V roce 1953 přijede Katherine Watsonová učit umění na dívčí univerzitu Wellesley. Jako mladá učitelka je šokovaná realitou této prestižní školy, její zkostnatělostí, upjatou morálkou a zastaralými názory. Pro dívky není určeno samostatné myšlení, protože jim poví učebnice, co si mají myslet a dokonce i jaké umění se jim má líbit. Ale co je horší, většina vyučujících i samotné studentky pokládají za nejvyšší životní metu svatbu. Po svatbě se stanou hospodyňkami, budou pečovat o domácnost, připravovat manželovi jídlo, a veškeré vzdělání, kterého dosáhly, je jim pak zcela k ničemu. Katherine má pocit, že dívky na universitě jen zabíjí čas, než se stanou profesionálními manželkami. Nechtějí se svým vzděláním něčeho dosáhnout, nechtějí pracovat, nechtějí dál studovat a budovat si kariéru. Protože žena, která se brzy nevdá, ta je neúspěšná, prohrála, žádná si přeci nepřeje nic jiného… nebo snad ano? A tak začne mladá učitelka studentkám ukazovat, že ne každému se líbí to samé umění, že každý může mít jiný názor i jiné životní cíle. Její počínání popouzí mladou studentku Betty. Ta je ukázkou dokonalé ženy, brojí proti antikoncepci, jejím jediným životním snem je manželství a dům, ve kterém je pračka a sušička. V posledním ročníku studia se provdala a její manželství není šťastné, jenže to si ona nechce přiznat. Jen o to víc poukazuje na nevhodné chování ostatních studentek, školní zdravotnice i učitelek. Zdá se, že když není šťastná Betty, nepřeje štěstí ani druhým. Protože Betty musí být šťastná, dosáhla přeci všeho, co kdy chtěla, má krásný dům, úspěšného muže, i tu pračku se sušičkou. Musí se jen usmívat a dobře reprezentovat ideál ženství. Jako Mona Lisa, vypadá šťastná, protože se usmívá. Znamená ale úsměv vždy štěstí? (TV Prima)

macoslavek

podceňovaný a podhodnocený film. ano, mohlo by to být kratší a možná plnější nebo méně roztahané.. ale podle mě je to i tak výborný kousek, především díky skvělému námětu a brilantním hereckým výkonům všech protagonistek (především Maggie Gyllenhaal.. s tou bych si dala říct i já). stačí se jen nechat dojmout.. ()

Aranel

Souhlasím s golfistou a poslední větou Djkomy. Není to výborný film na 4 hvězdičky, ani silný filmový zážitek na plný počet. Ale Julia hraje velmi dobře (a krásně se usmívá) a přes předvídatelnost se na to opravdu dobře koukalo, film příliš nepřekvapí, ale neprudí, neuráží, nevnucuje se. Plus kvalitní hudba. ()

Pythonator

Typicky ženský film, který musí patřit mezi povinná díla pro zaryté feministky. Je to taková romantická balada o jedné době, jedné učitelce a několika mladých slepicích. Jedná se o pro blbou feministku velmi důležitou dobu, kdy se pomalu stávaly z žen hospodyněk a matek emancipované tupé karieristky, pro které je založení rodiny a výchova dětí vždy až na posledním místě. Bravo, dívky. Už tam chybělo jen přidat myšlenku, že v rámci té emancipace a celého toho feministického obrození a popírání ženské role matky v přirozené lidské společnosti, by bylo velmi dobré a spravedlivé, aby se ti zlí namyšlení muži naučili rodit děti a péct bábovky. Jako velký zastánce rovnoprávnosti si jako první vymačkám z bradavky nějakou laktaci, aby mě nějaká ta blbá feministka neosočila z nějaké té diskriminace. ()

Awer

Feminismus druhé vlny v jednom roce, respektive 120 minutách. Spousta idealizací a filmařských kýčů. Ale celkově hřejivá (každá žena objevuje v sobě člověka snadno a rychle! [teď jen najít způsob, jak by ho v sobě mohli objevit muži]) a pravdivá (feels like it – nic víc, nic míň) sonda. A je mooc hezký, jak to končí. Toho jsem se bál nejvíc, nicméně právě tohle je to nejlepší. Soudíte, že je to ořepané a stokrát lépe zpracované téma? Pak je podle mě značné riziko, že nedokážete pochopit jeho nuance. Film má pro vás jednoduchý, byť trochu arogantní vzkaz: vaše smůla. ()

quokam

Film o svobode a toleranci. O uplatneni v zivote, ktere lze najit jak v zamestnani, tak i v rodinnem zivote. A ze volba pro rodinny zivot neni podradna k volbe kariery a zamestnani. O potrebe jit do hloubky a nesoudit povrch. Za mne skvely, necernobily scenar, vynikajici Julie Roberts i dalsi herecky ve vedlejsich rolich, skvela atmosfera. K dokonalosti mi chybi jakysi tezko charakterizovany hlubsi wow efekt, hlubsi identifikaci se s postavami, mozna nosna muzska figura. Proste jsou i lepsi a hlubsi filmy, pro ktere je treba schovavat plnej pocet bodu. Za mne svobodnych a tolerantnich 80 pro. ()

maticka90

Amerika 50.let, kdy jsou dívky vychovávány, tak aby byly hlavně manželkami a matkami a Wellesley je místem, kde zabíjí čas než si je vyhlédne nějaký ten synek z Harvardu. Nekonformní učitelka umění přijede bořit stereotypy a zjistí, že někdo je spokojený, tak jak je... Zajímavá sonda do smýšlení určité generace, krásné kostýmy, příjemné kulisy a postupné rozkrývání charakteru hlavní hrdinky. ()

Jasmín

Na druhé zkouknutí po letech přidávám jednu hvězdičku. Jde o klasický film ze školního internátu, kterých je spousta (Společnost mrtvých básníků, Slavíci v kleci, Zlo atd....), tentokrát se zajímavými návštěvami do historie umění. Ta otázka: "Co je vlastně umění, kdo o tom rozhoduje..." asi každého někdy napadla a nikdo ji neumí pořádně zodpovědět.... pěkná scéna v tom skladu u Jacksona Pollocka ..."jen se dívejte, nekomentujte a pak jděte". Výborný výkon K. Dunst, líbila se mi i Gyllenhaal a tentokrát trochu civilní Roberts. Julia Stiles mi přišla částečně upozaděná, přesto společnost těchto krásných hereček se jen tak v jednom filmu nevidí. ()

mačos

Mohlo to být zajímavé drama o americké společnosti v 50. letech, místo toho dali tvůrci přednost klasické romantické komedii. Výsledkem je ale film, který sice dokoukáte do konce ale zapomenete na něj ještě dřív než skončí titulky. Milostná zápletka je mdlá a víceméně je vám úplně jedno jak to s hlavní hrdinkou dopadne. Julii Roberts naprosto zastiňují její mladší kolegyně, Kirsten Dunst, Maggie Gyllenhaal i krásná Julia Stiles. ()

ledger

50% Průměrná romantická komedie, která poslouží dobře jako výplň televizního programu. Z každýho filmu si snažím odnýst aspoň nějakou dílčí myšlenu, tady navzdory tématu nebyla žádná (nebo už stokrát vyřčená). Jediný pozitivum by snad byla ilustrace tý doby a postavení žen ve společnosti, ale dovoluju si pochybovat o úplný objektivitě tohoto filmu. ()

Mka

Zde se mi Julia Roberts líbila, což se dá říct myslím málokdy. Cením si těch, kteří nejdou ve stopách a nekopírují. Film se mi líbil pro příběh, který ztvárnila právě Roberts. ()

JARDAHONDA

Romantický příběh ženy,která měla velké srdce a tvrdou hlavu v hlavní roli (Julia Roberts) ,,,,být nezávislou ženou je v roce 1953 na prestižní univerzitě "velmi nezvyklé" Závěrem u mě za 3*** ()

boticelli

Jak je tady kazdej chytrej huuuuu - v te poloze byla slaba, v te poloze usla...slaby scenar...kdo by nepoznal hudbu od skladatele z "mostarny"...otrepane tema...spatny strih...nevyrovnana kamera....... Kazdej rozpitvava film na kousicky a vsemu samozrejme nejlip rozumi, takovy komentare ve me vyvolavaji zvraceni... Jsem rad, ze film vidim svejma ocima, pak napisu treba osobni, laickej poznatek a nepindam jak ded vseved. Bleeee!!!!! Maniaci! ()

mirika39

Katherine Watson môže za tú ženskú emancipáciu? Mrcha jedna. :-D Kto to kedy videl, aby nejaká ženská používala mozog aj na niečo iné, než len na varenie, pečenie a vyšívanie.. :-D Nech ale robím, čo robím, Julia sa mi absolútne nehodí do obdobia 50. rokov. Nepochybne, je to skvelá herečka, ale pre mňa o pár desaťročí ďalej. ()

Megahead

Jeden z lepších filmov, v ktorých hrá Julia Roberts. Netradičná učiteľka sa snaží na svojích hodinách ukázať mladým študentkám iné možnosti uplatnenia v spoločnosti (nie len ako domáca žienka a manželka) a chápanie sveta/spoločnosti, pričom jej názory/postoje často nie sú prijaté kladne. Zároveň ona sama nevie pochopiť študentky/spoločnosť, ktoré uznávajú práve opačné hodnoty ako ona. Taktiež sa skôr hľadá. Nič náročné na pozeranie, ale dalo sa to 1x pozrieť. ()

peproch

Možná nejlepší film Julie R., krásná iniciace do dívčího světa 50tých let, potřebě se vdávat  a rodící se potřebě se seberealizovat profesionálně a kreativně. Miluju tu nádhrnou scénu dlouhého hledění na Polockův obraz. ()