Mission: Impossible - Ghost Protocol

• USA Mission: Impossible - Ghost Protocol (více)

Oscarový režisér Brad Bird (Ratatouille) natočil svůj hraný debut v podobě čtvrtého pokračování mimořádně úspěšné série Mission Impossible. Bombový útok v Kremlu vrhne na IMF podezření z mezinárodního terorismu. Prezident následkem toho vyhlásil tzv. Ghost Protocol a obvinil Ethana Hunta (Tom Cruise) a jeho tým ze spiknutí s cílem rozpoutat jadernou válku. Ve snaze očistit jméno agentury se Ethan rozhodne sestavit nový tým, aby za využití všech kouzel moderní technologie, která mají v zásobě, odhalili pravdu. Tentokrát jsou v tom ale sami a pokud budou zajati, celý svět se ocitne v děsivé noční můře, z níž se nelze probudit. (Cinemax)

kingik

Pod tenhle protokol se podepsal drsný agent Ethan Hunt alias Tom Cruise, takže by teoreticky nemělo hrozit, že to i na počtvrté bude fantasmagorická nuda. Jenže nemožné se stalo téměř skutkem a útržkovitá akce zvolna prokládána zbytečnými kecy zúčastněných nepřinesla akční bombu na sklonku roku, ale fantasmagorickou a jen mírně akční pohádku s množstvím originálních scén a s výhledem, že se ty dvě hodiny neuzíváte nudou. Dvojice scénáristů v podstatě přišla se standardním příběhem o mezinárodním teroristovi zmocnícím se jaderné rakety, kterou, jak jinak, brzy odpálí a následné rozpuštění agentů elitní jednotky zvané IMF, kdy jsou vydáni na milost a nemilost po úředním zásahu, jsem už také zažil v různých obměnách, takže dohromady nic nového na akčním poli. To, co je na tomhle filmu nejzajímavější, je originální uchopení jednotlivých scén odehrávajících se od moskevského Kremlu přes Dubaj až po přístav v Seattlu, kde má divák možnost úlevně si vydechnout. Přitom se však ani na setinu milimetru neuhne z vytyčeného směru zvaného strojově předvídatelný, ačkoliv to tak nemuselo být, kdyby scénáristé byli jen jedinkrát za film troufalí a přelezli pomyslnou mez neokoukaného scenáristického novátorství. Mně se líbila akce ve dvojce, trojka byla jak dražší pilot k akčnímu seriálu a Brian DePalma, který to celé s jedničkou odstartoval sice nikdy nepatřil k akčním specialistům, ale cit pro rytmus a plynulý přechod do akčních scén mu nechyběl. To ve čtyřce absentuje. V podstatě to vypadá tak, že to začne tím, jak se Cruise "namaškaří" za falešného generála a jde do Kremlu zajistit odpalovací zařízení, pak si odkroutí "výšlap" na mrakodrap v Dubaji, který zdaleka nesplní očekávání na něj kladoucí, o scénu dál něco bouchne, a tak bych mohl pokračovat. Mechanické sekání akčních sekvencí si může dovolit dvd film, ne blockbuster. Nejnapínavější a nejzajímavější scéna, z hlediska zapamatování, je předávka odpalovacích kodů v Dubaji, ale to je jen jedna ze scén, které většinou opravdové napětí postrádají. Přesto si myslím, že Brad Bird režijně nezklamal a taky režírujte, když máte k dispozici tak slabý a málo nápaditý scénář. Nejhůře podle mě dopadlo herecké obsazení týmu kolem Ethana Hunta. Na Paulu Patton se alespon dobře dívá, ale svěřili by jste se do rukou Pegga a Rennera na smrtelně nebezpečné misi? Já myslím, že určitě ne, a ti dva na mě budili dojem, jakoby za Cruisem přelezli z jiného filmu a přišli mu sekundovat bez nějaké zjevné příčiny. Ti dva přece mají svoje filmy, ve kterých jsou dobří, tak na co je násilně strkat sem. Bud to chtělo nějaké opravdu mazáky do rolí pomocného týmu, anebo Cruise solo. Tím se dostávám k úplně největší slabině a sice k hlavnímu záporákovi. Čekal jsem kohokoliv, jenom ne dědulu Michaela Nyqvista, u kterého jsem se strachoval, že když foukne vítr, tak ho to porazí a on už pro bolesti zad nevstane. Byl zoufalý, ke Cruisově auře naprosto neadekvátní, a takový otřesný Dougray Scott z dvojky byl oproti němu chlapík, co vraždí na potkání. Navíc Nyqvistův záporák velmi často jednal dost nelogicky. Celé to nakonec spasil solidně drsný Tom Cruise, který je i s pěti křížky na krku ve vynikající kondici a s jeho agentem Ethanem Huntem se setkáváme v okamžiku, kdy si odpykává trest ve vězení za zabití šesti civilistů. My však víme, že chlapík jeho formátu by nebyl něčeho takového schopný. Akční smršt se sice nekonala, ale na druhé straně dvě hodinky v kině plynuly celkem rychle. Přesto je čtyřka pro mě jen dalším rozpačitým díl(k)em, které po akci hladovějícímu žroutovi nepřineslo nic extra bombastického ani tentokrát. A vydatná porce akce by jistě prospěla jak filmu, tak divákovi. 60% () (méně) (více)

Payushka

Příběh to není nějak veleoriginální, sám o sobě ale funguje celkem dobře. Škoda jen, že má celkem dvě hodiny a čtvrt, na které se sice zamotaný, ale nepříliš překvapivý sled děje holt roztáhnout nedá. Tedy dá, ale ztrácí pak na tempu. Logicky pak na přelomu druhé a třetí třetiny, která se odehrává například v písečné bouři v Dubaji, film vrcholí svým napětím, aby pak diváka zaměstnal vláčným koncem. ()

dr.horrible

Rovnako ako na MI trojku, aj na Ghost Protocol som mal mierne skreslené spomienky. Tentokrát v opačnom smere. Je mi ľúto, ale oproti predošlému dielu toto nie je žiadny progres, práve naopak, a ešte ani ten tím nedrží pohromade ako naposledy. Toť kritika v rámci série, v ktorej to nakoniec beriem ako najslabší článok, čo ale furt vystačí na akčňák roku. ()

Legas

Nejvěrnější MI své seriálové předloze. Ovšem když je mi naprosto ukradené, jestli vybouchne někde atomovka, tak je něco špatně. Čtyřka je čistá zábava bez funkčních emocí a stejně jak ve filmu kopírují kódy na odpálení jaderné střely, kopíruje "scénárista" studenoválečné scénáře ze šedesátých let. Dneska? Tady si někdo ze mě dělá prdel. ()

InJo

Po adrenalinem hýřící a po všech stránkách skvělé trojce přichází doposud nejstaromódnější (i navzdory všem těm hi-tech udělátkům), nejhravější a nejodlehčenější díl série. Ale bohužel i nejméně soudržný. Děj se v mých očích až moc rozpadá na tři hlavní mise (Rusko, Dubaj, Indie), které spojuje pouze ta nejvíce anachronická bondovská zápletka o šíleném vědci, který chce odpálit jaderné hlavice (a samozřejmě k tomu potřebuje kufřík a satelit). Ten navíc ani nemá žádný charakterový prostor, takže se tvůrci spoléhají pouze na charisma jeho představitele. Animákový bůh a nadšený staromilec Brad Bird svým prvním hraným filmem však rozhodně nezklamal. Spíše naopak - GHOST PROTOCOL je velkolepá špionážní jízda v klasickém stylu, v níž se střídají exotické lokace a rozmanité, nápadité a napínavé akční scény. Ke všemu má pan režisér zjevně smysl pro decentní humor (ta léta strávená tvorbou seriálu SIMPSONOVI a u Pixaru tu jsou občas znát), takže i když jsou některé pasáže možná už trochu přes čáru, člověk nemusí sám sebe dlouho přemlouvat, aby to snímku odpustil. Skuteční lidé holt nevydrží takové vylomeniny jako ti animovaní, viď, Brade? ;) ___ Vůbec bych se nezlobil, kdyby pětka navázala na zde nastolený (týmový) koncept... 85 % ()

IQ Tiqe

"Čtyřka" značce Mission Impossible ostudu nedělá, oproti trojce mi připadá že má o špetku méně propracovaný plán a naopak je víc impossible. Námětem mi víc než MI připomíná Bondovku - zvláštní agent(i) nahání padoucha za pomoci technologických superhračiček. Asi bych očekával intenzivnější vtažení do děje. Jako plus je určitě několik úderných hlášek. Nyqvista beru po Mužích co nenávidí ženy jako klaďase, takže jsem ho tu vnímal trochu jako Eda Harrise ve Skále. # příběh 7 | hudba 8 | humor 2 | akce 8 | napětí 2 | pustil bych si znovu 8 ()

Sobis87

Pixarovská hravost se prodrala do akčního blockbusteru, který téměř permanentně dobře baví a jen zřídka prudí nějakým tím otravným klišé. Každopádně spokojenost, Abramsova trojka sice zůstala nepřekonaná, ale což, Ghost Protocol si stejně razí vlastní cestu a jako akční komedie funguje náramně. ()

Jordan

Od Mission Impossible by ste nič iné, ako samotný názov naznačuje, nemali očakávať. Jedno cruisovské egomaniacké cvičenie pre ľudí, ktorí si nepotrpia na dôslednosť a logiku, no majú radi prehnanú a explozívnu akciu, semtam odľahčenú peknou agentkou alebo vtipným agentom. mať to o poslednú sentimentálnu päťminútovku menej, aj tak to nie je plný počet, ale boli by to také slušné hollywoodske 4 hviezdičky s hviezdičkou. teraz iba solídne popcornové 4. ()

Anderton

Po dokonalej trojke som očakával rovnako dokonalú štvorku. Hlavne trailery z Dubaja sľubovali možno ešte viac, ako minule. Lenže Brad Bird to uchopil za opačný koniec, ako Abrams, stavil viac na nadsázku a čistú radosť z akcie. Takže je otázkou vkusu, ktorý prístup je vám bližší. Stále je tu ale o čo a o koho bojovať. Prekvapilo ma, že všetci herci mi boli sympatickí, predovšetkým inokedy dosť otravný Pegg a silácky Renner, ktorý práve v akčnom filme pôsobí dosť civilne. Všimli ste si, že Nyqvist bol v Milleniu považovaný za necharizmatického a ako záporná postava v akčnom filme boduje? ()

Kothy

Tomu Cruisovi se podařilo zvednout laťku o něco výš. Neohrožený tajný agent Ethan Hunt je opět na všechno sám. Vláda se na něho vykašlala. Poněkud odvážné vyhodit do vzduchu celý Kreml. Zbytek děje se odehrává Dubaji. Společníky mu dělají: Jeremy Renner (Hawkey), vždy vtipný Simon Pegg a elegantní Paula Patton. Ethan musí například šplhat po mrakodrapu, působivé. Opět bojují proti teroristům. Nemají to jednoduché, ale nakonec se jim jejich finty vyplatí. "Slyšel jsem, že to auto, co jsi zničil, nechce pojišťovna zaplatit - prý úmyslný pád z výšky 100 metrů nehradí." :D ()

swamp

Brad Bird se chopil svého prvního celovečerního hraného filmu poměrně dobře. Přidal trochu vtipu (hlavně Simon Pegg), což je mi po vůli. Nyqvist jako záporák působí trochu panákovitě, což trochu zamrzí, protože si myslím, že by na řádného padoucha měl. Můžu říct, že jsem si to užil asi o něco méně, než třetí díl - ale zase těžko Birdovi něco více vyčítat. Za ten příšerný iBMWdell product placement či patetický závěr na zblití může téměř určitě studio. A myslím, že tenhle film teď drží rekord v počtu velkoměst, které dokáže nahradit Praha. Ale jak říkám - pokoukání to je veskrze zábavné. :) A málem bych zapomněl - objeví se tam Pavel Kříž. :D ()

teutates

Dozajista všechny trápy, že sem jaksi neokomentoval "boží" MI:GP. Potřeboval sem to všechno strávit a urovnat si to, protože toho na mně bylo jaksi moc. Bird se drží hesla, že pri a teď cituju jo: "máme uvěřit něčemu, čemu se v reálu věřit nedá", tak nějak sem to laicky zkrátil i pro sebe, ehm. A já mám potřebu podotknout, že od pohádek k akčnímu scifi je cesta dlouhá, složitá, komplikovaná... v rámci MI, jeden z těch lepších dílu (stává se z toho seriál), no uvnitř žánru? Opravdu? Uznávám, že Bird tím svým výrazem ksichtu naláká i malé dítě, no takhle? Znáte to... značkové černé triko, na kterém sou takové malé, bíle, lesklé trblítka a chcou za něj celý majlant, ach jo. No jo no, někomu stačí málo ke štěstí. 6/10 ()

PetrPan

Cruise stárne ( a je to vidět) , Pegg se opakuje ( a to zas tak nevadí), atletku Pattonovou jsem viděl prvně ( a není to tak strašný) a Rennera jsem si nějak nezapamatoval, ostatně jako celou čtvrtou nemožnou misi - je to taková ušmudlanější sestřička. ()

cukorek

Starnutie je proces, ktorý ťažko niekto zastaví a takto zostarol aj legendárny námet Mission impossible. Nie, že by to nebola akčne pikantná zaváranina, o tom niet pochýb, ale to čo Brad Bird vložil do pohára, pre dnešného diváka obklopeného kopcovitou ponukou akčnej energie, nestačila na toľko, aby sa po nej s chuťou oblízal. Film disponuje dobre napätými situáciami, škoda len, že takmer všetky sú kópiami z minulých častí a na povrch sa predrali aj menšie nedostatky (príliš veľký počet kolegov, ktorý nepomáhali Ethanovi, len po technickej stránke, ale ktorý sa mu miešali do akcie a nezodpovedajúci rozdiel vo výbave, keď fotky si pozerali cez tablet, ale bmw a rukavice, už mal z budúcnosti). Osobne by som prijal ak by negatívne postavy boli viac vyrovnané oproti Ethanovi, aby to nebolo pre neho také ľahké, aby vzniklo viac vyrovnaných súbojov a pre mňa by sa to stalo viac zaujímavé. Výkon a súhra Tom Cruisa s Paulou Patton bola presné taká akú som očakával, ale zo Simona Pegga a Jeremyho Rennera som mal pocit, že hrajú zbytočné druhé husle. Možno, že za tie roky sledovania filmov sa zo mňa stal náročnejší divák, takže za túto časť dávam s odretými ušami 70%. ()

nash.

Navzdory všem vynikajícím scénám, dějovým vychytávkám, vymazleným kamerovým fíglům a všemu dalšímu, co mě jako diváka těšilo, měl tenhle film podivný efekt, že místo aby gradoval, tak spíš pomalu vychládal. Po vynikajícím úvodu, razantní moskevské části, které nechybí ani humor (budka), a opravdu napínavé a svižné akci v Dubaji, to začalo být stále víc podivné, zdlouhavé, překombinované a ve finále už dokonce nudné. Což ovšem neznamená, že se už teď netěším na pátou misi. ()

silentname

V rámci komentárov zakončujem "Mission Impossible maratón." Budúci týždeň si ešte opätovne raz pozriem aj "Mission Impossible: Rogue Nation", ale to je na inú debatu. Pozrime sa teraz na podľa mňa najlepší film v celej sérii, "Mission Impossible: Ghost Protocol." Úplne iný koncept, kompletne nový tím a hlavne vynikajúca atmosféra a réžia, ktorú tomu Brad Bird dal. Aby som si však neodpustil trošku kritiky, tak je tu pár zvláštnych strihov a myslím si, že niektoré efekty sa úplne nedržia. A áno, zloduch tohto filmu v podaní Michaela Nyqvista je jeden z najnudnejších zloduchov, akých som kedy videl Ale buďme k sebe úprimní, to sú absolútne detaily v rámci hodnotenia. V drvivej väčšine filmu sa tu absolútne stotožňujem so všetkým. Hlavná štvorka v tomto filme je vynikajúca. Jeremy Renner tu pôsobí tak neskutočne mlado a to film ešte nemá ani 10 rokov. Čas skutočne letí ako voda. Nedá sa to zastaviť. Veľmi dobre je tu zapracované, že neustále im nefunguje ani ich základná výbava a celý tím musí v mnohom improvizovať a častokrát idú proti všetkému, čo by mali robiť. Ale držia spolu za každú cenu. V mnohom je tento film neodhadnuteľný a okrem toho má aj skvelé vedľajšie dejové línie, ktoré najmä spájajú Jeremyho Rennera. A dáva to jeho postave absolútne skvelého ducha. Ethan Hunt je opäť vynikajúci. Tom Cruise nesklamal a dal mu presne tú charizmu a ľudskú tvár, ktorú potreboval. Neustále ma to držalo, bavilo ma to, a ako celok je film podľa mňa vynikajúcim spestrením série "Mission Impossible." Napriek tomu, že mu nedám môj najvyšší rating zo všetkých, tak si myslím, že v rámci kvalít ide pre mňa o môj najobľúbenejší film v sérii. Najmä kvôli tomu, že som nevedel neustále, kam to bude smerovať. Keby dopilovali tých pár detailov, tak by to bol jeden z naj filmov, čo som videl. Hodnotenie: A ()

Slarque

Scenáristé to tentokrát přepálili a udělali nám z toho Mission: Unreasonable, ale kupodivu to vůbec nevadí, ba právě naopak! Stejně záleží hlavně na nadupané akci, a ta tentokrát opravdu stojí za to. Film má slušný počet velkých akčních scén (které krásně vypadají zejména na obřím plátně v IMAXu) a ta dubajská je opravdu parádní. Jako drobný bonus pro nás je tu objevování českých reálií ve filmové Moskvě či Budapešti. Jsem opravdu zvědav, s čím přijde Brad Bird příště (a mělo by to být tam, kde MI4 končí: v San Franciscu). ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Režisér Johna Wicka vyhlíží nový projekt

Režisér Johna Wicka vyhlíží nový projekt

04.03.2020

Chad Stahelski má momentálně plné ruce práce s přípravou čtyřky Johna Wicka, jakmile ji však dokončí, je zřejmě připraven zkusit něco nového. A podle všeho už si dokonce i vybral, co to bude. Server… (více)

Co chystá režisér Úžasňákových?

Co chystá režisér Úžasňákových?

22.06.2018

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka