Pan Nikdo

• Kanada Mr. Nobody (více)

toi-toi

Smrť, pominuteľnosť okamihu, rozhodnutia-dôsledky, láska, predurčenosť, strach.. tieto a viaceré iné témy v jednom filme. Van Dormael si dal obrovskú námahu s filmom, ktorý odpovedá a kladie i otázky. Film je však ako krásne puzzle, ktoré chce niekto zavesiť na stenu ale zabudol ich nalepiť a zarámovať - všetko sa rozpadáva a z krásneho obrázku ostanú len pekne myslené úlomky. Na Fontánu sa Mr. Nobody nechytá ani zďaleka, no sklamaný nie som. ()

Furmi

Vážne som uvažoval nad 5*. Tento film vo me zanechal istý zaujímavý pocit ako žiaden iný. Bol na zamyslenie a dal zmysel slovu bez zmyslu. Tým slovom bolo "keby". Vážne až hypnotický výpravný snímok ktorý je na prvú projekciu ťažšie stráviť a hlbšiu pointu sa mi úplne na 100% pochopiť nepodarilo ale to mi nevadilo (film pôsobí i na druhú stranu, pri ktorej stačí mozog úplne vypnúť, nad filmom neuvažovať a aj tak si ho užijete). Konečne som po Podivuhodnom prípade Benjamina Buttona objavil romantický film ktorý ma bavil a zahrial na duši. Takto vkusne by sa mali točiť všetky romantické filmy. Jednoznačne veľmi nezvyčajný a originálny snímok, ktorý som rád že mi sadol inak by som tie dve hodiny aj niečo príšerne pretrpel (a stačilo k tomu málo, napr. horší výber hercov ktorý nesmierne chválim, Toby Regbo a Juno Temple boli taká romantická dvojica akú som už dlho nezažil a ich city som im uveril ako keby boli do seba zamilovaný i v skutočnom živote), chválim i réžijnu stránku ktorá bola premakaná a kamera bola vždy na tom správnom mieste. Ale niečo tam chýbalo, niečo ma tam dosť sklamalo (nechcem spoilerovať a bez toho by to nešlo, prezradím len že to bolo niečo ku koncu filmu) a vďaka týmto aspektom, bohužial, len za 4* i keď by si tento film plné hodnotenie určite zaslúžil ale nie u mňa. Keby bol o niečo iný,keby bol o trošku menej chaotický, s jasnejšie viditelnou hlbšou myšlienkou, hmm, keby, jasne, keby. 83% ()

Martinius

tri slova: pseudofilozoficka pseudointelektualna zlatanina. mate kuchara, ktory ma k dispozicii modernu kuchynu, nove hrnce, kvalitne a cerstve ingrediencie. a vsetko smari do jedneho kotla a prizera sa, co sa mu z toho vykluje, dufajuc, ze to bude stravitelne. miesa cokoladu so zelerom, zelatinove medvediky s mozzarelou. tu trochu teorie chaosu a osudovej lasky, tam zasa davka dolezito sa tvariaceho objasnovania kauzalit a za hrst filozofovania na pozadi (uplne zbytocnej, miestami dost trapnej a nic nehovoriacej) sci-fi kulisy. a mame kanadsko-europsky gulas (odhliadnuc od skutocnosti, ze kanadske filmy patria tradicne k srackam...), ktoremu akosi nedokazete prist na chut ani napriek vabivej vizualnej stranke. cele dve hodiny dufate na prichod pointy, kedy by nekonecna splet abstraktnych zaberov a scen vyustila v obraz poskladany do uceleneho puzzle. tohto sa vsak nedockate. mr. nobody patri totiz k filmom, pri ktorych dosla tvorcom para este pred nakrucanim a nieco ako scenar sa nekonal (alebo pisal na kolene pocas WC-pauzy). cize k filmom bez (zmysluplneho) konca. na margo vacsiny hercov treba podotknut velmi priemerne vykony (uprimne - od leta a kruger toho ani viac ocakavat nemozete), na angazovanie kvalitnejsich by sa producent musel plesnut po vrecku asi podstatne viac. cize tri hviezdicky s odrenymi usami. za to, ze som necitil az tak nutkavu potrebu vypnut prehravac, za sarah polley a za to, ze existuje predsa len hromada podstatne horsich filmov. ()

Ole92

Tenhle film mě na první shládnutí vůbec nezaujmul a asi bych si ho sám už nikdy nepustil. Ale podlehl jsem nátlaku a tento film mi byl puštěn znovu a ejhle on je to ve finále výborný film, ale myslim že ho člověk dokáže ocenit až na poněkolikáté shlédnutí. ()

JM87

Co k tomu říct? Hned na začátku se přiznám, že sem spoustu věcí nepochopil. Jasně, každej v životě přemejšlíme nad tím, co by bylo kdyby tamto nebylo a co by se stalo kdyby onehdá tamto... Myslím, že film mimo komplikovanýho "příběhu" hodně sázel na pár Anna a Nemo v teen věku... protože ten byl vážně pěkněj. Ale nebudu si nic nalhávat, hrát tam jiní herci, míň esteticky zajímaví, tak mě to možná bavit nebude. Opravdu šlo hodně o vzhled a celkově to působilo jako přehlídka krásy a dokonalosti... jinak by nás to možná u toho neudrželo... rozhodně si myslím, že spoustu lidí ne... ruku na srdce, kdo v tom našel nějakej cílenou, skrytou a rafinovanou pointu? Já ne... každopádně film se mi líbil, klade moc otázek a nad pár věcma Vás donutí k zamyšlení... ()

majec4

Originalny film, ktory ma dostal svojou hlbkou. Je sice pravda, ze sa tam kombinuje vsetko mozne. Ale na konci nam tvorcovia poskytnu vysvetlenie, ktore vam to v pripade nepochopenia myslienky usporiada. Tvorcovia kladali doraz na atmosferu, ktoru dohnali do maxima. Cely film som hltal a ani som si neuvedomil ako tych 141 min ubehlo. Ked som po dva a polhodinovom ustavicnom premyslani bol spat v realite, dost ma hnevalo, ze na mna "Anjeli zabudnutia" nezabudli. Skutocnost, ze nase rozhodnutia su nemenne vsak davaju zivotu caro, o ktore bol Nemo Nobody ukrateny. Mat ale moznosti ake mal hlavny hrdina, by tiez nebolo odveci. Urcite ide o film, pri ktorom budete neprestajne premyslat o spravnosti vasich rozhodnuti, o roznych zivotoch, ktore by ste teoreticky mohli prezit, kebyze ste sa rozhodli inak. Netreba zabudnut na vizualnu stranku filmu, ktora ked sa spoji s uz spominanou atmosferou vznikne neodolatelny filmovy pocin, ktory hranici s genialitou. ()

scartino

Film, který určitě vyžaduje během celého příběhu pozornost, protože pak by jste tu skládanku po skončení filmu nesložili. Přesně to je tenhle snímek, který mě z počátku unavoval, ale po té, jak kdyby se mi začínal dostávat pod kůži, v dobrém slova smyslu. Postupem času film přináší mnoho příběhů a otázek, které se začnou vyskytovat. Nemá cenu ani hledat nějaké odpovědi na tyto otázky, protože pak by bylo jen otázkou času, kdy bych se úplně ztratil v tomto filmu a mohl bych jen "filosofovat" nad těmito už tak banálníma scénami. Ale tenhle druh zábavy mám prostě rád a Pan Nikdo mi tuto zábavu mile rád dopřával po celou tu dobu. 85% ()

Cerechtan

Krása, skvělé. Jak důležitý je moment rozhodnutí? Jak moc velký dopad na život může mít byť jen jedno malé rozhodnutí, zdánlivě nedůležitá událost nebo malá chyba? Co by se stalo, kdybychom se právě v daný moment neotočili a nepoznali určitého člověka? Co kdybychom se rozhodli zatočit doleva místo doprava? Existuje osud? A našly by se i další otázky ... Vše dokresluje perfektní hudba - příjemnější jsem snad v žádném filmu neviděl. (Nechápu "Odpadáře", už jenom za tu krásnou hudbu to musí být minimálně jedna hvězdička.) Jeden z nejlepších snímků, co jsem měl možnost zhlédnout. Zbožňuji tuhle scénu: http://www.youtube.com/watch?v=ao-5mml5iEQ Zugzwang ()

Hepy13

Co kdybych se vůbec nenarodil? Co kdybych tak rád nesledoval filmy? Co kdybych si tu na csfd neudělal profil? Pravděpodobně bych na tento film nikdy nenarazil. Těch ''kdyby'' je nějak moc, takže kdyby pan Dormael, scénárista a režisér v jedne osobě tento film nenatočil, nemohl bych sem psát tento komentář, což je vlastně nakonec úplně jedno, páč jsem stejně píšu samý blbosti. ()

Chudobka

Životní náhody, rozhodování, jediný okamžik a váš život se může ubírat úplně jiným směrem. Složitý, fascinující příběh, scény, které berou dech a nemůžu je dlouhou dobu dostat z hlavy. A ani nechci. Můj oblíbený Jared Leto. Žánr sci - fi a fantasy mě nikdy nepřitahoval. Ale tenhle skvost mě uhranul. ()

ddf76

Vitezstvi formy nad obsahem. Film pripomina pejska a kocicku, jak delali dort. Je to takovy pres dve hodiny misung vseho moznyho. Chapu, ze kdyz si date marihuanu nebo jinou drogu, tak to vypada skvele, ale nechapu tohle vyhypovani tohoto snimku tady. ()

KOZEL84

No to sem si teda musel lámat hlavu.Jednoduché je to jak facka.Co by,kdyby.Tohle nemám rád.Kdyby teta měla koule,tak by to byl strýček.Celé zdejší hodnocení je jen odrazem toho jak tu každý chce být za intelektuála.Pan režisér by do filmu rád nacpal celý vesmír a pomalu se mu to povedlo,protože já měl z tohodle filmu pocit nekonečnosti.Možná sem na tohle nebyl v té správné náladě,ale já se prostě nudil.Nakonec dávám 3,protože za vidění film sice stojí,ale sem si jistý,že znova ho vidět nechci. ()

strangercz

Film jenž je ztělesněním dokonalé formy a příběhu, vlastně úplně všeho. Každý by chtěl vědět, jak by to dopadlo kdybych se rozhodl jinak ? ()

Saur.us

Audiovizuální šlupka, která mě od začátku nepřestávala překvapovat. Romance na třetí řízlá přednáškami na téma kauzalita, sex a viry, rozpínání vesmíru atd v neuvěřitelně zábavné formě. Nemůžu si pomoct a musím srovnat s Gondryho Věčným svitem, který je sice o úplně něčem jiném, ale ztratit se v něm dá také. A mnohem více. Zde ho na konci autor nasměruje správným směrem a divák pochopí, jak je to vlastně celé jednoduché. ()