poster

Motýlek

 • USA

  Papillon

 • Francie

  Papillon

 • Československo

  Motýľ

 • Československo

  Motýlik

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Francie, 1973, 151 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Z0oMb3E
  *****

  Nádherný príbeh o nezlomnosti ducha. Veľmy vydarený snímok, ktorý umocnuje aj fakt, že sa jedná o film na základe skutočnosti. Film dáva jednoznačne myšlienku, že keď si človek niečo zaumieni, tak to dosiahne. Premena Steva McQueena po dvoch a piatich rokoch na samotke je priam dokonalá práca maskérov plus obrovský herecký talent spomínaného herca. O Dustinovi Hoffmanovi sa nedá povedať, tak isto, nič iné len Bravó! Pochmúrne, až depresívne interiéry vsadené do prekrásneho prostredia Fr.Guayany. Film celkovo má dosť pomaly plynúci dej, a tak sa môže zdať nezáživný, až nudný. Film nieje určený pre tuctových americkou produkciou nasiaknutých pažravcov bažiacich po krvy, či výbuchoch. Film je jednoznačne točený s francúzkou eleganciou, ktorá nezavonia každému. Odporúčam náročnejším divákom.(18.4.2010)

 • dopitak
  *****

  Taková rodinná legenda, jakou bylo například Tenkrát na Západě anebo Sedm statečných. Asi už jste pochopili, předaná mým otcem. Konečně po mnoha letech a pár záběrech viděných v televizi odkoukáno vcelku. Výborný film, jeden z těch co i přes krutou stopáž utečou slušně rychle (no rozhodně líp než Motýlkova Izolace). Dva dny bez vody na moři? No nevím, ale touhle optikou nejde nahlížet ani na to věznění. Viděno v přesném dabingu Jaromíra Meduny a Jiřího Štěpničky. Tvůrci si nakonec prosadili i trochu toho ženství v podobě domorodek.(28.1.2018)

 • D.Moore
  *****

  Dechberoucí snímek o (ne)svobodě člověka a jeho mysli si z Charriérovy předlohy mazaně vyzobal možná ne nejlepší, ale rozhodně nejatraktivnější pasáže, a díky nim se stal nezapomenutelným. Už příjezd do tábora (ano, třeba scéna s gilotinou) nenechá nikoho pochybovat o tom, že Ďábelské ostrovy jsou doopravdy ďábelské, a to, co se děje následující dvě hodiny, všechno jen podtrhuje. Klaustrofobická scéna se "samotkou", o které se mi zdálo pěkných pár nocí, neúspěšné pokusy o útěk, které akorát zvyšují Motýlkovu touhu po svobodě, infarktové finále... A další a další. Film je skvělý především díky dvojce McQueen - Hoffman, tísnivé Schaffnerově režii a samozřejmě i díky příjemně melancholické hudbě Jerryho Goldsmithe. Pět hvězd a nikdy míň.(12.8.2010)

 • baribal
  ****

  žánrově mám radši Frajera Lukea, protože je kratší a myšlenku vyjadřuje stejně, né-li ještě více. McQueena mám radši ve Velkém Útěku a Hoffmana asi jako každý v Rain Manovi... i tak jeden z nejlepších francouzských filmů... a řekněte mi, proč je tento žánr tak oblíben a v první 50. má tři zastoupení :P(25.10.2009)

 • klerik
  ****

  Väzenské drámy sú mojou slabosťou, len škoda, že kniha je oveeeeeeľa obšírnejšia. Je síce celkom logické, že to museli skresať - a urobili to celkom dobre - ale predsa je to slabší zážitok ako na papireri. Herecké výkony su však vyhrotené na maximum a aj napriek odchylkám, som mal pocit akoby postavy vypadli z knihy...(9.3.2006)

 • - Problémom okrem rozkrádania bola i miesta znamenitá marihuana, ktorej časť štábu holdovala, čo pracovnej morálke neprispievalo. (gogo76)

 • - Ačkoli se příběh udává jako pravdivý, spousta Francouzů z Francouzské Guayany většinu o Henrim Charrierem ve filmu popírá. Motýlek byl jistě vězněn na Ďáblových ostrovech, odkud utekl. Kniha i film prezentují Ďáblovy ostrovy jako skalnaté útesy, ve skutečnosti se skály pozvolna ztrácejí v moři. (Kulmon)

 • - Motýlkův (Steve McQueen) skok z útesu se natáčel na Havaji a herec Steve McQueen provedl kaskadérský kousek sám. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace