Fermatův pokoj (festivalový název)

• Španělsko

Habitación de Fermat, La

Fermat's Room

Thriller / Mysteriózní

Španělsko, 2007, 88 min

Jo, hádanky jsou již oposlouchané, má to pár chybek, ale filmu se nedá upřít nesmírná poutavost, hra s divákem, zajímavá zápletka, snadné sžití s postavami, ale také vtipnost vyplouvání minulosti protagonistů na povrch a celkem odbytý konec. Ovšem Fermátův pokoj si mě získal už jen tím prostředím, podobné filmy vyhledávám.(11.7.2008)

• Bakllazaan

Tento film jsem shlédl ve Varech a jen potvrdil ono pravidlo, že těm popiskům v brožurce se nedá věřit! Pravda, byl to celkem odpočinek mezi dramaty a podobně, ale namíchl mě scénarista který zřejmě navštívil pár fór s názvem -Hádanky- a vygůglil několik rébůsů co nás obklopují od ranného dětství, připsal pár nechtěně vtipných dialogů a měl vyděláno. Očekával jsem rozhovory matematiků na úrovni, zatímco mi naservírovali pár mladíků(+ 2 vyjímky) recitujících ty nejstarší hádanky co se na netu povalují.(10.7.2008)

Bavila jsem a to docela dost dobře. Nesála jsem všechny hádanky spolu s mateřským mlékem (jak se alespoň snaží naznačit někteří další diváci), a proto mne neurážela jejich omšelost. Film nepostrádal napětí, postupné odhalování motivů jednotlivých aktérů a nebýt poněkud překombinovaného konce, mohlo být mé hodnocení i vyšší.(29.4.2012)

Čtyři protagonisté, uzavřená místnost, matematické hádanky na časový limit jedné minuty a lisy za každou stěnou, které se postupně přibližují, dokud není otázka zodpovězena správně. Kdo však tahá za nitky a proč je chce zabít zrovna tímto způsobem je divákovi postupně odkrýváno skládáním jednotlivých částí většího celku. Většina matematických kvízů je však známá již ze SŠ a tak se zde ničeho unikátnějšího nedočkáte. Atmosféra je docela napjatá a s příslibem čtyř rozmačkaných hrdinů lisy značky Poseidon postupně nabývá na intenzitě. Ta je ale nakonec rozprášena tristním koncem a tak se nic zajímavého bohužel nekoná. Film se místy snaží i o vtip, a zda se mu to povedlo, posuďte sami z následující citace. "Pressure is unpredictable. It can turn coal into dust or a diamond. Was that Archimedes? No, MacGyver." (6/10)(21.7.2008)

Důmyslný a logicky bezchybně propletený snímek, který si mě získal už svým námětem. Měl jsem strach aby to nebylo až moc složité nebo až moc jednoduché. Ale myslím že divák snadno chápe souvislosti a snad každý musí ocenit vyváženou propracovanost děje. Chápu, že někdo odepíše film z důvodů, že tam je nějaká smršťující se místnost... Chápu, že ty hádanky jste někdo neslyšel poprvé, ale pokud se nesnažíte hledat chyby a chcete si film užít, určitě se vám jen velmi těžko podaří hoďku a půl neodtrhnout oči od obrazu.(9.10.2008)