Připoutejte se, prosím! 2

• USA Airplane II: The Sequel (více)
USA, 1982, 85 min

Na palubě je nepříčetný sebevrah, první lunární raketoplán se chystá zničit sám sebe, motory nefungují a co hůř - posádka zjišťuje, že došlo kafe! Když představitelé svérázných hrdinů Robert Hays a Julie Hagerty opustí atmosféru, jako by se vrátilo šílenství původního Připoutejte se, prosím! Bláznivou posádku doplňují Peter Graves, Lloyd Bridges, William Shatner, Chad Everett, Sonny Bono, Raymond Burr a řada dalších. Dokáže Hays i bez kofeinu znovu zachránit situaci? Užijte si jízdu, na kterou nikdy nezapomenete – a Připoutejte se, prosím! 2. (Magic Box)

viperblade

Sice ne tak vydařena přesto nadprůměrná parodie tentokrát na Star Wars... to mi přípomíná: Jo mám tu fůru tlačítek a jsou mi na pendrek svítěj, blikaj a pípaj, svitěj blikaj a pípaj.. -Kapitáne!!? -Ne už jsem v pořádku. :-) ()

castor

Díl druhý kritici a vlastně i diváci už poměrně strhali. Tržby dosáhly celosvětově čísla třicet milionů dolarů, scénář už nepřipravila slavná trojice tvůrců Jim Abrahams a bratři Zuckerové, kteří v případě prvního dílu usedli i do režisérského křesla. Režisér Ken Finkleman ale přesto dobře odkoukal kroky svých předchůdců, kritika je místy zbytečná, i když si scénář napsal sám. Divák se baví a bavit se bude i bez ohledu na to, kolik parodovaných filmů viděl. Tentokrát jsme v Houstonu, v budoucnosti. Nevypočitatelný Ted Striker dostal za svou upřímnost rezervaci na postel na psychiatrii. Nevěřil totiž prvnímu lunárnímu raketoplánu, že může bez potíží zvládnout cestu na Měsíc. Jako zkušební pilot s raketoplánem havaroval, soud prohrál a nyní musí mezi blázny skousnout, že se bude jeho milá Elaine vdávat za jiného. Nastal den, kdy stroj opustí atmosféru. Než se ale odlepí od země, jsme svědky dalších epizodních bizarních situací umně odkoukaných z prvního dílu. Jen přibylo párů odhalených ženských hrudníků. Na palubu se na poslední chvíli dostává i Ted a nepříčetný sebevrah, Elaine na varování neslyší, uvěří až tehdy, když se ve vesmíru ocitnou dva členové posádky. Bez skafandrů. To pasažéři letu se naopak dokáží srovnat s tím, že do trupu raketoplánu naráží asteroidy, zjištění toho, že došlo kafe, ale už vyvolá slušnou paniku. Z létající pasti musí znovu cestující zachránit Ted. Samozřejmě s Elaine po svém boku. Robert Hays a Julie Hagerty kromě obou dílů parodie obstáli spíš na televizní obrazovce. Ve svých rolích ale znovu poutají pozornost, stejně jako několik vedlejších postav. Tvůrci se znovu posmívají nejen katastrofickým filmům, ale i třeba Hvězdným válkám, Star Treku, Rockymu nebo Spielbergovu E.T. Odkazy to nejsou pro diváka těžko rozlišitelné, navíc je dvojka svižná, krátká a umně zacílená. A práce u letištního detektoru kovu snad nikdy nebyla tak atraktivní. ()

Wacoslav1

Tak musím konstatovat, že po totálním nadšení po repete jedničky je můj přístup ke dvojce poněkud vlažnější. Star Wars titulky navnadily a celej ten ještě šílenější námět s letem do vesmíru je super, ale problémem tohohle pokračování je, že prakticky po celou první půlku to jenom recykluje všechny vtipy z jedničky, ale už se tu bohužel nedostaví ten wow moment, protože tohle už jste přeci jednou viděli. V druhý půlce to naštěstí přijde i s pár vlastními nápady a ve finále to pak je pořád obstojná lehce nadprůměrná zábava, ale jsem celkem rád, že v závěrečných titulcích avizovaná trojka nakonec nevznikla, protože to už by asi opravdu bylo jenom ždímání. Takže neurazí to, ale geniální první díl je někde úplně jinde.60% ()

Mahalik

Obrovský problém filmu není překvapivě v trapnosti (byť by se i tam našli), ale v opakování vtipnosti a scének z dílu numero one. Popravdě mě to naštvalo. Ken Finkleman při psaní scénáře určitě klimbal únavou a nechtěl přemýšlet o něčem novém a tak začal vařit ze starých dobrých ingrediencí, které ale bohužel překročili datum spotřeby. Pro příště ať si raději rozmyslí tohle divadýlko a pokud nepřijde s něčím novým a k počůrání směřujícím, tak raději zalez do ulity a spi! 60% ()

Xmilden

Kdyby si lidé přestali tuhle kravinu plést se skvělým prvním dílem, muselo by být pokračování jasně v černé barvě. Vtipy nejsou povedené a i ty které si tvůrci půjčili z minula jsou mnohem horší. Tenhle film neměl nikdy spatřit světlo světa. 10% ()

Fiftis

Prekvapivo o niečo lepšie než mizerná jednotka. Chcelo by to ale trošku tej invencie. Citeľne mi chýbal Leslie Nielsen a bohužiaľ ani Lloyd Bridges nedostal veľa priestoru. V zásade je dvojka bohatšia na gagy než jednička, lenže väčšina z nich je veľmi trápnych a priemerne natočených. A kvantita značí kvalitu, ako je známe. Raz sa na to pozrieť dá a je tam aj pár obstojných vtípkov, prevažná väčšina sú ale ozaj slabučké gagy, hluché miesta a do poslednej bodky okopírované vtipy z prvého dielu, u ktorých skôr začnete premýšľať nad existenciou dvoch paralelných svetov a možnosťou cestovať medzi nimi, ako nad tým, že by ste sa mali baviť. Dve hviezdy horko-ťažko dávam, ale inak film skôr nudí. Neviem prečo je to tak populárne. ()

Ruut

Protože jsem si blbě popsal dívídíčka, tak jako první jsem viděl dvojku. Takže zatím nemůžu posoudit jak si vede ve srovnání s Zuckerovským originálem. Myslím že film byl slušně prošpikovaný parodickými momenty a a hláškami. A taky to žeru protože mé tahle minisérie už skoro 30 let. V podstatě na stejné vlně jako Scary Movie, ale ještě neokoukané. Takže tak. ()

Anderton

Lloyd Bridges pri jednom z najlepších fórov sequelu spomenie, že tu nie je nič nové, čo je čiastočne pravda, pretože pri mnohých scénach presne viete, čo bude nasledovať. Našťastie je tu ale aj niečo navyše ako v prvej časti a to predovšetkým dokonalý William Shatner. Vďaka jeho kreáciám som premýšľal aj nad vyšším hodnotením, avšak od cesty na Mesiac som predsa len očakával viac a viac som očakával aj od "boja" s počítačom. Stále ide o kvalitné pokračovanie o niečo kvalitnejšej jednotky a je škoda, že sa mu nedostáva dostatočnej pozornosti. Minimálne kvôli Shatnerovi. 70% ()

Frajer42

V podstatě to stejné + krátké a dost nudné soudní přelíčení. Tedy ještě cesta do Chicaga byla nahrazena cestou rovnou na Měsíc, abych byl úplně přesný. Hlavní hrdina, jehož jméno si bezprostředně po zhlédnutí snímku nepamatuji, byl úředně prohlášen za blba, a tak pro něj bylo podstatně složitější let nezmeškat. Jinak jsou vážně všechny vtípky i veškerý humor úmyslně absolutně totožné. V případě tohoto pokračování je jen vše vyhnáno do pořádných extrémů, což mi vyhovovalo. Nostalgie je strážný anděl starších snímků. To jsem teď vymyslel. Dost dobré co? Já snímek viděl poprvé až dnes, takže v mém případě nějaké nadhodnocování nehrozí. Vidím to stejně, jako jsem viděl první díl. 2 *. ()

Kothy

Pokračování této americké šílenosti. Tentokrát se letí ke Slunci. Bohužel už tu ale není původní tvůrčí trojice ani Leslie Nielsen... ()

predators

Platí zde přesně to samé, jako v případě prvního dílu. Nudné hlášky, gegy a rádoby ftipné situace v pozadí to taky nezachrání. Asi to chce mít tu správnou náladu, ale ani tím si nejsem jistý, jestli by pomohlo. Ale oblibu opět neupírám... 40% ()

nash.

Přestože je možná narvanější gagy, vychytávkami a narážkami, které jsou občas pro bránici rizikové, nějak tomu chybí nejen gagy z rodu nezapomenutelných, ale taky ten správný "tah na bránu", který měla jednička.. ()

Chrustyn

Každý úspěšný film musí mít pokračování. Toto se obešlo bez jeho tvůrců a zůstalo jen obsazení hlavních rolí (ovšem bez Leslieho) a rozehrává prakticky stejný příběh jako v případě prvního filmu jen v jiném prostředí a s menší kadencí gagů a hlášek. Nevím jeslti bylo moudré přesunout děj do vesmíru ale hlavně je zde méně povedených a vtipných scén oproti prvnímu dílu. I tak se však jedná o slušnou parodii, která dokáže rozesmát i takřka po 30 letech. ()

Jinny

Ironie může být velice ironická... Za kvalitu gagů by dnešní scénáristé komedií upsali duši ďáblu. ()

Nancy

Ačkoli se jedná o pokračování, je to stále téměř (!) stejně kvalitní zábava, jako u prvního filmu. Opět skvělé herecké obsazení a dokonce povedená režie - přestože už to není moje oblíbené trio Z-A-Z, nevidím snad žádný rozdíl. Určitě filmu oproti jedničce něco chybí, ale na nedostatek humoru si skutečně nemůžete stěžovat. Jak bylo v 80. letech u komedií zvykem, hodně fórků nemůžete postřehnout na poprvé a tak doporučuji nahrát z televize, abyste si to mohli pouštět celý týden - třeba pak naleznete veškeré "ukryté" vtípky. Aspoň vás to při každém shlédnutí něčím překvapím (ještě teď nacházím různé předměty, které odkazují na jiné filmy nebo situace a to už znám film asi 9 let). ()

SOLOM.

Slabší než první díl je to určitě – o tom žádná, nicméně i tak jde o vcelku slušnou průměrnou parodii (komedii). Pár dobrých vtípků a momentů by se tu našlo, byl jsem rád, že se tu objevilo i několik vedlejších postav z dřívějška. Některé scény se opakovaly z minula, ale to mi zas až tolik nevadilo. Přibylo trochu víc nahoty a bohužel i hromada zbytečných dialogů o hovnu. Julie Hagerty byla pořád okouzlující, ale ani ona to nedokázala pozvednout na víc jak obyčejný průměr. 50% ()