Paul Edgecomb se vrací ve vzpomínkách do roku 1935, kdy byl zaměstnán v louisianské věznici jako hlavní dozorce. Tenkrát se tam setkal s výjimečným, byť duchem prostým mužem, který byl obdařen nejen velkým srdcem, ale také nadpozemskými schopnostmi. Byl to John Coffey, neprávem odsouzený na smrt za vraždu dvou malých holčiček. V té době trpěl Paul těžkým zánětem močového měchýře a také neměl šanci zbavit se sadistického, všemi nenáviděného dozorce Percyho. Jednoho dne chce s Paulem mluvit Coffey. Když se k němu přiblíží, chytí ho rukou v rozkroku, pak šokovaného Paula pustí a on uvidí, jak černoch vypustil z úst černý oblak, a současně si uvědomí, že jeho bolestivý zánět zmizel. Coffey má zvláštní schopnost, díky které vyléčí ženu správce věznice, ke které ho tajně v noci převezou, dokonce oživí cvičenou myš jednoho vězně, kterou zabil zlomyslný Percy. John Coffey, kterého čeká smrt, přijímá svůj úděl odevzdaně a bez hořkosti. (TV Nova)

cheyene

Velmi působivé drama, které má tu vlastnost, že si utvoříte (jako diváci) soucit k vrahům odsouzeným k trestu smrti na elektrickém křesle. Evidentní je, že snímek nadhazuje téma k polemice ohledně trestu smrti. Je správné, že je v mnohých zemích zaveden? Je morální a humánní popravovat druhé, přestože byli-jsou (budou nadále) špatnými lidmi? To jsou skutečně velmi diskutabilní otázky, na které Zelená míle nastiňuje odpovědi. Poprava Dela jednoznačně ukazuje, že trest smrti může být dost nelidský. Případ Johna Coffeyho zde ovšem hraje prim a vyvstává tak otázka, zda byli všichni k smrti odsouzení skutečně vinni? Tom Hanks hraje jako vždy bezchybně, svým pohledem dokáže vyjádřit to, co jiní herci nedovedou ani větami sebelepšího scénáře, a závěrečné retrospektivní scény jsou skutečně velmi dojemné a působivé. Zaujala mne povaha a chování Edgecombovy sestavy dozorců, kteří cítí nutnost trestancům neznepříjemňovat poslední týdny a dny života, takže k nim chovají kamarádský vztah, který v samotném závěru uvolňuje slzy i u tak otrlých mužů, jako jsou bachaři v bloku E - pro nejtěžší zločince. Jedinou jednoznačně nesympatickou a zápornou postavou je paradoxně začínající dozorce Percy, který svým chováním zastiňuje i Divokého Billa - nejspíš jediného vězně, s nimž divák nesympatizuje. Pravděpodobně díky tomu, že jsem Zelenou míli neviděl na jeden zátah (skrze stopáž jsem musel v pozdních večerních, resp. brzce ranních hodinách, odložit pokračování na druhý den), jsem si ušetřil "slzavé údolí" v posledních minutách filmu. Co tvůrcům uniklo? 1) Když Paul Edgecomb jde k J. Coffeymu, jsou na zemi střepy ze žárovky, jež praskla při sabotované popravě. V okamžiku, kdy se vrací, tak jsou všechny žárovky svítí a jsou tedy v pořádku. Kdo je tak rychle vyměnil za nové? 2) Ve scéně, v níž John dostane od Paula koláč (za to, že pomohl jemu a tím i jeho ženě při jejich společném nočním dobrodružství), má J. Coffey na krku řetízek. Později, když uzdraví ženu ředitele, Melindu, dostane od ní další řetízek, tzn., že by měl mít na konci filmu při popravě dva. ()

LiVentura

Příliš líbivé, Hanks klasicky skvěle sehrává svou úlohu, leč na pozadí ne tak dobrého snímku o vraždě, trestu a záhadném "vyšší mocí" obdařeném pachateli.?! ()

juta

Říkal jsem si, kdy už konečně začnu brečet, nebo alespoň slzet, trvalo to o něco dýl, než jsem si myslel, ale finální scéna mě nakonec zlomila. Tři hodiny byla opravdu dlouhá doba, ale nemůžu říct, že jsem se v určitých fázích filmu vyloženě nudil. Příběh je to pěkný, kde si dokonce i oblíbíte některé vězně, kteří jdou na smrt a samozřejmě také některé dozorce. Jiné zase začnete možná nenávidět a jste rádi, když se jim stane něco ošklivého. S tím jak to dopadlo sice nikdo z nás nic nenadělá, ale bez toho by to byl film o ničem :-) ()

paascha

Ne právě nejlepší King a trochu patetické zpracování, nicméně věrohodné a přijatelné. Ovšem naprosto strašlivé jsou komentáře, které tu chrlí jisté menšiny (4%) a většiny (IQ<100): Krása, krása. Úchvatné, okouzlující... Pokračovat nebudu. Jestli chcete extázi, zkuste onanii ()

MISSha

"Až budu stát před Bohem, při posledním soudu, a on se zeptá, proč jsem zabil jeden z jeho zázraků, co já mu tam řeknu..." Perfektní Hanks, Duncan, režie, námět i český dabing... zkrátka dokonalost sama o sobě. ()

CrypzzXD

Zázraky se dějí, jinak si neumím vysvětlit, jak někdo zvládl natočit tak krásný film. Nejenže je Zelená míle precizně odvedeným kusem filmařiny plným intenzivních emocí a s elementární přesností vykreslených postav... ona je doslova ztělesněním všeho, co na filmech můžete milovat. Dokonalý casting, který nás provází tímto úchvatným tříhodinovým eposem, je už pak jen sladkou třešničkou. Popisovat takové veledílo nemá nadále smysl, to se musí vidět.... Nemáte-li to ještě za sebou, tak neztrácejte čas čtením komentářů a rychle si to sežeňte! PS: (!spoiler!) Kdo u scény s popravou nebrečel, je, jak by řekl Joey Tribbiani, uvnitř mrtvej! 10/10 ()

Fiftis

Dráma Zelená míľa je opäť z väzenského prostredia ako Vykúpenie z väznice Shawshank. A znovu strhujúca. Adaptovať šesťdielny román do filmového obrazu nie je úloha jednoduchá, ak sa má zachovať duch diela. Okrem silného deja podporujú silu filmu herecké výkony, a to nielen Toma Hanksa v úlohe šéfa komplexu ciel s „mŕtvymi mužmi“, čiže odsúdencami na smrť, ale predovšetkým vynikajúci výkon Michaela Clarke Duncana v role údajného vraha a „Božieho človeka“ Johna Coffeyho. Pretože on je hlavnou postavou, ktorá na svojich (obrovských) pleciach nesie všetko dianie. Film vás strhne svojou silnou atmosférou a príbehom. Príbehom o Dobre i Zle v každom z nás, o zelenej míli, ktorá je symbolom nášho osudu i života. Nemusíte veriť, že existujú ľudia so zázračnou liečiteľskou mocou a vo svojom vnútri sú skutočne dobrí. Za výkonmi nezaostávajú ani ďalší herci, najmä David Morse (Brutus „Brutal“) či Barry Pepper (Dean Stanton), u ktorých sme zvyknutí skôr na negatívnych hrdinov. Silný scenár, triezva réžia a výborné herecké výkony sú základnými ingredienciami Zelenej míle. A navrch je prizdobená silnými emóciami, ktoré pomohli k jej nevšednosti. ()

Shakers

Zelená míľa je fajn a vždy bude. Každopádne je to brilantne zrežírované, napísané, herecky obsadené a aj príbeh je dosť dobrý, po tejto stránke nie je filmu čo vytknúť, ale tie emócie na mňa nezaberajú. Asi to bude hudbou Thomasa Newmana, ktoré ho som tu moc nepočul. 89% - 4* ()

DJ_bart

"We all walk the green mile." ___________ A pak že kluci nepláčou. Zcela bezkonkurenčně nejlepší filmově literární adaptace dle neméně fenomenální knižní předlohy krále napětí, Štefana Krále - a která je celkově vzato mým nejmilovanějším literárním opusem, který mi dřímá v knihovničce. Michael Clarke Duncan jakožto John Coffey (jako kafe ale psaný jinak ;) mi ukradl srdce a rozdrtil ho na padrť. Soundtrack Thomase Newmana nemá obdoby. Neuvěřitelně subtilní tříhodinový doják a ždímák slz. Tečka. ()

ajuska

Velmi povedený film, do vězeňského dramatu je zdařile zakomponována mystická složka a celé to solidně šlape. Co bych filmu vytkla je přílišná délka a přehnaný sentiment v některých scénách. Naopak ale oceňuju, že jakkoli konec působí sentimentálně, nesklouzává ke kýči jako závěrečná procházka pláží ve Vykoupení z věznice Shawshank. ()

lamps

Zelená míle na mě tehdy při prvním zhlédnutí zapůsobila (promiňte mi to konvenční srovnání) ještě silněji než Shawshank. Postupně se sice role výrazně obrátily a vychází na povrch, že prvně jmenovaný titul představuje filmařinu vedenou na mnohem prostší vypravěčské bázi, která místy aplikuje čistý emocionální kalkul daleko nátlakověji a okatěji, než to činí rafinovaně vystavěný a poetičtější Shawshank, ale přesto mi nestačí slova k popsání toho, jak ten film, jeho "vcucávající " narativní koncept, herecké výkony, dramatický timing i myšlenky, bezmezně obdivuji a miluji. Darabont vede pozornost opět minimalistickým způsobem a své aktéry uzavírá na tři hodiny do fikčního světa, kde navzdory striktně stanoveným pravidlům a depresivní auře nevyhnutelné smrti vymezuje přesný prostor pro konflikt, nenávist a strach, ale také naději, přátelství a humor, a soustavným střídáním nálad v závislosti na přítomnosti toho kterého charakteru a postupným utahováním šroubů ohledně odkrývání hlavního tajemství pak režisér ustavuje jeden z nejkomplexnějších emocionálních zážitků v dějinách filmu. Pokud chcete filmy prožívat a čerpat z nich inspiraci, Zelená míle vás vcucne, dojme k slzám a ukáže, že i na těch nejméně radostných místech, kde se minuty vlečou a život zdánlivě nemá smysl, se vyplatí být dobrým člověkem. Zázraky se opravdu dějí, nejen John Coffey, ale především Frank Darabont je toho důkazem; ) ()

filmfanouch

Po Vykoupení z věznice Shawshank se scenárista a režisér Frank Darabont ujmul další adaptace dalšího literálního díla- Zelené míle. Tu s Vykoupením z věznice Shawshank pojí zasazení do prostředí věznice a původ z pera Stephena Kinga, tím ale víceméně jakákoliv podobnost končí. Ve Vykoupení z věznice Shawshank totiž byli hlavními hrdiny vězni a hlavními protivníky poté zkorumpování zaměstnanci věznice. Zde se naopak hlavními hrdiny stávají bachaři a především se hlavní děj odehrává na velmi unikátním prostředí věznice- Poslední míli, kde vězni odsouzeni k smrti čekají na svůj trest smrti. Bachaři si za dobu svého působení zvykli na svůj klasicky pracovní průběh, při kterém se snaží vězně hlídat a zároveň jim nestěžovat už tak jasný osud. Za celou dobu si samosebou zvykli na ty nejhorší možné existence, najednou ale se ale ve vězení objeví člověk u kterého je od začátku zcela jasné, že je na něm něco zvláštního a především se nechová jako ukázkový chladnokrevný vrah, což je vlastně vizitka se kterou do vězení dorazil. A dost možná je skutečným božím zázrakem. Zelenou míli mám za sebe výrazně radši než Vykoupení z věznice Shawshank. Už Shawshank má své nezpochybnitelné povedené motivy a lehké symboliky, Zelená míle ale v tomhle ohledu zachází přece jen o dost dál a funguje celkově filmařsky, příbojově a především emocionálně o poznání lépe. Už záhadným úvodem, funkční expozici do světa věznice, bachařů a trestanců odsouzených k smrti a především už od začátku parádně budovanou atmosférou nejistých pocitů vzniká něco neskutečně silného. John Coffey už svým zevnějškem dokáže zaujmout a následně se ukáže, že jde o opravdu zajímavý charakter, který je sice naprostým prosťáčkem, je to ale zároveň strašný dobrák a už je tak od začátku jasné, že něco na jeho vině nehraje. V tomhle ohledu je Zelená míle smutným vyobrazením toho, že je osud někdy skutečně nespravedlivý a smutný fakt, že John Coffey smrt vítá s otevřenou náručí, protože je pro něj svět až příliš plný zla ve finále vytváří skutečně jeden z emocionálně nejsilnějších závěrů, který je ještě utvrzen následnou závěrečnou pointou. Tom Hanks opět zvládl ztvárnit naprosto sympatického protagonistu a jeho Paul Edgecomb je protagonistou se kterým se velmi snadno jde ztotožnit. Je spravedlivý a jakmile mu dojde, že něco ohledně Johna Coffeyho nehraje tak se pokusí změnit co se dá. Kvůli dobru riskuje svojí kariéru i svůj život a především mezi ním a Johnem vzniká opravdu uvěřitelné přátelství. Výkon Michaela Clarka Duncanea je poté v roli hromotluka Johna Coffeyho neskutečně strhující a naprosto skvěle Duncan ztělesnil pořád tak trochu dětinského a prostého muže, který je opravdovým ztělesním božího zázraku, který si ale bohužel nezasloužíme. Minimálně ne v tom období ve kterém se Zelená míle odehrává. A tím už tak dokonalý casting nekončí. Sam Rockwell a Doug Hutchinson tu naprosto skvěle ztvárňují dva zcela odlišné psychopaty, především Rockwell je skutečná nezřízená střela a šlo tak trochu o roli, která donutila k tomu aby se stal Rockwellem vyhledávaným talentovaným hereckým jménem. Dále tu jsou také James Cromwell, Patricia Clarkson, David Morse, Michael Jeter, Barry Pepper, Gary Sinise nebo Dabbs Greer. Prostě a jednoduše casting plný velmi dobrých herců a i právě na jejich výkonech film do velké míry stojí. Darabontovi nedělá problém skočit do zábavných momentů jako těch s Mr. Jinglesem nebo naopak skočit do momentů naprosté deprese. Zelená míle je jinak přes svou 190-minutovou stopáž dramaturgicky téměř dokonalá a i přes délku dlouhou přes 3 hodiny utíká jako voda, což je ve finále i škoda. Existují vůbec nějaké výtky? Čím dál tím více mi připadá, že jsou momenty s Paulovou manželkou tak trochu zbytečné a film mohl její už tak víceméně vedlejší roli ještě zmenšit. Zároveň jsou tu možná přece jen jisté dramaturgické výhrady, přesto to vše je to ale naprosto bravurní filmařská práce, která má navíc famózní soundtrack Thomase Newmana. Prostě naprostým právem filmová klasika, která se jen tak neomrzí, přece jen je ale vždy schopna diváka dohnat k slzám. A i právě v tom tkví její síla..... () (méně) (více)

