Fermatův pokoj (festivalový název)

• Španělsko

Habitación de Fermat, La

• angličtina

Fermat's Room

Thriller / Mysteriózní

Španělsko, 2007, 88 min

• Lukoboss

Nejdřív jsem si říkal, jak to může být zajímavý, ono to tak působilo a tenhle styl filmů mám vcelku rád. Záhady, hádanky, něco na přemýšlení atd. Ale když víte, že se z místnosti mají dostat 4 vědci (vynikající matematici), a oni mají problém rozlousknout matematický hádanky, který se dávají do Klokánka, je to na pováženou. A největší vrchol je jejich chování. Místnost se zmenšuje, jde jim o život a oni místo aby řešili hádanky, který posun zdí zastavujou, tak se radši ptají sami sebe na úplně zbytečný otázky (jakože jeden z nich počítá a přemýšlí, další dva tlachají a ten poslední čumí kolem). Uff, no a tak to plyne až do závěru... a ani ten trn z paty nevytrhne.(1.10.2015)

Bavila jsem a to docela dost dobře. Nesála jsem všechny hádanky spolu s mateřským mlékem (jak se alespoň snaží naznačit někteří další diváci), a proto mne neurážela jejich omšelost. Film nepostrádal napětí, postupné odhalování motivů jednotlivých aktérů a nebýt poněkud překombinovaného konce, mohlo být mé hodnocení i vyšší.(29.4.2012)

• J*A*S*M

Ne a ne a ne. Pro podobné filmy odehrávající se v uzavřených prostorách mám celkem slabost, tohle se ale nepovedlo. Když čtveřice geniálních matematiků řeší hádanky, které znám už z prvních čtyř let osmiletého gymnázia, a tváří se u toho, jako by to pro ně mohl být problém, nelze brát film vážně. Občas se sice vyskytne nějaký náznak, že se nebere vážně ani on sám, ale moc tomu nevěřím. Finální rozuzlení je pak natolik pitomé a pitomě překombinované, že nemohlo fungovat ani na papíře. Smůla.(22.8.2010)

Takýto námet mám veľmi rád - uzavretá skupinka ľudí, ktorá musí na svoju záchranu použiť rozum, alebo šikovnosť. Ale narozdiel od napr. takého Would You Rather (2012) tu chýba thrillerový, prípadne hororový šmrnc. Ani scénok s napätím nebolo bohviekoľko. Obávam sa, že keby bol snímok o čosi dlhší, tak by preto skĺzol do ťažkej nudy. Navyše aj rozuzlenie mi prišlo akési nemastné neslané a hlavne bez nápadu. Slabší priemer. 55/100(5.9.2016)

Další z příběhů skupiny lidí, kteří jsou vylákáni neznámým hostitelem na odlehlé místo, ze kterého je problém uprchnout. Téma, které měla tak ráda Agatha Christie a využila je v několika svých úspěšných knihách. Tady navíc jde ještě o hádanky, jejichž uhodnutí má být pro uvězněné cestou k jejich záchraně. Samotný námět mě zaujal více, než jeho zpracování. Celkově mi vychází hodnocení něco mezi 3 a 4 ***, za to, že párkrát zazní i nějaký dobrý fór, dávám za 4.(16.10.2013)

• - V čase 1:05:04 spadne PDA na zem. Na displeji se objeví „ERROR NUMBER 4-8-15-16-23-42“. Toto číslo je odkaz na seriál Ztraceni (od r. 2004). (Muldy)