Reklama

Reklama

Pacho, hybský zbojník

  • angličtina Pacho, the Thief of Hybe
Československo, 1975, 85 min

Režie:

Martin Ťapák

Předloha:

Peter Jaroš (povídka)

Hrají:

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Záhradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Legendární slovenská komedie režiséra Martina Ťapáka vypráví svéráznou pověst, inspirovanou příběhy o zbojníku Jánošíkovi. Pacho z horské vesnice Hybe je skoro ve všech ohledech pravým opakem svého předchůdce: je malý a slabý, na velká slova a velké činy ho také neužije. Jenže ani jemu se nelíbí arogance místní šlechty, a tak se poddaných začne zastávat. Vyzbrojen proříznutou pusou, zdravou drzostí, vychytralým mozkem a smrtelně silnou pálenkou frndžalicí, zvítězí Pacho v souboji o místo zbojnického vůdce. Ostatně stát se nejlepším mezi tou bandou mameluků nebylo zase tak těžké. A začnou se dít věci. Pověst o Pachovi se dostane až do Vídně k samotné Marii Terezii, která – podobně jako hraběnka Erdödyová – shledává zbojníky vysoce přitažlivými. Proto padne rozhodnutí poslat do Pachova horského doupěte armádu… V hlavní roli svérázného zbojníka se objevil Jozef Kroner, na vtipných a zároveň libozvučných dialozích se podíleli vynikající komici Milan Lasica a Július Satinský. Zejména díky souhře těchto autorů vznikl takřka kultovní film, jehož humor dodnes nezestárnul. (Česká televize)

(více)

Recenze (172)

Darth Maul 

všechny recenze uživatele

"Nerob nikdy ústupky v živote, kým nevisíš za galoty na plote." /// Až s odstupom času som si uvedomil aký krásny, sofistikovaný a inteligentný humor zdobí film o slovenskom Herkulovi, Pachovi. Určite je to do veľkej miery zásluha pánov Lasicu a Satinského, ktorí ani nemohli byť, kvôli perzekúciám zo strany režimu, uvedení v titulkoch. Pacho, hybský zbojník je na slovenské pomery veľmi nevšedný a zábavný počin. Jedna z najlepších slovenských komédií. ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Onééé, kompletne zapomenutá filmová perla mého dětství, smíchy jsem si div neprochcala štrample... a to jsem tehdy nejmíň polovině vtipů nerozuměla a srandovní mi přišel akorát humor situační. Čtvrt století v hajzlu a onééé Pacho se mi v ne úplně souvislých útržcích znovu dostal na oči: na můj vkus moc uječený a místy až absurdně bláznivý (právě tomu jsem se coby smrádě řezala nejvíc), ale našlo se také plno povedených scén, které cynické čůze vytáhly koutky rtů vysoko vzhůru, snad i zuby jsem odhalila! Zatím za 3*, ovšem někdy kouknu na onéé film bez přerušování a třeba nějakou hvězdici přihodím. 66% "Cigán! Ukáž tomu chrapúňovi, ako sa má robotovať na panskom!" "Prosím ponížene, mi robiť nemôžeme lebo sme všetci strašne chorí." ()

Reklama

David.Darco 

všechny recenze uživatele

Pacho, Er ist ein Özrutá, Einen Herkulés. Tak som dobehol jednu zo zanedbaných slovenských klasík. A že mi veru dlho utekala, ako Pacho pánom. Našťastie som ju však polapil, obesiť či zakopať sa ju však nechystám, práve naopak, oné, tam na tú pomyselnú policu si ju vystavím. Základná chyba je pozerať Pacha osamote. Vtipné sa stáva úsmevným a úsmevné bežným. Keď sa však zamyslím, nájdem na mape samého seba a opäť sa oné, zamyslím. Tak v dnešnom mori sociálnych drám a v kontexte histórie slovenských komédii (toho mála čo som videl) je Pacho zrejme tým najvtipnejšim a najvydarenejším kúskom. Má pomerne zbesilé tempo rozprávania, ktoré umožňuje scenáristovi vykonávať rýchle zmeny a obraty v deji, pričom s komediálnou nadsázkou fungujú tieto kotrmelce perfektne. Prihoďte k tomu pár legendárnych, dedinských nostalgických hlášok od rodičov či babičky a máte o zábavu postarané. Pacho prekvapí aj zopár brechotvskými efektmi a tak si môžete v závere pri troche ľahkého rozmýšľania odniesť so sebou aj posolstvo. Veľmi silné 4*, obávam sa však že keď raz nájdem v jednote regál s Frndžalicou, zárubem aj vyššie. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Tenhle dnes již kultovní film stojí především na souznění děje s hudbou Svetozára Stračiny, která jede téměř nepřetržitě celou dobu stopáže a utváří tak dohromady neoddělitelnou součást. Parodující linka nemusí sednout každému, ale díky zmíněné hudbě funguje výtečně. Jako malému se mě Pacho přeci jen líbil více, to však nic nemění na tom, že v rámci slovenské kinematografie to je unikát a krom toho i krásná kostýmní stylizace. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Zbojnícky film celkom ináč, nejde o hrdinstvo ani žiadne veľké skutky. Ide len o humor a satiru na minulé aj súčasné pomery a Jozef Kroner ako zbojnícky kapitán ozruta je neuveriteľný pre diváka aj pre uhorské panstvo. Zostáva len dúfať, že sa vrátia časy, keď slovenský zbojník bude bohatým brať a chudobným dávať a že sa nikdy nestane, aby frndžalica došla. Záver so zakopanou hlavou a deťmi bol pre mňa v minulosti nepochopiteľný, teraz to už vidím ako pekné podobenstvo. –––– Chceš taky zakopat? Tak vykopat! –––– Pacha, toho nikdy nedostanú... ()

Galerie (6)

Zajímavosti (19)

  • Film vznikol na základe Jarošovej poviedky v zbierke "Krvaviny" (Marina111)
  • Pacho, hybský zbojník byl soutěžním filmem časopisu Film a Divadlo "Komu dáte svoj hlas 1976?" (kosticka7)
  • Na scénu, kde Ida Rapaičová (grófka Erdödy) hladí kukuricu, ju musel režisér prehovárať. Zdala sa jej príliš vulgárna. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)

Reklama

Reklama