Big Bear

Z ,,vězeňských" filmů to patří rozhodně k těm lepším. Kdo nemá rád násilí a zabíjení ve filmech ať od tohohle raději rovnou uteče. Čekala by ho zde nejedna grilovačka v popravčí komoře na elektrickém křesle. Film byl velmi dobře zpracován i vhodně obsazen. Tu pátou hvězdičku to ode mne nedostalo jen za toho hlodavce úplně na konci. * * * * ()

JohnnyD

Možno najlepšie spracovanie Kinga. Pomalú atmosféru nekonečného času vo väznici striedajú krušné osudy väzňov i strážnikov a nakoniec sa všetky spoja v jedno strašne silné finále a to všetko v úžasnej južanskej atmosfére. Harry Knowles by si zaslúžil Oscara za casting, za to že vo svojom článku odporučil Duncana! A od Duncana minimálne polovicu honoráru! ()

Niles

Smutná, emotívna a trochu mysteriózna dráma z väzenského prostredia. Je pre mňa obrovskou záhadou prečo nedostal Michael Clarke Duncan za svoj herecký koncert Oscara. A myslím si, že Percy, ktorého tak dobre zahral Doug Hutchison je jedna z najhnusnejších postáv filmu. Vďaka Stephenovi Kingovi, ktorý píše takéto úžasné knihy a ešte väčšia Frankovi Darabontovi, ktorý ich dokáže vo veľkom štýle preniesť na filmové plátno. ()

Boogeyman

Zelená míle se neubrání srovnání se Shawshankem, těch společných atributů je přeci jen mnoho, tak ale abych to nerozmazával, Vykoupení je mnohem lepší film!:-) Zelená míle je patetická, pomalá a tlačí na divákovi slzné kanálky takovou silou, že by povalila i Johna Coffeyho… Ale bod k dobru geniálního záporáka, ten malej zmrd zasloužil posadit na křeslo se suchou houbičkou! ()

Rover

Když se spojí dobrý režisér a výborná knižní předloha, musí vzniknout dobrý film. U Zelené míle to platí dvojnásob. Je zajímavé, že adaptace nehororových knih Stephena Kinga dopadají mnohem lépe než horory – stačí vzpomenout Vykoupení z věznice Shawshank, Podezřelou nebo Misery. … stojí za to vidět, vícekrát. ()

Madsbender

Opakovanie matkou múdrosti, vraví sa - tentoraz výrazne k horšiemu. Green Mile je gýč, neznesiteľne roztiahnutý sladkoboľná historka o tom, ako sa i tí najhorší dokážu polepšiť a zaslúžia si naše pochopenie. Ako dieťa som ju miloval, ako tínedžer čo-to prehliadal a bol ňou zasiahnutý, no dnes už sa tak lacno dojímať nedám. Odhliadnuc od toho, aký je to ideologický škvár, zostávajú len dve veci hodné ocenenia - Darabontova réžia a životný výkon M.C. Duncana. Škoda, že podriadené takému slzopudnému zámeru. A za ne tie dve hviezdy. 40% ()

Hromino

Slzopudný kýč, který svou úpornou snahou o co největší dojetí diváka přes tři hodiny vytrvale a nemilosrdně mučí. Používá k tomu podobenství z Nového zákona, zázraky, nadpřirozeno, útrpné pohledy, šablonovité postavy a nijak nešetří množstvím a sílou. Zázrak se stal i na mé straně, a to ten, že jsem ty tři hodiny nějakým způsobem vydržel, ale jen tak tak. Zpětně mi nezbývá než žasnout, jak se někdo nad tak prvoplánovou slátaninou může dojmout, natož jak může být tak masově oblíbená… Rozumím tomu, že milovníci těžce slzopudných kýčů si zde mohou přijít na své, ale mě to spíš znovu a jen utvrzuje v tom, že mi adaptace Kingových děl s výjimkou Vykoupení vůbec nic neříkají. Za výkony Hankse a Duncana 1*, vyšší hodnocení nepřipadá v úvahu, neb žádné jiné pozitivum mě nenapadá. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem