Obhájce

Diablov obhajca

• Austrálie

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2011, 118 min

Výborný pohled do špinavosti právnického řemesla, o zavírání nevinných a hájení grázlů, hledání pravdy, riskování a procitnutí. Hlavní hrdina Matthew McConaughey je zde jednoznačně nejsympatičtější postavou, člověk mu fandí a to i přesto, že hájí tu nepravou stranu. Příběh neztrácí na své poutavosti v žádné pasáži snímku, diváka baví nejen ústřední zápletka, ale i drobné odbočky do soukromí hlavního hrdiny. Potěší také soundtrack a rozuzlení. S hodnocením není proto třeba váhat.(15.9.2013)

Proč by se nějaký film chtěl tvářit ještě jednodušeji a plošeji, než jaký ve skutečnosti je? Nevim, ale Obhájce to teda dělá fest. Tolik více či méně (či vůbec) překvapivých zvratů (co si budem nalhávat, ta střílecí pointa byla jasná už pár chvil potom, co se "to" stalo) je podáno tak nevýrazně a "rovně", že divákovi ani necukne koutek. Jinak je to pohodová podívaná (i když s otravnou kamerou) za 3,5*, na kterou se dá i zalézt do kina, když nevíte coby. Za ty prachy to ale asi nakonec těsně nestojí, v obýváku se to možná usadí líp.(1.9.2011)

Kolikrát již filmové plátno nabídlo dravé sympaťáky do roztrhání těla hájící movité zmetky a budící se ze sna hrůzou, že by měli jednou hájit někoho nevinného a snad i chudého? Přestože mi paměť nijak zvlášť neslouží, tak, i bez užití podpůrných prostředků, by i ze mne pár jmen vypadlo. Z toho soudím, že o originalitě hrdiny či příběhu lze mít oprávněné pochybnosti, ale náznaky slušné atmosféry mé bystré oko zaznamenalo a gang motorkářů mi byl vysloveně sympatický.(1.6.2012)

Rozpočet $40miliónovTržby USA $58,009,200Tržby Celosvetovo $85,507,593Tržby za predaj Blu-ray v USA $5,283,536 //počet predaných kusov 277,025Tržby za predaj DVD v USA $10,577,329 //počet predaných kusov 680,177║ Matthew McConaughey sa dobre obul do ponúknutej šance a svoju úlohu advokáta výborne zvládol, celé to je svižné, pútavé, bez slabších chvíľok. /80%/(22.12.2011)

Úspěch Obhájce spočívá do značné míry v obsazení Matthewa McConaugheye v hlavní roli. Jak typově, tak svým charakterním herectvím totiž odpovídá představě dravého protřelého advokáta, který má stejně dobré vztahy v justici jako v podsvětí. K zahození není ani režie Brada Furmana, který sice zatím do světa díru neudělal, ale tady ukázal, že když chce, umí udělat film na vysoké úrovni a s použitím moderních filmových prvků. Scénář je ale podle mě celkem průměrný a nevyvaroval se oslím můstkům ani nepravděpodobným zkratům. Celkový dojem: 60 %.(20.2.2013)

• - Spoiler: Mick (Matthew McConaughey) je postřelen do levé ruky. Z nemocnice však vychází s zavázanou pravačkou. (KucC)

• - Mick má na Lincolne značku z 8 písmen - NTGUILTY (not guilty = nevinný), hoci v Kalifornii je maximum 7. (LJLeon)

• - Predlohou pre film je prvá kniha zo série príbehov o advokátovi Mikeovi Hellerovi od spisovateľa Michaela Connellyho. (zulo)