Cesta

• USA The Road (více)

Otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee) bojují po zničení světa o přežití. Nikdo přesně neví, co se stalo. Byl to jaderný útok? Nebo naši planetu napadli mimozemšťané? Jedno je jisté - miliony lidí zemřely, ať už v důsledku katastrofy, vyhladovění či zoufalství z pomalého umírání lidí kolem poté, co se zastavily dodávky energií. Snaží se dostat na pobřeží a doufají, že tam najdou zásoby jídla, bezpečí i někoho, s kým by mohli sdílet budoucnost. Veškerý majetek si vezou v nákupním košíku vybaveném zpětným zrcátkem, aby viděli, zda je někdo nesleduje. Cestou překonávají řadu překážek a děsivých situací. Naráží na zástupy zoufalých, nepřátelských přeživších, loupeživých gangů i kanibalů. Nemají nic než jeden druhého a snaží se zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti. (HBO Europe)

Xeelee

„Nádhernej“ postapokaliptickej svět s mizerným scénářem, hraním na city diváka a happy endem. Celej film působí až na okolní prostředí naprosto nevěrohodně. Osudy otce se synem mi přišly nezajímavý a Cesta mě emocionálně absolutně minula. Knižní předloha asi získala Pulitzera za bravurně vykreslenou psychologii postav. Příběh (aspoň ten filmovej) je totiž naprosto triviální a navíc i citově a emočně prázdnej. Od začátku se úmorně vleče a nudí. Představte si postavy z nudný sračky, který putujou malebným postapokaliptickým obrazem a občas se připletou k natáčení scény atmosférickýho hororu, ze kterýho se snaží co nejrychlejc zdrhnout. Způsob vyprávění a příběh je tragickej v tom nejhorším smyslu slova. Plytkej scénář bez zjevnýho náznaku přeskakuje velký časový úseky, postavy jsou naprosto černobílý, film místy okatě hraje na city a ten z prstu vycucanej rodinnej happy end je jak od Spielberga. Dělám to nerad, ale odkážu na komentář (dnes už zabanovaný) AngelAngie, pod kterej bych se podepsal. ()

AlfaNumerO

Viggo Mortensen naprosto skvělý, přesvědčivý. Film depresivní až to hezký není. Jako oblíbence postapokalyptické tématiky mě film naprosto uspokojil svými ponurými tóny (ať hudebními, tak vizuálními) v kontrastu s flashbkacky vyvolávajícími propastný rozdíl mezi současností a minulostí a podtrhující tím depresivní notu celého filmu. Především u mě film vyvolal potřebu přečíst si knihu, za což si zaslouží obdiv. Kvalitní 4* ()

Ilicka

Tento film se rovná čisté depresi a beznaději, v šedavém a neveselém světě budoucnosti, kde Muž a Chlapec bojují o každý další den. Výborně odehrané (Viggo Mortensen proměněn prakticky k nepoznání, ten malý klučina byl úžasný) komorní drama převážně o dvou postavách a vynikající hudbě Nicka Cavea. ()

ARI50

Svět už není jak ho známe a je nás málo a to málo co zbylo je nebezpečné světu. Otec se za každou cenu ochrání syna před jakoukoliv hrozbou a tak nás čeká smutně nebezpečně dobrodružný snímek který stojí za pozornost, protože tenhle svět po katastrofě je pořád nebezpečný a jídla je málo. ()

JASON_X

Četl jsem knihu a viděl i film, obé je skvostné. Doporučuju ke zhlédnutí delší verzi s milou kanibalskou scénou v domě. Vždycky jsem rád četl knihy o konci civilizace, nebo jsem se díval na postkatastrofické filmy. A troufám si říct, že tohle je vrchol žánru. Žádný za vlasy přitažený akční scénář, jak je u podobných snímků obvyklé, ale syrový a strohý příběh o putování otce a malého syna mrtvou a studenou krajinou směrem na jih, kde jak doufají, bude lépe. Jejich slova a jejich každodenní starosti a potřeby jsou minimalizovány a ořezány až na kost, člověk si zkrátka uvědomí, co je v životě podstatné a nezbytné a co je pouze civilizační konzumní balast, bez kterého se lze obejít (a bez kterého se možná někdy v budoucnu budou muset lidé v našem civilizačním okruhu opravdu obejít). ()

becki_tu

Slibný námět, výborní herci, skvělá hudba, ale přesto nejsem úplně spokojen. Hlavní problém je v pojetí filmu jako celku, který je nesourodým slepencem několika zapamatováníhodných scén (opuštěný dům se sklepem, nepřátelský gang u tunelu nebo v podstatě celá dějová minilinie s Robertem Duvallem...) a scén, které tahají čas a se samotným dějem vůbec nehýbou. Bohužel i spousta vedlejších postav je zbytečně brzo odepsána nebo mají jen minimum prostoru. The Road rozhodně není špatný film, ani bych ho nenazýval přímo zklamáním, ale vzhledem k velkému potenciálu atraktivní předlohy je výsledných 70% přeci jen lehce za očekáváním. ()

mm13

No hej, bez skúsenosti s knihou by sa hodnotilo štedrejšie, pretože takto depresívna cesta otca a syna apokalyptickou krajinou sa často nevidí. Ja som si ju však prešiel stránku po stránke a film sám žiadnu pridanú hodnotu neponúka. Mortensen sa dobre nepretrhol, ale Hillcoat môže akurát klamať samého seba, že do toho vložil všetko. Nestíhal už pri Proposition, tu nemal šancu. ()

luka4615

Ponurá a zádumčivě vytesaná existenciální freska, která nám skrze depresivní záběry na zpustošenou krajinu a syrové herecké výkony předává autenticky působící postapokalyptický život. Pomalé tempo v kombinaci s precizní kamerou zde vytváří jedinečný filmový zážitek, který zkrátka musíte zažít. (HBO Max) „Are you carrying the fire?” ()

Morholt

Depresivní putování otce a syna postapokalyptickou krajinou, lemovanou sugestivně podávaným zoufalstvím. Celou bezútěšnost ještě umocňovaly náhledy do šťastnější minulosti a hudba Nicka Cavea. Sedal jsem si k tomu s poměrně dobrou náladou, ale na konci na mě ležela hodně těžká deka. 85% ()

Lucasion

Cesta od Johna Hillcoata sleduje putování Mortensena a jeho syna v post-apokalyptickém světě. Jelikož film pochází z roku 2009, tak je docela vidět, že se tady inspirovali Naughty Dog s jejich videohrou The Last of Us, protože film i hra jsou si v lecčem podobné. Příběh je ponurý a Muž i chlapec během téměř dvouhodinové "cesty" zažijí celkem terno. Věřit se nedá nikomu a tak dvojice vyzbrojená pouze pistolí s dvěma náboji musí bojovat často o život. Zajímavá role pro Vigga, poprvé ho vidím v jiné roli než Aragorna a Charlize Theron sic menší úloha, tak opět docela zajímavý charakter. Přes místy depresivní atmosféru, tak Cesta nepočítá s nějakými zvraty či nějakým větším napětím. Chybí mi trošku větší provázanost s charaktery nebo zajímavější dialogy. V tom například zmiňovaná hra zcela excelovala. (69 %) ()

jhrasko

The Road = ATMOSFÉRA. Všadeprítomná šedosť, bezútešnosť, pološero, Viggove a Robertove OOči. Neurčitá doba, nevyjasnený konflikt = APOKALYPSA. Viggov otec je dokonalý, syn Kodiho S.Mc.trpí tým, čím hodne amerických filmových (a asi nielen filmových) detí - irituje premúdrelosťou nakombinovanou s kňučaním, ktoré ho čoby uveriteľnú postavu stavajú výrazne do tieňa dospelých. Filmu mojimi OOčami chýba viac spirituality, filozofickejší rozmer, čo bol ale asi zámer autorov (čítajúc si komentáre tých, kt.čítali) - nútia tým vrátiť sa k predlohe. Mimochodom, najexkluzívnejšie použitie zošívačky v celej filmovej histórii. P.S. Petr Jackson posunul Vigga ku hviezdam (a fanynkám na steny detských izieb), David Cronenberg ho presunul do prvej ligy, John Hillcoat katapultoval do extraligy (mojej osobnej stopercentne). ()

ScarPoul

Cesta je existenciálne ladená road movie, z ktorej doslova dýcha bezútešnosť, strach a boj o prežitie. Nenájde sa veľa takých filmov, ktoré striedajú monumentálnosť z minimalistickosťou a cesta je práve jedným z nich. Rozsiahle prostredia, zdevastovaná krajina, to všetko je tu podané ako na dlani a pri sledovaní sa doslova ocitáte vo svete v ktorom naši hrdinovia putujú. Minimalistickosť ich rozhovor dotvára emotívnu stránku veci, čo značí že nám to predostiera postavy tak aby sme ich mohli rozanalyzovať a potom následne posúdiť či ich konanie je alebo nie je správne. Kontrast medzi detstvom a dospelosťou je tu badateľný a režisér zručne strieda obidva pohľady protagonistov na svet v ktorom sa nachádzajú. Mortenssen sa tu objavil v dosť nezvyčajnej úlohe, a predsa je na ňom niečo čo neviem tak úplne definovať. Každopádne tragickosť jeho postavy je umocnená strachom o svojho syna a nástrahy číhajúce na každom kroku – či už sú to lovci – kanibalovia, nedostatok jedla, zemetrasenia, dážď, a ostatný zúfajúci ľudia – mu na pokoji nepridávajú. Skvelá Ellisova a Caveova hudba, vytvára neskutočne pôsobivé melódie z ktorých emócie doslova vytryskujú. Na poli existenciálnych filmov nemám výhradu. Ako dramatický príbeh zo zápletkou a vyústením tak nutným pre americký film to troška nudí a dokazuje že aj keď je úplne zle človek jednoducho potrebuje nádej v akejkoľvek podobe. Tam kde by to v iných filmoch fungovalo, tu to nefunguje. Pôsobí to až príliš silene. Skvelý štek guy pearca a celkovo veľmi zaujímavý film z pera jedného z najpôsobivejších spisovateľov súčastnosti McCormicka. 70% ()

PROROK14

Pekné, v istých momentoch skoro skvelé. Vždy sa bolo na čo pozerať a ani na minútu som sa nenudil. Tento film si ku mne našiel cestu celkom ľahko a určite stojí za to ho pozrieť. ()

Gwaihir

Tahle poněkud komorní procházka otce a syna ponurým post-apokalyptickým světem, v němž smrt je luxusem a krásné sny jsou předzvěstí jejího nevyhnutelného příchodu má určité zvláštní kouzlo, které zřejmě vychází z jejího velmi realistického pojetí, jenž nezahrnuje divákovy smysly přemírou akce a efektů, ale ponechává divákově mysli dostatečnou volnost pro úvahy nad jejím obsahem a odkazem, kdy cesta vlastně znamená život. 85% ()

rawen

Naštěstí nejsem takový osel, že by mě odradilo to, že byl film "moc šedý, aby měl lepší atmošku" - jak to tady psalo několik lidí --- jako vážně, co je tohle vůbec za argument? Všem netknutým bych rád za sebe řekl, že jsem knihu nečetl, i když jsem ji měl na stole, a asi proto byl pro mě film tak příjemným překvapením. Nekompromisní sugestivní nálož se na mě podepsala hlubokým zážitkem, občas na hranici snesitelnosti, některé scény jsou vyloženě nádherné (cola, "potrestání" zloděje), Mortensenův výkon je brilantní a nemusel na to ani tolikrát vystrkovat ten svůj kostnatý zadek, atmosféra bezkonkurenční - prozatím nejlépe vykreslená apokalypsa. Zážitek na několik dní, knihu si přečtu s odstupem, většinou čtu nejdřív knihy a to mi pak pokazí dojem z filmové adaptace, tady to mám naopak a vůbec mi to nevadí. Na to že to teď běží všude, běžte na to, opravdu neprohloupíte. 9/10 PS: Mortensenovi Oskara, fakt ()

BoPo

Príbeh nie je ničím prevratným. Avšak spôsob ktorým je podaný, až tak častý nie je. Nesnaží sa totiž naplniť očakávania divákov, ohľadne svetovej apokalypsy. Ide na to cestou pravdepodobnosti, reálnosti. A predovšetkým záblesky svetla tu nie sú nádejou, ale len spomienkou na časy minulé. Pretože jedinou nádejou je nezastaviť sa, pokračovať ďalej. Film ktorý podľa mňa človek úplne docení, až pri druhom pozretí. Otázkou je, či niekedy dostanem chuť si zopakovať túto pomaly plynúcu cestu. ()

BrooksW.Here

"It is cold and growing colder as the world slowly dies." _____________ Knižná Cesta od Cormaca McCarthyho na mňa spravila ohromný dojem, o jej filmovom spracovaní som už dávnejšie počul a pred pár týždňami mi niekto knihu aj film rovno odporučil (ďakujem! 😉) Nemôžem povedať, že by som sa na zhliadnutie tohto filmu vyslovene tešil (veď to sa vlastne ani nedá, keď poznám jeho príbeh), ale určite som bol prinajmenšom zvedavý, ako sa tvorcom podarí previesť putovanie otca a syna na filmové plátno. No, a ja osobne som veľmi spokojný – atmosféra z Cormacovej knihy zostala absolútne zachovaná, celým filmom sa nesie mrazivý a nepríjemný pocit, že sa ide stať niečo zlé (tento film vás už v prvých minútach úplne pohltí!). Rozumiem tomu, že niektorým to môže pripadať tak, že sa toho veľa nestalo, ale podľa mňa presne o tom tento príbeh má byť – je komorný, každá udalosť, ktorá sa týka stretnutia so "zlými ľuďmi" je nepríjemná a záver na pláži je naozaj úderný, ale zároveň aj logický, čím pridáva celému filmu na uveriteľnosti. Okrem toho aj prelínanie flashbackov a prítomnosti je tu šikovne spracované, najprv som si myslel, že ma budú vyrušovať a že budú odvádzať moju pozornosť od hlavného príbehu, ale stal sa presný opak, podľa mňa tam sedeli. Ja si myslím, že jediný problém filmovej Cesty spočíva hlavne v jej stopáži – necelá hodina a 45 minút mi prišla celkom málo, no vlastne ani neviem povedať prečo mi to tak príde... Herecké výkony sú na úrovni, v niektorých scénach to trošku kazil chlapec, ale to ľahko vynahradí Viggovo pútavé rozprávanie. Dávam 8,5 nákupných vozíkov z 10, tento film je jedným z tých, ktoré dokazujú to, že kvalitné postapo dokáže fungovať aj bez oživlých mŕtvol alebo nakazených... Avšak, ak ste optimisti, tak tento film radšej nepozerajte, je v ňom naozaj veľa sivej farby... _____________ "How many people do you think are still alive?" ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (více)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (více)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (více)