Mladý bankéř Andy Dufresne (Tim Robbins) je v roce 1947 odsouzen za vraždu své ženy a jejího milence. Přesto, že tento čin popírá, čeká na něj dvojnásobný doživotní trest v obávané věznici Shawshank. Andy se snaží přizpůsobit vězeňskému životu a po krušných začátcích se sblíží s Redem (Morgan Freeman), jenž si tu odpykává svůj doživotní trest už dvacet let. Sílu, jak přežít zdejší peklo, Andy nachází v tajném snu a skryté naději na svobodu... (Magic Box)

BoncheR

"You'll find something buried under it I want you to have."Posledných 10 minút tuho rozmýšľam čo by som k tomuto filmu ešte mohol dodať. Najprv sa mi to zdalo ako hrozné klišé, už vôbec pozerať tento film, tobôž si ho pridať medzi obľúbené. Teraz však vidím, že tento film si právom zasluhuje svoje postavenie v rebríčkoch ČSFD - bez debaty. Pri záverečných titulkoch vo mne film zanechal naozaj príjemné pocity. Naozaj rozmýšľam, čo ešte by som azda mohol k tomuto filmu dodať iba ak, že ten koniec, ako diváka nechávajú v napätí a neistote bolo... originálne. Neviem ani, či skôr ďakovať Stephenovi Kingovi alebo Frankovi Darabontovi. Je to jednoducho geniálny snímok a jeden z najlepších, čo som videl. Odporúčam ho každému jednému divákovi, ako náročnému, tak aj nenáročnému.Tento film je jednoducho bezkonkurenčne úžasný a právom si zasluhuje svoje postavenie tam kde je! (( 100% )) ()

Kmotr76

Dobrý film? Ano. Vynikající film? Ne. Nejlepší film všech dob? To už vůbec ne. Na to, že se jedná o nejlepší film na čsfd i imdb jsem neměl během sledování neměl ani jednou pocit, že sleduji něco výjimečného. Ano, samotný útěk z vězení se mi opravdu líbil, ale pak to jde dost z kopce a film je zbytečně natahován a asi má dojímat, na mě ale fungoval jen ten moment útěku a pak ta záležitost s tím dědou-knihovníkem. A poslední záběr na pláž byl už fakt moc. ()

MikyAff

Po scéně u soudu jsem si řekla, že to bude další film, který si odbudu se třema hvězdičkama a budu ráda. To byl 1. omyl. Pak jsem si řekla, že to asi bude něco, jako Zelená míle a nebude tu žádný happy end - 2. omyl. Páni, já jsem s těmi předsudky fakticky hrozná. To co se z toho vyklubalo nakonec - dvě hodinky, které neuvěřitelně utekly, já se nenudila a bála se o osudy postav. Že konec je úplně jinej, než člověk čeká a ty emoce co z něj čiší. Něco, co jsem ani trošku nečekala, takže jsem o to víc nadšená. Všude jsem slyšela, že to má dojemný konec, takže jsem si na konci říkala, kde je sakra ten dojemnej konec. Pak jsem se ale přištihla, že pláču. Divný. Tady jsou všichni nevinní, to jsi nevěděl? ()

T-pack

Na samém začátku jsem se trochu bál, že půjde prostě o další film zachycující paradoxní náturu Američanů, kteří rádi koukají na svoje kriminálníky skrz prsty, ale milujou filmy, kde se s nimi má soucítit, protože vězeňští dozorci jsou podle těchhle filmů zřejmě nejhorší sorta lidí na světě, kam se na něj hrabou masoví vrazi. Velmi záhy jsem si však uvědomil, že tohle vůbec není o vězení a životě v něm. Prostředí je tu jen pečlivě vystavený ekosystém, vhodně zvolený mikrokosmos, na jehož pozadí se vypráví dlouhý příběh přesně toho, co je v názvu filmu. Shawshank není vězení, Shawshank je velmi světský očistec. Najít přitom takhle poutavý příběh, jenž v posledních minutách svým způsobem zamíchá kartami rolí dvou hlavních postav, nedělá nic extrémně revolučního, dokonce se spoléhá na pár až laciných ironických ozvěn a poetickou spravedlnost, ale je natočený zcela čistě a průzračně, režijně i scénáristicky je pevný, se skvělým soundtrackem a dobrými herci, je celkem vzácné. Nevím, jestli bych ho oslavoval jako nejlepší film všech dob, ale moc dobře chápu, proč se tomuto statusu momentálně minimálně zde těší. ()

progression

Nějak jsem tenhle filmový klenot v kinech propásl. Možná že to bylo i tím, že v době vzniku měl bohužel hodně silnou konkurenci (Forrest Gump, Pulp Fiction, Sedm apod) a poprvé jsem ho viděl až někdy před 8 lety z konečně sehnaného DVD. Zaujal mne hned, ale jak moc geniální film to je, jsem si uvědomoval až v průběhu dalších shlédnutí. Skoro pokaždé jsem zaregistroval ještě další detail, který měl ve filmu přesné místo i dopředu připravený význam. Díky geniálnímu scénáři a nezapomenutelnému výkonu obou hlavních představitelů (Tim Robbins a Morgan Freeman) a zdaleka nejenom nich, se tento FILM o mužském přátelství, optimismu a naději brzy vyšplhal až na samý vrchol mých absolutních "srdcovek". Mých nezapomenutelných scén je v něm "hafo", namátkou jen pohovory Morgana Freemana před komisí (obzvláště ten poslední), přímý přenos opery a samozřejmě celý perfektně vypointovaný závěr. Jen se tak trošku začínám obávat toho, abych se u tohoto filmu náhodou moc nezinstitucializoval :-) ()

Dreaker.24

Tohle je tím největším příkladem toho, že oscary většinou stojí za úplný kulový, 7 nominací a ani jediná soška, za tenhle výkon?! Docela nechápu. Myslím si že už se na plátna na 95% nic lepšího nedostane, protože tohle je filmové číslo 1. 💯💯💯 Film kte ()

Fleetguard

Úžasné,úžasné,úžasné !! Chtělo by se říct "další dílko z vězeňského prosředí" Ale není to úplně zas tak pravda. Tohle mistrovské dílo F. Darabonta plné emocí a citů Vás nenechá ani na chviličku klidnými.Je naprosto těžké uvěřit, že E. Dufrson (T.Robins), který se po věznici pohybuje s takovou lehkostí a ledovým klidem je v nejdrsněším vězení a ne na nějakém letním táboře s ostrahou. Herecké výkony zejména T.Robbinse a M.Freemana považuji za jedny z nejlepších, které dusud oba herci předvedli. Vše pak podtrhuje vybroušený děj do těch nejmenších detailů. No a ten konec? No řekněte....Kdo z Vás by čekal, že nás Andy takhle převeze? ()

OHI

Toto velice oceňované(i když akademií přehlédnuté) zpracování povídky S. Kinga ve mně nezanechalo žádné emocionální dojmy. První polovina filmu se mi zdá mnohem lepší, ale celý příběh mi přijde vyfantazírovaný a neskutečný. I když scéna úniku je velice, vážně velice povedená. ()

Master19

Sledovat tento film je jako pojídat oblíbené jídlo, stále si přidávat a nikdy nemít dost. Ostatní produkce je proti tomu jen flákota, které se člověk rychle přejí. ()

dANo

Perfektné spracovanie Kingovej predlohy, ktoré je obohatené o vynikajúce herecké výkony viacerých postáv... Scenár a jeho realizácia v podaní F. Darabonta sú natoľko perfektné, že sa vôbec nečudujem tomu 1. miestu v celkovom poradí najlepších filmov. Český dabing je v tomto prípade takisto nadpriemerný a keďže si tento film pozriem rád kedykoľvek, tak dúfam, že si ho čoskoro mrknem aj v pôvodnom znení. ()

Aven

Naprosto úžasný počin, který dokazuje, že dojemný film se nemusí nutně točit kolem lásky. Freeman i Robbins podávají naprosto bezchybné výkony a hudba Thomase Newmana dokáže vyvolat tak silnou atmosféru, že při sebevraždě bývalého vězeňského knihovníka jsem naprosto oněměl úžasem. ()

Tomesh

Zatím jediný film, který mě sejmul natolik, že jsem ho okamžitě po prvním zhlédnutí sjel znova..Jeden z nejpozitivnějších filmů. ()

Compadre

Když jsem poprvé narazil na CSFD na žebříček nejlépe hodnocených filmů, podivil jsem se, že na prvním místě je film, který jsem ještě dosud neviděl. Vykoupení z věznice Shawshank. Nemohl jsem si pomoct, ale nevěřil jsem, že nějaký "mě neznámý" film může být tak extrémně dobrý...Asi po měsící po zhlédnutí tohoto žebříčku jsem měl to štěstí, že jsem onen skvost měl možnost vidět v televizi a už jsem se záplavě pětihvězdičkových hodnocení ani trochu nedivil. Absolutní krásná podívaná s dokonalými hereckými výkony, režií Franka Darabonta, který je přes veledíla Stephena Kinga génius a vším ostatním dohromady..a ten konec...viděl jsem bezpočet nečekaných, zajímavých, romantických a bůh ví ještě jakých konců, ale žádný mi nepřišel tak hezký jako tento. A myslím, že nikdy už nic nedopadne lépe než VYkoupení z věznice Shawshank. Ani to snad nejde. Krása od začátku až do konce. ()

MishKonn

Frank Darabont zachytil velmi krásný lidský příběh s takovou lehkostí, že by vás klidně ukecal k tomu, nechat se s ústřední dvojkou na pár (desítek) let zavřít. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sněhurka a Darabont