John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše

• Francie John Rabe (více)

Píše se rok 1937. Obchodník John Rabe žije již téměř 30 let se svou ženou Dorou v Nankingu, hlavním městě Číny, kde vede pobočku společnosti Siemens. Jen s těžkým srdcem se chystá předat vedení do rukou svého nástupce a ještě hůře se bude z milovaného místa vracet do Berlína. Během rozlučkové oslavy konané na jeho počest se ale na Nanking sesypou bomby z japonských letadel. Rabe v nastalé panice nechává otevřít brány společnosti a nabízí úkryt rodinám svých zaměstnanců. Přestože je jako německý občan spíše spojencem Japonců, neváhá, ruší svůj odlet do Německa a pouští se do jedné z největších záchranných akcí, během které se mu podaří před japonskou brutalitou zachránit stovky tisíc lidí. (oficiální text distributora)

Say

[+]: Příběh popisující počínání podnikatele Johna Rabe v Číně, během Nankingského masakru. [+]: Velice mě přesvědčil svým naturalistickým herectvím Ulrich Tukur a nezklamal ani Steve Buscemi. [+]: Scénář se vyhýbá (na válečné filmy) typickým přestřelkám mezi bojujícími stranami. [:]: Jazykové bariéry jsou taktéž dodrženy, jen mnoho Japonských důstojníků ovládalo základní angličtinu. [-]: Značně přikrášlené prostředí i děj (žena Rabeho, vztahy, chování vojáků, malý kluk s pistolí). [♫]: *** Vesměs klasika. [=]: Film popisuje vlastně totéž, co Nanjing! Nanjing!, točený ve stejném roce, akorát z pohledu jiné země. Paralely se určitě najdou i mezi Spielbergovým Schindlerem a zdejším Johnem Rabe. ()

KM Phoenix

Je chvályhodné, že se tento film věnuje historii jedné z největších válečných hrůz potažmo její jedné světlé postavě. To je asi všechno co se dá říct pozitivního o tomto filmu. Na tom filmu je toho tolik špatně že ani nevím kde začít. Pár věcí například USS Panay byl potopen druhý den po odjezdu (a 25 mil) z Nankingu, mimo jiné ta loď taky vypadala úpně jinak (jediné co se shoduje s filmem jsou ty dva komíny), zatímco ve skutečnosti to byl dělový člun tak ve filmu vidíme poměrně velký "passenger liner". Dále ve filmu účinkuje jakási Valérie Dupres, která má nesjpíš představovat americkou misionářku Minnie Vautrin, která pracovala a zachránila mnoho dívek v Gingling College. Proč je tedy ve filmu fiktivní postava zatímco ostatní mají reálný základ (dr. Wilson, Rabe, dr. Rosen, atp.) ? Mimoto vidíme pasáže ve filmu kdy se dr. Rosen a Rabe "procházejí" po večerním Nankingu v průběhu masakru a nejenomže nikoho nepotkají, ale ještě se posadí na schod a jen tak pokuřují... A tak to bych mohl pokračovat dál a dál... Ten film mne neuvěřitelně zklamal. Jedna hvězdička za téma a druhá za herecký výkon Steva Buscemiho (i když ta scéna jak zpívají/hrají s Rabem je úpně nesmyslná). Pro ty které téma zaujalo doporučuji čínský film City of LIfe and Death (v češtině pod názvem Nanjing! Nanjing!) od Chuana Lu z toho samého roku. http://www.csfd.cz/film/259280-nanjing-nanjing/ Nebo Nankingský masakr od Iris Changové vydáno Naše Vojsko 2010. Případně Rabeho deníky co vyšli knižně jako "The Good Man of Nanking" v roce 1998. ()

Mikino00

Je určitě důležité natočit film i této kapitole z dějin 2. SV, ale film se nikdy nevyhne srovnání s Schindlerovým seznamem. I tak je to vcelu povedený film. ()

arcticsky

Proč v tomto sice fotogenickém, nicméně nesmyslně patetickém a zřejmě i historicky pochybném filmu účinkuje Buscemi jsem nepochopil....O nankingském masakru nejsou pochybnosti, ale to ostatní v tomto filmu bych bral s rezervou. ()

poet

Japoncov si asi velmi neoblubite v tomto filme. Tak trochu mi to ale prišlo ako ospravedlnenie nemcov za 2 sv. vojnu a odkaz toho že nie všetci boli tí zlí..... Filmov s týmto motívom bolo už dosť takže byť originálny v tejto téme je pomerne ťažke. Natočené to bolo celkom slušne aj ked postava Rabeho by si zaslúžila výraznejšieho herca. ()

sandinista

Film o málo známém masakru z období 2. světové války. Četl jsem o Nankingu i knížku a přijde mi, že toto - filmové zpracování, je hodně umírněné. Japonci se s číňanama prostě nesrali. Poněkud zvláštní mi přišlo, že jazyk celého filmu, je němčina (ano, i ti žlutí mužíci mluví německy). Každopádně pro toho, kdo nemá o Nankingském masakru Ahnung, může být tento snímek dobrou vstupní branou při zjišťování dalších informací. ()

LudaB1905

Válečné filmy jsou opravdu pro mě jako stvořené, zejména ty podle skutečných událostí s kvalitními hereckými výkony a skvělým soundtrackem a toto je jeden z těch nejlepších. navíc se odehrává ještě před 2. sv. válkou a odehrává se také konečně mimo Evropu o který je toho natočeno zbytečně mnoho a ukazuje nám "válku" mezi Japonskem a Čínou... ()

MickeyStuma

John Rabe, člen německé nacistické strany, coby zachránce tisíce a tisíce lidí v Číně před japonským terorem a brutalitou. Film, který svoji syrovou realitou i dnes dokáže šokovat. Zvěrstva japonských vojáků jsou až neskutečná a těžko porovnat, kdo byl zrůdnější. Němci nebo Japonci? John Rabe, byť duší vlastenec, se už nemůže na skutečnosti všedních dnů jen tak dívat a i přes velkou opatrnost se rozhodne k radikálnímu kroku. Námět naprosto každému připomene ´Schindlerův seznam´, ale v tomto případě se přeci jen jedná o krapet něco jiného, byť myšlenka je stejná. Silný scénář, veliká výprava, mnohé šokující scény, které nenechají diváka chladným. Japonská zvěrstva a konečný osud Johna Rabe, jsou další smutnou kapitolou lidské světové historie a tento snímek tyto události přibližující rozhodně stojí za shlédnutí. O historických souvislostech nechť se přou historikové, my tu máme film, který je Johnovi Rabemu skromnou poctou. ()

Lucas87

Život Johna Raba je hodně zajímavý, a tento film ho vykresluje povedeně. Útoky japonských Zer jsou taky fascinující, lituji ty co si to pustí a čekají jen samé popravy nebo akci. Ten kdo neví kdo byl John Rab, nezná historii těžko může pochopit poselství tohoto filmu.. např. pekas, jafuska ,ruhebitte2010 komentáře od těchto uživatelů jsou jasným důkazem, ti co tomuto filmu dali hodnocení "odpad", tomu odpovídají jejich znalosti, inteligence, snad jako odpad společnosti něco dokáží oni sami. Když někdo si pustí novinku jen proto, že je to novinka, a nemá páru o historii tak ten film nemůže mít pro ně přínos. ()

Rockerman

Skvělý film!!! Johna Rabeho bych přirovnal k Oskaru Schindlerovi,který je tolik oslavován pro záchranu Židů.Myslím,že Rabe byl daleko menší "nacistická svině" než Schindler a také zachránil spoustu lidí.Film je však,až na některé nudné pasáže ve druné polovině,natočen výborně. Bojových scén tam není mnoho,ale hlavně nálety japonských letadel na Siemens jsou velmi dobré a věrohodné.Nevím,jestli je tento film povrchní nebo plochý ( např.podle JFL).Já jsem viděl dramatický velmi dobře zvládnutý film,který mě vtáhnul do děje a už mě nepustil.Závěr je trochu hollywoodsky sladký,ale myslím,že John Rabe si za to co zkusil a později ještě zkusí,takový happy end zasloužil.Velmi sympaticky na mě působil představitel hlavní role,který byl velmi podobný Petru Nárožnému,kterého si jako člověka velmi vážím. ()

E lan

Hezké, vkusné, smutné a bohužel pravdivé. Hlavní role jsem dobře obsazené, příběh má spád a sympatický ráz. Prostě příjemný evropský film... ()

Petulka88

Silný příběh o tom, kam až může zajít lidská nenávist, ale hlavně o jednom polozapomenutém hrdinovi, který dokazuje, že i když se k sobě lidi chovají hůř než zvířata, je v nás ještě dost lidskosti. Je jen veliká škoda, že tempo filmu je někdy až smrtelně pomalé. Zvlášť v první hodině, kdy se divák dočká jen různých předzvěstí toho, co se v Nankingu stane a děj se posouvá od rozhovoru k rozhovoru. Druhá polovina je o mnoho působivější, i když i tady se najde pár slabších míst. Ale i tak musím ty 4* dát. Jednak proto, že filmů o hodných nacistech moc není. A jednak proto, že o této nejčernější části japonských dějin se moc neví. Ostatně ani Japonsko se k ní nehlásí. Je jen smutné, že za tyto zvěrstva většinou nebyl nikdo potrestán... ()

-tHESWINe-

Automatizace, Japonci, Číňani, Němci, bobříci. Má to vtip, má to sílu. Ke konci sice nenastupuje žádné závratné vyhrocení, děj spíše jen tak plyne, ale ony ty skutečné události občas ... stejně to nejde jinak než dát 5 *. ()

Oudee33

Některým filmům patří dík za zasvěcení do historických událostí a tenhle bude rozhodně jedním z nich. Styl vyprávění příběhu hrdiny Johna Rabeho je fajn, postava dozajista hodná obdivu. O tom jak moc je samotný příběh reálný či dokreslený by se dala vézt určitě rozsáhlá debata. Hledat totiž detaily ze života osoby, která je 60 let po smrti? Lepší přimhouřit obě oči a nechat se vést. Pocity vesměs šlapali, ovšem žádný hlubší zářez se nekonal. Kolonie byla prostě lepší. Tady 65% ()

Rimland

Aneb o nezlomnosti kapitalistického ega. Kterak se hrstka arogantních sebestředných běloušů s komplexem nadřazenosti ve snaze zformovat čínský lid dle měřítek západní civilizace postavila ušlechtilé a prozřetelné japonské snaze zabránit přelidnění a budoucímu znečištění ovzduší naší milované planetky. Služebníci jeho císařského veličenstva se naštěstí tak lehce nedají a ve své hrdinské snaze zachovat čínskou krajinu i ovzduší pro další generace pokračují (doslova) hlava nehlava. A teď vážněji: kvalitní a "zábavný", byť klišovitý doplněk k Nanking! Nanking!, vůči kterému je to ale přeci jen pouhý "čajíček". Jo a potlesk Germánům za to, že jim nečinilo problém "vymáchat" v odpovědnosti za nankingský masakr i císařskou rodinu. Pravidelným návštěvníkům Yasukuni se z toho musely rovnat oči... ()

pekas

Téma určitě silné. Ale hodnotím film a pocity z něj - taková celkem limonáda za 50%. Ani Buscemi tentokrát nějak zvlášť nenadchnul. ()