Mladý bankéř Andy Dufresne (Tim Robbins) je v roce 1947 odsouzen za vraždu své ženy a jejího milence. Přesto, že tento čin popírá, čeká na něj dvojnásobný doživotní trest v obávané věznici Shawshank. Andy se snaží přizpůsobit vězeňskému životu a po krušných začátcích se sblíží s Redem (Morgan Freeman), jenž si tu odpykává svůj doživotní trest už dvacet let. Sílu, jak přežít zdejší peklo, Andy nachází v tajném snu a skryté naději na svobodu... (Magic Box)

sheldonka.

Příběh o přátelství, lidskosti, přemýšlení, ale hlavně o svobodě, který je právem postavený na první příčce žebříčku Nejlepší filmy. Musím říct, že tak silný zážitek z filmu jsem asi ještě neměla. Je to dokonalé a bezchybné! Tenhle poklad se prostě MUSÍ vidět. Každému tento velkolepý film doporučuju a z čistým svědomím jim slibuju tak úžasnou podívanou, kterou u žádných jiných filmů určitě neviděli. Vykoupení jsem už viděla mnohokrát a vždy mě to dojme a ohromí stejně tak, jako tomu bylo i u prvního shlédnutí. Jednoduše řečeno - moje srdcová záležitost. ()

lucascus

Co dodat, vždyť dnes už to je klasika. Prostě dobrý film, který měl tu smůlu, že se ve stejném roce natočil Forest Gump. A ten mu sebral všechny Oscary. ()

chubaka

Jedním slovem fantazie, to co se povedlo F. Darabontovi natočit ani jinak nazvat nelze. Tento film jsem viděl snad 5x a pevně věřím, že ho v budoucnu ještě několikrát uvidím, protože špičkové herecké výkony ve spojení s úžasným příběhem, který vás vtáhne od začátku do konce, navíc podbarvený výbornou hudbou dělají z tohoto filmu něco víc. Myslím že 5* je málo. ()

Kicune

Proč Vykoupení z věznice Shawshank je pro mě jeden z nejlepších snímku, co jsem kdy viděla? Protože má všechno, co se od filmu očekává – neuvěřitelně silný příběh, který samozřejmě nemůže být bez skvělého obsazení, práce režiséra, scénáristy a celého štábu. Špičková záležitost, kterou doporučuji všem těm, kteří na filmu hledají hloubku a ne všudypřítomnou akci, všem těm, kteří vydrží dívat se víc než hodinu a nevezmou si k tomu popcorn. ()

hroubek

Jeden z mála filmů, který je lepší než předloha. Pamatuji si, jak jsem se jednou bavil s tátou a on mi povídá, že viděl strašně moc hezký film a že ho musím taky vidět. Tak jsem si ho společně pustili a já ho sledoval a užíval si ho .Později jsem Vykoupení viděl, ještě několikrát a přečetl jsem si předlohu, která je mnohem jednoduší. Nemůžu říci, že je to nejlepší film jaký jsem viděl, ale je to film, který můžete vidět několikrát a vždy vás na konci dojme. ()

ELBobes

V podstatě jsem tento film zhlédnul jen proto, že je tu ze všech filmů nejlépe hodnocený a nic zas tak velkého jsem od toho nečekal. Jenže při sledování mě to tak skolilo, že jsem večer v posteli ještě asi hodinu přemýšlel, jestli je tohle ten opravdu nejlepší film, co existuje. Morgana Freemana jsem do té doby moc rád neměl, ale zde mě přesvědčil svou kvalitou a stal se mi hrozně sympatickým. Ještě lepší je ale Tim Robbins v roli Andyho, který vypadá zdecimovaně a psychicky na dně, ale ve skutečnosti je to asi nejchytřejší osoba na světě. Shawshank jsem si pustil ještě několikrát a vždy jsem byl dojat z toho krásného, dojemného a šťastného konce a v paměti mi navždy uvízli hlášky jako "kapku brandy na oslavu..." nebo "ví se o mě, že sem tam něco splaším". ()

