Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

Psycho.R

Z cekého filmu jsem měl zvláštní pocit, ne že bych se bál (nesnáším lekačky, ale tady jich je naštěstí pomálu), ale ta atmosféra byla taková prchavá. Jestli jsem to dobře pochopil, tak režisér neměl v plánu žádná pokračování, takže první díl se musí brát jako samostatný film. Doplácí však na to, že jde o jakousi směsici Halloweenu a Psycha. Potíž je v tom, že postrádá jak atmosféru, tak hloubku postav či motivací. Jestli mě, ale něco dost překvapilo, pak to bylo závěrečný zvrat, který byl zamýšlen jen jako špílec, ale dal tím vlastně pokračovatelů možnost, aby se točilo dál. Ps. Na DVD bývá hokejová maska, což je docela vtipné, protože nic takového se ve filmu neobjeví. Pps. Kevin Bacon mě překvapil, vůbec jsem netušil, že tu hraje. ()

Nix

Když děláte maraton takových filmů, očekáváte dlouhou a hlavně zábavnou noc. Ano, tenhle díl byl fakt zábavný. Nevím, čím to je, ale ty horory v 80.tkách a 90.tkách měli fakt dobrou atmosféru a něco na nich bylo. Chápu, že teď je to spíš úsměvný, hlavně tím provedením, ale mne se to fakt líbilo. Určitě je to klasika a je potřeba znát příběh, jak to vlastně bylo u toho Crystal Lake. ()

TheRay97

Kdysi dávno bylo rozhodnuto o jedné hororové sérii v neúplně dokonalém filmu. Ano, je řeč o Pátku třináctého. I když se skoro nic neděje a v kempu běhá nějaká týpka, která svým účesem vzdáleně připomíná mojí babi, je cítit, že je to start k něčemu velkému, odpal do neznáma. A tohle se cení. Každý musí někde začít a vůbec mi nejde na mysl, že přes neustálé dotazování, zda-li to jsou doopravdy placení herci nebo jenom random lidi představující kolemjdoucí na ulici, jsem pojala film jako stoupající maják. Schválně píšu ještě předtím, než se na filmovou sérii doopravdy vrhnu. Možná, že v následujícím pokračování změním názor (což bych nerada). Ale kdo ví... ()

Lenart

Úvod slávnej slasherovej série, ktorý sa oplatí pozrieť len ak chcete vidieť mladého Kevina Bacona alebo stav amerických kempov na sklonku osemdesiatych rokov.         45 % ()

lift666

Dávám hodnocení,jaké bych dal před lety,když jsem to viděl poprvé.Říkal jsem si-to je pořádnej horor!Jo-to už dávno neplatí.Moc nudný,předvídatelný...však to znáte-klasika z 80.let ()

_aandyy_

Parta zavražděných lidí, jejich mrtvá těla přímo ukázaná kameře, no jasně... Možná to je takový "dědeček" podobných filmů, ale pořád jde jen o jedno a to samé, navíc není to moc nápadité a nemá nás co překvapit. Průměrný horor, jako (skoro) vždy. ()

Rodin

Poměrně dosti blbé, ovšem pro emerické pudlikum zřejmě kultovní. Já se dílem nudil, dílem smál a dílem nevěřícně valil bulvy. ()

megan017

Béčkové a nepromyšlené. Mě to nepřijde jako klasika horových filmů. Klasiky jsou Noční můra v Elm Street, Halloween, Hellraiser dokonce i Vřískot a ten je viditelně mladší než toto. Je to nudné, má to sice hlavu patu, ale tak strašně debilní, že by člověk brečel. ()

Zombiepod

Tento samozvaný "kultový slasher" je pre mňa stále preceňovanou záhadou. Iste, vo svojej dobe mohol byť hrôzostrašným prelomovým hororom, ku ktorému sa rôzni tvorcovia stále vracali, ale u mňa je to len bezvýznamný a nezáživný kúsok, ktorý dokonca zaostáva aj za Nispelovým moderným remakom. Vraždenie mládeže nie je ktovieaké dychberúce, atmosféra je pomerne slabá a finále dosť pritiahnuté za vlasy. Kto film ešte nevidel a spája si ikonickú postavu "vraha v brankárskej maske" so značkou filmu, bude veľmi sklamaný. ()

Voorhees

Nechápu jak tohle může bejt "povinost" pro fandy horroru? Jako je to milník to rozhodně, ale půlku filmu jsem se hrozně nudil a popravdě.. je to zbytečně brutální a vraždy nudné..ani lekačky.. Odpad to neni..dvě hvězdy. ()

departed odpad!

Víc než horor mi to spíš evokovalo stoprocentní komedii se vším všudy, protože když se u slasheru řechtáte namísto, abyste se báli, tak je něco špatně s filmem a ne s vámi, věřte mi. ()

ardno5

Po dlouhém oddalování jsem se konečně podíval na první ''legendární'' Pátek třináctého. Asi jsem očekával něco ve stylu Halloweenu, nebo Noční můře z E... bohužel tady se konalo zklamání. Zajímavou myšlenku měl první režisér, kdy zřejmě nepočítal s pokračováním a Jason nikdy vraždit neměl, až tedy na úletovou poslední scénu, kde se vynoří jako dítě. Nebyl by to takovej průser, kdyby na konci nebyl ten hrozně trapný závěrečný souboj mezi Betsy Palmer a Adrienne King. Bylo to nekoukatelné a nepochopitelné chování. Aneb složit na zem a téct a znovu a znovu a znovu repete. Konec konců i bez Jasona je to koukatelné naopak + první myšlence ale velké - za jeho mámu. Zkrátka mi tam neseděla a nevystrašila. Bohužel na hororech se ta doba natočení projevuje asi nejvíce. Dávám cca 60%. Pro mně lepší než Texaský masakr (1974)., ale horší jak Halloween (1978) ()

Scraffy

S odstupom času musím zo svojich pôvodných 3 hviezd zvýšiť na 4. Páčilo sa mi to o čosi viac a to aj cez to, že scenár nie je nejako extra moc prepracovaný a ani vrážd nie je moc, ale všetko to má akési čaro starého dobrého hororu. Navyše hudba je dosť super a aj vďaka nej sa dokáže utvoriť hustá atmosféra. ()

celticek

Takový ten klasický slasher, ale hodně slabý. Nálepku kultu nechápu, ale stejně to sjedu všechno:) Nejlepší je vražda mladého Bacona, jinak strašná slátanina, ale už jsem viděl horší věci. ()

GameboyNES

Každá legenda nějak začíná "tššš....tšašaša.... Suprová atmosféra, dobová nervydrásající hudba a perfektní praktický efekty od Toma Saviniho. 97% ()

Luki.V

Hororový kult, který bezestudu smíchal to "nej" na tehdejší hororové scéně. Máme tu pohledy z očí vraha jako v Halloweenu a Black Christmas, máme tu gore a násilí které našlo svůj vzor v Last House on the left, máme tu hudbu která silně připomíná Psycho, stejně jako závěrečná pointa. Všechno řádně protřepané a ochucené děsivou a temnou atmosférou a pořádnou letní bouřkou. Už v okamžiku kdy se zpomalí kamera a my slyšíme jen nervydrásající vřískot jedné z prvních obětí, jsem věděl že tohle je TEN film. Ve dvanácti letech jsem jen nervózně přetáčel pásku dopředu abych se na film byl schopen vůbec dodívat, dnes už samozřejmně ne ale ta ATMOSFÉRA tam pořád je. Temný, zvířecký a děsivý... takový je Friday the 13th a k čertu s tím že tahle série předznamenala zkázu slasherům jako takovým! ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej