Irčan

• USA The Irishman (více)
USA, 2019, 209 min

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (více)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

ER

Velké peníze ne vždy znamenají i vyšší kvalitu. U tohoto filmu to je spíše o delší stopáži. Děj je dobře poskládaný ,ale digitální omlazování spíše na škodu (ty stařecké pohyby s obličejem fakt neladí). A i když "kamarádství" Hoffy s Frankem bylo věnováno půl filmu, ničím mně to nedokázalo upoutat tak,abych zvedl palec nahoru. ()

Shaleman

Z úcty k tvůrcům dávám za 3*, ale přiznám se, že to vidím tak na 2. Nevýrazně napsaná postava De Nira s nelidsky modrýma očima těžko dýchá na záda bravurnímu excentrikovi Pacinovi a kouzelnému strejdovi Pescimu, až je škoda, že dostal tolik prostoru. Právě dialogy s Frankem Sheerenem jsou největším mínusem čistě mistrovsky natočeného filmu jinak prostého duše, atmosféry a spádu - navíc ještě nataženého na únavné tři hodiny. Ani místním nadhodnocením se toto dílo k vrcholu mafiánských filmů nepřiblíží a já na něj velice rychle zapomenu. Po takovém očekávání hodně studená sprcha. ()

Likan7

Málo kdy se mi stane, že bych byl s názory tak proti většinovému proudu, než právě u Irčana. Nemůžu ani říct, že mi nesedí styl Scorseseovi režie, protože několik jeho filmů považuju za špičku, nejspíš jen nikdy nebudu fanoušek gangsterek a filmů o mafiánech. Irčan má solidní úvod, jenže pak se do toho začne dostávat politika a mě to začalo ubíjet jak málo co. Pokud máte pány herce De Nira, Pacina, Pesciho v hlavních rolích, neznamená to bohužel, že máte z půlky vyhráno. Ti tři se sice snaží a osobně jsem ani neměl problém s technologií omlazování, ale prostě a jednoduše se přiznávám, že ty gigantický tři a půl hodiny mě zabíjeli snad od třicáté minuty až do konce. Dost jsem se ztrácel a ani se nesnažil do příběhu zase dostat. Pokud Irčan dostane nějakou sošku, bude to fail z ranku Tváře vody. ()

DarthFailord

Scorsese dokazuje, že věk je jen číslo. Na tak pokročilý věk natočil opravdu výborný film. Dost mu k tomu pomohly výkony hereckých hvězd Al Pacina, Roberta DeNira a Joa Pesciho. Digitální omlazování je asi budoucnost filmu. V celém filmu poznáte dle vyprávění více jmen a lidí, než najdete ve zlatých stránkách. To byl celkem dobrej úlet. Bylo to jak mafiánská ročenka. Ta stopáž je opravdu dlouhá a dokázal bych si představit, že by to bylo o půl hodiny kratší. Každopádně je to výborná filmařina. Stylem i dialogy mi to dost připomnělo poslední Tatantinův film, jen ty dialogy nebyly tak nenásilné a lehké, jak to umí mistr Quentin při své slovní samohaně. Rozhodně stojí za shlédnutí. 80% ()

OMGPLSFOLD

Opulentní rozloučení s mafiánskou ságou zlatých filmových 90. let se všemi poctami, ze kterého je cítit, že mým nejoblíbenějším hercům všech dob, kteří mě doprovázeli celé mé filmové mládí, už bohužel dochází dech. Ne snad ten herecký – zde se Al Pacino, De Niro i Pesci opět vyznamenali a dali o sobě opět vědět, že na Oscarech je třeba s nimi počítat, ale ta vitalita a rychlost už je ta tam. To je naprosto přirozené a normální a při psaní scénáře na to byl brán zřetel. A možná právě proto je Irishman tak skvělým zakončením a pomyslnou třešničkou na dortu za nezapomenutelnou kinematografií 90. let. 85% ()

Kofolacik

Myslim ze vela ludi bude tymto filmom sklamanych, lebo vidia hercov a cakaju dalsiu Martyho gangsterku ako za starych dobrych cias v 90s. Marty uz je ale o 30 rokov starsi, a zatial co vo svojich 40s ho viac zaujimal entertaining aspect gangsterskeho lifestylu, dnes ho ako starnuceho 77 rocneho filmara zaujimaju uplne ine otazky. Irishman by som nebral az tak ako gangster film... je to film o starnucom cloveku, ktory sa musi eventualne vysporiadat s nasledkami svojich zivotnych rozhodnuti. Fantasticky Pesci - premna po Jaquinovi zatial najlepsi vykon tento rok... Al Pacino podla mna tiez vyborny. Obaja mali v tomto zmysle ovela viac refreshing roles ako DeNiro... miestami mi trocha prisiel az moc 'typicky', s jeho klasickymi uskrnmi a vyrazmi...omladzujuce CGI by mi az tak nevadilo keby nemal take divne oci. 9/10 ()

rivah

Povlovně vyprávěné osudy mafiánů na pozadí doby. Film by mohl být o dvě hodiny kratší, aniž by byl ochuzen děj a vývoj postav, nic nového. Únavný film unavených herců i tvůrce.(max.40%) ()

Trixinka

Jen kvůli top hercům jako jsou Al Pacino a Robert De Niro dávám 3*, jinak by to bylo méně. Zbytečně dlouhé, spousta hluchým ukecaných míst, které děj nikam neposunou. ()

RajAthen

Irčan je bezpochyby kvalitní film s velmi kvalitními herci, kteří spolu s režisérem de facto definovali žánr, se kterým se tímto snímkem - i s ohledem na věk protagonistů - loučí. Irčan jako postava i film jako celek z mého pohledu postrádají emoce, které by utáhly dlouhou stopáž. Tyto filmy obvykle dlouhé jsou, ale vášně, emoce a bujení ega postav na sebe strhnou pozornost a čas subjektivně uběhne jinak. Alespoň na mě to takto vždy fungovalo. A nyní mi opravdu nejde o přítomnost či délku akčních scén. Mafiánky ačkoliv filmy násilné, akční či krvavé být vůbec nemusí, to je jejich kouzlo. Zábava pro celou rodinu, dalo by se říci. Irčan je více snímkem o ohlížení se za minulostí a odpovědí na otázku, jak to s bouřliváky končí. Bylo by zajímavé, kdyby místo opětovně opusného snímku se zaměřit čistě na tento epilog životů gaunerů s příležitostným flashbackem. Poslední třetina filmu měla mojí plnou pozornost, to předchozí mi přišlo jako průměrný materiál s nadprůměrnými herci. Jelikož z mého pohledu nejsou velikáni tohoto typu k dispozici, nabízí se otázka, zda film o odcházení není i reálným odchodem mafiánek staré školy z plátna kin podobně jako konec vážně braných siláků 80.let. ()

balcazar

Írčana mnohí pasovali za jeden z najlepších filmov tohto roka, pre mňa to však bolo dosť sklamanie. Čakal som svižne poňatú mafiánsku kriminálku o ceste človeka medzi najvyššie kruhy mafie. V prvej hodine som si Frankovu cestu do týchto kruhov vychutnal a práve táto časť bola najzaujímavejšia. Bohužiaľ, lebo ďalšie dve a pol hodiny boli slabšie. Vláda a odbory, to nie je téma, po ktorej by som prahol a výnimočnosť tomu nedodali ani zaujímavé momenty (vzťah Frankovej rodiny s jeho mafiánskymi kamarátmi či to, že človeka hocikedy zastrelil uprostred noci, atď. atď.). Vyše trojhodinový minutáž mi pri filme nevadí, ale potrebujem dostať výnimočný zážitok. ()

Sweat55

Ještě u žádného filmu mě Martin nezklamal a The Irishman toto jen potvrzuje, nicméně u toto filmu vidím, proč se lidem nemusí líbit. Herci jsou v hlavních rolích perfektní, příběh mě bavil od začátku do konce i přes tu smrtící délku. Je vidět že Scorsese na to prostě pořád má. Digitální omlazování tomu filmu neškodí, nicméně mu ani nepomáhá a když jde De Niro někomu dát přes hubu, není to zrovna dvakrát uvěřitelné. Je fakt škoda že film nepřišel těch patnáct let dříve, ale co se dá dělat, stáří bohužel nikdo neuteče. ()

bearmeedek

Zase jsem se jednou nechal nachytat. Jak rád bych sdílel nadšení a sypal hvězdy z pytle ven. Film, který má tři a půl hodiny, je stále stejný, ale jak stejný. Neustálé tlachání, které vyznívá, že je o ničem a kraťoučké předěly, kdy je někdo další rychle oddělán. No co chcete po Odborech. Po první hodině jsem usínal, tak jsem si to nechal na další den. Nebylo to lepší, takže jsem posouval a posouval a vždycky to vypadalo, že jsem na stejném místě, tak jsem na konci posunování ukončil tento výlet a litoval času. Pravdou je, že filmově je toto retro naprosto úžasně a báječně zpracované a jen za toto jsem něco málo slávy udělil. ()

Hashirama

Pokud rádi mrháte svým časem, doporučuji dát si Scorsesiádu a pustit si Casino a potom Iráčana. Na obou těchto opusech se snadno demonstruje, jak se Scorsese vyvíjí. Vyprávění je najednou stejně živé, ale o poznání klidnější a usedlejší. Se stářím evidentně přichází suverenita. Přesto je to jen autorská variace na něco, co umřelo už před dvaceti lety, a dneska to už nikoho nezajímá, jen čtyřicátníky, kteří se nesmířili s novou dobou. Pořád je to jen klasický a stokrát viděný opus, poskládaný ze stále stejných komponentů, který se schovává za reálné události, ale 47 let po Kmotrovi nechápu, proč si místo jednoho Iráčana nepustit troje Prcičky. Pokochejte se Pacinem, De Nirem a Pescim, může to být poslední taková příležitost, ale nad rámec Scorseseho filmografie nenabízí tento film nic kromě skvělých herců a špičkového řemesla, což je po Vlkovi z Wall Street a Silence dost málo. ()

Klajondr

Když už se rozhodnete pro sledování filmu přes tři hodiny, většinou si vyberete nějakou tu klasiku, jako třeba Kmotr, nebo prodloužené verze Pána Prstenů (seděl jsem u toho 13 hodin a potřebuji pomoc), kde máte záruku kvality. No a proto se mi do tohoto snímku ze začátku vůbec nechtělo, je totiž pořád mladý a neměl tak čas na pořádné "dozrání", ale po hodinách přemlouvání jsem se přeci jenom odhodlal. No a co vás tedy čeká při sledování? Bohužel hodně nudných a prázdných scén, proložených občasnými skvělými pasážemi. Kdyby nebylo vynikajících herců, tak by bylo toto dílo naprostým propadákem, který vyvolává pouze deprese nad promarněným časem vašeho života. Naštěstí mi těch 209 minut uplynulo celkem rychle a já se tak nemusel strachovat o své mentální zdraví. Ovšem na otázku, zda bych Irčana doporučil i ostatním by se mi jen těžko odpovídalo. Musel bych bohužel konstatovat, že pokud nejste vyloženě milovníky filmů, které byť jen vzdáleně připomínají Kmotra, tak tohle pro vás rozhodně není. Jo a mimochodem, moc se nepozastavujte u toho omlazování herců, jinak si tu sanitku můžete objednat rovnou. ()

rublik05

Jedna věc se Martinu Scorsesemu upřít nedá, a to že už navždy zůstane jedním z nejlepším režisérů gangsterek, do kterých vždy dosadí ty nejlepší herce z nejlepších, podaří se mu vyprodukovat perfektní scénář, vynikající dialogy a výborná práce s atmosférou. Nejinak tomu je i v jeho nejnovějším snímku ze stáje stále populárnějšího Netflixu "The Irishman". Musím přiznat, že před shlédnutím snímku, který se odehrává podle skutečných událostí v Americe 70. let, jsem o ústředních postavách nevěděl ani fň, takže celý děj byl pro mě vlastně něco nového. Hned na úvod si mě podmanila příjemná atmosféra, která postupně houstla a místy byla až mrazivá či naopak velmi dojemná. O hereckém obsazení snad není potřeba se zmiňovat, to co zde herci předvádí, by se dalo považovat za dokonalý herecký koncert, kde všichni herci ze sebe vydávají maximum a ve výsledku je to sakra znát. Přesto mě z ústřední trojice De Niro, Pacino, Pesci bavil zejména Joe Pesci, který v nenápadné roli malého staříka geniálně ovlivňoval veškeré dění ve filmu. Jediná věc, co mě ze začátku dost štvala, byla celková délka filmu přes 200 minut, což se mi zdálo jako celkem zabijácká stopáž, ale film mě tak dokonale pohltil, že jsem čas ani nevnímal a hltal každou sekundu děje. Celkově je děj pomyslně rozdělen na takové tři části, první hodinka je taková svižnější, akčnější, ukazuje podrobně gangsterské prostředí té syrovou realitu tehdejší doby. Další hodina a půl značně ubere na tempu, zaměřuje se spíše na dialogy a politikaření. Třetí, závěrečná část již znova nabere grády a stejně jak v první části se vrací k drsnému boji o moc. S filmem jsem moc spokojený, nemám mu prakticky co vytknout. Snad jen mě trochu štvalo to nepřirozené digitální omlazení, ale člověk si časem zvykne a dá se to přežít. Nezbývá než smeknout klobouk před filmaři a poděkování, že přišli se snímkem, který mě moc bavil a zaujal. 10/10 ()

Onas

Jen na ty vycgickovany ksichty se nedalo koukat a malem jsem to musel vypnout. Coz by byla rekneme skoda.. 76% sedi ()

bono22vox

Já prostě tu pátou hvězdu musím dát... Víc jak měsíc jsem odolával... Ale Scorsese si za návrat atmosféry z Mafiánů, vizuální a vypravecsky um, za spojení a společný návrat takových mafiánských (filmových) legend prostě zaslouží. Legendou je samotný Scorsese a klobouk dolů před jeho kvalitami. ()

Franc1s

Scorsese a jeho vysněný projekt o mafiánech v Americe 70.let. Je to poutavé, krásná dobová atmosféra a výprava. Je v tom opravdu vidět hodně peněz. Od začátku mě děj naprosto vtáhl a moc jsem si to užíval, ale jak jsem se dostával ke 3hodině, už to začínalo být i pro mě dost. Na digitální omlazení jsem si docela rychle zvykl a věřím že neinformovaní jedinci, by to možná ani nepoznali. Jinak trio hlavních herců, klobouk dolů, byla radost je sledovat i poslouchat jejich rozhovory. 8/10 ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (více)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu