Bathory

• Maďarsko Báthory - A legenda másik arca (více)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min (Alternativní 135 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (více)

Nový pohled na největší vražedkyni v dějinách lidstva Alžbětu Báthoryovou očima režiséra Juraje Jakubiska. František Nádašdy (Vincent Regan) bojuje ve válkách s Turky. Jeho žena, krásná Alžběta Báthoryová (Anna Friel), dohlíží na správu majetku a na výchovu svých dětí. Její manžel jí jednoho dne posílá dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia (Hans Matheson), který zůstane na dvoře Bathoryů několik let. Mezi ním a osamělou ženou vzniká zvláštní pouto. Tou dobou se nad hlavou Alžběty začnou stahovat zlověstná mračna, která ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Mocná a bohatá žena musí čelit nepřátelům, kteří jsou schopní čehokoliv, i vlastním vnitřním běsům. Zvěsti o šílené vládkyni, která se ve snaze zastavit stárnutí koupe v krvi nevinných panen, začínají sílit… (Bontonfilm)

kalap

Tucet statných slovenských chlapov so sekerami v rukách stoji na kopci a pozerajú sa dolu do doliny na tú obrovskú mrákavu tureckého vojska.Kurva chlapi, ale ich je, to nič nie je, riekne Jurko, ale kam ich všetkých pochováme. Ináč zvláštna úchylna záľuba Betky Bathoryovie by ju mala dostať aj do Guinnessovej knihy rekordov a na tom by mali Maďari trvať. ()

fallangell

Velmi příjemný filmový zážitek, který sráží na zem pomalá výprava děje a dvojice Bolívka, Mádl a jejich nesmyslná udělátka typu James Bond hadr. Aneb Auuu. ()

Petfruf

Celou dobu sledování filmu, jsem přemýšlela, jestli se to opravdu zvrtne v takový odpad, co tu na čsfd čtu. Musím říct, že pod tíhou těchto hodnocení, jsem čekala děsivou ČS slabotu. Také jsem těsně před sledováním dočetla knihu Čachtická paní od Nižnanského, kde je hraběnka Bathory ukázána jednostranně a plošše jako masová vražedkyně. Možná to mě ovlivnilo v tom, že jsem byla mile mě překvapená, když se Jakubisko rozhodl nastínit příběh této ženy o něco víc lidsky. Nikdo nemůže říct, zda je legenda o vraždění skutečná či jestli to byly jen mocenské intriky, které měly hraběnku dostat tam, kde nakonec skončila. Když si odečtu "vtipné" postavy Bolka a Mádla, tak filmu dominuje velmi silné obsazení (hlavně Friel a Roden jsou báječní), krásná výpravná hudba (na nynější české soundtracky docela nečekané překvapení), výprava (radost mi udělal Točník!) a kamera. Je jasné, že filmu by prospělo zkrácení, někdy je film roztahaný, jindy se člověk těžko orientuje v ději a postavách (pokud jste o hraběnce něco nečetli). Ale pořád mi z Bathory vychází film ve stylu filmů Jerzy Hoffmana, to znamená, že dobrý výpravný film. Navrch si neodpustím srovnání s tím, co se u nás normálně točí za filmy (a že těm se tady běžně "nadává" odpad), takže dávám dobrých 85% a jsem ráda, že konečně po dlouhé době mě potěšil film z naší provenience (Slovensko-České). ()

dyfur

…buď platí,že doba po roku 1989 už nebola priaznivo naklonená Jurajovi Jakubiskovi alebo J.J. už stratil svoj talent alebo platí jedno i druhé = premrhané peniaze.Ak by to natočil za zisk z filmu - bolo by to o inom.Obrazne povedané za milion czk ste dostali auto fábia. ()

Violeta

Jurajko, děláš si ze mě legrandu? Už ti někdo vyprávěl legendu o kvalitě a kvantitě? Jsem laický český divák, kterýmu tvoje Bathory show evidentně určená nebyla – soudě podle anglických popisků, kterým jsem bohužel ne vždy rozumněla, se svými osmi lety němčiny. Ale to je jednoznačně můj problém, ne tvůj. Tvůj by mohl být spíš to, že ani 300 mega a 140 minut tvému historickému dramatu neodpáře všechny ty Hádej, kdo jsem, Pálí vám to, Romány pro ženy, Světla pasáže, VéKáVéčka a já nevim co ještě. A kdybychom si náhodou nedovedli zařadit Lucku Vondráčkovou, nechals jí pro jistotu jméno Lucie, viď? Ale ani tohle není tvůj problém, v cizině tyhle fláky neznají, tam by ti to mohli uvěřit. Jenže oni možná budou řešit tu zatracenou kvalitu a kvantitu. Nech si tu legendu vyprávět, Juraji, než se zase do něčeho pustíš.. Jedna hvězda Anně Friel a druhá Hansi Mathesonovi. Čímpak to asi bude, Juraji? ()

maverick10

Tak na ceskoslovenske pomery konecne trochu zmena zanru a popravde uz tu byla zapotrebi jako asfalt na ceske silnice. A hnedle historicke drama o jedne slovenske legende. To ze si ji Juraj vylozil po svem neni vubec na skodu, ba naopak. Silny, ba az Shakespearovsky dej vsak sliboval daleko lepsi zazitek a nepomohly tomu ani dobri herci. Inu Juraj chtel, moc chtel ale nevyslo mu to. Toliko umeleckych obrazu v desivem strihu, jenom naznacovali, ze Juraj mel v hlave moc napadu a chtel je vsechny realizovat ve svem vysnenem dile. Mel v rukou az prilis es, ktere pouzil vsechny do jedne hry. A vysledek nestal prilis za to. Ale velice cenim, snahu o posunuti ceskoslovenske kinematografie zase o kousek vyse a snahu priblizit se daleko vyse rozpoctovym snimkum kolegu za velkou louzi. Ale napriklad v bitevnich scenach, mi to nejen drhlo, ale mel jsem pocit jakoby vlak brzdil uz deset kilometru pred zastavkou. Bohuzel s vizualni strankou se musi nasi mistri jeste hodne co ucit. A co jsem nepobral, byly neskutecne vynalezy Bolka a Jirky z dilny Boba a Bobka a kvileni Jirky Madla, ktere by donutilo nejednu srnu prejit do lesbickeho vztahu. ()

Katarine

Na film jsem se těšila. Bohužel přišlo obrovské zklamání. To, že se v něm stále opakovalo slovo ku*va bylo ještě to nejmenší. Vyprávějící postava Bolka Polívky by ještě taky ušla, ale kdo mě nejvíc odpuzoval nebyl nikdo jiný než Jiří Mádl se svým hučením a trapnými vynálezy obou "zeměměřičů", které se za každou cenu snažily zpestřit film svou vtipností. Dále postava slavného malíře Caravagia, která byla do děje zapletena, řekla bych, ze zoufalství. A nejvíc mě pobavila hláška Karla Rodena ke konci filmu: "Bude to Pat, nebo Mat?" Celkově mě film poměrně nudil a už v polovině jsem sledovala hodinky, kdy přijde konec. Za 2* rozhodně však stojí skvělé herecké kvality Karla Rodena, Deany Horváthové a Anny Friel (však bohužel v češtině nadabovanou velmi uspávacím a odpudivým hlasem). Nevím, možná kdybych viděla film s titulky, měla bych z něj větší prožitek. ()

Carlossss

Jak se tak dívám, tak zde jsou dvě skupiny uživatelů. První sorta ví, že se Bathory povedla a líbí se. Druhá skupina nechce vidět a nechce si přiznat, že slovenský režisér by mohl natočit kvalitní velkofilm(je docela ostuda, že většina lidí z druhé skupiny je národnosti české). Já patřím mezi ty, co přišli, viděli, byli překvapení krásným filmem a zase šli. Obsazení Anny Friel bylo více než šťastné a k tomuto kroku panu Jakubiskovi upřímně gratuluji. Jediné, čeho se ale nevyvaroval a za co mu nějaké bodíky strhnu, je nehorázně překombinovaný konec, při kterém jsem měl pocit, jako bych loupal cibuli. Další a další vrstva... kvalitní film nemusí mít zákonitě dvě a půl hodiny. ()

gumli

Sklamanie nebolo žiadne,nikdy som neveril že Jakubisko urobí taký film,ako bolo ľuďom tlačené do hláv ešte pred prvým filmovým predstavením.Bola to len reklama,nič viac.Že Bathoryčka bola mimoriadna osobnosť,to vie skoro každý.A čo všetko postvárala,to vie skoro každý tiež.Ak sú nejaké pochybnosti o tom či to vôbec bolo tak ako je o nej známe,tak to treba ponechať na historikov a nie na Jakubiska.Neskutočne sprznený film.Námet výborný,ale pre niekoho iného,ako na pána Jakubiska.A tí mnísi,tak to bolo teda niečo.Už tam rovno mohli dať aj komplet modernú techniku.Už som len čakal,kedy niektorý z tých mníchov vytiahne mobilný telefón.Ani by ma to neprekvapilo.Bathoryčka je tú predstavovaná skoro ako nejaká samaritánka,alebo ako matka Tereza.Dokonala ukážka ako ako z takého výborného námetu sa dá vyrobiť taký paškvil za dosť veľké peniaze.Mimochodom,počul som,že pán Jakubisko chce robiť film o Svätoplukovj.Dúfam,že mu to niekto zarazí.Neviem si vôbec predstaviť,čo by z tejto veľmi známej historickej postavy urobil .Lebo on by bol z neho schopný urobiť aj mimozemšťana.A to by asi nechcel nik.Bolo by lepšie,keby to nechal tak. ()

iHyik

To je tak nudnej film, že i zírat do mikrovlnky, jak se vám dělá popcorn je zábavnější. Proboha, jak jen to mohlo mít úspěšnost? ()

ilemas

Zpracování podle knihy Čachtická paní od Joža Nižňanského rozhodně nečekejte. Kniha byla výborná, ale co z toho udělal Jakubisko je hrůza. (Kolečkové brusle poháněné motorkem, jakýsi předpotopní foťák, skok padákem, Mádl stále vyje...) Celý film jsem myslel jen na to kdy už to skončí. ()

Pirabin

A zazněl Polívkův hlas,,Už mě nebaví chodit!" A vytvořil brusle.,,Už mě nebaví kreslit!" A udělal fotoaparát.,,Už mě nebaví padat ze skály!" A vytvořil padák.Je mi líto, ale víc jsem v tom filmu neviděl. ()

Petrasuvicka

Když jsem si poprvé pustila tenhle film, byla jsem zklamaná, že to není podle knižní předlohy od Nižnánského. Po druhé jsem měla jiný názor, jelikož jsem si prostudovala historická fakta a různé podklady. Dívala jsem se na to jinak a ocenila jsem, že se snažil ukázat pravdu a očistit tak realitu od legend a povídaček, které jsou trošku přitažené za vlasy. Ale i přesto je tu několik věcí, které bych vytkla. Celkový dojem z filmu mi kazili dva katoličtí mniši v podobě Jiřího Mádla a Bolka Polívky. Snaha o vtipné situace, kdy si tihle dva mniši hráli na dva geodety (chcete-li zeměměřiče) a vlastnili na tu dobu podivuhodné předměty, skákali z hradeb za pomocí padáku a kočka, co vyrábí elektřinu…to už je trochu přitažené za vlasy. Oproti tomu musím vyzdvihnout herecký výkon Anny Friel. Doopravdy se mi v tomhle filmu zalíbila a své role se dle mého názoru zhostila skvěle. Drastické změny nálad, záchvat šílenství v kontrastu s milující ženou a matkou či trpící obětí ve své době. Jenže je tady i další bohužel. Stopáž filmu mě zpočátku těšila, ale později velice zklamala. Nemohla jsem se dočkat, až bude konec. Mohlo to být klidně o 20 minut kratší. Zrychlil by se děj a film by se stal svižnějším. Ale i to by tomu moc nepomohlo, protože návaznost mezi určitými scénami mi přišla mnohdy až násilná. Jak by se řeklo „hrc, prc“. Nebyla jsem si jistá, co je sen, co má být realita, co jen halucinace, pak najednou z toho skok na hostinu na hradě či do opery ve vídeňském sále. Možná to byl úmysl, aby se divák vcítil do jejích pocitů, kdy sama nerozeznávala skutečnost od snu, ale mě to na tom filmu vadilo. Proto dávám průměrné 3 hvězdičky. ()

Nuala

Velice rozporuplný film. Doteď pořádně nevím, co si mylet. Anna Friel je dokonalá a okouzlující, člověk z ní ani na moment nespustí oči. Karel Roden jako vždy dokonalý, charismatický a tajemný. Hudba nádherně dokresluje příběh a krásu krajiny a hradů. Na druhou stranu mě ovšem velice zklamaly scény s Turky, momenty, kdy se do příběhu zapojila dvojice Mádl-Polívka se mi připadaly spíše rušivé a směšné. A občas se zdálo, že ani Jakubisko vlastně neví, jak chce film udělat. Přebíhá od jedné myšlenky ke druhé, chvílemi se zbytečně patlá v nevýznamných událostech. Přesto jsem z kina odcházela s pocitem, že jsem ráda tento snímek viděla. I kdyby jen kvůli Anně Friel, Bathory stojí za to shlédnout. A pro svou velkolepost a jistou jedinečnost se jistě nesmazatelně zapíše i do dějin české kinematografie. ()

lekr

Velice kontroverzní pojetí legendy o Bathoryové, velice kontroverzní scénář, velice kontroverzní obsazení, velice kontroverzní vtipy..zkrátka nejkontroverznější film co sem kdy viděl. Škoda jen že toto označení neznamená nejlepší film co sem kdy viděl. Producenti narvali do filmu hodně prachů ( hlavně Franko Nero musel stát hodně ), které ale díky chatrnému scénáři přišly celkem vniveč. ()

