Není kam utéct

• Velká Británie A Lonely Place to Die

Když se parta mladých horolezců rozhodla zdolat jeden z mohutných skalních masivů, všichni se těšili na náročný výstup, při kterém jejich těla zaplaví pořádná dávka adrenalinu. Nemohli tušit, že je uprostřed hor Skotské vysočiny čeká nerovný souboj. Při přechodu horského hřebene objevili podzemní skrýš a v ní uvězněné malé děvčátko. Osvobozením srbské dívenky z rukou únosců pro všechny začíná děsivé dobrodružství, na které ti, co přežijí strastiplnou cestu zpátky do civilizace, nikdy nezapomenou.
V hlavní roli strhujícího příběhu odehrávajícího se uprostřed překrásné horské scenerie se nám představí Melissa George. Do jedné z dalších rolí obsadil anglický režisér Julian Gilbey populárního českého herce Karla Rodena. (oficiální text distributora)

*CARNIFEX*

"A lonely place to die" je jeden z mnoha thrillerov vykresľujúci biznis únosu detí. Tento je špecifický v tom, že sa odohráva v horách. Skupinka horolezcov sa chystá zliezať skaly, keď pri jednej zo zastávok nájdu v zemi zakopané mladé dievča. To sa snažia za každých okolností dostať do bezpečia. S útočníkmi, ktorí sú im v pätách zvádzajú nerovný súboj o vlastné životy. Thriller lepšieho priemeru s pomerne slušnou atmosférou, vhodný pre nenáročného diváka. ()

Davies182

Nádherná hudba a super scenerie, sem tam probleskne fajn vzpomínka na Vertical Limit. Konec je ale moc přeplácaný a možná by šlo i trochu krátit. ()

gogo76

Cinemáckych 100% som asi veľmi precenil a očakával priveľa. Prvá polovica filmu je krásne adrenalínové dobrodružstvo a plný počet by som dal, ale to sa zosype v momente, keď sa príbeh presúva do mesta, kde záporáci strieľajú aj úplne nevinných ľudí v dave. Prečo? Asi aby to vyzeralo cool, inak to veľmi nemá logiku. Našťastie aj v tom zbabranom závere sa nájde aspoň jeden výborný moment, a to rozhovor K. Rodena s únoscom a prirovnávanie situácie ku kupovaniu cigariet v trafike. Mám strašne rád tieto thrillery o prežití, ale okrem adrenalínových scén musia byť chytré a tento bohužiaľ iba opäť potvrdzuje, že skratka je väčšinou najťažšia a najdlhšia vzdialenosť medzi dvoma bodmi. Škoda, mohlo to byť super. 60%. ()

Phobia

Za nesmyslným českým názvem (šmarjá, vždyť oni tam furt někam utíkají a mají na to nejmíň celé Skotsko!) se skrývá průměrný thriller o bandě horolezných turistů, cizojazyčně blábolícím smráděti z lesa a tlupách ozbrojených zlounů. S vykreslením charakterů si nikdo nedal zrovna velkou práci, takže budou divákovi prakticky všichni dokonale u prdele. Třeba takový Roden byl pro děj asi stejně důležitý jako vemeno pro motýla. A tak tam všichni ti nezajímaví lidičkové běhají po lesích a pahorkotinách, padají ze skal, střílejí se, podpalují, vyhazují z oken, zkrátka všemožně a s různou úspěšností si vzájemně ukládají o život. V první půlce jde ještě o nepřekvapivý standard, ve druhé se režisérovi scénář jaksi rozpliznul (asi jak na něm usnul s upoceným ksichtem) a výsledným dojmem jsou rozpaky. Mohlo to být horší, mohlo to být lepší, ovšem kupodivu mě to udrželo při vědomí prakticky celou stopáž a za to přidávám nějaká ta promile nad průměr. 58% ()

darkrobyk

Slušný thriller (inťoši budou sice kvákat, že ne, ale pro ně stejně není) s krásnými horami (mají ode mne 10*) a napínavým příběhem, kde se nejde pro mrtvolu daleko. Několikrát jsem si sice vzpomněl na Cliffhangera, to mi však nevadilo. Ano, snímek se skládá ze dvou částí, které se ovšem pěkně doplňují, jelikož sledovat celou dobu partu mladých, co šplhá po skalách (byť úžasných), by mne rozhodně neuspokojilo. Po skončení si jeden klade otázku: jak se v dané situaci zachovat? pomoci unesenému, nebo ne?... Co mi jediné trochu vadilo, bylo oživování malé Anny po vytažení z vody. Snad i laik pochopí, že je nešťastníkovi třeba dostat vodu z plic a že místo umělého dýchání se dává masáž srdce. Krásná kamera, dunivá hudba, odporní únosci a zadumaný Roden. Děkuji EvilPhoEniXovi za další skvělý tip! ()

Hrabka

Mám chuť dát plný počet, ale asi to nepůjde. Dvě třetiny filmu jsou naprosto perfektní, neskutečně mě to chytlo, tohle je přesně to, co mám nejradši. Úchvatná příroda, horolezectví, partička lidí se vydá na obyčejný výšlap s cílem zdolat nějakou tu horu, ale rychle je všechno jinak a začne se odehrávat naprosto strhující podívaná s famózními scénami. To, co nám tu tvůrci (režisér, kameramam, zvukař) předvádí je úplně neuvěřitelný, nepřeháním, naprosto odzbrojující, skvěle natočené scény plné napětí. To se vidí málokde, kdo by to od takového snímku čekal. Závěrečnou třetinu filmu bych ale přivítal spíše v jiném rytmu, to už mi zase tak nesedlo. Sice to není nijak špatný, ale s naháněčkami v lese, lezením po stěnách nebo bojem o život v horské řece se to vůbec nedá srovnávat. Perfektní survival thriller trochu pokazilo závěrečné dění, které bylo na můj vkus až moc akční a až moc krimi. Po 30 Days of Night a Triangle další pecka s Melissou George, jak to ta holka dělá, její filmy jsou skvělé. Jako by točila filmy mně na míru. :-) Tip: Koukněte na to v nějakým BDRipu nebo BRRipu, stojí to za to, jinak to nemá moc cenu. A taky bych doporučoval nekoukat na trailer, jít do filmu bez něj je určitě lepší, čeká vás tak větší překvápka... 80% ()

TedGeorge

Skotská vysočina disponuje nejedním mohutným skalním masivem a už od nepaměti láká amatérské i profesionální horolezce. My sledujeme partičku amatérů, kteří už se těší, jak jeden pěkný pahorek zdolají. Nemohou však tušit, že na cestě v lese objeví skrýš, ve které brečí tajemné uvězněné děvčátko. Bohužel pro ně náhodné objevení holky neunikne pozornosti nebezpečných únosců a brzy propukne peklo. Kde je hlavní problém filmu? Scénář vážně nemá čím překvapit a ke konci tempo a logika už trochu drhnou. ()

Pepinec

Jo, začátek nebyl špatný. Sice nerozumím tomu, proč se v každém filmu skupina turistů chová jakoby všichni právě utekli z léčebny pro duševně choré, ale budiž. Asi mám jen štěstí na lidi... No ale za naprosto fatální chybu považuju rozhodnutí hlavounů, že až dojdou lana, nakoupí se bouchačky a bude se střílet. Ono to totiž chvílemi vypadalo, že vůbec nikdo nemá páru, po kom že to vlastně má střílet, a tak se pálilo jako na zahradě o čarodějnicích. A když se zdálo, že už to nemůže být lepší, přišel závěr, při kterém přešel smích i třetí hvězdičku, protože pochopila, že stačilo málo a zabili i ji. Abych to tedy nějak shrnul. Logika tu byla přítomná asi jako Hliník ve večerní škole a Siru Karlu Rodenovi se musely při finální projekci jistě zase o něco zvětšit kouty. Zdejších 64% mi tak vážně nejde do hlavy, zas o tolik lepší než megahit včerejšího večera Tornádo nad New Yorkem to nebylo. ()

Big Bear

Nemám rád výšky a tak šílence, kteří spoléhají na kus ohnutého železa (je mi jedno že je třeba z ultrapevné kosmické slitiny) vyklajícího se ve škvíře kdesi ve zvětralém šutru s kilákem kolmé stěny pod sebou považuji za naprosté cvoky. Věřím, že adrenalin ucpává cévy a věřím, že nahoře je krásný výhled a ty fotky tam asi vypadají hezky (pokud tam není -30 a vichřice). Z toho úvodu se mi fakt udělalo skoro blbě. Naštěstí pro mne - tenhle film o lezení po horách není, je to jen ústřední kulisa k příběhu. Ve chvíli kdy horolezci najdou z jehličí trčící rouru a posléze i holčičku jsem si říkal že tohle už jsem jednou viděl. Následná logická naháněčka po skalách a lesích divoké a neobydlené části Skotska mne v tom jen utvrdila a já si vzpomněl na film V temném lese (2006) s Gary Oldmanem. Přiznám se, že díky tomu ačkoliv to bylo svižné jsem už nic moc nečekal. Karel Roden se ve filmu víceméně jen mihne, ale účastí potěšil !!!. Závěr ve vesnici s lidovou veselicí jsem už také někdy viděl. Výstřely skryté do slav ohňostroje, souboj posledního klaďase s posledním záporákem... Trochu to pozvedl konec v lese s milým tatínkem unesené holčičky :-). Já dávám tři skoby. * * * ()

Pilda17

Začátek špičkový a napětí nechybělo vůbec. Když si snipeři užívali a stříleli po hlavních postavách měl jsem srdce v žaludku. Nejvíc sympatická scéna byla, když horolezec z ničeho nic padl, to jsem nevěřícně špulil pusu. Když se Lonely Place to Die dostával do plných obrátek, zdálo se mi vše až moc přeplácené, což byla obrovská škoda. Ze začátku tempo nemělo absolutně žádnou chybu a mohl se snímek držet právě toho. Herci byli dobrý, nevadil mi ani jeden, což se často nestává. Všiml jsem si i menší role Karla Rodena, škoda že nezahrál něco víc. Stručně a řečeno Lonely Place to Die stojí za těch 99 minut udělat si čas... 8/10 = 80% ()

S.Quentin QUALE

Jelikož jsem vůbec netušil, co mám od filmu očekávat, po skončení jsem byl mile překvapen. Úvod odpovídá alpinistickýmu dobrodružňáku, při němž jsem začal klít, jelikož čekat, než lidi začnou padat ze skal, není zrovna můj šálek kávy. Musím ale uznat, že je tato část velice pěkně natočená, čímž nakopává film hned od začátku. Když potom skupina hlavních hrdinů podle podivného hlasu z lesa najde cosi zakopané v zemi, říkal jsem si, že se blýská na lepší časy. Euforie byla přehnaná, jelikož se jednalo o unesené malé děvče. Tímto okamžikem snímek přechází do akčního survivalu, kdy se skupina alpinistů snaží dopravit devčátko do civilizace, přičemž jsou pronásledováni dvěma nimrodskými únosci, kteří se starají o redukci počtu zachránců. Co mě opravdu nepotěšilo, byl závěr odehrávající se v "civilizaci". Karneval alá Rio v podhorské dědině byl na mě moc, natož pak zběsilé vraždění na potkání v podání jednoho z únosců. Film je zručně natočený, slučná atmosféra panuje skoro po celou dobu filmu, zachycena je zde velmi pěkná příroda, škoda jen toho závěru. 75% PS: Roden tam má jen štěk. ()

misterz

Film, kde nadchne prevažne iba príroda, inak spadá do kategórie šedivých a zbytočných filmov. Začiatok ešte ušiel (až na tie slaboduché dialógy), chvíľu aj tá naháňačka v lese, ale potom to už ide z kopca. Nulová atmosféra, slabučký dej. Film je tak nudný a prázdny, že vlastne ani neviem čo o ňom ďalej napísať. Podobných filmov je tu riadna kopa a preto jednoducho hneď vyprchá z hlavy. Ale nie je to ani na dve hviezdy, pretože niektoré momenty sa vážne podarili a niečo zachránila aj M. George v sexy elasťákoch :). 50/100 ()

pornogrind

Tak nakonec se z toho vyklubal celkem sympatickej survival na kterej jsem narazil úplnou náhodou. O to víc jsem byl překvapenej. Film má celkem dobrej spád a rychlý tempo a o(nečekaný) úmrtí taky není nouze. Na pár minut se tu mihne i Karel Roden. Za mě jen škoda toho konce, protože naháněčka v přírodě pro mě byla záživnější než závěr ve městě. I tak velmi solidní a poctivý 3 hvězdy. ()

Goldbeater

A Lonely Place to Die je tak trochu novodobý Cliffhanger, jenom bez Sylvestera Stallona a pro akční film tipického klišé. Je to velmi povedený thriller plný dějových zvratů a zajímavých momentů. Scéna u řeky mi dost připomínala klasický hixploiťák Vysvobození. Tenhle film nabízí velmi napínavou podívanou, která vás od okamžiku rozjezdu nenechá v klidu. Celkový dojem doladí hlavně sympatické a zajímavé postavy, mezi nimi i starý dobrý Karel Roden (jeho dialog s únoscem v kavárně si ještě nějakou dobu budu vybavovat). ()