Palvinie

Tak dlouho mi trvalo, než jsem se dokopala k tomu, abych na tenhle snímek koukla. Jo, možná je nejlepší na celé ČSFD, ale znáte to, nesuď film podle hodnocení. Nicméně, stalo se. Usedla jsem do svého pohodlného křesla, nalila si jemně perlivou minerálku, zakousla chips a tento rituál míním opakovat každý měsíc nejméně do své smrti. I když na "toho dlouhána se stříbrnou lžičkou v prdeli", dle slov Redových, koukám po milionté, vždy je tam nějaký moment, u kterého si řeknu "Ale vždyť to tam přece nebylo!". Geniální, naprosto geniální. ()

Eleanor05

Nejzářnější příklad toho, jak dokáže úžasně napsaný scénář udělat z v podstatě nijak strhující zápletky vpravdě famózní film, od kterého se ještě 20 let po jeho natočení nemůžete odtrhnout. Ačkoli jsem nečetla knižní předlohu od Stephena Kinga, tak znaje styl, jakým píše, mohu prohlásit, že právě tento snímek je Kingovu stylu vyprávění ze všech filmových adaptací nejvěrnější. Přesto, že je totiž Stephen King nazýván "králem hororů" jeho sloh překvapivě není nikterak depresivní a povětšinu času by se dokonce dal označit za téměř až optimistický. A tohle všechno se zrcadlí právě ve Vykoupení z věznice Shawshank. Krása života v jeho maličkostech a každodennosti, síla lidskosti a nikdy neumírající naděje i v tak nehostinném prostředí, jako je věznice. Nádhera vyprávění příběhu v celé své hloubce bez přehnaného tlačení na city a herecký koncert Tima Robbinse s Morganem Freemanem (v nadmíru vydařeném českém dabingu pak úžasné výkony pánů Vladimíra Dlouhého a Antonína Molčíka) dělají z tohoto snímku jeden z nejvýznamnějších a nejzdařilejších filmů světové kinematografie. ()

lykan9

Co napsat o nejlepším filmu všech dob, co o něm již nebylo napsáno. Stephen King nemá moc štěstí na jeho zfilmované knihy, ale má štěstí v tom, že aspoň jedna kniha má prvenství (pak už stojí za to jen Zelená míle). Film jsem viděl asi tisíckrát a minimálně ještě tolikrát se na něj podívám. Jasně TOP... ()

VanTom

Vyrovnaně sentimentální, dojímavá, nadějeplná, trpká i poetická, jednoduše lidská vězeňská staromilská dnes-už klasika se skvělým scénářem (pravda, možná příliš protěžujícím Redovy vyprávěcí voiceovery) i hereckými výkony, završená báječným finále. Všechna svá umístění na vrcholu všemožných "topek" si zaslouží, přestože já sám si od ní mírný odstup stále udržuji. ()

ZeroCZ1233

Nejlepší film na čsfd. Nejlepší film na imbd. Film, který už čtvrt století definuje dokonalost kinematografického média v rámci nám známého vesmíru. A po mě se chce, abych se k tomu vyjádřil. Když ono je to těžké, protože můj skromný komentář nepřinese do diskuze absolutně nic nového, protože o tomto snímku bylo jenom zde napsáno absolutně všechno. Ale dobrá, něco tu zkusím vyplodit. Asi největší emoce, kterou jsem po posledním záběru, který zobrazoval dnes už všem známou pláž někde v Mexiku, měl, byla fascinace. Fascinace nad tím, jak je tu doslova všechno propracované na maximum. Asi nejvíce přitažlivý je příběh, na který sedí mnoho slov od typického "skvělý" až po košilaté "kulervoucí", ale mně prostě přišel nádherný. A to nejen detailní propracovaností, ale hlavně díky skvělé napsaným a ještě lepé zahraných postavám. Jejich geniální, ale přeci jenom přirozené dialogy, které prohlubují charaktery snad více než samotné činy oněch postav. A pak samozřejmě monology, které ony charaktery stoprocentně definují. Další fantastická věc je ta, že mě příběh právě tou propracovaností charakteru, který člověka nutí naprosto chápat a neskutečně litovat řadu postav, jejichž osudy mě emocionálně ničí i přesto, že se jedná o usvědčené kriminálníky, v lepším případě zloděje, v tom horším vrahy. To je pro mě největší unikátnost. Dále i celkem velká porce humoru a i poměrné feel-good atmosféry, i když se v jádru jedná o realisticky syrové drama. A skvělá je nepočitatelná řada dalších aspektů. Schopnost samotného režiséra, kde je z každé scény, z každé sekundy vidět, že přesně ví co chce a bez obtíží vede všechno k tomu, aby svou dokonalou vizi přetvořil ve skutečnost. Dokonalá práce kamery a strhující hudební podklad je samozřejmostí. A co bych chtěl vytknout? Humorná to otázka, která zde naprosto postrádá smysl. Zde není co vytknout. Tohle je prostě grandiózní kult, měnič tohoto uměleckého žánru, který je nesmazatelně zapsán do historie a který bude ještě několik tisíciletí akademicky rozebírán a udáván jako příklad pro další generace lidí, kteří se budou filmu věnovat a to z jakékoli pozice. Subjektivně to je bezchybný šperk, objektivně je to Koh-i-Noor. Nakonec se musím pousmát nad tím, že nejlepší věc, co byla podle předlohy mistra hororu kdy natočena, nebyl horor. Vtipné. ()

Sany33

Príbeh: Andy sa dostáva neprávom do väzenia za smrť svojej ženy. Rýchlo si nájde priateľov aj nepriateľov čo mu značne pomáha a komplikuje život. Príbeh z väzenského prostredia o mužovi, ktorý mal nádej. Herecké obsadenie: Morgan Freeman (nar. 1937, USA) je v úlohe rozprávača vynikajúci, na hlavného hrdinu sa v podstate pozeráme jeho očami čo sa mi v celku páči. Dodáva to pocit tajomna.  Prevedenie: V podstate od začiatku filmu sa okamžite nachádzame za múrmi väznice, teda interiéry a exteriéry nie sú žiadny prepych. Podstatná je ale vo filme jeho emočná rovina a finálny zvrat s rozuzlením, ktorý je absolútne nečakaný a neotrepaný. Pocity: Pozeráme sa na osudy odsúdencov v kontraste s bachármi a úplatným riaditeľom na čele. Väzňov staviame do role akéhosi dobra a bachárov do role nutného zla čo vôbec nie je na škodu ale nám, ktorý veríme v justíciu to akosi lezie pod kožu. Ale emočne je film zvládnutý vynikajúco aj napriek dlhšej minutáži. Pridaná hodnota: Jeden z najlegendárnejších filmov z väzenského prostredia. 98% ()

davidek

Krásný film o lidskosti „nevinných“. Novodobý Edmont Dantes. Krásná muzika, atd. Trochu pohádka. Co mě trochu zarazilo, bylo kdy hlavní bachař drží pod krkem Andyho Dufresna s tím, že ho shodí ze střechy, mimo věznici, před mnoha zraky. To je trochu přehnané. Ale budiž. Nějak se Andy musel dostat ke klidné práci ve vězení. Asi to jinak nešlo i když o jeho vysoké inteligenci není pochyb celý film. Pošli to dál (2000) se mi líbilo víc.Ale stejně je to krásnej film ()

Gazi

Tento film není třeba komentovat, bylo toho už napsáno mnoho a hlavně tento film je potřeba především vidět! ()

Meijin

Vězení tříbí charakter, zvláště když Andy (Tim Robbins) balancuje mezi vězni a dozorci a musí vyhovět všem. Udrží si tvář před nejlepším přítelem, brutálním dozorcem i zkorumpovaným ředitelem. Příběh obsahuje báječné obraty a spojuje drama s jemnou komedií. Závěrečná část je vskutku strhující. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sněhurka a Darabont