V roce 1953 přijede Katherine Watsonová učit umění na dívčí univerzitu Wellesley. Jako mladá učitelka je šokovaná realitou této prestižní školy, její zkostnatělostí, upjatou morálkou a zastaralými názory. Pro dívky není určeno samostatné myšlení, protože jim poví učebnice, co si mají myslet a dokonce i jaké umění se jim má líbit. Ale co je horší, většina vyučujících i samotné studentky pokládají za nejvyšší životní metu svatbu. Po svatbě se stanou hospodyňkami, budou pečovat o domácnost, připravovat manželovi jídlo, a veškeré vzdělání, kterého dosáhly, je jim pak zcela k ničemu. Katherine má pocit, že dívky na universitě jen zabíjí čas, než se stanou profesionálními manželkami. Nechtějí se svým vzděláním něčeho dosáhnout, nechtějí pracovat, nechtějí dál studovat a budovat si kariéru. Protože žena, která se brzy nevdá, ta je neúspěšná, prohrála, žádná si přeci nepřeje nic jiného… nebo snad ano? A tak začne mladá učitelka studentkám ukazovat, že ne každému se líbí to samé umění, že každý může mít jiný názor i jiné životní cíle. Její počínání popouzí mladou studentku Betty. Ta je ukázkou dokonalé ženy, brojí proti antikoncepci, jejím jediným životním snem je manželství a dům, ve kterém je pračka a sušička. V posledním ročníku studia se provdala a její manželství není šťastné, jenže to si ona nechce přiznat. Jen o to víc poukazuje na nevhodné chování ostatních studentek, školní zdravotnice i učitelek. Zdá se, že když není šťastná Betty, nepřeje štěstí ani druhým. Protože Betty musí být šťastná, dosáhla přeci všeho, co kdy chtěla, má krásný dům, úspěšného muže, i tu pračku se sušičkou. Musí se jen usmívat a dobře reprezentovat ideál ženství. Jako Mona Lisa, vypadá šťastná, protože se usmívá. Znamená ale úsměv vždy štěstí? (TV Prima)

Almásy

ano bolo to tu. ci uz ako spolocnost mrtvych basnikov alebo klub vyvolenych, ale takyto film najdete skutocne malokde ()

jatamansi

Ono být v 50. letech samostatná žena, která nevidí na prvním místě manžílka, rodinu a dětičky nebylo vůbec jednoduché. Už když se (ne)ubytovala v prvním domě, asi bych také „nevydržela rok – bez vařiče“. A potom „Ne všichni vás tady chtěli“ – vždyť se nic nezměnilo, měla jsem tu možnost kdysi pracovat ve školství. Debaty o umění mi šly z duše „Aby to bylo to správné umění, musí to někdo říct.“ Platí dodnes, kdo sakra řekl, že Knížák je umění? A pesar jako vrchol neslušnosti, za který se propouští, pane Bože, díky, že žiju až dnes. Na všechno byly nálepky, postupy, nesmělo se samostatně myslet. „Chci se vdát“ „A co pak,“ „Pak budu vdaná“, další děs. Ženy si ani neříkaly svým jménem, jen byly paní – dosaď vhodné jméno manžela, nebyly sebou. Propletenec dívek, chlapců, polopravd, pololží, ale hlavně přetvářky, falše, hlavně aby okolí vidělo. Nakonec i Julie je zmatená, návštěva přítele Paula skončí fiaskem, „Bille – jmenuji se Paul.“ Sňatek první studentky také není nejšťastnější, mimochodem fakt výborná nešťastná, jedovatá a nakonec matce se vzepřící a na vlastní nohy se stavící Kirsten Dunst. A další perla z úst profesorky Katherine – Julie: „Proč se nevdají už v prvním ročníku, tak by mohly graduovat, aniž by jedinkrát vkročily nohou do kampusu.“ Pokračuje to dál „Nezlehčujte tuhle výuku jen proto, že jste vdaná.“ „Nezlehčujte mne jen proto, že vy ne!“ Líbilo se mi, jak je dostala kýčovitými obrázky inzerátů a šťastných paniček. I když dnešní křidélka a pocity štěstí v reklamě o moc jiné nejsou. „Neznám tě dost dobře, abych s tebou snídala“ - proč se jen zrovna té společné snídani dává takový důraz, i mistr Gott o tom zpíval… Když praskne Billova neúčast při bojích v Evropě a ostatních lžích, útočí na Julii i on:“Tys nepřišla pomoci hledat lidem cestu, tys chtěla, aby našli tu tvou.“ Ale Betty to v posledním článku vystihne:“Naučila nás vidět svět svýma očima“ a končí tím, co mně utkvělo v paměti jako určité motto filmu „Dát přednost pravdě před tradicí“. ()

venca163

=) Ano, jste tak schopné a nezávislé a my takoví manipulovatelní moulové. Nějak jsem neměl sílu to dokoukat, tak radši nehodnotim...spíš si dělam poznámku pro sebe, že už to nikdy nechci vidět =) ()

Nuach

Krásný a čistý film. Dívám se na dovolené, takže jsem vyklidněný a schopný vnímat plynutí tohoto krásného příběhu. Nemluvě o tom, že ta Julia byla – a je – prostě krásná. ()

solskjaer

Julia Robertsová dokazuje proč je nejlépe placenou herčekou hollywoodu. Sice film nic moc a scénář by si zasloužil reparát ale Julia to celé zachraňuje před absolutním propadákem. Jo prostě Julia umí ! ()

Rousse

Velmi příjemný snímek o vysokoškolské učitelce moderního umění, která byla na své působiště až příliš moderní a chtěla příliš vybočit ze zajetých kolejí a nechtěla vzdělávat pouhé "hospodyně s diplomem". Hvězdičku navíc za to, že hlavní postavu hrála práve Julia, kterou miluju, a za myšlenku filmu. ()

Cejny

Je to takové "ušmudlané", o ničem, ale přeci to má svůj půvab a děj, který je tak trochu schován za šedí filmu, prostředí a doby, ve které se celý snímek odehrává. ()

dita.krizova

Když jsem viděla titule, moc mě to nezaujalo, ale pak přišel zlom a pochopila jsem "hlubší" myšlenku. Možná konec bych si přestavovala jiný, ale i tak mi to přišlo nadprůměrné, neb 60. léta v Americe nabízejí mnoho možností. ()

James87

Jak je možné, že Kirsten dokáže ty mrchy zahrát tak dobře. Ten film má určitou hodnotu, ani sám nevím, proč mu dávám plný počet. Nejznámější obraz na světě, s nej úsměvěm Hollywoodu. ()

PALINO

Už v úvode filmu si človek nemôže nespomenúť na Spoločnosť mŕtvych básnikov, len je škoda, že Newellov film je po kvalitatívnej stránke o niekoľko poschodí nižšie ako ten Weirov. Newell na rozdiel od Weira zameriava svoj film na dievčenskú školu, čo sa na prvý pohľad môže javiť ako pozitívum, no hneď prvá prednáška nás trošku vyvádza z omylu, pretože tu si musí i dobrý žiak pripadať ako čierna ovca. Dobre obsadené herecké predstaviteľky ale naštastie dokážu zahrať tieto konzervatívne Američanky sympaticky a zaujímavo, ale najvďačnejšia a najsympatickejšia postava pripadla Julií Roberts a tá túto príležitosť využila veľmi dobre. Škoda ale slabšieho scenára, ktorý má za následok niekoľko hluchých miest, ale čím bližšie sa blížime k záveru, tým viac pekných momentov môžeme sledovať. Slovo pekný patrí určite aj hudbe Rachel Portman, ktorá nám trochu pripomenie jej ešte krajšiu hudbu k Pravidlám muštárne. ()

BlueZero

Hlavná hrdinka prichádza učiť umeniedo školy, kde sa ženy učia byť ženami, ale ničím viac. A snaží sa to zmeniť. Pre mňa ničím zaujímavý príbeh s dosť priemernými hereckými výkonmi. ()

joshula

Tešil jsem se na Kirsten Dunst, ale ono nic moc. V hlavní roli ma být vynikající Julia, ale mě teda nepřišlo, že by měla tolik prostoru jako hlavní hvězda. Film byl kladně hodnocen ze všech stran. Ale mě tak kladný nepřipadal. Byl o všem, ale vlastně o ničem. Což je pro mě velká škoda a zklamání. ()

Paity

Plejáda minulých, současných i budoucích hvězd a hvězdiček nestačila na to, aby se z Úsměvu Mony Lisy stalo něco víc, než jen snímek, který jenou za pár let odvysílají v televizi. ()

Petr.Kocfeld

Lepsi nez-li usmev Mony Lisy je usmev Julie Roberts.Tento film neni spatny a hodnotim jej 3 hvezdami.Film o umeni,lasce a o lasce k umeni. ()

pjotr76

Dva dny starý zážitek již takřka zapomenutý. Julia Roberts...ten film je postaven na této "ikoně" hollywoodské kinematografie dneška a to je také jeho chyba. Nebo moje, protože mám už na tuto herečku vypěstovaný určitý druh averze, která se projevuje od prvních vteřin, kdy jí spatřím na plátně. Tento pocit je částečně podložen racionálně a to jejím stále stejným a neustále dokola opakovaným přehráváním "civilního" výrazu herectví a díky tomu již má částečně i iracionální charakter (asi zkusím nějaké prášky). Velká myšlenka, dobře vykonstruovaný příběh podle asi dobré knižní předlohy, nemůže zcela zastřít vlastní plytkost filmu, který v každém dialogu a v každé postavě ulpívá pouze na povrchu a v dvourozměrném světě. ()

Radim

Atraktivní téma se rozplizlo ve spoustu dějových linek, které občas byly zbytečné a kterým chyběl náboj a spád. Film zachraňuje Julia Roberts a také herecké výkony vedlejších postav, hlavně Kirsten Dunst. ()

DannyBoy80

Slabé 4*. Docela mě to bavilo, sice některé herecké výkony nebyly nejlepší, ale pro mě solidní odychovka do vlaku. Taková sonda do myšlení mladých dam v nedávné minulosti. Julia ten film táhla a jejímu výkonu nemám moc co vytknout. Škoda že to bylo trochu předvídatelné. ()