poster

Nepřítel před branami

 • USA

  Enemy at the Gates

 • Německo

  Duell - Enemy at the Gates

 • Francie

  Stalingrad

 • Slovensko

  Nepriateľ pred bránami

Drama / Historický / Válečný

USA / Německo / Velká Británie / Irsko / Francie, 2001, 126 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • B!shop
  ****

  Filmu o sniperech neni nikdy dost a tenhle ma fantastickej rozjezd. Prvni zhruba hodinu se totiz tvrde bombarduje a bojuje, spousta davovejch scen, spousta valecny techniky a skvele natoceny, proste pastva pro oci. Do toho se v troskach Stalingradu zacne odehravat souboj dvou super sniperu. Bohuzel v druhy pulce film zacne zbytecne moc tlacit na romantickou linii a dej zacne bejt lehce stereotypni. Ne, ze by to zaclo vylozene nudit, precejen se porad bojuje a napeti mezi dvema sniperama by se dalo krajet, ale uz to proste neni tak skvely jako prvni pulka. Jinak herci paradni, Law, Fiennes i Harris. Pak tu je pekne nechutnej Hoskins a pekna Weisz, ktera mi ale prisla, ze je sem nacpana tak trochu nucene, aby se mohla rozehrat ta romanticka linka. Celkove ale paradni valecnej film se zajimavym tematem a jeden z nejlepsich od Annauda.(21.6.2009)

 • Shakers
  *****

  Rusky vojak Vasilji Zajcev (Jude Law) tu odstreľuje svojimi snajperskými schopnosťami nepriateľov jedna radosť. Ale potom príde nemecky snajper (v podaní skvelého Eda Harrisa) a už to naberá to správne akčne a dramatické tempo. Výborná atmosféra filmu, skvelý herci, výprava a hudba. Pre mňa jeden z najlepších vojnových filmov. Obľúbený soundtrack: Tania And End Credits. 95 % - 5*(19.10.2009)

 • Djkoma
  ****

  Hra na schovávanou kočky s myší. Ruský mladík z Uralu jako hrdina ruské Rudé armády proti německému válečnému hrdinovi ostříleného mnoha boji. Skvělá režie s úžasnou výpravou, která ve správných okamžicích umí přitlačit na pilu a předvést velké věci.Co se týče věrohodnosti, o něčem by se dalo zapochybovat, ale jako celek a hlavně v jednání lidí pod tlakem jde o věrohodný film. Některé scény se rozhodně musí stát pro každého diváka nezapomenutelnými jako např. příchod budoucího hrdiny Rudé armády do válkou postiženého Stalingradu a přímo do první linie, kde jeden dostane zbraň a druhý náboje.. Ruská povaha se vším všudy a když se někdo zkusí vrátit? Do kulometu se náboje vždycky najdou... Dobrou zábavu.(11.7.2004)

 • choze
  *****

  Rok 2001 byl rokem válečných filmů s milostnými trojúhelníky (TMAVOMODRÝ SVĚT, PEARL HARBOR, NEPŘÍTEL PŘED BRANAMI) a paradoxně u mě nejvíc zabodoval ten, na který jsem se těšil nejmíň a sice NEPŘÍTEL. Hned úvodní čtvrthodinka s příjezdem do Stalingradu, ve které jsme spolu s hrdinou hozeni do stalingradského mlýnku na maso, je - podobně jako u ZACHRAŇTE VOJÍNA RYANA nebo NÁVRATU DO COLD MOUNTAIN - naprosto šílená a dá vám okamžitě pocítit tu hrůzu z absolutního válečného zmaru. Následuje špičková odstřelovačská scénka v kašně, kterou odstartuje souboj ruského a německého snipera, o kterém vypráví zbytek filmu, komplikovaný funkčním milostným trojúhelníkem mezi hrdinou, jeho holkou a kámošem, který nevyhnutelně postaví kamarády proti sobě. Jednotlivým střetům nechybí napětí, zvraty a odstřelovačské vychytávky a jsou prokládány působivými emotivními scénami jako Kulikovovo vyprávění o tom, jak přišel o zuby, vyprávění Táni o smrti jejích rodičů nebo milování Vasilije a Táni v kolektivní "ubikaci" aj., které dobře prodávají herci i Hornerova hudba. Moc se mi líbila postava schopného mladého politruka Josepha Fiennese a celá jeho propagandistická linie. Suma sumárum, můj nejoblíbenější válečný film.(4.6.2005)

 • Cervenak
  ****

  Pre mňa najlepší novodobý vojnový film po Ryanovi. Zážitok samozrejme kazí tá angličtina, ale tak či onak sa Law, Fiennes, Weiszová i Hoskins vizážou výborne hodia do úloh Rusov. Najlepší Annaudov film z tvorby "po zlatom období" (Medveď, Boj o oheň, Meno ruže). A podobne ako v Mene ruže, aj tu Annaud najviac vyráža dych veľmi realistickou erotickou scénou. To funenie v bunkri medzi chrápucimi vojakmi je proste úžasné.(3.4.2007)

 • - Většina postav vychází z reálných lidí. (Karlos80)

 • - Vasilij Zajcev byl pohřbený v Kyjevě na Lukjanovském vojenském hřbitově. Jeho posledním přáním bylo pohřbení ve stalingradské zemi, jíž bránil. Dne 31. ledna 2006 byly ostatky Vasilijho Zajceva převezeny do Volgogradu a slavnostně pohřbeny na Mamajské mohyle. (DZOUKR)

 • - Název filmu je "vypůjčený" z knižního titulu Enemy at the Gate: The Battle for Stalingrad od Williama Craiga z roku 1973, který mapuje hrdinské činy Vasilli Zaitseva. (prochy10)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace