X-Men: První třída

• USA X-Men: First Class (více)
USA, 2011, 126 min

Režie:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (více)

Malému Erikovi, který se s matkou dostal do koncentračního tábora, zastřelí Sebastian Shaw, jenž zde působí jako vyšetřovatel, jeho maminku přímo před očima, aby ho donutil pohybovat s předměty. Erik totiž při svém příchodu do tábora dokázal otevřít silou vůle bránu v okamžiku, kdy ho oddělovali od jeho matky. Ve stejné době malý Charles v bytě svých rodičů v Londýně nachytá v kuchyni ženu, která se vydává za jeho matku, ale když ji obviní, že je zlodějka, žena se změní v malou modrou mutantku Raven. Je po válce a Charles se uchází o místo na univerzitě a doprovází ho krásná žena, jeho kamarádka Raven. Raven také dospěla a umí na sebe brát jakoukoliv podobu. V té době Erik hledá po světě Shawa, aby se mu pomstil. Zároveň agentka americké tajné služby MacTaggertová zjistí, že Shaw je nebezpečný zločinec, který se snaží rozpoutat světovou válku mezi USA a Sovětským svazem. MacTaggertová přijde také na to, že Shaw není jen tak nějaký zločinec; je obklopen podivnými mutanty, které za sebe nechává dělat špinavou práci a kteří disponují schopnostmi, jež obyčejný člověk nemá. MacTaggertová se proto rozhodne najít na univerzitě vědce Charlese Xaviera, aby jí pomohl Shawa dopadnout. Tím není nikdo jiný než onen malý Charles... Charles Xavier díky svým telepatickým schopnostem přesvědčí šéfy ze CIA a je společně s MacTaggertovou do špionáže zapojen. Ve chvíli, kdy se Charlesovi a MacTaggertové podaří Shawa najít, zrovna bojuje s Erikem, jenž ho konečně našel. Shawovi se ale ze souboje podaří uniknout a Charles jentaktak Erika zachrání. MacTaggertová, Charles a Erik se dají dohromady, aby porazili Shawa, o němž teď vědí, že pracuje pro Sovětský svaz... Charles a Erik se rozhodnou najít po světě dostatek mutantů, kteří by jim vedle Raven pomohli v boji proti Shawovi. Několik mutantů se jim podaří objevit a získat pro spolupráci se CIA. Následně se Charles a Erik vydávají do Ruska, aby chytili Shawa. Shaw však vymyslel úskok – do Ruska poslal pouze svou mutantskou pomocnici Emmu a sám připravil s několika dalšími mutanty útok na centrálu CIA. Útok se mu podaří, centrálu dobude a lidské agenty zabije. Následně nabízí mutantům, kteří dosud byli s Charlesem a Erikem, aby se k němu přidali a spolu s ním zničili lidstvo... Na místě také zabije mutanta Darwina, který se nechce vzdát. Na jeho stranu se přidává mutantka Angel a další mutant. Po návratu na základnu jsou Erik a Charles rozhodnuti zbylé mutanty proti Shawovi a jeho poskokům vyškolit. Shaw v Rusku zatím zmanipuluje ruské generály, aby rozmístili rakety na Kubu jako odpověď na americké rakety, které vydíráním amerického generála nechal Shaw rozmístit v Turecku. Zdá se, že USA a Sovětský svaz směřují k jaderné válce... (TV Prima)

Chundys

X - Meny já mam hrozně rád! Vím, že jednou prostě skončí! Ale prostě jsem rád, že je vždy něco nového! U First Class jsem se dočkal! Nové postavy bomba, příběh bomba! Samozřejmě Charles a Eric bomba no a Kevin Bacon coby Sebastian Shaw nemám slov a Azazel to samé! Rozhodně doporučuji! Efekty pěkné, hudba také a vtipu je tam také dost! Když nic jiného, aspoň se dozvíte, proč skončil profesor X na vozíčku a zase se můžete, byť jenom na chvilku těšit na toho chlupáče s kovovýma drápama! ()

Kiedes

Tak tohle je bomba letošního komiksovýho léta. Vaughnův Kickass se mi nelíbil, ale tohle kraluje. Takhle vyřízenej jsem byl naposled (z komiksů) z The Dark Knight, i když to možná trochu přeháním. Díky Tarantino, že jsi nám předhodil Fassbendera, ten ve filmu naprosto dominuje a dává bohužel vyniknout jediné slabině, což je podle mě výběr herce na roli profesora X, McAvoy je takovej až moc nijakej. Scéna s Hughem je pak bonbonek. ()

jorgus

mno priznam se, zlakalo me jenom zdejsi vysoke hodnoceni..jinak tyto xmeny, iron many...rain many..vubec nemusim..sledovat zatra skupinu litajicich oblud jak bojuji s valecnymi lodmi mi nikdy neslo a nebavilo..bylo to zajimave vstoupit opet do techto vod, ale priste uz snad se nenecham zlakat...pro me nudne a usmevne..ale chapu, ze hodne lidem se tento film muze libit:) ()

TomasKotlant

Velkolepé plné efektů, ale kromě toho, že to umí slušně vtáhnout do děje jsem si z toho žádný velkolepý zážitek neodnesl. Snímek se snaží nabídnout jak akci, tak psychologii postav, přičemž ani v jedné z těchto disciplín nějak zásadně nevyniká. Velkým problémem je pak přílišná naivita mnoha dějových zvratů a vyústění. *** Ve zkratce: Když děti byli ještě děti a navzájem si rozbíjeli hračky. ()

Flagg

Po slabém Last Stand, a příšerném Wolverinovi přichází tahle pecka, která alespoň pro mně osobně znamená dost možná vůbec nejlepší díl celé série. Super retro atmosféra, vynikající hudba a výborná partička herců, které vévodí Michael Fassbender, zatímco James McAvoy se mu snaží zdatně sekundovat (což je prakticky jediné mínus celého filmu..). PS: Wolverine je frajer :o) ()

Mr.Hudson

Tzv. sérii X-men jsem dlouho obcházel, ale zaujalo mě vysoké hodnocení tohoto díla a tak jsem si ho pustil, nikdy předtím jsem neviděl předešlé díly a neměl jsem tak žádnou návaznost. A u filmu jsem žasl, takhle skvěle natočený film se vidí opravdu málokdy, skvělý námět superhrdinů tzv X-menů, výborné herecké výkony,zejména Erik Lensherr ( Michael Fassbender ) odehrál roli záporáka opravdu precizně. Dalším bodem , který bych rád zmínil jsou vizuální efekty , které filmu hodně přidávají na dramatičnosti. V dnešní době jsem viděl už všechny x-meny a můžu říct, že First Class je rozhodně číslo jedna! Vaughn odvedl sakra dobrou práci. ()

melloun

Restarty jsou v poslední době v kurzu. Scénář je celkově poněkud slabší, hlavně zamrzí velmi stručně podané rozkmotření profersora X a Magneta, občas však potěší různými náznaky z minulých dílů. O adrenalinovou akci se stará Michael Magneto Fassbender. Pokud je on na plátně, tak má film potřebnou jiskru a spád. Letem světem probíhá nábor mutantů klaďasů, jež nejsou moc zajímaví ani sympatičtí, protože se většinou jedná o mladé nevybouřené teenagery. Výjimkou budiž Darwin, ale toho pro změnu hned smetou z povrchu zemského. Naopak záporáci jsou povedení snad všichni (ďábel Ezejzl je luxusní). Plus, mínus, dvakrát dokola, bavil jsem se hodně dobře. Parádní hudební doprovod, standardní triky, fajn zábava a čitelný rukopis Matthew Vaughna. ()

Platom

Pane Vaughne, opět se vám podařil skvělý akční film, jak Vy to jen děláte? Nemáte až takové zkušenosti a točíte jednabáseň! Třeba by se něčemu přiučili...Nechcete poradit žánrovým kolegům? Nejste Vy náhodou mutant? Jak už zde bylo zmiňováno několikrát (tohle označení počtu bych měl možná přehodnotit na mnohokrát) přede mnou, jedná se bez nadsázky o nejlepší díl série. Jakpak by také ne, osobně miluji, když mi někdo předloží vysvětlení k věcem, o kterých jsem doposud neměl ani vidu, ani slechu a myslím si, že lidí s podobnými tužbami je dost. Nehledě na zpracování, celkové pojetí a velmi, opakuji velmi hodnotný, až dech beroucí podívanou na závěr. Škoda, že také nejsem mutant, určitě bych se za to nestyděl. ()

goniss

Nejsem zastánce science-fiction, ale tohle se mi líbilo. Uvažovala jsem, jestli dám dokonce 4hvězdičkové hodnocení, ale nakonec sem se zmohla jenom na tři. Mi se líbila hlvně propracovanost. Děj se dal předvídat. Krásné herečky. ()

MovieFive

Natočit další x-meny, ještě když očekávání bylo tak velké, nebylo jednoduché. Matthew Vaughn to zvládnul se vší parádou. Skvělý střih, hudba která perfektně pasovala, výborně vybraní herci a děj, který šlapal. Přesto bych filmu trošku vytkla začátek, který byl zmatenější, jak rozehrával více příbehů najednou a dále možná zbytečně moc nových postav, kterými nebyl bohužel čas se nějak více zabývat. I tak ale bez váhání dávám nejvyšší hodnocení. ()

phoebe79

pro mě paradoxně nejlepší ( "poslední-první" ) X-menovka. Našlapaný od začátku do konce! Fassbender a Bacon kralujou! ()

Mallinali

Divnej film. Mimo jiný mě strašně štvaly ty padoušský superschopnosti. Byly totiž totálně přepálený, jak vietnamskej omastek, takže vlastně nemělo z jejich strany smysl složitě rozpoutávat jadernou válku, když mohli modrou planetu deratizovat sami. Vaughn má u mě ještě velký mínus, že nenechal zabít toho satana a tu příbuznou motýla Emanuela. Tyhle postavy mě tak silně štvaly, že po závěrečných titulkách jsem chvíli přemýšlel o odpadu. Snad je teda někdo odpraví příště, jestli to v předchozích dílech, o kterých vím vcelku kulový, už kdosi neudělal. ()

cyphercz

Vážka, Čertík Bertík, Chodící Telepatickej Diamant, Demoverze Storm, Hula Hop verze Kyklopa... to jsou noví X-Meni, kterým patří velmi vysoké hodnocení a žebříčky oblíbenosti... zlatej první díl, kde byl extrémem obyčejnej Ropušák. Taky Wolverine, nejlepší a ikonická postava týhle značky, tu hodně chybí (jo, vlastně fuckuje v baru, super) ()

sebo9629

Film je zvládnutý po všetkých stránkach, je tu dostatok vtipu, akcie, emócii, skvelý príbeh a herecké obsadenie, a ako aj v starých X-Menoch aj tu je najlepší Magneto, ale Rebecca Romijn je lepšia Mystique ako Jennifer. A odpoveď na otázku, ktorý film je lepší X2 alebo First Class? Záleží v ktorý deň sa ma to opýtate, dnes je to X2, ale myslím si že v 6 z 10 prípadov by som povedal First Class. Hodnotenie: 9.3/10 ()

rexino

Konečne x-men, ktorý zmenil môj 4-hviezdičkový stereotyp. Nový režisér priniesol film z úplne iného pohľadu. Pre mňa určite prekonal Singerové filmy a aj Origins, ktoré sa mi páčili najviac. Neviem v prvých x-menoch bolo na môj vkus veľa psychológie a občas ma to fakt nudilo. Tu som sa bál možno obsadenia. Fassbendera som veľmi nemal rád(vďaka "oscarovy" 12 years a slave), ale tu to bol neskutočný výkon a nikto by sa na Magneta nehodil viac ako on. McAvoy.... toho som si ani nevedel predstaviť ako profesora. Nebol plešatý a chodil. Ale aj jeho výkon bol veľmi dobrý a vôbec ma nesklamal. ()

Pfff

Tohle nebyla láska na první pohled. První shlédnutí proběhlo v letadle, kdy jsem asi i párkrát usnula a pak bylo na dlouho dobu ticho po pěšině. A k druhému shlédnutí mě paradoxně donutil Days of future past, kdy jsem si jen chtěla připomenout děj a to byla rána do ksichtu! BUM! Kam jsem předtím dala hlavu? Tohle je úžasnej film! Mě se na X-menech prostě líbí to, jak jsou civilní a vlastně i takový drsnější než jejich kolegové z Avengers. Akce je míň, ale to mi vůbec nevadí. I superhrdinové mají duši a ta stojí za to zmapovat :-) Špičkové herecké obsazení, kdy měknu při každém záběru na Charlesovo modrý kukadla a Erikovo ostře řezané rysy už není třeba zmiňovat. Ale jo je! Tohle je jeden z nejlépe obsazených (komiksových) filmů posledních let! Každý si v tom najde to svoje. Já osobně vyzdvihuji scénu ve Ville Gesell, která mi přijde až trochu tarantinovská:-) Profesora X a Magneta tento příběh háže do jiného světla a ještě lépe to funguje ve spolupráci s Days of future past, ale nejlepší může být jen jeden a to je pro mě FIRST CLASS! ()

Darren98

První pokus o vážnější pojetí Vaughnova filmu nevyhnutelně vedl k realizaci tehdy nepředstavitelného uzdravení série nejen na Singerovu úroveň, ale až k jednomu z nejúspěšnějších Marvel filmů u diváků i kritiků pomocí přelomově kvalitního prequelu. Příjemně vnímatelná změna tkví mimo nových tváří starých známých mutantů v prvotně nabité dynamičnosti děje s absolutním minimem zbytečných scén. Nejen tedy, že akční sekvence jsou s přehledem působivější než v Posledním Vzdoru, ale díky svižnému tempu průběhem celého filmu se i základní záběry s holými dialogy kvalitativně posouvají nad vrcholové momenty původní trilogie. Nově i lépe vystavěným dramatem provází výjimečně velké množství maximálně propracovaných postav, které propletením svých poutavých charakterů a různorodých názorů vytvářejí emotivní skvosty. Jako bonus k pestré zábavě přispívá široké množství prvotřídních odkazů na komiksovou předlohu i filmové dění z budoucnosti, v jejichž čele stojí efektivní cameo. Ke všem vylepšením ságy, se kterými První Třída přišla, přibývá v poslední řadě ohromující mnohotvárná hudba, kde každá její frakce perfektně vystihuje povahu jednotlivých linií proměnlivého děje, bez ohledu na čím dál zběsilejší přepínání mezi nimi s blížícím se fantastickým závěrem filmu. 100% ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku