Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

LuccaS27

Je vidět, že Snyder točit umí a s fantastického komiksu udělal fantastický film v elegantním kabátu, který sekne. Bates to proložil svoji hudbou a již první excelentní scéna ukazuje, že to bude jízda plná "komiksového napětí, masakru a bitek" v pojetí superhrdinů v čele s nepřemožitelným doktorem Manhattanem. Jen tak dál, tohle SCI-FI je paráda sama o sobě. ()

Rayers

Komiksy mám rád. Zfilmované komiksy mám také rád. Ale asi už jsem si příliš zvyknul na "Marvel" styl. Tohle bylo trochu nudné. ()

Dunric

Stále i k dnešnímu dni nejlépe zpracovaný komiks do filmové podoby. Lví podíl má na tom v rámci žánru nezvykle do hloubky jdoucí předloha mistra Moora, kterou naštěstí neměl Snyder ambice jakkoli prznit či "vylepšovat" a jen ji obalil do slušivého audio-vizuálního hávu. Přehypovaný Temný rytíř, ačkoli velmi zručně zrežírovaný a srovnatelný co do formy, obsahem nesahá Watchmenům ani po tkaničky od bot. ()

Devoon

Nadmerné sklamanie z tohto filmu. Scény z minulosti, ktoré sa takmer vôbec netýkajú prítomnosti. Dej absolútne mimo, nesúvislý. Postavy, ktoré ma absolútne nezaujali. Málo akcie, a keď už nejaká tak krátka. 0% akého koľvek vtipu. Herecké obsadenie ma nijako neoslovilo. Ako by som to celé zhrnula? Proste pár bláznov navlečeních s čudných oblečkoch bez štipky zaujímavích schopností. Nuda, nezáživnosť. Zo začiatku som mala dokonca veľkú chuť to vypnúť, ale ako vždy, ja dopozerám všetko bez ohľadu na prvý dojem....ten bohužiaľ aj ostal. Nie nepotrebujem to vidieť znova. Nech ma niekto nazve bláznom, ale pre mňa ešte DC nespravil film, ktorý by ma nejako veľmi zaujal. Bez urážky k fanúšikom tohto filmu, alebo inýćh filmov od DC. ()

Gedrex

Wow...ještě asi 10 minut po koncových titulkách jsem seděla a zírala a pak až do usnutí přemýšlela o tom či onom hrdinovi, kdo to vlastně byl Komediant. Nedošla jsem k ničemu víc, než že rozhodně nejrozporuplnější postava. V začátku se mi film zdál trochu nesrozumitelný, ale jak si člověk zvykne na určitý styl vyprávění, příběh se vyjasňuje. Čekala jsem souboj superhrdinů se superpadouchy a místo toho jsem dostala nálož souboje superhrdinů s jejich vlastní identitou. Jsem dost nechápavá a tak mi přes půlku filmu trvalo pochopit, že žádný superpadouch nebude. Že není černé a bílé ale černobílé s mnoha odstíny šedi. Nečetla jsem předlohu, nejsem zrovna komixový fanda, ale z Watchmen mi běhal mráz po zádech. ()

quintes

U mňa za plný počet bodov... Jednoducho, trafili moje chute, večerná atmosféra, skvelý príbeh, nápaditosť, jednotlivé príbehy v pohode stíham registrovať... A to podststné, film vo mne zanechal dobrý dojem na veľmi dlhé obdobie... A to sa počíta.... ()

lloyd_mmoid

Syrová, se stopáží přes dvě a půl hodiny překvapivě nikterak zdlouhavá, a na mysteriózní sci-fi thriller vůbec ne blbá podívaná... A přitom možností, jak to pohnojit - hlavně v závěru - se nabízelo více než dost. Smekám před autory! ()

Indio

Rád bych vyzdvihl titulkovou část která vyloží celou komplikovanou podstatu v pár minutkách a pak se jede. ()

Plechovka95

Nejsem zastánkyně komiksů a od tohoto filmu jsem nic velkého nečekala. Pro mě průměrný film ovšem s dobrým soundtrackem a intrem,kde jsou krásně zfilmované události 60. let...atentát na Kennedyho,Andy Warhol... ()

phobos12

Pre mna najlepsi komiksovy film vsetkych cias. Avengers boli taky dobry popkorn, ale tento film je pomalsi, obcas brutalny a efektny, ale hlavne neuraza inteligenciu divaka. A ten zaver ma vzdy dostane. Slovom, vyborny film, najlepsi v reziserskom zostrihu. ()

pekkanik

Pri druhej projekcii som bol prekvapený, koľko detailov som si pri prvej nevšimol... Forma jednoznačne víťazí nad obsahom, snáď každý detail je vypiplaný do až absurdnej dokonalosti. Príbeh v podstate nie je zložitý, ale páčilo sa mi, koľko z toho Snyder dokázal vyťažiť. Zážitok. ()

Monikasson

Tu sa takpovediac strácam.Mám 100 chutí mu dať odpad a zároveň 5 hviezdičiek.Film naozaj nie je pre každého a už aj presne viem,koľko ľudí z môjho okolia by to okecalo a mne vynadalo magorov.Neviem či som sám,čo má pocit,že vo filme je všetko možné a zároveň nič,že film v podstate nudí a zároveň baví,že film má vypipľaný dej a zároveň nemá žiadny.Z môjho pohľadu sa treba trochu zamyslieť nad tým ,čo vlastne Snyder vo filme prezentuje,čo vlastne pozeráme,čo by sme chceli pozerať a o čom to vlastne celé je.Vo filme som našiel mnoho tajných myšlienok a odkazov popri tej celkom jednoduchej hlavnej myšlienke,ktorá mojej príliš filozofickej mysli unikala až takmer do samého konca.Pre mňa je to veľmi zaujímavé dielo,ktoré ma opäť donútilo sa hĺbavo zamyslieť nad tým,čo vlastne sledujem bez toho,aby som si nadával v duchu za výber filmu.80% P.S. Komiks som nevidel a je veľmi pravdepodobné,že ani neuvidím. ()

jefljdasfljs

Tak, jako si u některých filmů stěžuju na sterilní čistotu, zde musím do nebe vychválit nádhernou špinavost. Myslím, že budu muset vykopnout nějaký film ze svojí TOP 10, protože něco takto chytrého a nekompromisního jsem už hodně dlouho neviděl. Kam se hrabe Temný rytíř nebo libovolný komiksový film.. Toto audiovizuální dílo je něco naprosto přelomového. Rozporuplné hodnocení to jen dokazuje. ()

Stephora

Pořád si říkám, že kdyby ve filmu hráli mnohem známější herci, byl by to obrovský trhák, co by strčil do kapsy novodobější pokusy o zfilmování comicsu s přehledem, jenže na druhou stranu právě známí herci by tenhle skvělý film shodili... Obsazený je výborně. Zack Snyder se materiálu zhostil s úctou, ačkoliv má film opravdu dlouhou stopáž a prolíná se v něm spousta osudů spousty postav, neztrácíte se a nemáte pocit, že nevíte, kam příběh směřuje. Kamera využije každý klišé comicsový obraz do mrtě, ale neruší mě to, jako třeba u Sin City, kde to všechno bylo moc na sílu. Je tu o čem přemýšlet, postavy nejsou přímočaré musíte si k nim najít cestu. Zjistíte, že každá mince má dvě strany a superhero taky stárne, má své noční můry a dělá chyby. Je tu násilí, sex, láska, zrada, zklamání, politika, zpackané životy i filosofie, ale neotravuje to a nemáte pocit amerického snu, který čiší z každého comicsového filmu z posledních let... Kamera 80%, Soundtrack 90% - zkuste se zaposlouchat :) ()

snyder89

This city is afraid of me. I have seen it´s true face Prvýkrát som počul Boba Dylana práve v tomto (dá sa povedať že už kultovom) filme...a odvtedy nepočúvam nič iné. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize