Film vypráví příběh dvou rodin, jejichž osudy se náhodně spojí skrze přátelství dvou dospívajících synů. Elias, jehož otec pracuje jako doktor v Africe a prožívá právě manželskou krizi, je šikanován ve škole, zatímco Christian, který se rozhodne ho bránit, se do města přistěhoval s otcem po nedávné smrti matky. Film řeší zdánlivě jasné etické otázky po smyslu pomsty a násilí s ní spojeným. To vše na pozadí skutečných světových konfliktů, kterým čelíme a které reprezentuje právě postava dánského lékaře v Africe. Film není samoúčelnou plejádou dramatických situací, tak jak je známe z mnoha evropských filmů současnosti, ale precizním pohledem do života dvou generací lidí, jimž se představa lepšího světa znenadání začíná vzdalovat. (oficiální text distributora)

piranha

Muž, který v Africe denně zachraňuje životy a je oporou místním obyvatelům, přesto když přijede domů, děti se mu smějou, že neoplácí rány kolemjdoucím vypatlancům a násilníkům. Dva tak odlišné boje za lepší svět! Ale když je dáme dohromady, uvědomíme si, že je to ten samý střet zásad a touhy po pomstě. Někdy je totiž těžké určit, co je ještě spravedlnost a co už subjektivní uspokojení. ()

Vesecký

Zdálo se mi, že tu dánští filmaři trochu promarnili příležitost, kterou jim příběh nabízel. Film trpěl některými nelogičnostmi v jednání postav, postavy otců byly vlastně jen načrtnuty, snad největší prostor tu měla Eliasova matka, kdežto právě u Eliasova otce jsem marně přemýšlel, jak se kloubí jeho africká praxe s chováním doma. To, že se nechal fackovat tím automechanikem a věřil, že slušností porazí zlo, bylo trochu přitažené. A naopak ten grázlík, co přijel po smrti své matky z Anglie, mi záhy začal připadat skutečně jako psychopat, když se naopak každému chtěl jenom mstít. Průměrný film. ()

Axident

(Jen) 74% (17.3.)? U mě palec pekelně, pekelně nahoru a zatraceně silný zážitek. Drama, které citově nevydírá, pokládá zásadní otázky a nepodsouvá žádné odpovědi. vynikající herci (včetně dětských), přesná, minimalistikcá hudba... Ano, finále je trochu jak z jiného filmu, ale dle mě dobře, opravdu jsem nestál o depresivní konec, kdy všechno špatně dopadne, toho je dost kolem. Pro mě skvělý až brilantní komentář: Marigold - mimo mě: Rogue. ()

Rokle

Máme jistotu, že když budeme vychovávat své děti podle nejlepšího svědomí a vědomí, nikdy nic neprovedou? Je možné, abychom je hlídali po celou dobu a věděli přesně, co v daný okamžik dělají? Odpověď je v tomto snímku jasná - ne! Dětem můžeme vysvětlovat co se nemá dělat, mají ovšem svoji hlavu a nedohlédnou na následky, které mohou z jejich činů pramenit. Susanne Bier je tradičně kvalitní s rozehráváním témat, které hýbou naším světem a její pohled na svět mě vždy zajímá. Otázkou je, zda to některým divákům nepřijde stále stejné. O tom ale musejí rozhodnou oni. U mě za 90%. ()

agassi68

Dánsky pokus o Crash? Keď vynechám tie dospelácke reči, mimochodom vynikajúcich predstaviteľov detských rolí a priveľmi mäkkých otcov, tak spokojnosť.. ()

Radek.SCH

Akademici prostě tyhle tipy filmů mají rádi a Susanne to dobře ví, takže jim pěkně naservíruje všechno co potřebují: existencionalismus, RODINU, smrt, lásku, emoce, "levnou" Afriku a závěrečné poučení. Ale i tak sakramensky sympatická záležitost. A pro mě nejlepší Bier. - 80 % ()

Colleague

Dánové umí na rozdíl od nás točit filmy o výzvách, kterým se musí čelit v dnešní době. Ať už je to zde znázorněná šikana, zneužití dítětě v Honu nebo řešení mezilidskýv vztahů ve filmu Po svatbě. U nás takové filmy vůbec nevznikají, a když už tak je to strašný brak. No co se dá dělat, gratuluju Dánům a dávám plné hodnocení. ()

Ben Nevis

Oko za oko nebo nastavit druhou tvář? Víme, které řešení je civilizované, ale ruku na srdce, které funguje lépe, obzvláště s primitivy? Scéna s afričany na závěr svědčí o tom, že i mírumilovný křesťan může pocítit zadostiučinění při pořádné pomstě. Snímek řeší víc společenských problémů, které jsou občas propletené příliš násilně a zkratkovitě. Film je perfektně natočený a všechno šlape jako hodinky, ale přece jenom by mu prospělo více osudovosti. ()

Rockerman

Dánsko zaznamenává čistý hattrick! Po dvou mrazivých kriminálkách o detektivech z oddělení Q, pátrajících po pachatelích starých, nevyřešených zločinů jsem shlédl do třetice film z této severské země, ale ten je z úplně jiného soudku. I tady se ovšem řeší násilí, ale je to takové každodenní společenské násilí. Šikana, odplata, zneužívání moci a převahy jednoho nad druhým, zoufalé mezilidské vztahy. Děj se odehrává ve dvou zemích a rovinách. To, co se však odehrává v Africe, není až tak nepodobné tomu, co se děje v "civilizovaném" Dánsku. Skvělé společenské drama končí poněkud překvapivě, ale nevadilo mi to a já tak potřetí v řadě dávám dánskému filmu 5*. ()

Balakriele

Upřímně řečeno, od oskarového snímku bych čekala mnohem víc, ale i přesto jsem byla mile překvapena. Neuvěřitelně spontánní, upřímný a přirozený herecký projev W.J. Nielsena (Christian) určitě nenechal nikoho na pochybách, že si hošánek ještě v nějakém tom filmu zahraje. Dalším pozitivním faktem tohoto dramatu je spolupráce s nádhernou severskou krajinou. S ní se počítalo i v závěrečných titulcích a to je moc dobře - divák měl přinejmenším příležitost si v klidu srovnat v hlavě, na co se vlastně necelé dvě hodiny díval, a co by si měl ze snímku odnést domů. ()

Biopler

Majstrovský kúsok po režijnej stránke a zaslúžený Oscar aj za film, kde exceluje pán herec - Mikael Persbrandt. Nezabudnuteľný výkon. Film zo života prenesený na plátno spôsobom, že som hltal každú scénu a tešil sa na ďalšiu. Snímanie prírody, pohyb mrakov, kŕdľa vrán a podobné vizuálne prestrihy medzi scénami boli pohladením pre dušu a dôkazom o veľkosti Bier, ktorá aj castingom ostatných hercov, a najmä detských, potvrdila, že patrí k súčasnej európskej režisérskej elite. ()

siloalampa

Toto bol dobrý film. Možno nie na plný počet, ale bol dobrý... Strašne by som chcel vidieť filmy tých chytrákov, ktorí ho zbytočne podhodnocujú a dávajú k nemu spŕšku inteligentných oponentských zasraných kecov, mysliac si pritom, akí sú prehnane bystrí... Možno sa raz budú diviť, že nie... ()

junxi91

Lepší svět se snažil vybudovat pan doktor Anton v Súdánu a také kamarád jeho syna Eliase jménem Christian, který jej chce zase vytvořit v jednom malém dánském městečku. Klasicky napínavý severský thriller se silným až emotivním příběhem, který se odehrává současně v malém dánském městečku a v uprchlickém táboře v Súdánu. Anton je doktor, který má srdce na pravém místě, a kromě pobytu v Dánsku pomáhá také v Súdánu léčit znetvořené a rozpárané pacientky, na kterých se vyřádil sadistický vojevůdce a jeho kumpáni, kteří mají rádi vyřezávání nenarozených dětí z děloh. Anton má manželku Marianne, se kterou však nežije, a dva syny – důležitým pro film je starší 12letý Elias. Další postavou je Christian, který se se svým otcem Clausem přestěhoval z Londýna po smrti své matky na rakovinu. Vztahy mezi otcem a synem jsou napjaté, protože těsně před smrtí matky lhal Claus Christianovi, že se uzdraví, a že si ve skutečnosti přál její smrt. Elias má předkus a vypadá jako „krysa“, proto je ve škole šikanovaný blonďatým tyranem Sofusem a jeho bandou. Christian se jej však zastane a dá na záchodech Sofusovi pořádnou čočku a vyhrožuje mu s nožem, proto je zavolána policie a celý incident se vyšetřuje. Pak je zde ovšem incident na hřišti, kdy se Antonův mladší syn pere s jiným děckem, a Anton je od sebe odtrhne. Otec druhého dítěte je však agresivní primitiv a automechanik, který přede všemi Antona vyliská za to, že sahá na jeho dítě. Anton je vnímán svými syny a Christianem jako srab, který se bojí, a tak s nimi navštíví toho hajzla v práci a dá mu najevo, že se ho nebojí, i když schytá další facky. Vracíme se do Súdánu, kde Antonovu polní nemocnici navštíví samotný sadistický vojevůdce s rozřezanou nohou, ve které se množí červi. Anton má před sebou silné morální dilema, ale opět se rozhodne ukázat svou ryzí povahu a pomoci i tomuto monstru, dokud však nezačne dělat v táboře bordel. Christian chce zase pomocí vlastnoručně vyrobené bomby zničit auto tomu zmrdovi, který proliskal Antona, ale Eliasovi se do toho moc nechce, nicméně nakonec změní názor a jde do toho. Film se silným příběhem, tématem morální vytrvalosti tváří v tvář krutému a nespravedlivému světu z pohledu obětavého doktora Antona a horkokrevného chlapce Christiana. Upřímně jsem jim oběma strašně fandil v tom, o co se snažili, a Anton je dle mého názoru jedna z nejkladnějších filmových postav, se kterou jsem se kdy setkal. ()

onlavu

Ach to vražedně pomalé tempo! A taky trošku nudné, nic nového pod sluncem. Co ale upoutalo mou pozornost? Byla to ve filmu neustále se objevující nenávist Dánů vs Švédů. Zdejší člověk by nad nad tím asi nevěřícně kroutil hlavou... ()

markotter

Kvalitní drama zabývající se otázkou, kam až daleko může člověk dojít při hájení svých svobod, cti a svědomí. S tím je spojena i otázka, jak legitimní může být pomsta - někdy totiž ani není jiné východisko. Typicky severská atmosféra, pomalé tempo a výborní herci mě celou dobu drželi v napětí, jak to celé dopadne. Bohužel celý konec vyznívá spíše do prázdna. Režisérka se asi snažila (jak i název filmu napovídá) dám nám naději že ne vše je špatné, a když se budeme snažit, tak dobro zvítězí nad zlem. Proto všechno, co se na konci stane skončí netypicky kladně. Tím pro mě celý film bohužel devalvoval pouze na lepší průměr. ()

Chosef76

Další ze severských filmových skvostů, jehož příběh vás nutí se ptát a marně hledat odpovědi. Někdy není žádná odpověď, jen časová kontinuita buď převrátí běh skutečnosti na Vaší stranu, nebo proti Vám. Bezvadná kamera, silné role a opět ta syrová severská atmosféra .... 90%. ()

Dan

Vytváření lepšího světa není jednoduchou a přímočarou záležitostí. I dobré úmysly nás často mohou zavést do temných uliček našeho nitra i mezilidských vztahů. To se děje i hlavním protagonistům filmu, kteří se pohybují v sociálních kontextech afrického a severoevropského utrpení. Utrpení, které si lidé působí především svou bezohledností a zkratkovitým způsobem naplňování svých tužeb. ()

Roner

Film dobrej, zbytecne dlouhy zabery a jak bylo receno - trosku dost kycovite. Ale pres to preze vsechno... to chapu. Film ukazoval na dost drsny a aktualni temata a clovek pak sedi a kouka do monitoru a rika si - krucinal, ten svet jde do pici. Rozmazleny dansky deti si vyhazujou auto do vzduchu a zijou ve vilach mezi zlatymi klasy obili a deti v africe si stastne hrajou s kusem klacku.(spoiler alert) Stereotypni svedsky lekar nakonec zachrani zivot cernochum i rozmazlenymu skandinavskemu frackovi. Stoji si za svymi idealy a ve filmu se to vyplaci. Ten Oskar chapu a Anton (Sved. lekar) nastavil latku hodne vysoko. ()

Fido

Výborný film. I když je to místy trochu "šponované", lze přimhouřit oko, neboť dává vcelku jasné odpovědi na mnoho otázek. A to je dnes velmi zapotřebí. ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky