Bathory

• Maďarsko Báthory - A legenda másik arca (více)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min (Alternativní 135 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (více)

Nový pohled na největší vražedkyni v dějinách lidstva Alžbětu Báthoryovou očima režiséra Juraje Jakubiska. František Nádašdy (Vincent Regan) bojuje ve válkách s Turky. Jeho žena, krásná Alžběta Báthoryová (Anna Friel), dohlíží na správu majetku a na výchovu svých dětí. Její manžel jí jednoho dne posílá dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia (Hans Matheson), který zůstane na dvoře Bathoryů několik let. Mezi ním a osamělou ženou vzniká zvláštní pouto. Tou dobou se nad hlavou Alžběty začnou stahovat zlověstná mračna, která ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Mocná a bohatá žena musí čelit nepřátelům, kteří jsou schopní čehokoliv, i vlastním vnitřním běsům. Zvěsti o šílené vládkyni, která se ve snaze zastavit stárnutí koupe v krvi nevinných panen, začínají sílit… (Bontonfilm)

MyrnaAlec

Nechte hraběnku na pokoji !!! Snaha "vyrobit" paralelní vysvětlení jejího legendárního běsnění je směšná ! Dle tohoto podání to byla chudák opuštěná hodná ženská , na kterou to někdo narafičil. Bylinkářka, vždy nápomocná poddaným pomoci, se služkami jednala jako s vlastními ... co to je ??? v 16tém století se na humanismus nehrálo. A i kdyby - tato limonádová úprava je děsivě nevěrohodná, chybí spád, napětí , zato nechtěný humor ne (dva mniši v komickém obsazení Mádl-Polívka mají být parodie na Jméno růže ?) . Kostýmy pěkné, kamera občas snesitelná. Ale k čemu to , když je to hlavně NUDA !? Kdyby někdo konečně sebral odvahu a natočil pořádnou krvavou podívanou bez psychologických můstků a doplnil pokud možno nějakou pěknou symfonickou blackmetalovou hudbou please . ()

Numerobis

Aha - takže když vznikalo baroko, hodně se š*kalo, nebo ne? Debilní film, škoda, že byl poměrně dobře natočen - dokonce jsem uvítal i ty zmatené davové (spíše nedavové) scény - konečně někdo, kdo neukazuje Tolkienovsky vyrovnanou armádu, ale partu šlechtíčků, kterejm dávaj Turci pěkně na prdel. Jinak ale solidní ignorantsví historie a mám takový tušení, že Jakubisko je ještě větší úchyl, než já. Dokonce i v komediích o sexu (teď mi napadá třeba Bože, jak hluboko jsem klesla) je ho méně. Úplně nezvládnutá psychedelie, která zřejmě takové věci, jako volné asociace, viděla jen z veliké dálky. A neschopnost režiséra přesvědčit nás, že vypráví příběh (místo toho na nás vyprdnul tři kapitoly ničeho), sráží film ještě hlouběji. A to vůbec nemluvím o DaVincim v podobě mnicha v podobě Polívky... ()

Tuniak DF

Vizuálne je to Jakubisko, ale inak to už je nuda. Dej má síce len cez 2 hodiny, ale mal som pocit, že má cez 3. Niektoré postavy mi prišli úplne zbytočné, príbeh je tak neobjektívny, že nedáva priestor pre žiadnu inú možnost. Jakubisko sa proste rozhodol, tak to tak bude, a inak to byť nemohlo. Dej je dlhý a nezáživný, postavy nevýrazné, a nezachráni to ani typickými ťahmi. 2/10 ()

Hollister

Mluvilo se nákladnosti o celého projektu, přesto to není v mnohých scénách vidět a připadal jsem si jako při sledování nějaké inscenace vytvořené na nedělní večer na ČT (nic proti ČT ani její tvorbě či programu). Ve stejném duchu bych hodnotil i kostými a obsazení některých herců - Mádl, Krytinář, Upír Krejčí, Pomeje, Vašut apod. Proboha, kdo dělal casting. Kdyby se sem tam něco vystřihlo, mohl mít film větší spád a celková stopáž rozumnou délku. Možná měly mít předměty jako kolečkové brusle, motorizované sněžnice či padák nějakou symboliku a já ji jenom nepochopil a proto mi nedává smysl jejich použití. ()

nula87

Promarněná šance. To je ten nejintenzivnější pocit, který jsem z toho měl. Nechci rozebírat úhel pohledu na celou legendu, kterou si Jakubisko vybral, protože je pravděpodobně silně jednostranný, a mohlo to být taky dost jinak, ale to není tolik podstatné. Kdyby Jakubisko film ořezal na komorní psychologický (až šachový) souboj Alžběty s Turzou, mohlo to být velmi dobré. Jenomže by to pak nebyl "velkofilm", že, Deano? Protože to co je tam navíc, sráží film dolů. Velkolepé bojové scény směšné, komparz znuděný a zmatený, mniši (jeden hrající si na Da Vinciho a druhý vyjící) spadající na nehlubší dno. A žádný prostor pro diváka, aby přemýšlel a domýšlel. Protože herci (a vypravěč) mu to všechno polopatisticky řeknou a vysvětlí (a raději několikrát zopakují). Méně by bylo mnohem více. A nevíte teda, byla to krev nebo bylinky? Nějak to tam nepadlo. :-) 50% ()

mikhail

Za veľa peňazí málo DOBREJ muziky. Film nehodnotím, pretože sa mi ho napriek opakovaným pokusom nepodarilo odsledovať celý (furt som zaspal). ()

zed.

Následkom dlhodobého propagovania filmu, celkovému rozpočtu, predpremierového šuškania ohľadom nominácie no oscara, som si na sedadlo v kine sadal s príjemným očakávaním, čo si to pán Jakubisko pre nás pripravil. Nanešťastie, začalo to dabovaným bolkom polívkom, zdĺhavým uvedením do deja a slabými hereckými výkonmi vedľajších rolí. (Naopak Friel a Roden ma príjemne prekapili). Postupne sa to len zhoršovalo a taktiež ma prekvapil postoj filmu k postave bátoričky. Historici, ak nejakí vôbec boli, čo napomáhali aspoň k základom scenáru, museli byť naozaj....zvláštni.. Naozaj neviem, že čo chceli dosiahnuť obhajovaním bátoričky, hlavne keď sa už niekoľko storočí považuje za neviemakú sériovú vrahyňu. Ale o to by ani tak nešlo. Film by mohol byť dobrý aj s takýmito fatálnymi historickými prešľapmi. Ale on nebol. Nebol, lebo z jakubiskovej réžie mal toho naozaj málo, lebo dej sa snažil byť silný a diváka nejakým spôsobom "dostať" pričom to v konečnej podobe ani z polovice nedosiahol. A v neposlednom rade....Jakubiska na staré kolená asi veľmi teší nechať postavy súložiť na každom rohu....Z kina som veru neodchádzal veľmi nadšený.... ()

Mr.nachos

Moc dlouhé a pro mě nezáživné, nemastné, neslané. Líbí se mi příběh o Čachtické paní, ale tenhle film je z 50 % složený z doměnek filmařů. Takže jako film dobrý, ale jako příběh o skutečné historické události nic moc. ()

Ravic odpad!

Neskutečná slátanina blábolů. Jediné co lze hodnotit kladně je kamera a herecký výkon hlavní představitelky.. ()

miki68cz

Těžký námět, velká odvaha, dobrý Jakubisko, krásná Anna, nestydím se za svoje hodnocení a film doporučuji dál ()

Wooke

Slovenské filmy tohto desaťročia väčšinou nestoja za veľa, no Bátorička je celkom fajn. A to už len preto, že historicky to bolo zobrazené pekne. Sem tam nejaká chybička, ktorá však nevadila. Herecky však nie moc extra, podľa mňa. Taký Thurzo sa mi napríklad nepáčil, aj keď to možno hral dobre. Bátroička sama o sebe však vyčnieva v tom, čo sa nazýva slovenská kinematografia (tá moderná). ()

brzozin

Připadalo mi to spíš jako neskutečně rozvláčně vyprávěná a spoustou vaty vyfutrovaná televizní pohádka, kterými nás poslední léta tak nějak z povinnosti zásobují naše televize (zejména ČT je v tom mistr). Jakubisko má rád melodramatické jinotaje, ale tady byly spíš na škodu. Dějová linka místy neskutečně zmatená, překotně pádící a mnohé scény mi připadaly, jako by se ve střižně rozhodli tu obludnou stopáž snížit prostě tím, že sem tam něco vystřihnou a sem tam to k sobě nějak přilepí. V jiných částech jsem měl zase pocit, jako by ve filmu zůstalo i to, co byl točeno tak nějak na nečisto a mělo to být vystřiženo. Ale beru to jako Jakubiskův styl. Výsledkem bylo, že jsem se místy pekelně nudil, místy v ději nenávratně ztrácel. Výprava možná špičková, ale rozhodně ne autentická. No a ta dvojice mnichů by se spíš hodila do Receptáře prima nápadů, než do drsné doby počínajícího novověku. Celkem tedy dost velké zklamání. Ani jsem to nedokoukal. ()

Tominni

Až příliš komorní příběh Erzsébet Báthory (mimochodem, hlavní představitelka Anna Friel je jedním z opravdových plusů tohoto filmu). Škoda, že Juraj Jakubisko do filmu nedal mnohem více akce a napětí, takhle je vyprávěný příběh celkem nudí, celou dobu se jen opírá o osobní souboj Báthory a Thurza. Mniši (Polívka, Mádl) filmu spíše škodí, než pomáhají. Takže i přes dobrou kameru to je jen na dvě *. ()

Pitryx

Jednoznačně vizuální koncepce filmu. Ostatní jde stranou. A představte si, vůbec mi to nevadí. Nehoráznost co?? Francouzská verze nedokázala ani toto. A taky tam byly bláboly, a že jich nebylo málo. V této verzi se mi líbily kostýmy, výprava, kamera, hudba, kompars. Slabší to bylo dějově, mám na mysli zbytečné motanice a složitosti. Podle mého jde o velmi dobře natočený film a jistě se někdy znovu podívám. 2015012013052/13445///*** a půl!!! ()

Brano

Film ma ničím mimoriadnym nezaujal. Síce zvuková stránka, kamera, ako aj samotní herci (najmä Anna Friel) boli dobrí, ale dejovo to bolo strašne nezáživné, s množstvom mätúcich situácii, ktoré často nemali hlavu ani pätu. Takisto som nepochopil tých dvoch mníchov s dobovým predstihom. Predstavoval som si príbeh o tejto historickej osobnosti trochu inak. Bojové scény, alebo skôr ústrižky z nich mi prišli tiež dosť divné natočené. Miestami akoby som pozeral skôr nejaký dokument. A samotná dĺžka zbytočne natiahnutá. ()

ostravak30

Nemůžu si pomoct, ale filmy Juraje Jakubiska mě prostě nikdá moc nezaujaly. Pravda, Bathory z jeho filmů považuju za jeden z nejlepších. Ale ani ten, dle mého, není moc povedený. Už samotná interpretace A. Báthoryové je velmi neotřelá. Zde Alžběta není vražedkyně. Já neříkám, že ano, důkazů není moc ani pro jedno tvrzení a nabízená teorie má něco do sebe, protože je vcelku logická a pochopitelná. Snímek střídá momenty, kdy má spád a člověk se nenudí a momenty, kdy by usnul ihned. Některé postavy na mě působí poněkud zvláštním dojmem, jako by ani do filmu nepatřily. Scénář je na můj vkus mdlý. Co oceňuji, je hudba - velmi povedená a výkon hlavní představitelky. Anna Friel mě přesvědčila a hraje moc dobře. Celkově mě ale snímek moc nevzal, když to mám říct takhle zjednodušeně. Abych to shrnul, jednou mi to stačilo. Já mám trochu smíšené pocity. Je tento film naprosto špatný nebo docela dobrý? Nevím. Moje pocity vyjadřuje hodnocení, kterému uděluji. Rozhodně má své velké mínusy a málo plusů. ()

regentor

Čachtická paní Jakubiskova verze historických událostí silně přitažená za vlasy,pokud by se obtěžoval do archívu , třeba v Bytči tak by mu sdělili něco jiného než natočil. Ale on se rozhodl pro obhajobu Čachtické paní , víc zrůdy než ženy. Ale to by jinak nebylo umění, že....Film není špatně natočený i když představitelka hlavní role to je asi diskutabilní , kdo ji ztvárnil. Též zde máme českou stopu v osobě Bolka Polívky. Snímek sice ke kouknutí ale ničím vyjímečný. ()

knihovna odpad!

Prý to byl ve své době velice drahý, dokonce nejdražší česko-slovenský film. No z toho je vidět, že peníze nejsou všechno. Je to dlouhé, blbé a nudné. Navíc mi štve, jak Jakubisko podlehl dnešní módě, že ženy jsou dokonalé, božské a když se o nich říká, že by mohli být vražedné fůrie, je to výmysl historiků, popřípadě nechutné intriky mužů. No Bathoriová byla zřejmě jako spousta jiných žen v historii pěkná mrcha a sadistka. A že takových bylo. Natočit to jako že byla obět intrik je pouze úletba současné blbosti. Navíc Polívky s Mádlem tam pro kristapána dělají co? Opravdu děs. ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko