Nepřítel před branami

Stalingrad

Nepriateľ pred bránami

Drama / Historický / Válečný

USA / Německo / Velká Británie / Irsko / Francie, 2001, 126 min

Zaciatok filmu je velmi dobre rozbehnuty, vojnove zabery su brutalne, krute ale velmi kvalitne natocene. Druha tretina trosku straca tempo, ale to nevadi, pretoze bolo treba sa s hrdinami filmu trosku lepsie zoznamit a tak i mat starost o ich zivot. Ed Harris je tvrdas, ale to uz ukazal vo viacerych filmoch, naprilad v SKALE (1996). Tento film ma uz niekolko rokov obchadzal, ani nechapem preco a tak som mal trosku väcsie ocakavania, ale hudba, alebo orchester, ktory hral do filmu mi neustale pripominal hudbu z Gibsonovho STATOCNEHO SRDCA (1995) a nechcelo sa mi verit, ze by hudbu k tomuto filmu poskladal James Horner a nemylil som sa, bol to on. Proste Horner sa drzi svojho stylu a je ho lahke spoznat, podobne, ako sa da spoznat hudba Philipa Glassa :-) Reziser Jean-Jeacque Annaud nema mozno bohatu filmografiu, ale ma za to par kvalitnych filmov. Napriklad z jeho filmografie je u mna oblubena drama MEDVED (1988) a celkom slusny bol aj SEDEM ROKOV TIBETE (1997). Naopak pre mna bol nudny od neho MILENEC (1992). ________ Jude Law - (Vassil Zaitsev) +++ Ed Harris - (Major König) +++ Rachel Weisz - (Tania Černova) +++ Joseph Fiennes - (Komisár Danilov) +++ Bob Hoskins - (Nikita Chruščov) +++ Ron Perlman - (Koulikov) +++ Gabriel Thomson - (Saša Filipov) +++ Eva Mattes - (Filipova matka) +++ Produkcia: Jean-Jacques Annaud +++(22.9.2009)

V tomto období sa vojnovému žánru darilo a vznikalo mnoho jeho kvalitných predstaviteľov a síce Nepriateľ pred bránami vyzerá na prvý pohľad výborne, bitka o Stalingrad a sniperská tématika ma vždy veľmi bavili, ale v tomto prevedení mi to až tak dobre nesadlo. Úvodná dvadsaťminútovka je perfektná, príchod na front a sovietsky útok, všetko to pôsobí správne beznádejne, vedenie je kruté a k tomu prvý Zajcevov hrdinský čin, ktorý ho predstaví v tom najlepšom možnom svetle, ale následne to až príliš rýchlo upadne. Zlé to určite nie je, stále si to drží tú mierne nadpriemernú úroveň a tak som sa nenudil ani na okamih, len jednoducho tématika špičkového odstreľovača v Stalingrade tu nie je vôbec využitá a až príliš rýchlo sa začne sústrediť na súboj dvoch elitných odstreľovačov, ale ten si ma moc nezískal. V celom zvyšku filmu sa už vlastne nenájde ani jedna konkrétna scéna, na ktorú by sa dalo dlhšie spomínať. A veľkým sklamaním je aj to, že film je až moc postavený na vzťahoch postáv, ktoré síce sú samy o sebe zaujímavé, ale práve tie ich vzťahy ma vôbec nezaujímali. A pritom je tu toľko dobrých hercov, Jude Law mi v hlavnej úlohe sadol až prekvapivo dobre, charizmatický Ed Harris ako jeho hlavný súper, ale aj Joseph Fiennes, Rachel Weisz a Bob Hoskins, ale romantická línia a podivné priateľstvo s politrukom ma absolútne nezaujímali a zaberajú dosť veľký priestor. Skôr si ma získal vzťah nemeckého odstreľovača a chlapca, alebo krátka časť s Ronom Perlmanom, ktorý mi v spoločnosti hlavného hrdinu ako jediný vyhovoval. Sklamaním je aj akcia, celkovo je skvelo natočená a odohráva sa vo výbornom prostredí, ale mňa bavila výhradne len tá z úvodnej dvadsaťminútovky, všetko následné je len úplne obyčajné, aj keď nejaký ten trochu napínavý moment sa predsa len nájde. Režijne je to kvalitná práca, síce ma prekvapuje, že to dostal na starosti práve Jean-Jacques Annaud, ktorý točil úplne iný typ filmu, ale zvládol to výborne, rovnako nesklame ani technická stránka a výprava. A sadla mi aj hudba. Takže celkovo som trochu sklamaný, za čo môže hlavne slabší scenár, ale inak Nepriateľ pred bránami určite nie je zlý film, kladov má dosť a raz za pár rokov dostanem chuť si ho pozrieť, aj keď hlavne kvôli tej úvodnej fáze. 66%(7.2.2012)

• monolog

Podle mě nejhorší Annaudův film (neviděl jsem zatím pouze Milence a Dva bratry a Hlavičku). Nejen že je to strašlivě utahaný, ale navíc ještě mi to přišlo i hloupý a ani děj není nijak zajímavej (a to i když pominu, že je to dlouhý jak nejdelší špageta na světě). Zajímalo by mě, co si to vlastně vzalo z té knížky a jak daleko je to od skutečnosti. Ještě jednu malou drobnost. Nepřijde vám to trhlý, že knížky a filmy a dokumenty o Rusech a dalších Slovanech a Němcích a o Asiatech NIKDY netočí ti, jichž se to týká, ale obvykle amíci nebo Britové? Ale o sobě to Američani a angláni točí téměř vždycky sami. Podle mě to o něčem vypovídá. Takže bych to možná ocenil trochu víc, kdyby na tom spolupracovali i Rusáci, i kdyby jen na plac dodávali vodku. A možná bych to ocenil ještě mnohem líp, kdyby to byl válečnej film celou dobu a ne jen unylá romance jak vystřižená z červené knihovny.(20.3.2006)

Pro mě jeden z nejlepších válečných filmů. Je totiž plný opravdu výjimečných a výrazných postav, mezi kterými to jiskří a které, ač by mohly být označeny jako šablony, nepůsobí nevěrohodně. My si tak můžeme vychutnat tento příběh odehrávající se v obléhaném Rusku, který obsahuje jak kladného hrdinu, tak jeho lásku, zrádce i výrazného záporáka a pomstu, aniž bychom ztráceli dojem realističnosti a uvěřitelnosti. Velkou zásluhu na tom má i viditelný fakt, že hlavní hrdina Zajcev, mladý ruský ostřelovač je glorifikován zcela záměrně, což je v ději ještě umocněno nadsazenou propagandou. To samé v bleděmodrém platí pro jeho protihráče na německé straně. Ten je oproti oduševnělému chudému ruskému hrdinovi z lidu pojat naopak jako bohatý, vážený, nemilosrdný a nekompromisní profesionál. Schéma dvou hlavních hrdinů, oba výjimeční ostřelovači, jeden hodný chudý, druhý „zlý“ bohatý, je jak vystřiženo ze sportovního filmu, či dokonce z komiksu, tady ovšem zasazeno do kulis druhé světové války, ruin zdevatovaného města a všudypřítomné smrti působí nadočekávání dobře. Jude Law i Ed Harris jsou skvělí herci a zde jen potvrzují, že dokáží bez zaváhání zahrát cokoli. Velmi zdatně jim ale sekundují Joseph Finnes jako bezohledný kariérista a nadšený redaktor propagandy, nebo Rachel Weisz, která rozhodně neplní úlohu pouhé ozdoby hlavního hrdiny. Ron Perlman se svou postavou a kovovým úsměvem nepotřebuje komentář, zasloužil by si vlastní film! Nepřítel před branami je válečný film, jaký tu ještě nebyl! S béčkovým námětem (podle skutečnosti ovšem) nám servíruje fascinující bitvu dvou velkých mužů, která alegoricky symbolizuje válku dvou velkých zemí!(12.2.2006)

Nepřítel před branami je pro mě osobně prvním výletem do čistého válečného prostoru. Já totiž jaksi nemám odvahu na Ryany a spol. Děsí mě válka a všechno co s sebou přináší. Ale možná můj (snad) pacifismus tomu chtěl, abych se podívala. A byla jsem příjemně -řekněme- zaskočena (o spokojení či překvapení se v mé situaci nedá mluvit), protože v Nepříteli před branami se až zas tolik neválčí. (Za čož jsem samozřejmě byla ihned sepsuta, neboť když to má být válečné, tak se tam má válčit, a to pořádně, tedy prý.) Ale dost už plkání... Film je jasně tendenční, sice jsem na straně Rusů, kde jsou dobří i špatní chlapi, ale celkově je to hodně protirudé. Nic proti, mě by to vůbec nevadilo, ale trochu mě v tom nesedí (respektive prudí) koprodukce USA. Herci jsou výborní, děj jímavý a Annaudova režie po předchozích akademických hrátkách jakoby ožila, hudební složka je na první poslech zajímavá, ale jedno téma se opakuje až přespříliš. Každopádně můj výlet do válečných zákopů skončil poměrně nad má očekávání.(26.6.2005)

• - Když při přesunu přes Volhu několik vojáků vyskočí z lodi, jeden z důstojníků po nich z šestiraného revolveru vypálí nejméně 8x. (profeek05)

• - Název filmu je "vypůjčený" z knižního titulu Enemy at the Gate: The Battle for Stalingrad od Williama Craiga z roku 1973, který mapuje hrdinské činy Vasilli Zaitseva. (prochy10)

• - Vasilovi se v průběhu záběrů mění zranění na hlavě. Jednou ho má zalepené, v dalším záběru odlepené a v dalším zase zalepené a krvavé. Ve filmu se to opakuje několikrát. (prochy10)