Motýlek

• Československo

Motýlik

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Francie, 1973, 151 min

(1001) Celistvost filmu je hodně narušená tím, že první půlka je hodně jiná než ta druhá. To bude přežitek z knihy, ta je rozsáhlá a vypráví dobrodružství jednoho člověka. Film by měl být podle mě užší, a ono to vypadalo, že je, že to bude vězeňské drama, nicméně po hodině a půl sledování jsem byla vyvedena z omylu. Tenhle násilný skok, kdy jsem si nejdřív zvykala na drsnou bezvýchodnou atmosféru mezi čtyřmi stěnami a najednou prásk, on svádí na pláži indiánku, jsem nakonec překonala za pomoci skvělé práce, kterou odvádí technický tým a hlavně herci. Steve je hrdina, ale Dustinův slaboch (alespoň mě) potěší ještě víc.(20.6.2009)

Steve McQueen projde během filmu takovou fyzickou proměnou, že když vidím jeho propadlé tváře a zchátralé tělo, jsem ochoten uvěřit, že ta léta na samotce skutečně strávil. Celý film působí syrově a velice věrohodně. Když si odmyslím Darabontův Shawshank a Zelenou míli, je Motýlek nejlepší film z vězeňského prostředí, co kdy vznikl. Fakt, že vznikl podle skutečného příběhu, jeho kvalitu ještě umocňuje.(13.4.2003)

Počátek dvacátého století, Francouzská Guayana. V tomto koutě panensky čisté a krásné přírody je však věznice. A sem právě sladká Francie posílá ty nejtěžší vězně na ty nejhorší muka, která je kdy v životě mohou potkat. Jsou mezi nimi dva. Nenápadný a uťápnutý padělatel peněz Luis Dega a kasař Chariére, který je odsouzen na doživotí za vraždu (kdo ví jestli právem). Že vám to jméno Chariére moc neříká? Dobrá. Říkají mu Motýlek. Silný muž, který dokáže čelit nelidským podmínkám a prosadit si trochu lidství v tomto krutém místě. Rok 1973, režisér Franklin J. Schaffner nabídl roli Motýlka Stevu McQueenovi. A i když byl ve svých filmech skvělý, zde podal životní výkon. Jeho přerod z urostlého muže na nalomeného starého chlapa je úžasná a naprosto věrohodná. A když jsem řekl nalomeného, rozhodně jsem tím nemyslel zlomeného. Dustin Hoffman v roli Degy je neméně vynikající a přesvědčivý. On je prostě takový ve všech rolích. A na závěr k filmu jako takovému. "Motýlek" je králem vězeňských dramat. A bohužel nekorunovaným. Svojí syrovostí a poutavým příběhem, který ani na okamžik nenudí, poráží s přehledem Darabontovy bijáky. Ty já mám sice taky rád, ale "Motýlek" je jiná káva. Z Guayanského vězení nikdo léta neuprchl, až Motýlek tento fakt pokořil. A mezi dramaty z vězení se dosud nepodařilo "Motýlka" pokořit a můžeme jen čekat, že v budoucnu takový film přijde. Ale vsadím krk, že se jej nejspíš nedočkáme.(7.8.2007)

Zatím co ze Shawshank Redemption vyzařuje poetismus a vitalitu, Motýlek ukazuje věci bez příkras, s notnou dávkou surovosti. Násilí, či snad brutalita tu není přímo vidět, ale díky mistrně budované atmosféře a šikovné kameře, budeme pociťovat, jako bychom tam byli s vězni. Film ani po letech neztratil nic ze své působivosti a stále patří k tomu nejlepšímu, co v daném žánru vzniklo. To, že se Steve McQueen pro roli doslova obětoval je věc známá a jeho proměna ve vězení je skutečně silná záležitost.(2.1.2006)

Bezpochyby najslávnejší a najlepší film o úteku z väzenia. Kvalitný scenár zaisťuje, že v snímke sa nenájdu žiadne hluché miesta úžasne vykresľuje Motýlikovu túžbu po slobode a tá ho stále ženie znovu a znovu k úteku, pričom to sa mu naozaj podarí až po mnohých rokoch. Rozhodne k najlepším pasážam filmu patrí časť, ktorú Steve McQueen prežíva na samotke ale aj slávna scéna s gilotínou, keď krv ošpliecha kameru. Dvojica McQueen/Hoffman, krásna kamera a na Oscara nominovaná hudba Jerryho Goldsmitha motivujú celý film až do finálnej scény úteku, ktorá je najdojemnejšou z celej snímky.(20.10.2007)

• - Dalton Trumbo, scenárista filmu, si zahrál malou roli ředitele věznice na Ďáblových ostrovech. (J.A.K.)

• - Během pasáže v indianské vesnici nepadne ve filmu ani slovo. (DaViD´82)

• - Během natáčení bylo ukradeno strojní zařízení, rekvizity a kostýmy za 30 000 amerických dolarů. (Terva)