Film v režii čtyřnásobného držitele Oscara® Clinta Eastwooda (Million Dollar Baby, Nesmiřitelní), Invictus vypráví pravdivý příběh o tom, jak Nelson Mandela (Morgan Freeman) spojil síly s kapitánem jihoafrického rugby týmu Francoisem Pienaarem (Matt Damon), aby pomohl sjednotit zemi. Nově zvolený prezident Mandela ví, že jeho národ zůstává po apartheidu stále ještě rasově i ekonomicky rozdělen. Věří, že může svůj lid spojit přes sport, proto se rozhodne sjednotit hráče rugby, kteří patří v celosvětovém měřítku mezi outsidery. Jihoafrický rugby tým nakonec postoupí na Světový pohár roku 1995. (oficiální text distributora)

XdanteX

je těžké zaznamenat určitou sportovní událost bez toho aniž by to vyznělo pateticky nebo kýčovitě...tím víc pro oko nestranného diváka nebo člověka který nebyl dané údalosti účasten (ještě k tomu když je tam tolik související omáčky mimo hřiště). Každopádně dost dobrý....ale sportu v živém přenosu se takové filmy nikdy nevyrovnají... ()

SpaceOdyseus

Invictus je hodne dobry film do te doby, kdy se venuje prevazne Mandelovi a k rugby pristupuje jen jako k symbolu. Od chvile, kdy se Clint zacne soustredit na finalovy zapas, se ze zajimaveho politickeho fimu nahle stane klasicke sportovni citove vydirani, kde se reziser snazi sponovat napeti do nehoraznych vysin spomalovackama a snazi se zdimat slzy uzavrenymi osudy. Bohuzel to moc nefunguje, protoze uz preci davno vime, jak to dopadne. ()

Ještěřák

Rugby mě nezajímá, JAR mě nezajímá, mytí nádobí mě nezajímá... INVICTUS je exemplární odstrašující příklad filmu, se kterým mám divácky společné naprosto bzum, a koukám na to jenom kvůli režisérovi. Je to nudné, je to velemrtvé, je to Evropanovi dost cypatě vzdálené. Nu, alespoň teď vím o Bandelovi o něco víc, než jsem se ve sladkých čtrnácti letech dozvěděl z jedné nejmenované písničky skupiny Orlík. O trochu (30% & od půlky rozmrdané subtitles :). ()

DannyBoy80

Přecejenom 5* i když na hraně. Já mám prostě ragby rád, stejně jako Freemana a Eastwooda. Dobrá kombinace politiky, životopisu a sportu, což z toho dělá jinou dimenzi sportovního filmu. Mě to bavilo, zahráno výborně. Jen si nejsem úplně tak jistý, že bylo vše tak jednoduché a růžové jak nám tady Eastwood vykresluje. 85% ()

TheDude

I přes skutečnost, že jsem rugby v poslední době zcela fanouškovsky propadl a téma vzniku JAR zajímá už roky, by si jak období apartheidu, resp. jeho zrušení, i ten božský sport, zasloužilo kvalitnější zpracování. Trochu mi neladil způsob propojení politického a sportovního světa, byť samotná myšlenka ano. Jinak precizní režie, skvělý Mandela (nebo Freeman?) a trochu zapadlý Damon. ()

Hanes88

Film, který ukazuje triumf nejen ten, kterého dosáhli fotbalisti JARu, ale především kterého dosáhl Nelson Mandela. Ať už jsem čekal od tohoto filmu cokoli, tohle určitě ne. Příjemné překvapení. ()

tterez

Chtěla jsem dát jenom dvě hvězdy, ale vzpomněla jsem si na Freemana a jednu přidala. Filmy o vzestupu nové doby, o poražení rasismu, či o dobytí lidských srdcí mám celkem hodně ráda, na druhou stranu filmy o sportovních výkonech a vnitřním sebezapření sportovců skoro vůbec nemusím. V tomhle filmu se prokázalo, že snoubit lze skoro cokoliv. Jde jen o to, chci-li se na to dívat z pozitivního nebo negativního hlediska. No dneska budu hodná, zítra to možná přehodnotím :-) ()

Wishkah

Kvalitní sportovní film,který ač jede ve vymezených pravidlech svého žánru,přesto dokáže nadchnout. A v tom patří dík zejména doslova geniálnímu vypravěčskému umění Clinta Eastwooda.Líbí se mi, že zobrazil rugby takové jaké je a nesnažil se ho vylepšit pro holywood. Skvělý film s hlubokou myšlenkou a mistrnou režií. Vřele doporučuji ()

Mleako

Je to strašně patetické a už od začátku je vám víceméně jasné, jak se bude film odvíjet a jak dopadne. Nicméně na stoličce režiséra seděl Clint a Clint takové věci prostě umí dobře natočit a na konci z vás tu slzičku dojetí dostane, ať už se bráníte sebevíc. Takže 3* za poutavý dobře natočený snímek, který ale nenabízí nic, co bychom ještě neviděli. ()

lucijelucije

Já mám tyhle životopisné a hlavně sportovní věci ráda. Pro mě je Invictus srdcovní záležitost. A pokud je rudby natočeno tak živelně jako zrovna od Clinta, jsem ještě nadšenější. Možná jsem zaslepená tím, že režie patří Eastwoodovi, ale stejně jsem se nenudila. Tehdejší rasová i ekonomická situace byla zlá, ale pokud je něco, v co věříte a to něco je sport, který může všechno změnit, tak proč tomu nevěřit? Proč tedy všechnu sílu a snahu nevynaložit právě na rudby, a doufat, že tehdejší situaci zachrání právě hráči, kteří byly považování za outsidery ?? =) ()

Disease

Hodně dlouho jsem se odhodlával ke zhlédnutí, a proto mě to asi tak příjemně překvapilo. Freeman s Damonem to utáhnou napohodu. ()

Milodar

Je to víc o Mandelovi, než o čemkoliv jiném. Ten je stylizován do role Ježíše, a znovuzrozený přichází na začátku filmu. Pak se zajímá převážně o rugby, což je skvělá hra, a dostává se do různých situací, které překonává svou vůlí a zkušeností. A jde příkladem, takové příklady potřebujeme. Každý z nás se nestane prezidentem, ale nějaký ten kroužek nebo sportovní tým můžeme vést všichni. ()

geimz

Snímka o dokázaní nemožného kvôli zjednoteniu národa. V skratke - emócie sa počas zápasov nedostavili, nebola tam tá správna atmosféra ako u podobných filmov, čo som vonkoncom nečakal. Damon nevýrazný, Freeman ako vždy, fantastický. Celkovo od Clinta som hlavne po Gran Torine čakal oveľa viac. ()

Say

[+]: Netradičně zpracovaná rasová problematika v JAR. [+]: Přestože sportovní téma nemusím, samotný fotbal je tu spíš jako jeden z důležitých prvků celého snímku, tudíž odpůrci sportu se nemusí vůbec zdráhat. [+]: Závěr filmu a scény odehrávající se na hřišti. Překvapení. [+]: Clint Eastwood pokračuje ve svých zrajících režisérských schopnostech. [+]: Podaní tehdejšího prezidenta Mandely Morganem Freemanem, přesně jak si to Mandela přál. [●]: Režisér Clint Eastwood se ve filmu objeví v davu jako skandující fanoušek s brýlemi. [♫]: **** ()

