John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše

• Francie John Rabe (více)

Píše se rok 1937. Obchodník John Rabe žije již téměř 30 let se svou ženou Dorou v Nankingu, hlavním městě Číny, kde vede pobočku společnosti Siemens. Jen s těžkým srdcem se chystá předat vedení do rukou svého nástupce a ještě hůře se bude z milovaného místa vracet do Berlína. Během rozlučkové oslavy konané na jeho počest se ale na Nanking sesypou bomby z japonských letadel. Rabe v nastalé panice nechává otevřít brány společnosti a nabízí úkryt rodinám svých zaměstnanců. Přestože je jako německý občan spíše spojencem Japonců, neváhá, ruší svůj odlet do Německa a pouští se do jedné z největších záchranných akcí, během které se mu podaří před japonskou brutalitou zachránit stovky tisíc lidí. (oficiální text distributora)

jafuska

tak tohle mě bohužel ničím nezaujalo, možná, že někdo to bude vnímat jinak, jako povedený film s odkazem na záchranů společností a japonců, ale tohle není můj šálek kávy, bohužel a zbytečně dlouhé, ani jsem se do konce nedodívala škoda ()

PetrC.

Nejdříve k filmu samotnému. Jde o poměrně slušný, dobrý, ale stále velice průměrný biografický snímek, který se pevně drží zaběhaného dějového schematu. Nemá výraznější slabou stránku, ale na druhou stranu také nic, čím by zvláště nadchl. 59 %. A teď k historii. Film se sice inspiroval skutečnými událostmi, ale co do historické věrohodnosti ho nelze brát vážně. A je to škoda, protože reálná historie (viz i Rabeho deníky) je dle mého názoru dosti filmově výživná a nemusela být neumně přepisována filmovými scénaristy. Pramení z toho docela velké historické seky (pro řadu diváků nejokatěji viz uměle našroubovaná událost potopení USS Panay, což s Rabem nemá nic společného) nebo dopsané postavy. Možná s cílem dosáhnout co nejširší přístupnosti filmu je snímek dost málo tvrdý a ve výsledku hodně odtržený od reality. Přesto, pokud o události nic nevíte, něco vám to dá. Buďme rádi, že byl film vůbec natočen, alespoň se Západ něco přiučí. ()

kubilov

Natočit kvalitní drama z prostředí druhé světové války je opravdu umění. Měl by to být film s alespoň trochu zajímavým a originálním příběhem, měl by mít kvalitní herce a měl by být i zvládnutý po režijní stránce. Johnu Rabeovi se z tohoto povedla nanejvýš tak polovina jednoho bodu. Příběh o záchraně nevinných civilistů (a je mi jedno jestli jsou to židi nebo čínanci), je tak zoufale neoriginální a už tolikrát zadaptovaný, že jej tato chudokrevná euroasijská produkce nemá šanci podat žádným způsobem inovativně, aby dokázal pořádně zabavit. Čemuž ani ta, vzhledem k celkové nepovedenosti, pořádně přestřelená stopáž rozhodně nepomáhá. S hereckým obsazením už to ale tak strašné nebylo. Ulrich Tukur je sice necharismatický a místy i docela nevěrohodný, ale to dokázal hravě převážit tandem Steve Buscemi & Daniel Brühl. No a režie jakéhosi Floriana Gallenbergera mě také při sledování nijak zvlášť nepomohla. Celkově dost bída, kterou lehce vylepšují výše zmínění herci a povedená scéna s vlajkou. ()

Brano

Príbeh Johna Rabea je veľmi zaujímavý, ale tento film mi prišiel miestami nezaujímavý a zverstvám, ktoré páchali Japonci na civilnom obyvateľstve sa venuje minimálne. O Nankingskom masakru ma viac zaujal " Nanjing! Nanjing!". Celé je to bez emócii, pretože film podobného žánru by mal u diváka zanechať trochu viac. Takisto mi to prišlo celé zbytočné dlhé. U mňa priemer. ()

Letadlo

Smutný příběh hrdinství člověka s tragickým osudem. John Rabe, ač nacista, pomáhá bojovat proti bezpráví japonských vojsk a brání tak utlačované Číňany i vlastním tělem. Příběh výjimečného jedince, který v dnešní době je pro většinu lidí neznámou. Můžou za to samozřejmě i nacisté, kteří Rabeho umlčeli a až teprve nedávno objevené Rabeho deníky nám ukázaly pravdu. I tak mi přijde smutné, že každý zná Schindlera, jehož pravá motivace pro zachraňování Židů je dosud velkým otazníkem a všehovšudy zachránil několik stovek životů, ale tohoto Němce nezná nikdo, ač díky jeho činům přežilo několik stovek tisíc lidí. Rozhodně doporučuji všem a pokud se někdy dostanete do Nankingu, jděte se podívat k Rabeho soše a uctít tak jeho památku. 100% ()

davistercz

Fantastická a smutná podívaná z pohledu německého občana na krutý japonský režim.Film sice měl slabé články, ale na ty klidně můžu zapomenout.Příběh byl opravdu podařený, tak i útoky japonských Zer byly dokonalá ve srovnání s některými filmy...John Rabe se tak zapsal do dějin kdy zachránil přes 250 000 lidí.Ten kdo nezná Johna Raba se prostě nemůže považovat za historika nebo znalce 2 světové války.Film mě dostal, když byly uskutečněny popravy ty hnusné masakry,bombardování lodě a Nankingu, ale i konec kdy John Rabe zemřel jako zchudlý a bezvýznamný občan. ()

LucMosss

"Přeneste tyhle postele na trojku a čtyřku a doneste pár operačních stolů." " Nemáme už žádné operační stoly." "Tak přineste kuchyňské! Lidem je fuk na čem jim zachráníme život. Pokud vůbec." Myslím, že tato citace vypovídá dokonale o síle celého filmu. Skutečné, dechberoucí, lidské. A na závěr ryze nekriticky: Ulrich Tukur je Pan německý herec. ()

MUNRO

K samotnému filmu se nijak moc rozepisovat nebudu.Zkrátka jde o hodně průměrné válečné drama o hrdinném německém občanovi,který neváhá v továrně Siemens skrývat na 200 000 tisíc čínských obyvatel.K čemu se ale nemohu nevyjádřit,to je tradičně neskutečně idiotský český dabing.Jestliže někdo nechá šestačtyřicetiletou Anne Consigny namluvit čtyřiasedmdesátiletou Libuší Švormovou,pak to nemůže mít v hlavě v pořádku.Nevím,jestli české dabérské společnosti zaměstnávají samé blbce,ale pro člověka,který neovládá anglický jazyk a musí tudíž sledovat výhradně dabované filmy je to opravdu k posrání....Poslední dobou mi stupidita CZ dabingu připomíná scénku Zdeňka Izera a jeho Humorů z lán,kde uváděl jakýsi trailer k filmu,ve kterém hráli absolutní hvězdy amerického filmového nebe v nejlepších letech a jako české dabérské protiklady uváděl pana Jaroslava Moučku,Oldřicha Lipského,nebo Stellu Zázvorkovou a k Pamele Anderson přidělil hlas Miroslava Moravce.No,sám Zdenda Izer nemohl tušit,že to,z čeho si dělá legraci se po několika letech stane téměř skutečností... ()

Saxos

Jeden z filmů, který se věnuje Nankingskému masakru. Nanking bylo od roku 1928 hlavní město Čínské republiky. Počet obyvatel včetně bránících vojáků v prosinci 1937 odhadován na 700 tisíc. Japonská císařská armáda město dobyla a v průběhu 7 týdnů po dobytí město vydrancovala. Vojenští zajatci byli hromadně popravováni, civilní obyvatelstvo masakrováno. Počet obětí je pouze odhadován v počtech od 250 tisíc až do 1/2 milionu. Skupinou zahraničních obchodníků v čele s Johnem Rabem byla vytvořena v městě bezpečná zóna. Po pádu města se do této zóny přesunulo asi 300 tisíc obyvatel města. John Rabe se je pod záštitou vytvořeného Mezinárodního výboru pro Nangkingskou bezpečnost snažil ochránit před císařskou armádou. Klady - do filmu dobře vloženy autentické materiály. Divák není ušetřen od násilných scén. ()

siki37

Oskar Schindler dal veľkodušne obyvateľom židovského ghetta na výber, buď budú v jeho vlastnej fabrike otrocky zadarmo pracovať alebo pôjdu do Osviečimu. Nepoznám skutočný dôvod prečo Spielberg z neho urobil hrdinu, nezištného humanistu, ktorý vlastne ani nechcel zbohatnúť, vlastne mu ani nešlo o jeho fabriku, od začiatku mu šlo o záchranu životov, hotový svätec. tento čiernobiely diplomatický oblb nesiaha Johnovi Rabovi ani po kotníky! tento film je presne podľa môjho gusta. napínavý, pretkávaný autentickými dokumentárnymi zábermi, veľmi silný príbeh, v ktorom do poslednej chvíle neviete odhadnúť koniec. nebyť tohto fimu, netušil by som, že v japonských dejinách sú aj takéto čierne škvrny. ()

Snakefinger

Všechno co se týče Nankingu, těžce zkoušeným městem mě naprosto fascinuje, nejinak tomu je i zde. Gallendberger nám prostě servíruje další velkolepý, do detailů propracovaný znepokojivý film. I když přiznávám, že na Nanking Nanking to prostě nemá. Ale i tak. ()

lubica1995

no... moje hodnotenie je značne poznamenané mojou momentálnou náladou. Ale menej sa dať nedá. Určite bolo pár ( ak nie viac ) vecí zmenená a prispôsobená, aj tak si myslím, že skutočne bol film natočený podľa dostupných informácií. Verím tomu. ()

Motherlovebone

Jedna hvězda za první půl hoďku. Zbytek je čistokrevná sračka včetně zmrtvýchvstání Dorky. Parta krajně nesympatickejch kladnejch hrdinů dělá všechno proto, aby nasrali japonskou armádu. A když hlavní nána promlouvá hlasem Angeliky, tak to je taky dost na ránu ()