove ten mrazivy pocit, kdyz nevis odkud te odstrelovac sejme (obchodak atd) to je moje. A ta zacatecni valecna scena s Luftvawe (nebo jak se to pise) a pak ten strasny masakr (ty dustojniky bych postrilel bez litosti) Luther ala fiennes byl perfektni, sice sem ten jeho konec jaksi nepochopil....vlastne sem nepochopil cely konec. To je asi to jedine minus filmu, ktere mu ubira vic nez jednu hvezdu. Jaksi mi to proste prislo nelogicke (hlavne to chovani Koniga, ktery by se jaksi schvalne nechal zabit-jinak Ed Harris jako obvykle podava velmi dobry vykon, strasne mi pripomel sebe v Bayove Skale- takovy rozpolceny, napul dobry, napul zly. Takze nekde kolem 4 hvezd celkove. A nech se toci vic takovych valecnych filmu...(19.10.2008)

Velkolepost některých scén je až zarážející, přece jen hořící trosky Stalingradu se ve válečných filmech nevidí každý den, a pokud mě paměť neklame, Horner k tomu nehrál nikdy (ačkoliv budete asi sem tam mít velmi nedobytný pocit, že už jste to někde slyšeli:P ). A souboj elitních sniperů je lákavé téma, není liž pravda? A Ed Harris jako major König je nezapomenutelný. Je to film, který stojí za to vidět i kvůli Bobu Hoskinsovi v roli Nikity Chruščova a nejen za jeho výstup dávám 80%. I když za tu Rachel Weisz, která je ve filmu tak nějak navíc, jsem váhal, jestli to není až příliš...(28.1.2003)

Hlavně za ten úvod.. Až hrozivě nejednoznačné charisma a sakra velký ranec charismatu Juda Lawa dělá z každého kousku, ve kterém se v první dekádě nového tisíciletí objevil, velký zážitek. Škoda, že v posledních letech nedostal nabídku, která by byla nějak zvlášť zajímavá. Ač některým v roli oslavovaného ruského ostřelovače tenhle Angličan úplně typově neseděl, mně jo, stejně jako typicky úsporný Ed Harris se svým podmanivým charismatem, ač kope za ty zlé. A rovněž Rachel Weisz, ač v téhle chladné stalingradské bitvě není nabízený milostný trojúhelník nějak zajímavě dotažený. Tyhle tiché zabijáky čeká vítězství nebo rychlá smrt. Když jde o popravu vysokých důstojníků, o to lépe. Náš hrdina se v téhle špinavé válce ocitl mezi hromadou mrtvol. On a politický komisař s tváří Josepha Fiennese. Oběma vystřílel cestu k dalším dnům, vzápětí se tak z něho stal ideální hrdina válečné propagandy. Dokud na scénu nenastoupí jiný lovec. Nepřítel před branami je hlavně komorní válečný kus, ač startuje velkoryse pojatou úvodní sekvencí. Krvavý přechod ruských sil se musí líbit, ač není tak dokumentárně autentický nebo drasticky lstivý jako Spielbergův start Ryana. Druhá polovina je věnovaná plížení polorozbořenými továrnami, kde někde číhá nebezpečný cíl. I tahle soukromá válka má něco do sebe. I když je místy sterilní a místy zdlouhavá. Rušivá je dle mého i zvolená angličtina. Celkově je to ovšem slušně odmakané na všech frontách, do průměru bych proto tenhle kus rozhodně neposílal.(1.4.2016)

Napětí a přiměřenou dávku válečného dobrodružství umí Annaud divákovi předložit, nicméně dojem autenticity z jeho válečného velkofilmu přes zjevnou snahu a evidentně slušný rozpočet nemám. Je to takový ten poněkud naivní film natočený o cizí zemi a historických událostech, na které se filmový štáb dívá z velké dálky a bez schopnosti a ochoty opravdu jim porozumět. Jude Law na mě při nejlepší vůli nepůsobí jako slovanský kluk ze Sibiře a vůbec ta "ruská" část hrdinů působí tak nějak cizorodě. Přestože potenciál měl Nepřítel před branami větší, je to slušná válečná podívaná se spoustou hereckých hvězd na plátně. Celkový dojem: 75 %.(23.10.2010)

• - Ve Spojených státech amerických byl snímek přijat s rozpaky. Recenze se vesměs shodly, že milostná zápletka přebila děj. (chelseaman22)

• - Vasilij Grigorievič Zajcev je autorom dvoch učebníc pre ostreľovačov. (YoZo8)

• - Vasilij Zajcev byl služby schopný do ledna 1943, kdy utrpěl zranění očí. Zrak mu vrátila operace, kterou provedl profesor Filatov. Poté se vrátil do bojů a do konce války byl povýšen na kapitána. (DZOUKR)