Dr. Martin Harris s manželkou Liz přijíždí do Berlína na vědeckou konferenci. Po příjezdu do hotelu Martin zjistí, že jeho kufřík zůstal na letišti. Vezme si taxík, ale cestou na letiště mají nehodu, auto skončí v řece. Martin je v bezvědomí, řidička Gina ho vytáhne na břeh, pak ale musí zmizet, protože je v zemi ilegálně. Z kómatu se probudí až za čtyři dny. Hned se vrátí do hotelu, zjišťuje, že ho manželka nezná a je doprovázena neznámým mužem, který se za něj vydává. Martin si není jistý, jestli se po nehodě zbláznil, nebo jestli je obětí nějakého obrovského spiknutí. Úřady, které mu nevěří, ho naprosto ignorují. Pronásledují ho tajemní nájemní vrazi a on je sám, unavený a na útěku. S pomocí nečekaného spojence, řidičky Giny, která ho zachránila, se po hlavě vrhá do řešení záhady. Začíná pochybovat nejen o své příčetnosti a identitě, ale i o tom, jak daleko je schopný zajít, aby odkryl pravdu. (TV Nova)

honajz

Ale tohle potěšilo mé srdéčko okoralé spoustou balastu, co se vydává za film, nebo dokonce akční film, či snad za špionážní film. Ať se jde Matt Damon se svými verzemi Bourna zahrabat, tohle je přesně ona čistá žánrovka, jaké psal Ludlum v dobách svých začátků, a jimiž Hitchcock podmanil srdce svých diváků. ()

rikitiki

Stručně řečeno: řemeslný akční film. Podrobněji: v akčních filmech nehrála logika nikdy příliš velkou roli. Ale hrdina opravdu poté, co v dlani pevně sevře velký střep ze zrcadla, nemá na ruce ani říznutí? To jako fakt? Takže je tahle akční podívaná vlastně nenápadnou sci-fi, což filmu hned dává jiný rozměr. ____ Postava starého příslušníka Stasi byla až nepřijatelně sympatická díky podání Bruna Ganze. /14. 8. 13./ ()

poz3n

Má to atmosféru. Má to tempo. Ale má to tradičně pitomé rozuzlení a akční vyvrcholení, které bych klidně vynechal. Taková další Neesonova variace akčního taťkyna 96 hodin. 6/10 ()

GigaPudding

Překvapivě dobře na mě zapůsobil tenhle velmi skromný film o ztrátě identity jednoho obyčejného člověka v cizím městě. Liam Neeson je jeden z nejsympatičtějších herců, takže si může v klidu dovolit hrát občas tak nějak univerzálním způsobem, ale vždycky to zapůsobí fajn tak jako v tomto filmu. Příběh je tu hodně přímočarý, takže ani není potřeba nějakých náročných hereckých kreací, ale i tak je ve filmu docela i napětí a hlavně je tu prostor i pro nějaké to překvapení. V tomhle filmu stačí říct trošku a už je z toho velkej spoiler vzhledem k tomu, že Neznámý tak přímočarým způsobem žene dopředu, až nezbývá moc místa na nějaké příliš komplikované maskování pointy filmu, takže můžu tak leda říct, že ty Liamovy příhody v zimním Berlíně jsou velmi svižně natočené a se stupňující se paranoidní atmosférou a napínavými scénami, že určitě stojí za to na to kouknout, protože takhle nenápadný a skromný film, co na druhou stranu ale dokáže překvapit svižnou zábavou a sympatickým hereckým obsazením a kulisami, v poslední době nebyl k vidění zrovna často :). ()

Deschain

Release the Liam. A veď hej, síce až na konci, ale Neeson je mi tak sympatický, že ma to bavilo od začiatku do konca. Je to Bourne senior, ale na druhej strane adaptácia knihy, takže to už malo asi dopredu stanovené pravidlá. Príjemná oddychovka, bavilo ma sledovať Berlín a hovoriť si, veď tu som pár rokov dozadu bola aj ja. Moja naj postava hneď po Martinovi H., ujko špión. (Palace Cinemas, Aupark - 12.5.2011) ()

jonyyy

Pár věcem stále nerozumím, podle mě byla celá konspirační teorie až příliš složitá na to, aby do sebe zapadly naprosto všechny střípky. Čekal jsem další díl 96 hodin, čehož se mi hodinu a půl dostávalo, ale závěrečné vysvětlení mě až tak moc nezaujalo. 80% ()

HellFire

Průměrný film ve všech ohledech. Zápletka mě nepřekvapila a její rozlétání je doprovázeno mnoha podivnými momenty, ze kterých až moc křičí scénáristická neschopnost. ()

Ivoshek

Dost mě sere, když film naláká na začátku na nějakou zapeklitou záhadu, začne se zamotávat, mě to začne zajímat a věnuju tomu čas, a pak přijde s rozuzlením, který je úplně retardovaný. Naposledy tohle udělal Outsider (seriál) (2020), kde hlavní bubák všechno to zlo provozuje, "protože jsou děti chutné". ()

SOLOM.

Parádních 96 hodin zůstalo stále nepřekonáno a to i přesto, že jsem na tento filmeček slyšel vesměs jen samou chválu. On Neznámý nabízí skutečně zajímavou podívanou, nicméně jsem se u toho bavil méně, než jsem očekával. Zvláště když to mělo vskutku hodně dobrý rozjezd a nejrůznějších otazníků a věcí na přemýšlení tu bylo vážně dost. Jenže ke konci tomu začal jaksi docházet dech. Naštěstí tu bylo celkem dost akčních pasáží i soubojů – na což jsem se těšil asi nejvíc, Liam Neeson odvedl slušnou práci jako vždy a na Diane Kruger se pěkně dívalo. Pěstí do oka však bylo chování „manželky“ – to jí jako vážně začalo vadit několik vteřin před výbuchem, že si budou její tvář spojovat s atentátem…? – no podobných blbostí tam bylo hned několik… ()

Sofia

"I didn't forget everything. I still know how to kill you, asshole!" Lehce překombinovaný film s překvapivým rozuzlením, který ale při bližším zkoumání nabízí tolik logických děr, že je lepší nad tím nepřemýšlet vůbec a jen si užívat zasněžený Berlín s jako vždy sympaťákem Liamem Neesonem. ()

claudel

Výborný thriller s mými oblíbenci Liamem Neesonem a Diane Kruger. Dobře vybudované napětí, kvalitní scénař a pro mě nečekaná pointa. Diane Kruger potvrzuje svůj obrovský jazykový talent, umí hrát s přízvuky, jen si režisér v jedné scéně nevšimnul, že by kromě angličtiny s balkánským přízvukem měla svůj přízvuk držet i v němčině :-) Ale to je jen detail, budiž odpuštěno. ()

ARI50

Slušná zábava opět v čele s Liam Neeson který nezklame a když už jo tak málo tenhle výpadek nabere pořádně otáčky a dost slušný příběh. ()

JASON_X

Dokud se divákovi nevyjeví pointa zápletky, je Unknown nadprůměrně zajímavý thriller. Sice obsahuje trochu té cukrové vaty pro průměrně hloupého amerického diváka (nelehká situace ubohých imigrantů, penzionovaní důstojníci Stasi a osiřelí černoušci v Africe), ale v zásadě je to napínavé a pohledné dílo, Neeson je sympaťák a Jones i Kruger krasavice. Ale jakmile se dozvíme, jak to vlastně s tím Martinem Harrisem je, rázem vyvstane monstrózní blbost celého příběhu v celé své nahotě. Vykradený Bourne, a navíc pitomě a megaklišovitě. Zbytek filmu je pak už jen křišťálově čiré divácké utrpení. Myslel jsem že dám s odřenýma ušima tři, ale po zralé úvaze ještě jednu hvězdu ubírám, a to za retardovaného scénáristu, který ve své choré mysli zplodil postavu bosenské imigrantky s typicky bosňáckým jménem Gina. Džýzys. A jako by to nestačilo, tak onu poturčenou balkánku musí hrát zrovna Diane Kruger rozená Heidkrüger, která by se svým učebnicově nordickým gesichtem mohla být v Dritte Reichu nejmíň župní velitelkou BDM. ()

Karrfik

Není to špatný film, i přes pár nelogičností. Má spád a Liam Neeson dělá co může. Co však film celkově hodně sráží, že skoro do půlky Vám bude dost připomínat Polanského "48 hodin v Paříži". A to není dobře..., takže 60%. ()

Hogun

Trikrát prevarený nemastný neslaný námet, pomalé tempo, predvídateľný záver a zbytočná stopáž. Suma sumárum, vhodné na také to "domáce nedeľno-večerné prežúvanie". 5/10 ()

mm13

Najpotešujúcejší dejový zvrat za posledné roky. Skutočne! Do úvahy prichádzalo kadečo, ale že sa veci majú takto, by mi nenapadlo, ani keby som Neznámeho pozeral do onoho zlomového momentu hoci aj 10x po sebe. A ani v najmenšom to neškrípe, naopak, scény, ktoré sa dovtedy nie veľmi pozdávali, sú zrazu úplne v poriadku, dávaju v rámci mysterióznehio thrilleru zmysel. Len smola, že vzápätí prišla chuť všetko povypínať a okamžite napísať neviem komu, nech sa stane pravidlom, aby sa aspoň pri tých najoriginálnejších scenároch točili dve verzie - jedna pre USA trh, druhá pre zvyšok sveta. Hlavná postava totiž urobí rozhodnutie, ktoré jej ani pri najlepšej vôli nejde uveriť (hlavne preto, ako odfláknuto je odprezentované) a následuje už iba síce výbušné, no nudné finále s extrémne presladeným koncom. V tej chvíli je však už aj tak všetko jedno. ()

Beastmaster4

UNKNOWN dle mého těží z nedávného slušného úspěchu Neesonova filmu 96 HODIN. Podobná vizáž filmu, podobný herecký projev, jenže tomuhle thrilleru chybí podobný náboj a zajímavější provedení. Neeson je dobrý herec, ale tady ztrácí a jeho snaha kopírovat sám sebe z lepších rolí - filmů je znatelná. Bohužel ani film po režijní stránce nemá tu správnou šťávu, aby měl Neesonův výkon nějakou větší šanci. V souhrnu jde tedy o zcela průměrný akční thriller, který nemá co výjimečného nabídnout. Rozuzlení zápletky je sice zajímavé, ale průprava dějem už tak moc ne. ()

Morholt

Vzdálený a béčkovější příbuzný Jasona Bourna. Ona béčkovost se projeví především v posledních dvaceti minutách a nna konci, který jsem si představoval trošku jinak. A věřil jsem, že film má k němu našlápnuto protože první polovina byla takřka bezchybná, což se dá říct téměř o všech akteréch až na Diane Kruger, zoufale se snažící o východní přízvuk. Bohužel ve chvíli, kdy se objevila - SPOILER - Sekce 15, což je obdoba ufonské oblasti 51, udělal jsem kyselý obličej. Přesto se Neznámý dál nesl v přijatelném duchu a i pointa se nakonec ukázala schůdnou. Přesto si myslím, že právě zjevení "Patnáctky" byl ten předěl, který Neesona a spol. nepustil mezi prvoligové thrillery a nechal je stát před branou. 70% ()

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

31.12.2011

„Neznámí“ tvůrci směřují do první ligy

„Neznámí“ tvůrci směřují do první ligy

16.07.2011

Přestože se thriller Neznámý dočkal spíše vlažných recenzí, při 30-milionovém rozpočtu vydělal sympatických 130 milionů a jeho tvůrci mají o hollywoodskou budoucnost postaráno. Nepřekvapí to hlavně u… (více)

Dracula zase trochu jinak

Dracula zase trochu jinak

10.02.2011

V obležení krásných mladých blondýnek

V obležení krásných mladých blondýnek

27.10.2009

...se ocitne hyperaktivní Liam Neeson v thrilleru produkční společnosti Dark Castle a studia Warner Bros. Unknown White Male. Pro producenta Joela Silvera film natočí Jaume Collet-Serra, který po… (více)