Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

hippyman

jojo, když už něco marek najbrt natočí, tak to stojí za to. škoda, že to není častěji... tohle je zajímavý snímek s ojedinělým pojetím, který si určitě zasloužil nějakou tu zlatou šelmu pobrat... počáteční antipatie vůči specifickým barvám i hudbě jsem naštěstí pro mě i pro výsledné hodnocení celkem brzy překonal. film ve mně zanechal celkem silný dojem, a to teď nemyslím jen kvůli přednostem hlavních aktérek... čili bez protekce můžu dát davem přijatelných 80%. ()

salahadin

Bicykl, ústřední leitmotiv filmu...dvě kola, jedny řídítka, jeden zadkosed. Jedete-li na kole, držíte směr a nedovolíte, abyste se vysekali na první křižovace. Permanentně vykulený Marek Daniel na takovém nacistickém kole jede skoro celý film a kolaboranstky drží směr, nasazuje úsměvy tam, kde se hodí, a jeho hlas je ztělesněním nacistických keců. Žádná patetičnost, sladkobolnost, ale až na výjimky realistické drama. A protože začínáme v roce 38 a končíme v roce 42, musíme děj popohánět lískovým prutem a mrskat to tažné zvíře zadek nezadek. A to pro mě představuje problém, postrádal jsem souvislejší dialog, delší gradovací scénu, záchvěv chutného filmového opojení. Gradace příběhu nulová, pletky se starší sosnou (Melíšková) a bezmála blbou nanynkou (Nováková) nudily, ale pak přišel závěr, který film vylepšil jako klika nefunkční dveře. Na české poměry docela konstruktivní film, ale české poměry jsou stále jen české poměry. Spalovač už holt své nacistické evangelium nikdy nezopakuje... ()

Aky

Byl jsem předem připravený dát tomuto filmu sto procent, a když jsem jej konečně shlédl, přinesl mi mírné zklamání. Možná za to může pověst, která jej předcházela. Po formální stránce je dokonalý a je radost, že to někdo v Česku takhle umí. Jenže samotný děj se táhne pomalu, ještě malinko zvolnit, a už by nudil. V některých fázích se mi zdá, že filmaři jen potřebovali sdělit, že se něco někam posunuje, zažonglovali s formou a řekli nám, že už jsme jinde. Ale nezahráli to. I tak samozřejmě vysoce nadprůměrný film. ()

Ruut

Sakra nářez všem idiotským domácím kravinám. Škoda trošku přepálené stopáže ... jinak nádhera. A ty bicyklové scény ... Protektor není dokonalý, ale je to jediný český film poslední pětiletky o kterém jsem musel přemýšlet dlouho po konci projekce.Díky! ()

S.Quentin QUALE

Výborný, docela minimalistický, ale stoprocentně úderný kukátko do Protektorátu, kde pouze na pozadí jest historicky unikátní oddělání fašistickýho prasete Heydricha. Za naprosto povedené považuju zasazení hlavních postav do sfér uměleckých a mediálních, což filmu dodává vzhledem k době nádech originality. Stejně kvalitní jsou herecké výkony a výtvarné zpracování filtrem počínaje, hudbou konče. Mám tento filmek moc rád a vřele ho doporučuju. Na české poměry bomba! ()

Allien.9

Je mi líto, ale opět musím proti proudu... Plodková mi pila krev od prvního okamžiku (neptejte se proč, prostě mi nesedla), pomalé tempo bylo chvílemi pomalé až příliš a vizuální vychytávky (hra s barvami, prolínání obrazu atd.) se mi prostě a jednoduše nelíbily. "Velký evropský film"? "Emocemi prolnutý snímek"? "Napětí, které by se dalo krájet"? "Povedené zachycení lidí a doby s brilantními dialogy"? Co na to říct... Už jste někdy zažili ten pocit "tak jsem magor já nebo oni"? Já právě teď.;-) Smutné, ale pan Najbrt mě asi nezaujme nikdy a ničím... ()

Mi Nü-Chai

Formálně velmi povedené (hudba, obraz, blbnutí se střihem etc.), herci slušní, děj lehce podivný, konec WTF. 3,5* [ok, podoba tam fakt je] ()

HAL

MIDI LIDI dobrý, zbytek nezaujal - atmosféra protektorátu neexistující, uvěřitelnost dobového prostředí tvořeného jen minimem rekvizit, minimem postav a filtrem při nasvícení taktéž neexistuje a příběh samotný mě zklamal. Mnoho zbytečného povyku nad ničím. 7/10 ()

Javert

Vody zatuchlého rybníčku české kinematografie posledních cca 10 let rozčeří nějaký film jen výjimečně (Karamazovi). O to víc oceňuji, že právě Protektor tuhle sílu má, když nabízí neotřelý, originální pohled na reflexi protektorátní doby v životech obyčejných lidí (paralelu s socanskými slogany nehledejte). ()

k212

Uživatelsky ne příliš přívětivý film, neb je pevný v obsahových kramfelcích a ty nejsou rozhodně pozitivní a správně prostě lidské, který hýří formálně velmi povedenými stylistickými výlety, jenž jsou v některých okamžicích snad až černohumorné, který má úžasnou - velmi netypickou- hudební minimalistickou složku, a také překypuje neokoukanými hereckými tvářemi (ale já a český film příliš nekamarádíme, takže je to možná jen moje blbá domněnka). 80% ()

