V roce 1953 přijede Katherine Watsonová učit umění na dívčí univerzitu Wellesley. Jako mladá učitelka je šokovaná realitou této prestižní školy, její zkostnatělostí, upjatou morálkou a zastaralými názory. Pro dívky není určeno samostatné myšlení, protože jim poví učebnice, co si mají myslet a dokonce i jaké umění se jim má líbit. Ale co je horší, většina vyučujících i samotné studentky pokládají za nejvyšší životní metu svatbu. Po svatbě se stanou hospodyňkami, budou pečovat o domácnost, připravovat manželovi jídlo, a veškeré vzdělání, kterého dosáhly, je jim pak zcela k ničemu. Katherine má pocit, že dívky na universitě jen zabíjí čas, než se stanou profesionálními manželkami. Nechtějí se svým vzděláním něčeho dosáhnout, nechtějí pracovat, nechtějí dál studovat a budovat si kariéru. Protože žena, která se brzy nevdá, ta je neúspěšná, prohrála, žádná si přeci nepřeje nic jiného… nebo snad ano? A tak začne mladá učitelka studentkám ukazovat, že ne každému se líbí to samé umění, že každý může mít jiný názor i jiné životní cíle. Její počínání popouzí mladou studentku Betty. Ta je ukázkou dokonalé ženy, brojí proti antikoncepci, jejím jediným životním snem je manželství a dům, ve kterém je pračka a sušička. V posledním ročníku studia se provdala a její manželství není šťastné, jenže to si ona nechce přiznat. Jen o to víc poukazuje na nevhodné chování ostatních studentek, školní zdravotnice i učitelek. Zdá se, že když není šťastná Betty, nepřeje štěstí ani druhým. Protože Betty musí být šťastná, dosáhla přeci všeho, co kdy chtěla, má krásný dům, úspěšného muže, i tu pračku se sušičkou. Musí se jen usmívat a dobře reprezentovat ideál ženství. Jako Mona Lisa, vypadá šťastná, protože se usmívá. Znamená ale úsměv vždy štěstí? (TV Prima)

raneczech

Docela se divím, že to není český film. Protože to, co tento film srráží do průměru, je právě vlastnost mnoha českých filmů- úděsná rozbředlost, neschopnost vybrat si žánr a naprosto zbytečné množství hlavních postav. Přitom téma je dobré, obsazení též ujde, a místy z toho vysloveně prosakuje potencální bomba, kterou film mohl být- leč jen místy... Podobné je zpracováno nesrovnatelně lépe ve Společnosti mrtvých básníků ()

xylofonka

Film u kterého by měly být závěrečné titulky na začátku a u kterého bolí jak moc by mohl být dobrý, ale není a jak krutě je zahozen potenciál a vražedné talenty hlavních představitelek. Pokus o Společnost mrtvých básníků v ženském kabátě zkrátka nevyšel. ()

maeb

Docela zajímavý film, který velmi trpí (kupodivu?) velice nevýrazným a nezajímavým výkonem Julie Roberts. Jo, dneska se dává 20 mil USD (!!!) opravdu za nic... ()

nula87

Prostředí Ameriky 50. let na dívčí univerzitě skýtalo určitě dost možností jak film natočit. Mohli jsme se dívat na studii poválečné prudérní Ameriky. Nebo na počátky emancipace žen. Nebo na film o vztahu a vzájemném ovlivnění učitele a jeho žáků (žaček). Ale tady se dočkáme všeho a vlastně ničeho. Scénář je natolik nesourodý, že se nedočkáme ničeho co by film drželo pohromadě. Herečky se na nás sice krásně usmívají, ale už dlouho před koncem se tenhle úsměv mění na křečovitý škleb. ()

tereza.s

Tento film je takovou studií do myšlení dívek na hranici dospělosti. Každá se cítí nejistě, každá věc kterou udělají jim může zkazit budoucí život. Měly svůj řád a najednou jim do něj vstoupila profesorka z úplně jiného prostředí, narušitel. Na pozadí tohoto příběhu se rozehrávají příběhy každé z dívek, každá je jiná, ale všechny jsou křehké a zranitelné. Jedinou cestu ven ze svých starostí jim nabídne Julia Roberts a my můžeme krásně sledovat vývoj každé z nich. Kostýmy, kamera i obsazení jsou perfektní, avšak po častějším sledování film ztrácí na zajímavosti. ()

Jaromír

Pěkné lehčí romantické drama, od kterého jsem nedokázal odtrhnout oči. Julia Roberts zahrála svou roli na jedničku. Je vidět, že za jejím úsměvem opravdu něco je, taky si určitě prožila svoje. Příbeh (a to hned několikrát) je klasická otázka člověka, jestli se věnovat kariéře a nebo rodině. Je zajímavé sledovat problémy postav, jak je řeší a zejména, jakých cílů chtějí dosáhnout. Tyto problémy totiž jsou základní otázky celé naší lidské existence a každý je řeší (byť podvědomě) každý den svého života. ()

Lumpus

Průměr, který neurazí ale ani nenadchne. Kdo má rád tento žánr si * přičte kdo tento žánr nemá rád si *-** hvězdy odečte.Pro mně je to za *** ()

Slunik

Zajímavý pohled na rozpor žena-vzdělání x žena-matka, který je stále aktuální (i když v dnešní době mnohem skrytěji). Skvěle ztvárněny jsou postavy 3 hlavních studentek, kde každá představuje jiný přístup k životu a každá musí svůj žebříček hodnot více či méně razantně přehodnotit. Zklamala mě postava Katherine Watson (Julia Roberts), která přichází do konzervativního prostředí změnit vnímání světa, sama se však nepřizpůsobí a v závěru filmu rezignuje na své původní světoborné plány a prchá si splnit sny do vzdálené Evropy. ()

petite fille

veľmi páčivý film s krásnou výpravou, na ktorý sa dá príjemne pozerať keď vonku prší a vy ste niekde medzi spánkom a bdelosťou. je to nenáročné, pretože nehovorí nič nové, podobných záležitostí už tu predsa bolo.. toto dielko nič nevynecháva, ale ani nič nepridáva, nevytŕča z radu. hoci má šarm... ()

subic

Když opomenu Julču, tak tenhle film mě oslovuje především mladickým obsazením, Julia Stiles, Kirsten Dunst, Maggie Gyllenhaal, Topher Grace, a kostýmy. No a to je asi tam vše o tom, jak se vyvázat z konzervatismu, přestat se biflovat a prosadit si vlastní cestu. 52% ()

PlayEasy

Je pravda, že Julia má kouzelný úsměv, krásnější než Mona Lisa. Tady tenhle hvězdně obsazený retro film je občas nudný, občas zábavný, občas až moc ubrečený, ale na druhou stranu má jistou message a také dobrý konec jako třešnička. Přidáváme především za naší oblíbenkyni, krásnou Juliu, její přednášky a zajímavý vztah mezi ní a Kirsten Dunst. Trochu nám také ve filmu chyběl nějaký příchytný bod, kdy jsme se do tohoto bezesporu nádherného prostředí mohli přemístit. Shrnuto: Známe nemálo filmů v akademickém prostředí, které byly natočeny lépe. 55% ()

Pierret

Od tohoto filmu se nedá čekat mnoho. Dostanete na talíři boj proti klasické poddanské ženské roli okořeněný výkonem Julie Roberts. Někoho můžou zaujmout otázky okolo podstaty a proměn umění, které jsou krásně analogické proměnám ve společnosti. Ovšem malíři se dají považovat spíše za vizionáře, někdo musí prorazit na úrovni běžného života, někdo jako F.L. Věk nebo právě Katherine Watsonová. Snímek možná trochu moc sází na sentimentalitu, přesto sem ho shlédnul s chutí. ()

psohli

Zajímavý obraz nám dobře známého amerického snu, který je vidinou spousty lidí i v dnešní době... Postava Katherine Watsonové mi připomíná jednu učitelku ze středí, která nás taky nutila "podívat se za obraz"... Člověka to jistým způsobem obohatí a pomůže mu otevřít oči... ()

v3s

Ze začátku jsem si říkal - proboha, zase stokrát omletý příbeh o učitelce/-ovi, co je tak alternativní, že ho neberou nejdřív ani studenti ani vedení a po pár dnech/týdnech/mesících ho studenti milují a vedení o to víc nenávidí. V tomto ohledu film nezklamal a opravdu to tak bylo, ale film je to koukatelné, pokud jste neviděli žádný z jeho předchůdců s podobným scénářem, tak se budete dobře bavit. Takže nakonec 3* - dal bych o jednu víc za krásně podaná 50. léta v USA, ale to bych zas musel jednu ubrat za Julii Robertsovou, která tam tam působí jako pěst na oko (nevím proč, prostě tam tak nejak hroutí celou tu atmosféru). ()

tjorven

Milej, příjemnej film. Nic víc, nic míň. Postavy věrohodné, příběh, který má co říct. Co na tom, že je JENOM o nadějných studentkách, které nakonec pod sílou doby a společnosti skončí pod čepcem, o rebelce učitelce, o svobodě a o schopnosti vnímat umění. Navíc, mezi námi děvčaty, tady přišla ta chvíle, kdy jsem se beznadějně zamilovala do Maggie... ()

Zodiak

Nemuzu si pomoct, ale Julia kdyz nehraje defku, stoji za zlomenou hokejku. Zajimaby namet pro me pohrbila svym hereckym vykonem prave Julia. Nuda k uzoufani. ()

Dextwer

Nic převratného pod sluncem. Sympatická Julia Roberts. Možná bych zde vyzdvihl to, že je to zajímavý pohled do poválečných let v Americe a postavení žen ve společnosti. Zajímavosti: * Scény v posluchárně se točily na kolumbijské univerzitě, jejíž přednášková síň slouží už 50 let k natáčení filmů. Moje hodnocení: 55 % ()