gumolit

Clint čím je starší tým je lepší ako režisér a vie svoje príbehy rozprávať skvelé spracovanie viacerých postáv a vie si vybrať stále hercov ktorí to utiahnu!Invuctus nebude patriť medzi jeho najlepšie diela ale Freeman ako Mandela sadne ako uliaty trochu mi ale vadil Damon najmä s jeho priblblým učesom no miestami to ale predsa vedel uhrať a som rád že vačšia časť filmu bola venovaná aj iním postavám ako napr.bodyguardi,alebo rozne rodinky a nevznikol pri tom nejaký zmätok stále ste vedeli o akú postavu sa jedná a nepýtali ste sa pri pozeraní filmu že a to je kto?? Eastwood vie pracovať s hercami vie spraviť kvalitný scenár a vykresliť charakteristiku postáv a to ma v jeho filmoch vždy dostane!I napriek tomu musím považovať Invictus za jeho slabší pokus ovšem možno len preto že skúša aj iní žáner ako vie!Neberiem ho ako politickú drámu skôr ako športovú drámu v ktorej sa vyskytuje aj nejaká tá politika ale skutočne len veľmi málo ! ()

Jorge-Z

Sport spojuje svět a lidi. A Mandela to moc dobře věděl. Nejvíce se mi líbíla hláška jednoho z bodyguardů, který moudře pronesl "Fotbal je džentlmenská hra, kterou hrají chuligání a rugby je chuligánská hra, kterou hrají džentlmeni". Asi na tom něco bude. Každopádně se hluboce skláním nad režií Clinta, jeho citu pro každý detail, a také před Morganem Freemanem, díky němuž si Mandelu budu vždy představovat pod jeho tváří. Tak takhle si já představuji film z velkým F. Děkuji Clinte. ()

petrfox

Clint Eastwood opět předvádí svoji extra třídu mezi režiséry. Skvěle vybraný příběh (ostatně jako vždy), velmi kvalitně obsazený a precizně natočený film se sportovní a politickou tématikou, s myšlenkou a také spoustou vtipných momentů... Bravo Clinte, jen tak dál... ()

sona123

Popravdě? Celé mi to přišlo tak trochu jako humbuk - počínaje Mandelou (nemám ráda černo-bílé vidění a proti Nelsonovi jsem nikdy nezaznamenala příliš velkou, pakliže vůbec nějakou kritiku) a s ragby konče. Ale přiznávám, ani jedno z toho téměř neznám. Film je to americký a je mnohem víc o JAR než o ragby. A jen nevím, zda-li tím, že se toho zhostili Amíci, neutrpělo celé téma na újmě, bylo to nechutně patetické a nabubřelé, tohle ať si dělají se svými dějinami! Na druhou stranu, díky za to, že mi touto cestou opět vecpali něco do hlavy. A sumasumárum, rozhodně to nebylo zlé, jen trochu prostřihu by neuškodilo. PS. Až teď jsem zjistila, že to točil Clint (tím se rázem vysvětluje neuvěřitelná stopáž)! Aspoň jsem objektivní...a tohle mu prostě ujelo, řekla bych. Trochu více pokory! ()

dehlie

Nelson Mandela je veľký muž a nikto by ho nezahral lepšie ako Morgan Freeman. rugby je nudný šport a kým si ho raz nezahrám, ho zrejme ani nepochopím. nie je to Eastwoodov najlepší film, je trochu patetický, trochu prvoplánový, trochu povrchný. ale je to stále dobrý film. ()

mazadlo

Mandela - Freeman jako by na tuto roli skvělý herec čekal celý život. Prostě tohle se muselo stát. Navíc Easwood za režijním monitorem. Neměl jsem ani na nejmenší chvíly pochyby o tom že to bude svkělé - a o to víc dramatické. Splněno na pět hvězd. Klaním se pane Eastwoode..ukazujete nám že to jde i v pokročilém věku! ()

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)

Idris Elba bojuje s rasismem

Idris Elba bojuje s rasismem

14.03.2012

Za hlavní roli v detektivním seriálu Luther letos získal Zlatý glóbus. Určitě by nepohrdl ani Oscarem, nebo alespoň nominací. Je tu šance. Zahraje si totiž hlavní roli ve výpravném životopisném… (více)

Eastwood a počátky FBI

Eastwood a počátky FBI