kingik

Horolezci, horolezkyně, horolezčata nelezte na skály ve Skotsku. A pak sice nespadnete do písku a neuzříte svoji rodnou vísku, ale v lesní jámě najdete holčičku, která je dcerou bývalého válečného zločince, a za niž je požadováno tučné výkupné v eurech. To výkupné by se spíše hodilo bratrům Gilbeyovým, kteří tuhle frašku za pár babek z rozbitého prasátka stvořili, za některé scény v ní by se nestydělo ani duo Friedberg&Seltzer. Pokud to tedy po otřesném úvodu nevypnete, tak vás snad v každé druhé scéně čeká spousta nelogičností, nesympatické obsazení jak kladných, tak i záporných rolí, ostřelovači, kteří minou i krávu z metru, jak se říká, u napínavých scén se potrháte smíchy. Celým filmem prostupuje zmatenost a krev tu nahrazuje kečup Hellmans a ten je přece to nejlepší, ne?! Melissa George se do role horolezkyně zoufale nehodí, ještě horší je, jak byl utlumen její sexappeal. Edu Speelersovi nikdo nemůže od jisté role přijít na jméno a Karel Roden v roli vyjednavače sice hrál dobře, ale mírně trapný výraz ve stylu "v čem to zase hraji" nešlo nevidět. Julian Gilbey má asi v oblibě pády z velkých výšek a dočkáme se jich hned několik, ale když nebyl náhodou poznat padající kaskadér, tak to bylo asi z té bídy to nejzábavnější, co tahle levná blbost nabídla. Jenže pokud vím, neměl to být náhodou dechberoucí thriller plný napínavých a originálních scén s únosci dětí?! Ano, ještě to tak umět natočit, aby to nevypadalo jako televizní film z východního bloku. Zůstalo tedy jen u zbožného přání. Film nikomu nedoporučuji, ale příznivci frašek by nemuseli být zklamáni. 40% ()

Anderton

Britské akčné nezávislé béčko, s tým sa nestretávame vôbec často. Partička metrosexuálnych horolezcov sa pripletie v lese do niečoho, do čoho ich nič nie je, ale svedomie im nedá a tak budú konať. To má samozrejme následky a hlavnou myšlienkou filmu je, či to malo vďaka mnohým collateral damages význam a či nie je lepšie niekedy nechať veci tak, ako sú. Čiže fajn nápad, fajn scenár, lenže v tak neatmosférickom a ležérnom podaní, až som bol zhnusený. Pritom je jasné, že hory a nejaké to tajomstvo by mali atmosféru zhusťovať automaticky. Gilbey sa všetkých tromfov z papiera v reáli dobrovoľne vzdáva. ()

teutates

Uberu vítr z plachet a po objektívnem posouzení napíši svá rozhořčeni. Mně osobně už nestačí rozplývat se nad divokou krajinou (možná kdysi), taky nebudu mluvit o 100x viděném v královském oblečku, nebo o předvídatelnosti, která je na oko zřejmá. Vztah k postavám sem si samozřejmě nevytvořil a ne, že by nebylo kdy... těch 99 min beru jako kladný point toho všeho. Prostě mne nezaujali, a i když de o tak citlivé téma jako únos děcák absolutně to ve mne nevzbudilo co by jen náznak citu. Povrchní, plytké, mělké, snaží se rubat vysoko no mne neo*ebe, bohužel. 2/10 PS: Roden fajn a myslím, že je v tom nevinně, protože kdo by to od Gilbey-a čekal po "Rise of the Footsoldier". ()

Campbell

Příjemné překvapení, svižný, intenzivní thriller kterej mě ani chvilku nenudil. Nic extra jsem od filmu nečekal ale dostal jsem maximum. Nejdříve herci. Ze všeho musím nejvíce pochválit herce Seana Harrise kterýho jsem už v několika filmech viděl ale nikdy jsem si ho extra nevšímal, no a tady mě dokonale ukázal že je kvalitní herec.George je poměrně sympatická a její proměna na konci byla zajímavá nicméně možná trošku zbytečně zrychlená. A Roden navrch je prostě paráda. Příběhově to moc obsáhlé není a moc se mi nechtělo věřit že kvůli dítěti takhle riskujou, prostředí je hodně příjemné a celej kraj kde se natáčelo působí skvěle. Hudba od člověka kterýho neznám zněla celkem v pohodě. Celej film mě strašně bavil a rád ho někdy v budoucnu znova zkusím, chtěl jsem dát nejvyšší hodnocení ale to prostě nemůžu ale i tak paráda. ()