Fermatův pokoj (festivalový název)

• Španělsko

Habitación de Fermat, La

Fermat's Room

Thriller / Mysteriózní

Španělsko, 2007, 88 min

Určitě souhlasím s tím, že je to zajímavý, neotřelý nápad s rychlým tempem, kde se určitě nestačíte výrazně nudit. Víc než rébusy mě zajímal důvod, který je dostal do Fermatova pokoje. Postupně sice vyplouvá na povrch spoustu zajímavostí z jejich osobního života, ale ve finále jsem byla přece jen mírně zklamaná s vývojem událostí. Ovšem za zkouknutí tenhle film určitě stojí, třeba si na nějakou hádanku vzpomenete a z fleku jí uhodnete. 3,5*(19.10.2013)

Tenhle film dost ztrácí na dvou věcech - hádanky, které jsou jak ze střední a čtveřice matematiků s nimi zápolí, jak kdyby se to sotva učili a závěrečné vysvětlení a obecně konec jsou hloupé a odbyté. Proč nikoho nenapadlo tu stěnu rozbít dřív? Těch nelogičností je víc, ale nechci spoilerovat. Ještě úvod je trochu utahaný, to mi taky vadí. Jinak to je celkem poutavé, nápad s pokojem je dobrý, ale je tam tolik chyb, že to je jenom na 3*(16.12.2018)

Důmyslný a logicky bezchybně propletený snímek, který si mě získal už svým námětem. Měl jsem strach aby to nebylo až moc složité nebo až moc jednoduché. Ale myslím že divák snadno chápe souvislosti a snad každý musí ocenit vyváženou propracovanost děje. Chápu, že někdo odepíše film z důvodů, že tam je nějaká smršťující se místnost... Chápu, že ty hádanky jste někdo neslyšel poprvé, ale pokud se nesnažíte hledat chyby a chcete si film užít, určitě se vám jen velmi těžko podaří hoďku a půl neodtrhnout oči od obrazu.(9.10.2008)

Celkem mě tyto typy filmů baví. Tady se to ale ne úplně povedlo. Všechny zvraty jsou předvídatelné, hádanky uhodne každý, kdo byl někdy na nějakých manažerských školení nebo dává pozor ve škole a konec je přinejmenším odfláknutý. I tak se na to dívá celkem příjemně. Jenom si s tím tvůrci mohli víc vyhrát.(13.10.2017)

Čtyři protagonisté, uzavřená místnost, matematické hádanky na časový limit jedné minuty a lisy za každou stěnou, které se postupně přibližují, dokud není otázka zodpovězena správně. Kdo však tahá za nitky a proč je chce zabít zrovna tímto způsobem je divákovi postupně odkrýváno skládáním jednotlivých částí většího celku. Většina matematických kvízů je však známá již ze SŠ a tak se zde ničeho unikátnějšího nedočkáte. Atmosféra je docela napjatá a s příslibem čtyř rozmačkaných hrdinů lisy značky Poseidon postupně nabývá na intenzitě. Ta je ale nakonec rozprášena tristním koncem a tak se nic zajímavého bohužel nekoná. Film se místy snaží i o vtip, a zda se mu to povedlo, posuďte sami z následující citace. "Pressure is unpredictable. It can turn coal into dust or a diamond. Was that Archimedes? No, MacGyver." (6/10)(21.7.2008)