Lyncha

Rádoby velkofilm, který u mě vyvolával ohromení spíše negativního rázu. Válečné scény působí spíš směšně, ale ne zas tak, aby bylo jasné, že to byl režisérův záměr. Podobně je to s občasným vykreslováním "drsného ducha doby" - jakoby mimochodem jede hraběnka Bathory kočárem kolem hranic, kde zrovna upalují několik řvoucích čarodějnic, dál se v klidu baví a vůbec ji to nevzruší. Jsme svědky nějakého toho mučení, taky tak mimochodem a nezúčastněně. Tedy ne, že bych si to chtěla vychutnávat víc zúčastněně, spíš mi to přišlo strojené, trapné a naprosto zbytečné. Jakubisko chtěl dozajista ukázat, jak strašná doba to byla, a jak ta chudinka Bathory nebyla tedy žádná nestvůra, když občas nechala někoho zmrskat nebo ho ubodala nůžkama, ale tahla atmosféra by se dala jistě navodit i lepšími prostředky. Podobně trapně a strojeně na mě působily i mnohé herecké výkony v menších rolích. Ve vysvětlování legend zůstal Jakubisko na půli cesty - ve filmu, který má za cíl objasnit okolnosti života a smrti reálné historické postavy a kritizuje mýtizaci celé problematiky, nemají co dělat samy se zacelující rány, věštění budoucnosti, vědmy vracející se ze záhrobí a samovznícení cely z boží vůle, byť zpravidla mám silné pochopení pro uměleckou licenci. Za velký klad považuji vizuální zpracování filmu a výkony Anny Friel a Karla Rodena. Milé byly vtipné vložky obou mnichů. Ti se během filmu alespoň vyvíjeli, ostatní působili tak nějak černobíle - buď dobří, nebo špatní (vyzdvihla bych opravdu pokryteckého a úlisného pastora, kterého bravurně zahrál Anthony Byrne). Ačkoli Mádla vůbec nemusím, v tomhle filmu mu role docela sedla a Polívka byl jako vypravěč více než příjemný. ()

M.i.k.e

od jednoho z nejdražších,"nejočekávanější" projektů,kolem ktéreho se navíc udělalo zdaleka nejvíc humbuku sem očekával přece jen něco víc.Ve finále sem dostal jen lehce zmatenou,občas řádně ujetou (hlavně co se týče vynálezů co používají oba mniši) a hlavně ve druhé půli neuvěřitelně zdlouhavou záležitost.Zatímco u brutálně dlouhých filmů jako např.Watchmen,nebo Benjamin Button sem se nenudil,u Bathory mi přišlo,že stopáž je snad 4 hodinová a v poslední půl hodině kdy by měl film gradovat sem jen znuděně koukal na hodinky...v hodnocení je to nakonec za upachtěné tři a to spíš ze soucitu...50% ()

rakovnik

Musím přiznat, že na tomto filmu mě nejvíce zaujalo hádání, který herec se schovává pod kterou maskou a Marka Vašuta jsem fakt nemohl najít. Dále mniši (Mádl a Polívka), kteří mi poněkud připomínali dvojici mnichů z filmu Jméno růže. To je bohužel pro tak velkolepé (možná spíše rádoby velkolepé, podpořené masivní reklamou a mediálními tahanicemi kolem nelegální kopie) dílo málo, několik měsíců po shlédnutí filmu bych těžko převyprávěl, jaký je obsah totoho předlouhého filmu. ()

Marqta

Člověk by se na to neměl dívat jako na historický/životopisný film, ale jako na fantasy / historický film, protože pak je všechno hned jasnější. Já jsem naštěstí nečekala žádnou extra pravdivou teorii, takže jsem ani nebyla tolik zklamaná. Ale že bych byla nadšená to taky nejsem- v některých momentech jsem myslela, že snad odejdu a ani to nedokoukám jak se to vleklo a jindy jsem si říkala jestli se tam bude taky dít něco jiného než sex. Na druhou stranu je to jeden z mála filmů z české produkce na který jsem se poslední dobou nakonec vydržela dívat (a neskončil v odpadu). ()

Martin741

Reziser Jakubisko mal Grofku Alzbetu Bathory /1560 - 1614/ zobrazit predovsetkym tak, ako ju vacsina naroda chape a vidi /krvava grofka ..../. Tej znoske kecov a dristov, ktore su vo filme /obet madarskeho sprisahania ....LOL/ podla mna ani herecke osadenstvo poriadne nerozumelo. Jakubiskova Bathory aj tak nic nezmeni na tom, ako ma narod Alzbetu Bathory zafixovanu .... K filmu mozem len tolko, ze je to strasne slaby film. Holt, Jakubisko uz asi FAKT NIE JE SCHOPNY NATOCIT novu Perinbabu alebo Sedim na konari a je mi dobre. Tento film je len dalsi dokaz, ze jeho filmy a tvorba ma zostupnu tendenciu. Smer : hnojisko 5 % ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko