Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

Fender

Tohle je pro mě zkrátka nejslabší Fincher, protože to nemá absolutně žádnou atmosféru, což je škoda, jeho filmy ji mají vždy dost hutnou. Příběh je moc zbytečně zdlouhavě odvyprávěn, tím pádem se do toho divák prostě nedokáže vžít, protože zde nejsou nějaké impulsy, které by ho do děje vtáhly. ()

Ace.A.T.L.

No, bylo to správně fajn. Daniel a Rooney, měli mezi sebou tu správnou chemii a celkovej nádech filmu, byl správně ponurej a temnej. Člověk si ani neuvědomí, že má za sebou 2,5 hodiny filmu, jak ho to vtáhne. Za mě 3* a DOPORUČUJU ()

jackalsc

Jak tu někdo řekl, čtenáři mají velkou výhodu, což je špatně. Film měl štávu a byla tu jedinečná atmosféra, ale myslím si, že převod z knihy nedopadl zrovna nejlépe. Úspěšný převod z jiného média, tady z knihy do filmu, je jedna z nejdůležitějších věcí, která rozhoduje o úspěchu či neúspěchu.  Zde jde na první pohled poznat, že příběh je z knihy, což samozřejmě samo o sobě není špatně, pokud tuto informaci divák nabyde nějakou přirozenou formou a ne pasáží, kde se tvůrci filmu najednou rozhodnou na diváka hodit obří chuchvalec informací, které se do filmu nehodí a jsou charakteristikou knihy. Některé pasáže jsou až moc zhuštěné, je tu moc jmen a závěr byl velmi uspěchán.  Jde vidět, že tvůrci by potřebovali více času. Mohla se tedy vhodně uzpůsobit struktura filmu, kde by se divákovi poskytly jen důležité informace, kterým by se dalo více prostoru, místo snahy zahlcení veškerými informacemi tak napůl a odbytě. Nebo se z filmu mohl udělat seriál, kde by tvůrci už nemuseli omezovat informace prezentované divákům a příběh by plynul daleko přirozeněji. Otázkou ale je, jestli by kniha na seriál poskytla dostatek materiálu. ()

Modular

Mé nedávné dočtení první části původní trilogie Milénia se samozřejmě neobešlo bez kontroly všech zákoutí internetu, jestli na tuto skvělou knihu neexistuje jakákoliv filmová adaptace, jež, k mému překvapení, skutečně existuje. Tato hollywoodská adaptace knihy Stiega Larssona je už od pohledu velmi líbivá, ať kvůli obsazení Daniela Craiga do role Mikaela Blomkvista, který jeho postavu ztvárnil přinejmenším dokonale, tak ale i režie Davida Finchera, která zaručí, že se budete u filmu skvěle bavit. Scénář je dost povedený, neměl jsem nikdy pocit, že něco zásadního v adaptaci oproti knize chybí, naopak si myslím, že scénáristické změny byly vskutku obdivuhodně přehlédnutelné. Kniha je samozřejmě mnohem detailnější a měl jsem u dějové linie Lisbeth párkrát pocit, že jde film na to moc rychle, ale to po chvíli přešlo, neboť dějová linie Mikaela je o něco přijemnější a pomalejší. Sountrack snímku byl dost obstojný, řekl bych, protože do určitých situací sedl, ale nebyl nijak výrazný, což není nutně špatně. Nakonec bych řekl, že se snímek velmi povedl a doporučil bych jej všem, co mají rádi buď původní knihu, nebo jednoduše zvrhlé detektivní případy. ()

M.J

Je to celé z rychlíku, ale Fincher asi nechtěl, aby to mělo 6 hodin. Trošku škoda, možná bych si to více užil jako minisérii. ()

PTuranyi

Veľmi dobrý remake výborného príbehu. Žiaľ vzhľadom na to, že som už videl pôvodný film, zážitok nebol až taký šokujúci, takže sa mi výsledok zdal umiernenejší. Keďže som originál videl pred dlhším časom nevšimol som si žiadne rozdiely. Produkcia na najvyššej úrovni a profesionálne herecké výkony. ()

F2003F

Poriadny mysteriózny thriller s nehoráznou dávkou napätia, ktorý ma uniesol po celú dobu. Skvelo obsadené a úžasná réžia pri Fincherovi ako vždy samozrejmosť. Craigov najlepší (mimo 007) ()

kunesmike

Nazor sa casom meni. Samozrejme som bol fanda povodnej svedskej trilogie. tento tyzden som si pozrej prave spomenutu trilogiu, a prave som dopozeral tento Fincherov cover. Niecom ma povodna dusu a srdce, ale moznonto bude len vedomie ze to bolo povodne. Toto ma slvelu stiesnujucu atmosku, Hudba od Trenta Reznora a Aticusa je nenormalne podmaniva a podporuje stale atmosku. Neonoarovy vizual a kamera prosto bavi, kazdy zaber je premysleny, vypovedny a silny. Uzil som si to, dik David. ()

jirin...

Když jsem minulý týden shlédl švédskou adaptaci románu jiné z knih z díla Stiega Larssona - Dívka, která kopla do vosího hnízda, říkal jsem si švédskou detektivku už fakt ne. Dialogy a spád na úrovni Malého pitavala a výprava téměř atakující TV inscenaci. Ani jednu z knih trilogie jsem nečetl a přesto jsem tuhle skoro tříhodinovou story nadmíru užil. Ve spleti postav se švédskými jmény se dá v pohodě zorientovat, skvělě sestříhané dějové linie plynou přesně tak jak mají, bez akčních scén, bez triků film ani na chvíli neopadne a herecké výkony vše táhnou tím nejlepším směrem. Do Quantum of Solace pro mě téměř neznámý Daniel Craig je přesvědčivý a skvělý, ale i tak ho zastiňuje od reálné podoby k nepoznání Rooney Mara, jejíž póza je někdy možná až příliš, ale i tak jí to člověk věří a jízda na černém café raceru se zimními drapáky je nadmíru působivá. Navrhuji Oscara za casting :) ....a k tomu ta hudba Trenta Reznora z NIN...skvělé! Scénář i režie utáhli několik příběhových vrcholů a ponurý, drsný a místy i nechutný film by mě bavil možná i další hodinu. 90%. ()

johnny33

Hmmm, jak se mi asi teď bude spát? Hodně těžký film na večer. Mám rád Davida Finchera a docela jsem si oblíbil i Daniela Craiga, na film jsem šel s tím, že o něm vím jen v podstatě tyto dvě informace. Neuvěřitelná proměna Rooney Mara z dívenky v Social Network v tuhle...eh, co to vlastně je? Ústřední dvojka hraje skvěle, Skarsgård si konec vychutnává (když si vzpomenu na Mamma Mia!!!) a scény explicitního násilí jsou více než zneklidňující, navíc s takovým hudebním podkresem...těžko o filmu tohoto ražení říct, že byl pěkný, ale rozhodně to je za 5 hvězd. Tak co to bude dále, pane Finchere? ()

janeczek

FUCK ME, FUCK ME, FUCKE ME! Po čertech dobře filmově zpracovaná jízda stejnojmenného "page-turneru" Stiega Larssona, který minulý rok odmítly moje ruce od jednoho odpoledne do následujícího rána pustit z ruky. Zatímco knižně příběh u mě zabila až absolutně nevěrohodná scéna setkání Henrika a Harriet, Fincher a jeho scénáristi mě nezklamali a setkávací scénu "polidštili". Ačkoliv film nejdříve nenabídne nic více než utahanou první polovinu, druhou proklatě svižnou a démonickou (shoda, že právě na scénu vstupovala Lisbeth není náhodná). Předem přečtená knižní předloha jistě divákovi pomůže, protože i já se ve všech těch jménech a souvislostech ztratil jako při čtení Marquézovy Sto roků samoty. Tam, kde mě Pasoliniho Saló a "srací hostiny" nechávaly chladným, tam mě režisér-sadista Fincher poprvé po letech vyhnal při sklepní scéně u Martina ven ze sálu. A ač jsou Craig a Skarsgard bezpochyby skvělí herci, tady je však po celých 158 minut stopáže zastínila jedna drobná osůbka. Je to tak, z Rooney Mara mi spadla čelist. Doslova! Ndivil bych se, kdyby si svým výkonem neřekla (a pro své filmové ater ego hlavně) o filmovou nesmrtlenost. Za první utahanou půlku tedy z průměru o hvězdu méně, za dábelskou druhou a za uhrančivou Lisbeth dvě nahoru. ()

bigbromax

Ve všech ohledech průměrnej kriminální thriller, na kterej si zítra vzpomenu jen díky stovkám plakátů, který po Praze visí... ()

just a child

Well, možno to nie je najlepší film, aký kedy vo svojom živote uvidíte. Pre polovicu z vás nebude ani nadpriemerne geniálny a pár z vás mu možno dá aj menej ako tri hviezdičky, no.. pre mňa je v niečom špeciálny, niečo ma v ňom tak ohúrilo, že ešte teraz, dávno po desiatkách hodín po jeho zhliadnutí v kine (s popcornom v ruke, ako inak), k nemu moja myseľ počas dňa zablúdi, a to sa u mňa nestáva často. Či to bol skvostný opening, skvelý Daniel alebo Rooney, ten príbeh alebo Fincherov rukopis, to vám nepoviem, lebo ani neviem. No mal svoje kúzlo a v mojom srdci si našiel špeciálne miesto. ()

JimWalker007

Našťastie som švédske spracovanie nevidel a ku knižnej predlohe som sa zatiaľ nedostal. Potetované unipunkové dievča nenávidiace alfasamcov som si tak mohol vychutnať ako originálny koláčik z Fincherovej kuchyne. Úvodnou titulkovou sekvenciou Fincher veľmi jasne naznačil, že je už zrelý na réžiu bondovky, obsadenie Craiga do hlavnej roly tento zámer iba podčiarkuje. Craig dokázal skrotiť svoje bondovské machovstvo a herecky zvláda aj postavu potenciálnej obete. Chladná Rooney Mara budí rešpekt, no sexappeal Noomi Rapace /podľa fotiek a traileru zo švédskej verzie/ určite nedosahuje. Ale to bol možno režisérsky zámer, aby sa diváci nerozptyľovali a dokázali sa sústrediť na pomerne zložitý, prepletený dej a množstvo postáv z vyšetrovanie temnej minulosti rodiny švédskeho priemyselníka. Konanie hrdinov sa dá miestami predvidať, ale splnené očakávania sa dajú sledovať s pôžitkom. Pre koncentrovaného a triezveho diváka skvelý filmový zážitok. Silné štyri hviezdičky, keby vznikol bez severskej inšpirácie, bez váhania dám aj piatu. A možno ju časom dám aj kvôli skvele a občas aj netradične umiestnenej filmovej hudbe. ()

zipS

toto mi moc nesadlo..myslím, že je čas pozrieť si originál, na ktorý som sa neodhodlal zopár rokov. Inak film skvelý no tak ako tu už niekto v komentároch spomenul, že väčšinu filmu trpel.. mám podobný názor. ()

lukasonder

výborný film, nenudí, skvelé herecké výkony, geniálna hudba...a napriek tomu mi tam niečo chýbalo - možno výraznejší Fincherov rukopis, možno viac detailov, ktoré boli v knihe a možno nejaká nosná myšlienka - viac rozpracovať rodinné vzťahy Vangerovcov... a záver, ktorý zostal vo filme absolútne nedopovedaný - napísal Mikael kroniku, oznámil polícii čo sa dialo v rodine Vangerovcov, ako dopadla Harriet?? ()

Radoušek

Je škoda, že ten film je tak brzo po švédské verzi, protože to z něj pořád dělá jen americký remake. Abych přiznal pravdu nejsem schopný říct, který z obou filmů je lepší. Každý má něco do sebe, co se týče herců víc mi sedí Rooney Mara a Daniel Craig (i když jako Bonda ho moc nemusím) oba hrají dobře víc se i podobají knižní předloze. Největším kamenem úrazu je bohužel příběh ten má švédská verze líp zpracovaný. Člověk, který nečetl knížku se v ději ztrácí, postavy případu jsou představeny moc rychle a je to chaotické. Další nevýhoda filmu je až moc dlouhý epilog. Vím, že autoři potřebují převyprávět děj knihy, ale tohle atmosféru filmu docela zabíjí. Co se týče filmového řemesla je to bezchybná práce a bez Finchera by to byl je další trapný hollywoodský remake. Jen ve skrytu duše doufám, že Fincher další díly nenatočí, protože pro předělávky je ho škoda. ()

frahor

Když odhlédnu od bondovských titulků (které mně osobně neladí se zbytkem filmu) a neprůhledného přidělování severského přízvuku jednotlivým postavám, je to hollywoodská produkce v tom nejlepším smyslu slova. Přesto, pokud bych si měl vybrat film na dlouhý zimní večer, sáhnul bych evropské verzi. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno