Nedaleko francouzského pobřeží vytáhnou rybáři z moře postřeleného muže. Když se probere, nedokáže říci, kdo je a co se mu stalo. Jediným pojítkem s minulostí je čip s kódem k účtu ve švýcarské bance, který měl implantován pod kůži. Když se uzdraví, vydá se pátrat po své minulosti. Ke svému překvapení zjistí, že dokonale ovládá bojová umění, když v parku hravě vyřídí policisty, kteří chtějí vidět jeho doklady. Pátrání ho zavede k bankovní schránce, kde objeví pistoli, velkou finanční částku, americký pas na jméno Jason Bourne. Jde na americký konzulát, tam je nečekaně napaden a musí prchnout před ozbrojeným komandem. Dostane se z budovy a venku přesvědčí německou dívku Marii, aby ho za dvacet tisíc odvezla do pařížského bytu, jehož adresu našel také v bankovním boxu. Teprve s její pomocí začíná skládat první kamínky do mozaiky své minulosti. (TV Nova)

M.Niccals

nehledě na to, jak moc nesnáším akční filmy, tahle trilogie s Matem Damonem alias Jasonem Bournem je neuvěřitelně zábavná a dokonalá od začátku do konce. určitě bych doporučil všem těm, kterým akčňáky taky moc nevoní. ()

Torimmer

Čekal sem víc akce, ale když už je, je špicovní. Dobře napsané, a spíš než nějakého pořádně hustého psychologického dusna, jsem se dočkal chytrého, na nic si nehrajícího a celkem svižného thrilleru o neustálém utíkání. Čekal jsem zamotanější příběh a epické rozuzlení. Hádám, že příběh funguje lépe a zajímavěji, jako součást trilogie o Bourneovi, než samostatně. Na ostatní díly sem ale zvědavý. ()

klukluka

Vynikající. Když pominu, že se kulky v zádech umí zavrtat i hlouběji než jen pod kůži, tak to nemá ani po patnácti letech jedinou vadu na kráse. Jsem u vytržení, bezbřehá euforie. Tenhle film miluju. ()

iXtr3m3

Skvelý úvod a origin do Bourneovského sveta. V podstate je to variácia na XIII, ale dobre obsadená, dobre zahraná, dobre natočená. ()

Loki_Six

"Who has a safety deposit box full of money and six passports and a gun? Who has a bank account number in their hip? I come in here, and the first thing I'm doing is I'm catching the sightlines and looking for an exit... I can tell you the license plate numbers of all six cars outside. I can tell you that our waitress is left-handed and the guy sitting up at the counter weighs two hundred fifteen pounds and knows how to handle himself. I know the best place to look for a gun is the cab or the gray truck outside, and at this altitude, I can run flat out for a half mile before my hands start shaking. Now why would I know that? How can I know that and not know who I am?" ()

Nassau

/++++/Who has a safety deposit box full of... money and six passports and a gun? Who has a bank account number in their hip? I come in here, and the first thing I'm doing is I'm catching the sightlines and looking for an exit. (7/10) ()

HiddenDragon

BOURNE 01 // Tohle je typicka serie, ktera me uplne minula, ani nevim proc. A podobne jako u Mission Impossible (MI) i zde zjistuju, ze to byla skoda. Spionazni thriller, kde hlavni hrdina vlastne nevi, co se deje a proc ho chteji vsichni zabit :) Matt Damon je takovy americky podprahovy 007...nevi ani sve jmeno, ale z fleku odrovna dva tri policisty nebo ochranku na ambasade :) Je to misty dost rychle a na prvykrat v originale tezsi stihat chapat, takze nemusi byt od veci zkusit dabing. Ale ma to fajn bitky i bezva automobilove honicky, z velke casti tocene i v Praze, podobne jako prvni MI (1996). Detektivni prace je tak nejak na hrane uveritelnosti a prilis jsem nepochopil, jestli hraji roli jakesi prasky (drogy), ktere tu dvakrat zminuji, ale trochu toho nevysvetleneho asi k podobnemu zanru patri. Zpestreno je to cele tim, ze do hledani vlastni minulosti Matt zatahne nicnetusici kolemjdouci Marii (Potente). I kdyz je tedy prvni Bourne uz trochu retro, urcite je o parnik lepsi nez MI2 (2000). ()

borec999

Je mi ľúto, ale ja na Bourneovskej sérii nevidím nič svetoborného za čo by som mal dávať nadpriemerné hodnotenie. Ide o klasický špiónsky triler s jednoduchým dejom, na tú dobu inovatívny len v tom, že priniesol realistickejšie, kontaktnejšie a kvalitnejšie bitky (v porovnaní napr. s vtedajšími bondovkami). Matt Damon mi do tohto typu postavy nesedí a aj keď som film dopozeral bez väčších pasáží nudy, nijako extra som si ho neužíval. V mojich očiach len priemer na jedno pozretie. 55% ()

Hopper

Predlohu celkom nepoznám, ale v tomto prípade film neurazí /len Potente mi vadí/ a dej pekne odsýpa. Niekoľko podarených scén, takže suma sumárum obstojný thriller. ()

cold

Juuuuuuuuuu. To jsem tedy netušil, že se mi budou líbit filmy o agentech. Ne teď vážně. Skvělý film, který kdyby skončil normálně, a ne takovýmto Happy endem, mohl by útočit na 5*. Jinak skvělá akce (i když taková netradiční). Vychutnal jsem si to od začátku do konce (konec nemyslím tu hrůzu u skůtrů).Bonda nemusím, ale Bourne u mě získal hodně velké sympatie - nedá se nic dělat asi se pustím do knížky :-) ()

Theraphosa

Upřímně řečeno, chtělo to nějakou změnu. Já sem se už nabažil Tomů Cruisů a jemu podobných. Doug Liman se trefil do černého. Hlavní hrdina je naprosto perfektní a charakter jeho postavy je super. Děj je pěkně rozvinutý a prostředí je velice pestré, což rozhodně není na škodu. Hlavní hrdina sám neví, čeho je schopen a jaké trumfy že to v rukávu vlastně má (moc hezky nám je postupně prezentuje). K tomu rouška tajemství, kdo že to náš hlavní hrdina vlastně je (což asi nebylo pro většinu těžké uhodnout...viz název). ()

Tery16

Skvělý akční film, který vyniká vším, co vším, co v něm není akční. Zkrátka a dobře, nejde tu jen o dokonalé triky a rychlost, ale o příběh, který většina poobných filmů postrádá. A za chvíli uvěříte i to, že zrovna Matt Damon je (tedy spíš byl) profesionální agent. ()

xmozek

Bondovka trochu jinak, která ale nabízí akční podívanou ve všech směrech.Bojové scény, honička v Pařížských ulicích, přestřelky.A samozřejmě tu nechybí ani neznámá kráska.Příjemná podívaná na večer.4 * ()

Revolver

Slabý thriller, který už předem pohřbil sice originální,ale neuvěřitelně trapný námět. Jediné co film vyzdvihuje je Matt Damon. ()

cab

Nahle se probudit a nic si nepamatovat neni nic neobvykleho, ale kdyz si uz nedokazete vzpomenout ani na vlastni identitu a misto toho brzy zjistite, ze mate bankovni konto ve Svycarsku, ovladate bojova umeni a strelbu ze zbrani tak plynule, jako nekolik svetovych jazyku, tak je jasne, ze nejste pasackem krav. K objasneni vsech nejasnosti je nutny vylet do Parize, kde bydlite. Na spachani tak daleke cesty v zady s lidmi, kteri vas ocividne nechteji obejmout, je zapotrebi nenapadny a co nejrychleji dostupny dopravni prostredek, ktery najdete ve vlastnictvi prvni damy, jez potkate. Tak hura do toho clovece, at nam film rychleji utece. 80% ()

thorewi

Skvělá režie i scénář, skvělý a sympatický Matt Damon a z na oko průměrného filmu se stává první díl jedné z nejlepších filmových trilogií. Ona kvalitní knižní předloha taky dělá své, nicméně kus poctivě odvedené filmařské práce se tu nezapře. ()

B4TM4N

"Nejcivilnější" díl trilogie. Poctivá kriminálka s trochou romantiky a dokonce i občasnými pokusy o vtip. Vynikající je především honička ve Fiátku a akční scény celkově, uslintaných momentů je přesně tak akorát, tzn. málo a dokonce i momentálně až přespříliš používaná ztráta paměti se do tohohle typu filmu hodí dokonale. ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (více)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav