Mnichov

Scénář:

Tony Kushner, Eric Roth

Hudba:

John Williams

Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler, Ayelet Zurer, Geoffrey Rush, Gila Almagor, Michael Lonsdale, Mathieu Amalric (více)

Olympijské hry, které se konaly roku 1972 v Mnichově, měly být původně poklidným setkáním vynikajících sportovců z celého světa. 5. září však události nabraly děsivý spád poté, co osm maskovaných palestinských teroristů napadlo olympijskou vesnici, zavraždilo dva izraelské sportovce a devět dalších uneslo. Únosci požadovali kromě propuštění arabských vězňů z izraelských a německých vězení také bezpečné vycestování z Německa, ale když dorazili na mnichovské letiště, střetli se s německou policií a vojenskými silami. V potyčce, která následovala, bylo všech devět rukojmí zavražděno. Po tomto vražedném incidentu pověřila izraelská vláda tajnou zpravodajskou službu Mossad zvláštním úkolem – vypátrat a zneškodnit Palestince zodpovědné za smrt izraelských sportovců. (Cinemax)

VanMagnifico

Čekal jsem, že se tvůrci zaměří více na samostatný atentát a přípravu na něj, což by bylo daleko zajímavější, než tenhle zmatek, kde se tajné složky likvidovaly mezi sebou. ()

Inozuka

Umně rozvinutá teze "oko za oko, zub za zub" se všemi jeho důsledky, etickými i filozofickými rozměry. Postupné vtažení do děje pomocí originálních televizních zpravodajských spotů, naturalismus v zabíjení a důsledné puntíčkářství. Možná jsou trochu otravné ty učebnicové motivy - když se rozvypráví nějaký klíčový hrdina a začne být nějak moc sdílný, je jasné, že to do pěti minut odskáče, těhotná manželka, trauma z dětství... Ale jinak slušně nadávkovaná akce, politika a emoce. ()

holub109

Další povedený film od Spielberga. Celé se to točí okolo útoku na Olympijské hry roku 1972, kdy bylo zabito několik izraelských atletů příslušníky skupiny Černé září, a dále pronásledování viníků. Je to skvělé natočené a zrežírované, herci, tedy hlavně Eric Bana, vynikající. Jeho přeměna ze sebevědomého člověka na trosku je znamenitě zahraná. Příběh je sám o sobě zajímavý, ale občas celkem zdlouhavý. I tak jsem se ale velmi dobře bavil a dozvěděl se něco o této tragédii a jejích následcích. 85% ()

Likan7

Nudná Spielberga režie, film bez špetky emocí,překombinovaný děj, kdy pořádně nevím kdo je kdo a herci, kteří buď přehrávají, nebo prostě na to nemají. Nevím kde se stala chyba, ale zdejší hodnocení opravdu nechápu. Ta délka mě upřímně absolutně ubíjela někdy po první hodině a pár krvavějších scén Mnichov opravdu nezachrání. Překvapivě slabý je i jindy skvělý Bana. Kamera je možná fajn, pár scén z akce taky, ale na 164 minut dlouhý film je to málo. Bylo by to málo i na hodinovou epizodu seriálu... ()

deLaFere

Rozhodně nesdílím nadšení většiny. Minimum historické reality a emocionálně mě to vůbec neoslovilo. Přirovnal bych to ke konzumaci dobrého ale suchého chleba. ()

gemi

Roky (!) jsem se tomuto filmu bránil, ale k mojí škodě. Nějak jsem si nevšiml, že to režíroval Špilberk, což je garance, že to nebude ztracený čas. A nebyl. Nakonec možná dobře, že jsem to odkládal, protože film se motá okolo konfliktu mezi Palestinou a Izraelem, resp. řeší teroristický útok Palestinců na Izraelce v rámci olympiády v Mnichově 1972 a ve světle aktuálních událostí je to silný zážitek. Odhaluje, jak funguje Mosad. Finále je ale mnohoznačné a ne zcela uspokojivé. ()

junxi91

Historický thriller o únosu a zastřelení izraelských sportovců palestinskými teroristy, což je ale jen začátek filmu, protože jinak je to o skupině zabijáků z Mossadu, kteří je mají vypátrat a zlikvidovat, a při tom napáchají spoustu "vedlejších škod". Na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972 provedla palestinská militantní skupina Černé září teroristický útok, během kterého se ozbrojenci vloupali do ubytování izraelských olympioniků a skončilo to smrtí 11 z nich. Avner Kaufman, agent Mossadu židovsko-německého původu je vybrán k vedení mise s cílem zavraždit 11 Palestinců, kteří byli za ten masakr zodpovědní. Jeho nadřízeným Efraim mu nařídí, aby odešel z Mossadu a aby pracoval bez oficiálních vazeb na Izrael. Dostane čtyři spolupracovníky: jihoafrického řidiče Steva, belgického výrobce hraček a experta na výbušniny Roberta, bývalého izraelského vojáka a "uklízeče" Carla a německého obchodníka se starožitnostmi a padělatele dokumentů Hanse z Frankfurtu. Mají také svého informátora, Francouze jménem Louis, jehož rodina patřila ke komunistickým partyzánům. První akce se odehraje v Římě, kde tým zastřelí Waela Zwaitera, který působí jako mírumilovný básník. Následuje Paříž, kde je odpálena bomba v domě Mahmouda Hamshariho, na Kypru donesou bombu do hotelového pokoje Husseina Abd Al Chira. Při každé akci udělají hrozný bordel. Společně s komandy IDF pronásledují tři palestinské militanty – Muhammada Youssefa al-Najjara, Kamala Adwana a Kamana Nassera – do Bejrútu. Zde proniknou do střeženého areálu Palestinců a všechny tři zabijí. Mezi jednotlivými zásahy dochází k hádkám o morálce a logistice jejich vražedné mise, mají strach z nedostatku zkušeností těch ostatních a také jsou ambivalentní k zabíjení nevinných přihlížejících. Avner navštíví svou ženu, která porodila jejich první dítě. V Athénách vystopují Zaiada Muchasiho, a při tom tým zjistí, že jim Louis zařídil ubytování v bezpečném domě s členy OOP a agenty Mossadu. A tak se vydávají za členy zahraničních militantních skupin jako ETA, IRA, ANC a Frakce Rudé armády. V Aténách se jim také povede zabít agenta KGB, což není úplně dobře, protože skupina si měla na rusáky dávat pozor. Avner má upřímný rozhovor s členem OOP Alim o jejich domovině a o tom, kdo si zaslouží vládnout jejich zemím. Ali je později zastřelen Carlem, zatímco tým uniká po zastřelení Muchasiho. Skupina se pak vydává do Londýna, aby vystopovala Aliho Hassana Salameha, strůjce mnichovského masakru, ale jejich pokus o atentát je zmařen ožralými americkými turisty. Předpokládá se, že jde o agenty CIA, kteří podle Louise chrání a financují Salameha za jeho slib neútočení na americké diplomaty. Avner se sejde v baru s jednou nadrženou bludičkou, ale protože je ženatý, ta ji přenechá Carlovi, no a ten je nalezen ve svém pokoji nahý a mrtev. Tým se chce pomstí, a tak ji vystopuje a zastřelí na hausbótu v Holandsku. Hans je pak nalezen ubodán na lavičce a Robert zahyne během výbuchu v jeho osamocené dílně. Avner a Steve najdou Salameha ve Španělsku, ale jeho ozbrojená stráž útok zmaří. Je možné, že Louis prodal informace o týmu OOP. Avner je zklamaný a vrací se do Izraele a není šťastný, že ho dva mladí vojáci vítají jako hrdinu. Poté se vrací do svého domova v Brooklynu, a trpí PTSD. Pronásledují jej agenti, a tak se spojí s Louisovým otcem, který zná jeho jméno, ale slibuje, že se mu nic nestane. Avner se vydává na izraelský konzulát, kde požaduje, aby Mossad nechal jeho ženu a dítě na pokoji. Ephraim se snaží dostat Avnera zpátky, ale ten odmítá a místo toho jej zve na večeři se svou rodinou, aby společně „lámali chleba“, což Efraim odmítá… No, a tak končí tento podivný film, který byl natočen takovou nudnou, méně poutavou formou. Zase se v něm ale hodně mluví o morálním dilematu, zda je v pořádku likvidovat teroristy a při tom nechtěně zabíjet také nevinné kolemjdoucí, což je celkem důležité. () (méně) (více)

Threepwood

Film o tom,že terorismus je špatný.Dobře zahraný,perfektně zrežírovaný a nasnímaný a obsahuje několik fakt nezapomenutelných scén s patřičnou atmosferou. ()

DENIROSIS

Z toho dílka mám smýšené pocity-zajímavé téma,krásná kamera,šílený scénář,kouzelně-děsivé okamžiky.Podle mě hlavně pokulhává scénář,aby tohle všechno zvládla jedna skupina lidí,nemožné!,výmysl,setkání s Palestinci v bezpečném domě-cha cha,výčitky agentů-najednou až zabijí tolik lidí a na konec,milování s manželkou a při tom myslet na masakr sportovců to snad ne !!! Chtělo to hodně ostře nabrousit stříhací nůžky. ()

sigi2

Čistých 5. Dokonale natočené, dokonale odohrané. A Kaminského práca pridáva filmu vo všetkých rovinách. ()

Lokran

bohužel až na několik hezkých záběrů mi tento film nepřinesl nic nového. neposunul mé myšlení jinam. škoda, měl na to... 75% ()

xylofonka

5. září 1972 se stalo motivem, inspirací a nosným pilířem filmu, který není možné ani milovat ani nenávidět. Není z těch, o kterých byste si řekli, že je chcete vidět třeba tisíckrát, ale nemůžete ho ani zavrhnout v půlce. Je to osobní film, který může znamenat stejně dobře mnoho jako nic. Byl natočen podle knihy Odveta za Mnichov 1972 spisovatele George Jonase, napsané podle skutečných událostí. Tehdejší předsedkyně Izraelské vlády Golda Meirové (Lynn Cohenová) rozhodla vzít spravedlnost do svých rukou. („Zapomeňte teď na mír. Musíme jim ukázat, že jme silní.“). Úkol pomstít Mnichov je svěřen mužům, kteří s jejím rozhodnutím přestali existovat. Hlavním hrdinou filmu a velitelem skupiny je Avner, nastávající otec, milující manžel a ke své smůle (nebo to bylo štěstí?) agent Mosadu. Dostane neomezené finanční zdroje (potřebuje pouze paragony), „přijde“ o zaměstnání, opustí rodinu. Tehdy začíná honba za jedenácti jmény, která stála v pozadí Mnichova. Všech jedenáct musí být zlikvidováno. Jediné, co Avner netuší je, že spolu s nimi zlikviduje mnohem víc. „Neserte se do Židů,“ říká, v naprosto jiném kontextu než v jakém jsem větu použila já, Steve. A tohle motto se nese celým filmem stejně naléhavě jako slovo domov. Mnichov je film z historie, nejezdí tu terénní auta s neprůstřelnými skly ani se netelefonuje mobilními telefony a přesto je hluboce aktuální. Aktuálnost je právě v tom jediném slově: Domov. Nekonečné hledání, ztrácení a snad i nalézání domova, stejně jako sebe sama, je příznačné pro všechny lidi. Když Avner hledí do výlohy na přepychovou útulnou kuchyň, když mu člověk, od kterého kupují informace, ale zároveň riskují, že prodá informace o nich nepřátelům, řekne, že si ho váží proto, že dovede říct: „Mám tatínka.“ Všechny tyhle narážky a stopy se spojí v jediný záblesk poznání: Za domov je třeba bojovat. Ať už jsme Palestinci, Američané, Izraelci, Rusové nebo Francouzi pro domov jsme ochotni udělat cokoli, jen máme různé způsoby, jdeme po odlišných cestách. Přesto, nebo právě proto, že si Avner uvědomuje nutnost a důležitost svého poslání si stále častěji klade otázku: Mstitel, nebo vrah? Odpověď nemůže nalézt. Snad odpověď na něco takového ani neexistuje. Za každého zabitého Palestince je dosazen další a následuje odveta na Izraelcích. Je to nutné? Je to nezbytné? Je skutečně tak důležité zabít jedenáct lidí, když to odnesou desítky nevinných? Spielbergův poslední film klade mnoho otázek. Odpovědi na ně nejsou vůbec jednoduché. Na začátku vás může napadnout, že film je příliš pomalý a že o ničem není. Skutečně, jeho poslání není v ději, ale v jeho obsahu. V tom, co se skrývá za cestou pěti statečných po Evropě. Jeho poslání je kdesi za výbuchy a ranami z pistole. K našemu štěstí je Steven Spielberg vynikající vypravěč a obsah snímku neutopí v balastu zbytečností a pseudofilosofie. Tká svůj příběh stejně zručně jako tkadlena perský koberec. V průběhu sledování mě napadlo několik výtek, nebo snad otázek, každopádně jsou pro mě podstatné. Za prvé: Co znamenaly řvavě červené slunečníky s nápisem Martini? Kolik za ně firma zaplatila a mají nějakou souvislost s přítomností budoucího agenta 007 Daniela Craiga? Za druhé a to je podstatnější: Stevene, jsi Žid, kdo jiný by měl vědět, že Židé nosí snubní prstýnky na pravé ruce?! A za třetí: Nevyužití potenciálu některých postav. Jak se máme ztotožnit s člověkem o němž nic nevíme? Prostor je věnován Avnerovi a jeho příběh je jistě stěžejní, ale proč se nedozvíme víc o dalších? Abychom je nelitovali až zemřou? Aby byl film korektnější? Smysl odsunutí Avnerových spolupracovníků a přátel na druhou (která patří D.Carigovi) potažmo třetí kolej jsem nepochopila a myslím, že to, že je nikdo lépe nevyužil je věčná škoda. Mnichov mohl být ještě silnější film. A právě tyto tři body, které jsem vyjmenovala Mnichovu v mých očích ubraly jednu hvězdičku. () (méně) (více)

D.awi.d

Tohle je naprostá bomba pod matrací.Napínavý složitý příběh o zlu plodícím další zlo, neboli takzvaném nadzlu.Ze začátku se film tváří jako Leon,že nám chce ukázat, jací jsou nájemní vrazi kamarádi, jak se jim to daří a nedaří a jak si povídají u oběda a občas pocítí mírné sympatie k oběti(a obědu někdy taky).Leonské náznaky však brzo pominou a stále víc a víc jsme vzdělávani o krizi v Palestině.To se všechno děje velice napínavou formou... btw, ve Válce světů nám často něco zakrývalo výhled, v Mnichově vždycky slyšíme dříve než vidíme ... myslel tím Steven něco ? ()

Boo

Po nic moc Válce světů se Spielberg dokázal zase dostat do formy. Skvělá režie, skvělé obsazení, dokonalý film o to "jak to mohlo být" po Mnichově. ()

shifter

Od rezisera Spielbergovej triedy som cakal vyrazne viac. Ak porovnam so starsim televiznym snimkom Sword of Gideon, Munich je vyrazne rozvlacnejsi a.. neviem to napisat inak.. nudnejsi. ()

Taffey

Kdyby byl vedle dvojtečky, nacházející se za slovem režie, podepsán třeba Jíra z Maršova, sázím boty, že hodnocení by bylo výrazně nižší. Dost jsem uvažoval, co sem k filmu napíšu. Nemusím psát nic. Naprosto přesně to napsal Galadriel. To podtrhuju třikrát žlutou pastelkou. Vůbec nechápu, jak mohl Spielberg tak expandovat. Kromě Indiánů Jonesů a Šinlerova listu jsem od něj, vlastně, nic pořádného neviděl. Private Ryan, Terminal, Mnichov, ET Mimozemšťan, to jsou všechno věci se společným jmenovatelem, byť jiných žánrů. A tím je jisté psychické "vydírání", takové to hraní na city. Ne, Spielberg není rozhodně můj oblíbený rejža. Ani na dostřel. Jo, ještě mě překvapil Válkou světů, i když si dovedu toto téma představit přece jen trochu ostřeji. Ale dobrý film to byl. Po stránce přístupu k látce. Ale jako většina posledních režisérových filmů byl citově prázdný. Nikomu nefandím, nikoho nechci zabít, nikoho nemiluju, nezatínám ruce v pěst ani v nich nedrtím opěrala. Nic takového mě u jeho filmů už léta nepotkalo. ()

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

22.09.2020

Spielberg řídí svého Lincolna

Spielberg řídí svého Lincolna

26.09.2007

Nic nového pod sluncem Steven Spielberg to má prostě takhle rád. V závěsu za ryze komerčním projektem si pro vyrovnání chuti okamžitě sjede něco vážnějšího a ambicióznějšího. Tuto tradici… (více)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce