V roce 1953 přijede Katherine Watsonová učit umění na dívčí univerzitu Wellesley. Jako mladá učitelka je šokovaná realitou této prestižní školy, její zkostnatělostí, upjatou morálkou a zastaralými názory. Pro dívky není určeno samostatné myšlení, protože jim poví učebnice, co si mají myslet a dokonce i jaké umění se jim má líbit. Ale co je horší, většina vyučujících i samotné studentky pokládají za nejvyšší životní metu svatbu. Po svatbě se stanou hospodyňkami, budou pečovat o domácnost, připravovat manželovi jídlo, a veškeré vzdělání, kterého dosáhly, je jim pak zcela k ničemu. Katherine má pocit, že dívky na universitě jen zabíjí čas, než se stanou profesionálními manželkami. Nechtějí se svým vzděláním něčeho dosáhnout, nechtějí pracovat, nechtějí dál studovat a budovat si kariéru. Protože žena, která se brzy nevdá, ta je neúspěšná, prohrála, žádná si přeci nepřeje nic jiného… nebo snad ano? A tak začne mladá učitelka studentkám ukazovat, že ne každému se líbí to samé umění, že každý může mít jiný názor i jiné životní cíle. Její počínání popouzí mladou studentku Betty. Ta je ukázkou dokonalé ženy, brojí proti antikoncepci, jejím jediným životním snem je manželství a dům, ve kterém je pračka a sušička. V posledním ročníku studia se provdala a její manželství není šťastné, jenže to si ona nechce přiznat. Jen o to víc poukazuje na nevhodné chování ostatních studentek, školní zdravotnice i učitelek. Zdá se, že když není šťastná Betty, nepřeje štěstí ani druhým. Protože Betty musí být šťastná, dosáhla přeci všeho, co kdy chtěla, má krásný dům, úspěšného muže, i tu pračku se sušičkou. Musí se jen usmívat a dobře reprezentovat ideál ženství. Jako Mona Lisa, vypadá šťastná, protože se usmívá. Znamená ale úsměv vždy štěstí? (TV Prima)

levente

Neinvenční, často hloupé, Julie je tragická. Ve schématu podobné Erin Brokovich. Kdyby tam nebylo jedno slavné jméno, bylo by to béčko, takhle je to také béčko, ale nemluví se o tom. ()

LANSA

Tento film je další sondou do americké společnosti a to konkrétně šedesátých let.Je to podané mně ne příliš blízkým způsobem,přesto nemůžu tento film označit za špatný,protože je tady spousta plusů.At už se budeme bavit o hereckých výkonech Kirsten Dunst či Julie,nebo tu zobrazenou obtížnost,toho když se někdo postaví proti veřejnému mínění a názorům či snobským představám matinky.Na druhou stranu si myslím,že 115minut je zatraceně ale zatraceně moc.Ten film se o pojem tempo ani neotřel.Takže film špatnej není,ale pár let ho vidět nemusím. ()

salamandrr

Zajímavé, jako film tak trochu zdlouhavé a o ničem, ale jako pohled na svět před 50ti lety, wow to sme ušli pořádný krok, když missky dneska na čas nepřebalují zavinovačku 8) ()

candy_daze

"Společnost mrtvých básníků" v podání opačného pohlaví? "Úsměv Mony Lisy" pro mě byl příjemným překvapením. Ať už se jedná o uvěřitelně zahrané role (Maggie Gyllenhaal, Kirsten Dunst), (výjimečně) civilní a sympatický projev Julie Roberts, nebo o scénář celkově. Ano, zvlášť ke konci je to opravdu předvídatelné, ale to pořád nemění nic na tom příjemném pocitu, který se začátkem konečných titulků dostaví. ()

SiMMaS

Šla jsem do toho s úplně čistou hlavou a musím říct, že mě to příjemně překvapilo. Sešlo se tu více hereček, které mám ráda a jejich výkony se mi také líbily. Ani příběh nebyl špatný a ačkoliv končí pozitivně, jsem ráda, že zde není absolutní americký happyend. Dneska jsem štědrá:) ()

chrispe

Film po vizuální stránce příjemný, herecky zajímavě obsazený a obsahově rozhodně podnětný. Možná kdyby nebylo toho SPOILER sladkobolného konce a pro mě naprosto trapného výrazu Kirsten Dunst, která na konci POCHOPILA že se chová jak kráva, šla bych s hodnocením výš. // Oproti mému očekávání, že Julia Roberts tu bude silná, rozlobená feministka, jsem byla překvapená její podivnou křehkostí a zmateností (že univerzita neplní její očekávání - ve smyslu nového pohledu na postavení ženy ve společnosti). Mile mě překvapily i další (známé) herečky v rolích studentek (předesílám, že až na Ginnifer mi nikdy nebyla žádná moc sympatická). Líbila se mi drzost a ztracenost Maggie Gyllenhall, úzkoprsost a nepřejícnost (matkou ušlápnuté) Kirsten Dunst... i postava Julii Stiles a už zmíněné Ginnifer Goodwin (proč mám pocit ,že jsem ji zatím viděla jen v rolích ušlápnutých holek, co nakonec ke štěstí přišly?). Nicméně ve světle toho všeho sluníčkování, které prostupuje celým filmem, se podle mě tak trochu ztrácí obsah, který nejde do hloubky. A proto na tento film brzy zapomenete. Oddechovka na odpoledne. ()

ex.it

Tento film byl natočen před 20 lety. A až letos jsem si ho poprvé pustila. Bylo tam totiž pokaždé něco, co mě od něj nějak odrazovalo. Prostě jsem necítila potřebu ho vidět. A teď už vím, že kdybych ho doteď neviděla, tak o nic nepřijdu. Jistě, velmi zajímavé téma z prostředí dívčí univerzity v amerických padesátkách a vždy milá Julia Roberts, ale evidentně to nestačilo na upoutání mé pozornosti. Celkem jsem film viděla natřikrát, protože mě od něj vždy něco odlákalo. Kolikrát je možná lepší pobavit se bez velkých očekávání u béčkového filmu než mít pocit promarněného času u snímku, který měl docela dobrý potenciál. ()

Carreen

Film s poměrně zajímavým tématem a spustou myšlenek a úvah o umění. Ty ovšem zanikají až v příliš zbytečně nastavovaném příběhu, který je až moc průhledný, ale který stejně nemá žádné vyustění. Aspoň ne takové jaké by člověk celý film očekával a všechny problémy a konflikty vyšumí do ztracena. Ocenila bych hlavně výkony mladých hereček, protože ani už ta Julia není, co to bývalo...:o) ()

teddinka1

Osamělá a chytrá žena, která chce dokázat, že ona může žít sama a bez cizí pomoci. nemám na to zatím ucelený názor, chtěla bych to vidět ještě jednou. ()

Elenor

Prvoplánový předvídatelný slaďák se skvělým hereckým obsazením (Julia sice mezi mé oblíbenkyně nepatří, zato Julia, Maggie a Kirsten ano). Čekala jsem od toho víc a na konci a se cítila ošizena. ()

Petulka88

Rozhodně je to zajímavé téma, podle kterého mohl vzniknout i zajímavý film. Bohužel se tak nestalo, protože příběh je naprosto utopený v moři děsivé nudy. Zvlášť v první polovině je to opravdová hrůza. Nic proti výtvarnému umění, ale kdybych stál o přednášku na toto téma, zašel bych na ni, určitě bych si kvůli tomu nepouštěl film. Místy už jsem se přistihl jak ani moc nevnímám co se ve filmu vlastně děje. Pravda, druhá půlka je přece jen lepší, ale to už je na záchranu pozdě. Ale právě jen kvůli druhé polovině a slušnému obsazení dávám aspoň ty 2*. ()

Lasombra

Hned po Pretty Woman je tohle nejlepší role Julie R. Dle mého jí padla jako ulitá. Americké padesáté léta miluju a téma "Stepfordských paniček", které se snaží studovat ale vlastně ani neví proč a k čemu jim to do života bude, když se vlastně už teď těší na vdávání a domácí práce je úžasné! Až mě překvapilo, proč má tento film tak nízké hodnocení. ()

bono22vox

Julia Roberts se snaží studentkám v 50. letech vysvětlit, že svata není v jejich životě to nejdůležitější. Omlouvám se, ale tahle romance je stejně líbivá a efektní jako padesát let staré reklamy na mýdlo... ()

mira.l

Mám tyhle poněkud retro filmy docela rád, takže pro mě příjemná podívaná. Julia Roberts i ostatní herečky zahrály myslím velmi dobře, Co se týká příběhu, jak tu zaznělo taky několikrát, ten je tak trochu nedotažený, mdlý, ale zase ho vyvažují jiná pozitiva, takže celkově slušné tři * no a čtvrtá za Julii:). Jinak už mě u několikátého filmu docela překvapilo (pokud se teda ty scénáře odráží od skutečnosti), jaký byl stav společnosti v USA krátce po 2. sv. válce, v padesátých letech. Mladá učitelka - v tomto případě, která je svým myšlením a názory jaksi o nějaký ten čas před svojí dobou, by ráda zapadla do soukolí dívčí univerzity své doby, což se jí nejen díky jejím učebním metodám zpočátku moc nedaří, atakdále... Z toho, co jsem tu pročet, vše velice dobře vystihuje komentář uživatelky "jatamansi", pod který bych se s dovolením aji podepsal. ()

ER

Střet emancipované profesorky s prostředím starosvětské univerzity, jejíž studentky se mají stát především domácími puťkami než osobnostmi, využívající své vzdělání k prosazení se v životě. Dramatické střety mezi profesorkou a jejími studentkami na půdě univerzity se posléze přenáší i do soukromých životů, kde zatvrzelost ve vztazích přináší bolest, ale i prozření. ()