Nový britský thriller pojednává o osmičlenné skupině lidí, kteří musí zodpovědět otázku v osmdesáti minutovém časovém limitu. Překvapení kandidáti zjišťují, že na jejich papírech není napsána žádná otázka, čímž se situace dosti komplikuje. Prostory, ve kterých se film odehrává, jsou velmi skromné, a thriller tak umožňuje divákům nahlédnout hlouběji do psychiky postav. Je zřejmá inspirace filmovou sérií SAW. (goodnic)

Jirkacek

Britský film Zkouška z roku 2009 mne zaujal svým námětem ve formě únikové hry a tím, že se nemělo jednat vyloženě o horor. To se také stalo, neboť prozradím, že ve filmu nikdo očividně nezemřel a to mi bylo opravdu sympatické. Ale teď už k samotnému ději, který se odehrával ve Velké Británii někdy v budoucnosti. Na začátku jsme se seznámili s osmi kandidáty na místo v novém zaměstnání, přičemž byli všichni uvedeni do jedné místnosti s osmi stoly a na kažém z nich ležel jeden papír s nápisem kandidát a číslem od jedné do osmi. Vzápětí přišel zástupce společnosti (Colin Salmon), který jim začal vysvětlovat podmínky zkoušky, která měl trvat 80 minut a skládala se pouze z jedné otázky na kterou měla být jen jedna odpověď. Pro soutěž platila tři pravidla: Uchazeči nesměli mluvit s ním ani s ozbrojenou stráží u dveří (Chris Carey), nesměli zničit úmyslně či neúmyslně papír a nesměli opustit místnost. Za jakékoliv porušení měli bát budou diskvalifikováni a nakonec se přednášející zeptal, jestli mají nějaké otázky a pak odešel. Jenže když uchazeči papír otočili, byly všechny prázdné. Během několika minut byla čínská kandidátka (Gemma Chan) diskvalifikována za to, že na svůj papír něco napsala. Po jejím vyloučení si sedm zbývajících kandidátů uvědomilo, že je dovoleno spolu mluvit a spolupracovat. Jeden kandidát s přezdívkou Bílý (Luke Mably), přiřadil každému kandidátovi přezdívky podle barvy vlasů a pleti: Černý (Chuk Osuji), Blondýna (Nathalie Cox), Hnědý (Jimi Mistry), Bruneta (Pollyanna Macintosh), Tmavá (Adar Beck) a Hluchý (John Lloyd Fillingham), který nemluvil nebo nereagoval na skupinu. Následně kandidáti bezvýsledně hledali různá světla, tělesné tekutiny a hasicí přístroje ve snaze odhalit skrytý text na svých papírech. Spekulovali o účelu zkoušky a povaze společnosti, jejíž identita byla zahalena tajemstvím. Tmavá prohlašovala, že generální ředitel je vysoce tajnůstkářský a několik let od vypuknutí smrtelné pandemie ho nikdo neviděl . Postupně se ukázalo, že společnost vyvinula zázračný lék určený k léčbě onemocnění, které v důsledku virové pandemie sužovalo velkou část populace. Následně nastal chaos a Bílý převezal kontrolu nad skupinou a donutil k vlastnímu vyřazení Brunetu a Hluchého kvůli zničeným papírům. Bílý se také začal posmívat ostatním a říkal, že otázku pochopil, ale neřekne jim to. V reakci na to Černý udeřil Bílého pěstí do obličeje a ten upadl do bezvědomí a ostatní ho přivázali k židli. Když Bílý omdlel, prosil o své léky, neboť on sám měl virus, ale někteří z nich mu nevěřili. Hnědý poté obrátil svou pozornost na Tmavou, která věděla až moc věcí o vnitřním fungování společnosti a nakonec ji mučil, takže nakonec prozradila, že pro společnost pracuje. Bílý pak dostal křeče, takže byl skutečně nemocný a proto začala Tmavá prosit o pomoc a byla diskvalifikována. Následně Blondýnka podala Bílému lék, který mu předtím Hnědý ukradl a když se uzdravil, byl opět osvobozen za podmínky, že prozradí jaká to je otázka. Bílý všem řekl, že rozhodně společnost bude stát jen o toho posledního, který zůstane v místnosti a vzal dozorci pistoli. Film začal pádit zběsilým tempem ke svému konci, který však už prozrazovat nebudu. Uplynulo 96 minut a já si musel přiznat, že mne docela bavil, zejména v první půlhodině, kdy skupina zkoumala světla a zkoušela vodu na papírech. Pak vše sklouzlo k průměrnému psychologickému ději a teprve ke konci po tasení pistole začalo být vše zase zajímavé. A závěr mne docela šokoval, i když jsem vítěze, který byl opravdu jen jeden, tipoval správně. A když k tomu přidám informaci, že opravdu ve filmu nikdo nezemřel, i když to tak vypadalo, tak vše získalo ještě tajemnější odlesk. Dokonce se možná na film ještě někdy podívám. A ještě jedna zajímavost – jak mohli v roce 2009 při jeho natočení vědět, že přijde nějaká pandemie ? Suma sumárum, britský film Zkouška ode mne získal čtyři vyzkoušené hvězdy ****. () (méně) (více)

Korpy22

Skupina lidí zavřená do jedné místnosti s vizí, že na ně čeká jeden úkol díky němuž dostanou pracovní pozici ve firmě. Tenhle styl filmu potřebuje opravdu dobrý scénář, skvěle propracované postavy a dobré dialogy a to si troufám říct, že se u tohoto filmu povedlo. Film graduje, je napínavý a má hezký vizuál. ()