Snorlax

Protektor mě pozval na výlet do minulosti, ale celou dobu jsem měla pocit, že nejdeme spolu, ale vedle sebe. Něco takového, jako když jedete vlakem s neznámým člověkem, který seděl v kupé dříve než vy. Možná prohodíte nějaké slovo, ale pak vystoupíte, on jede dál. A zbývá jen pocit, že jste někoho potkali. Ten pocit vyprchá tak rychle, že si nestihnete zapamatovat vůbec nic. A přesně takhle na mě působil Protektor. Chladný, odtažitý film, který krom povrchnosti nemá divákovi co nabídnout. ()

InJo

Nevím, jestli je to přímo na Oskara, ale patřičné uznání si Protektor zaslouží bezesporu. Nebudu to zbytečně protahovat - vše podstatné funguje a rozhodně ne jen na půl plynu. Dobrý a netriviální scénář, skvělí herci (Plodková i Daniel jsou dokonale přirození a radost z jejich obsazení mám už jenom proto, že je opravdu úlevné vidět v hlavních rolích nového českému kinofilmu také nějaké dosud neokoukané tváře), velmi zajímavá hudba a stylizace, která neirituje snad ani na chvíli (a sem tam dokonce potěší nějakým tím vizuálním nápadem či vychytávkou). Určitě to není spásný velkofilm, který bude bořit pokladny kin všude po světě - spíše se jedná o komorní dramatický příběh s hutnou porcí psychologie postav a s formální stránkou, ze které se nebude zvedat žaludek ani divákovi odkojeného Scottem, Cameronem, Bayem aj. 80 % ()

Šakal

Po roční odmlce ( od Zelenkova snímku Karamazovi ) opět film, který snese ty nejpřísnější měřítka světové kinematografie. Marek Najbrt se nebál " šáhnout " po méně známých neokoukaných tvářích ( mám rád Holubovou, Stašovou, Ivana Trojana, ale čeho je moc ( byť sebekvalitnějšího), to se člověku časem přejí a není vůbec na škodu dát si navzájem oddech)) a ty se mu odvděčili tím nejlepším možným způsobem. Ať už se jedná o Janu Plodkovou, Marka Daniela či Kláru Melíškovou, všichni odvádějí vynikající herecké výkony. Silné téma zpracované obdivuhodným ( na české poměry netradičním - ber jako KLAD ) způsobem, podpořeno brilantní kamerou v naprostém souznění s hudební složkou. Chcete vědět více...... neřeknu. Běžte se podívat do KINA, tento Najbrtův snímek si to rozhodně zaslouží! zajímavý komentář: Marigold ()

Sobis87

Za slovem „protektor“ se skrývá několik různých významů. Zaprvé takto může být nazýván správce protektorátu a i když se film Protektor odehrává v období Druhé světové války a postava říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha sehraje v příběhu nemalou roli a události okolo atentátu spáchaného na jeho hlavu zde představují dramatický vrchol vyprávění, rozhodně se nejedná o film pojednávající o této známé německé postavě. Slovem „protektor“ taktéž znamená ochránce a to je právě případ hlavního hrdiny Emila Vrbaty, který se snaží chránit svou židovskou manželku Hanu před krutostmi nacistického režimu. Ještě než válka zavítá i do tehdejšího Československa, je Emil Vrbata jen dalším pracujícím článkem českého rozhlasu, zatímco jeho atraktivní manželka Hana si užívá slávy jako stoupající filmová hvězda, což jejich vztahu neprospívá, neboť Emil je žárlivec a nemůže ustát fakt, že se kolem jeho pohledné partnerky najednou točí spousta mužů. Jakmile ale na československou půdu vstoupí nacistická vojska, je vše rázem jinak. Hana jakožto židovka má zakázáno dále hrát ve filmech a její hvězdná kariéra je rázem v troskách. Nacistický režim pro ni znamená řadu dalších omezení a ona tak musí být zavřená v bytě jako kanárek s přistřiženými křídly uvězněný v kleci totality. Z Emila se dílem náhody stává hlavní hlasatel a aby ochránil svou manželku, musí pokorně sloužit režimu a hlásat německou propagandu. Ocitá se mezi mlýnskými koly nacismu, pro bezpečnost svou i své manželky je nucen stále více slevovat ze svých morálních hodnot, je pod stále větším tlakem a navíc nachází jisté zvrácené zalíbení v úloze protektora své manželky, kdy má konečně šanci řídit její život. Je jasné, že žádné manželství v takto vypjatých podmínkách nemůže správně fungovat, zvláště když jsou oba manželé výraznými individualitami. Film se zaměřuje především na vývoj tohoto manželství a ukazuje, kam až je chopen člověk zajít v krajních situacích. Marek Najbrt se prostřednictvím tohoto dobového filmu prokázal jako zručný řemeslník a naservíroval nám seriózní a dobře napsané drama, které bych si převážně kvůli vizuální stránce dovolil nazvat českou filmovou událostí roku (spolu s Normalem Julia Ševčíka). Tvůrcům se podařilo navodit tu správnou dobovou atmosféru, výrazně se zde pracuje s hloubkou ostrosti a s kamerovými filtry, což je u současného českého filmu věc takřka nevídaná. Dokonce se dočkáme i jakéhosi filmu ve filmu, když se Hana účastní zkušební projekce svého nejnovějšího filmu a tvůrcům se podařilo natočit ho tak, že vypadá, jakoby opravdu vznikl ve 30. letech. Pochvalu si zaslouží také herecké obsazení, především pak Marek Daniel s Janou Plodkovou, kteří ztvárnili ústřední dvojici a na jejichž výkonech prakticky stojí a padá celý film. Dialogy, které vycházejí z jejich úst působí naprosto přirozeně a vyjma Sandry Novákové, která ztvárnila Emilovu milenku a neubránila se lehkému přehrávání, nikdo z herců ani na chvíli nepůsobil jako karikatura. Pro ty z vás, kteří už zlomili pomyslnou hůl nad českou kinematografií, mám jasný vzkaz: vydejte se na Protektora do kina. Je totiž dost pravděpodobné, že vám stejně jako mě jeho projekce vžene novou dávku optimismu do žil a znovu uvěříte, že je stále možné, aby v této malé zemi, jejíž kinematografie se kdysi těšila nebývalé popularity i za mořem, vznikl film světového formátu, při jehož hodnocení nemusíte používat alibistické výroky typu „na české poměry...“, ale lze ho měřit stejným metrem, jakého se užívá u světové konkurence, načež i tak může Najbrtův Protektor vedle ní hrdě stát s hlavou vztyčenou a neomlouvat své nedostatky původem vzniku. 90% () (méně) (více)

Webb

Po zhlédnutí traileru jsem začal být trochu skeptický a nevěřil, že by se něco takového mohlo povést. Snímek stojí převážně na silném námětu, v průběhu však přišlo zjištění, že kamera k tomu použitá a způsob vyprávění je na naší malou zem vskutku neobvyklý. Zasloužené České Lvy za nejlepší film a režii, ostatní ocenění tak horká nejsou, ale dejme tomu že oprávněná. 70% Podobný film ()

HoneyBunny

Celkem spokojenost, ale k dokonalosti Protektorovi ještě hodně chybí. Na to, že se jedná o drama smíšeného páru za Protektorátu, je tenhle film zdlouhavý a vlastně i emocionálně prázdný. Necítila jsem pouto mezi manžely, které se postupem času mělo drolit - a přitom i tom (ale nejen o tom) měl Protektor být. Chyběl mi nějaký zapamatovatelný a silný monolog nebo dialog a více toho patosu (no tak, vždyť jsme ve filmu o nacistech!). Proti vizuálu ale nemůžu říct ani slovo. ()

Anderton

Vo svojom žánri asi to najlepšie, čo u našich západných susedov vzniklo. Ako po scenáristickej, tak po hereckej a režijnej stránke. Lenže ja som Slovák a nemusím sa rozplývať nad každým nie tak častým solídnym výtvorom miestnej kinematografie. Môžem porovnávať aj so zahraničnou produkciou. Predsa len mám pocit, že film pôsobí trochu televízne a že mohol končiť aj trochu silnejším finále. No a určite by ma potešila nejaká masová scéna, ktorá by ukázala, že na to Česi skutočne majú. I keď sa jedná o komorný príbeh. Ale dosť veľká spokojnosť, najmä s poňatím postáv, ktoré v situácii, v ktorej sa ocitli možno nemohli chovať inak. Pretože nevedeli, ako sa situácia vyvinie. 70%. ()

Frajer42

Nebylo by vůbec na škodu, kdyby židovku hrála herečka, která se alespoň vzdáleně židovce podobá. Jinak to může působit dosti směšně. A ono to nakonec směšné i bylo. Potřebnou dramatičnost jsem zde prostě nezavětřil. Naskytl se mi pohled na hrozně suše interpretovaný film, s celkem dramatického období. Někomu možná vyhovuje když se hodinu a půl nic neděje a prožije si orgasmus při střizích jízdy na kole studentského formátu doplněné správně zvolenou hudbou ( proto možná ten orgasmus). Z mého pohledu film na takové téma musí gradovat gradovat a gradovat. Tady se film nesl v nepříliš kvalitní linii. A to ani nemluvím o hrozně nesympatických ksichtech. Jako studentský film perfektní. Ale tudy by cesta české kinematografie vést neměla. * za hudbu. ()

boshke

Pozoruhodný snímek se zvláštní atmosférou. Divákovi jaksi chybí nějaký typizovaný kladný hrdina, který se tváří jakoby nic a přitom schovává Židy a sabotuje. Emilovi se sice Němci nelíbí, ale (téměř) kolaboruje. Hance se nelíbí tím tuplem, záměrně je však provokuje s mladým hejskem od vedle. Pak už jen stačí nasednout na (ne)správné kolo a o zápletku máme postaráno... 80% ()