Obhájce

Diablov obhajca

• Austrálie

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2011, 118 min

Obohratý scenár oživuje zobrazenie reálnej práce advokáta. Založenej na kamarátšaftoch so všetkými úrovňami vyšetrovaco - súdnej mašinérie a informátoroch z podsvetia i médií. Zákulisnými kšeftami a podvodmi medzi jednotlivými figúrkami z rozličných úrovní procesu dosahuje obhajca pre klientov najlepší možný verdikt. Pochybný prístup si necháva štedro preplatiť. Vďaka tomuto štýlu obhajoby sa pán Právnik rozváža a pochybné preplatené kšefty dohaduje v rozložitom autiaku. Zrazu hup! Príde nejaký obvinený zmrd a v advokátovi sa zrodí akási morálka. Nedlho po bankomate v jeho očiach, roztočiacim naplno prepočítavačku peňazí po predložení zmrdovej ponuky za jeho úspešnú obhajobu. Presvedčivé v motivácii - advokácia je založená na ješitnosti ("Musím vyhrať za KAŽDÚ cenu"), menej v prepálenej pointe. No ale aký by to bol krimi thriller, keby nekončil tak "žánrovo typicky"? Na záver mínusové body. 1. Za záver bez prekvapenia. 2. Za vyvolanie sympatií k advokátskemu stavu prostredníctvom charizmatického hajzla, ktorý si uvedomí morálne hodnoty. 3. Za skrytú reklamu na políciu v podobe chvály na dôsledné a aj po rokoch dôsledne evidované pokutovanie vodičov za akýkoľvek priestupok.(23.9.2013)

Až jednou těžce zkoušená nitka mého sebeovládání praskne a já konečně někoho zamorduju, chci za advokáta toho slizkého Texasana Matěje MekKoně. Už dříve prokázal, že umí kvalitně zabrnkat na city porotě, když navzdory odporu KoKoKotů hájil černého taťku vrahouna Samuela a obhájil, že někdy zkrátka je Čas zabíjet. Tentokrát si slizký Matěj zabalancoval na ostří etiky a nechal mě v napětí čekat, jak se vyhrabe z té hromady sraček, která na něj zhučela. Nezklamal, mělo to koule! Sice mě nenapadá, co bych filmu vytkla - potěšil mě inteligentní scénář i dobré herecké výkony, ale na plný počet pěticípých to asi není: jsem hóóódně spokojená, leč nadšením netrsám lambádu. Vždyť 80% je taky skvělých, ne?(19.2.2013)

Ve své podstatě jen obyčejné právnické drama, které se nechalo inspirovat vším od ...And Justice for All až po seriálové kriminálky, ale které je zároveň i přes vysoký stupeň předvídatelnosti zábavné sledovat. Herecké obsazení je více než solidní, soundtrack i kamera sympatická, a když se vše začne zacyklovat dohromady nebo když se na scénu zničenonic chytře vrátí dříve představené postavy, je velmi poznat, že děj pochází z hlavy někoho, kdo se podobným žánrem dlouhodobě zabývá. Dokonce ani ta řada falešných konců ala Pán prstenů 3 mi tentokrát nevadila.(19.3.2011)

Příjemné překvapení a čiré potěšení z inteligentního filmu a řekl bych, že od doby skvostného Coppolova ´Vyvolávače deště´ se urodilo jenom málo podobně kvalitních právnických dramat, jako je toto. Matthew McConaughey konečně odhodil okoukanou slupku sunny boye na surfovém prkně a po letech (od role v Schumacherově ´Času zabíjet´) si zopakoval to, co mu jde nejlépe, tj. zapáleného obhájce, který vzbuzuje ambivalentní pocity – za jeho vychcanost byste mu nakopali, ale svým způsobem mu fandíte. Chytrý scénář obsahuje tolik dějových zvratů, že by vystačily na tři jiné filmy a já uznale pokyvuji hlavou a vřele doporučuji.(31.5.2011)

Vyvážené po všetkých stránkach. McConaughley je presvedčivý, príbeh má čo ponúknuť a v istom smere sa všetko odohráva v tradičných princípoch dobrého krimi. Príbeh fičí tak, že nepotrebuje dramatický zvrat či iné ohromujúce prvky, aby zaujal. Má výborného právnika, pútavú súdnu sieň, zaujímavý prípad a hlavne IQ.(25.7.2011)