Květy války

• Čína Jin ling shi san chai (více)

Válečný velkofilm od režiséra filmu "Hrdina". V roce 1937 stojí Nanking v přední linii války mezi Čínou a Japonskem. Když útočící japonská císařská armáda obsadí hlavní město Číny, zoufalí civilisté hledají útočistě za zdánlivě ochrannými zdmi západní katedrály. Tady nalezne úkryt i John Miller, uvězněn uprostřed válečného chaosu a následné okupace. Připojí se k němu skupina nevinných školaček a třináct kurtizán, které jsou stejně jako on odhodlány uniknout hrůzám, které se dějí za kostelními zdmi. Nakonec je to hrdinský čin, co vede zdánlivě nesourodou skupinu zpět do boje ve snaze přežít násilí a pronásledování ze strany japonské armády. (oficiální text distributora)

Kacounek

Krásný příběh o nemalém hrdinství v poutavých obrazech. Bohužel emocí a řečí bylo chvílema až na škodu...méně je někdy více. ()

Luksa

Zezačátku jsem měl strach, že jako u jiných vojensko-čínských filmů mě to emocionálně mine, ale nestalo se. Až se děj z ulic přesune do opuštěného kláštera a stane se z toho v podstatě komorní drama o falešném knězi, který chrání partu školaček a druhou partu prostitutek, začne to být zajímavé. Bale je stále ďábel a Zhang stále výborný režisér, který umí čínský patos podat tak, aby neurážel. Nečekaně skvělý film. ()

Hollohlaway

Nečekaně dojemný a působivý film. Příběh který není nijak optimistický a ukazuje hrůzy války sice poloskrytě, ale přesto důrazně. Sice to nakonec bylo klišovitější, než to původně vypadalo, ale patos k takové zápletce tak nějak patří. Navíc plno krásných holek. ()

Maynard.

Neskutečné... Takle mě film už strašně moc dlouho nedostal. Od začátku mě přikoval do gauče a já se do filmu ponořil nečekaně hluboko (dokonce sem ani nejedl připravenou véču). Hned od začátku film rozbuší srdce válečnou krutostí, která se pravděpodobně děla po celým Světě, ale takle brutálně a reálně je natočeno malinko filmů. Válečný prvky mi zde přijdou ještě lepší než třeba v Ryanovi. Dál se film proměňuje v brilantní drama, které celou dobu graduje až vygraduje. Bale (jediný známý herec) zpočátku sobecký parchant, který touží po prachách, se postupně promění v sympaťáka, a spasitele pro skupinku mladých studentek. Co je na filmu nejmrazivější, tak způsob, jakým Japonci "řešili" své zajatce (především dívky, ty byly znásilňovány, vražděny a nikoho nezajímalo kolik je jim let). Další krásná věc je láska, která vznikne mezi Balem a neskutečně svůdnou a sečtělou kurtyzánou, která dostala i mě. Též osamocený voják, jehož plán jakým zlikvidoval celou četu Japonců nemá odbdoby. Ještě se musím vrátit na začátek do bitvy, kdy proti hrstce Číňanům vyjely 3 japonské tanky, brr z té beznaděje se chtělo brečet. Ano, u filmu sem uronil slzičku, protože to jinak ani nešlo. Klobouk dolů před režisérém a scénaristou, kteří vytvořili světový skvost, sice trochu nenápadný film, ale jednoznačně stojí za to. Překvapení "tohoto" roku... ()

sedm.1

Květy války patří emočně k jednomu z nejsilnějších filmů, co jsem za sakra dlouhou dobu viděl a především mě až šokovalo, jak se zde tvůrci absolutně nemazali s násilím jak na ženách, tak na dětech, to jako byla chvílemi docela síla, ale důležité je především to, že této vážně silné působivosti nedosáhli pomocí nějakých zbytečně kýčovitých, či nesoudně přehnaných a patetických scén, ale skutečně jen přesvědčivým a fungujícím příběhem, jenž ukázal šílenost jakékoliv války v té nejobnaženější podobě, tedy krutě a nekompromisně, tudíž reálně. Pravdou pak sice je, že první půlhodinka mě krapet nahlodala, že to bude možná vážně dlouhých a nezáživných sto čtyřicet minut, nicméně film se postupně rozjížděl a právě především po stránce emocí získával postupně na obrátkách, a to až do napínavého závěru, který mě upřímně dostal. Samozřejmě mě krapet lezli na nervy ty tradiční čínské pičičárny, včetně toho jejich afektovaného chování, no ale to je zkrátka součástí jejich kultury a tak se to musí i brát, jinak tu ale nelze už dále příliš vážně co vytýkat, Bale v hlavní roli opět fantastický, atmosféra a vizuál prostředí výrazné, prostě toto válečné drama se povedlo opravdu skvěle a jedná se o skutečně silný filmový zážitek. ()

DavidS.

Genocida skrz vitrážové okno a jiné poetické Zhangovy prvky, které tu působí nepatřičně rušivě...Po filmu Nanjing! Nanjing! z roku 2009 naprosto zbytečný počin, který jen povinně a bez invence odškrtává jednotlivé položky válečného dramatu...K tomu zdlouhavost, patos, teatrálnost, hrdinská sebeobětování, Bale na okrasu a ždímání emocí za každou cenu...Ty skutečné se ovšem nedostavují.... ()

Cracker

Opäť som sa presvedčil o tom že ázijská kinematografia kraľuje nad všetkými ostatnými. Emocionálne vypäté, dramatické, akčné, vojnové a aj romantické filmy sú ich doména a Jinling Shisan Chai rozhodne patrí medzi takéto filmy. Obával som sa akú tvár dodá filmu Christian Bale ale napokon bolo všetko veľmi prirodzené a Bale podal veľmi kvalitný výkon. Určite siahnem aj po ďalších tituloch Yimou Zhang-a. ()

Mistickzz

Christian Bale ako znovuzrodený záchranca v čínskom pekle. Výber tohto herca bol správnou voľbou a asi hlavne vďaka nemu sa film dostal do takej pozornosti. The Flowers of War je síce citovou vykrádačkou plnou klišé (hlavne v závere), ale na druhej strane je to film z pekelnou atmosférou, skvelým vizuálom, hudbou a dokonale natočenými vojnovými scénami, ktoré sa mi páčili najviac. 74% ()

Seti

Bale je skvělý, stejně jako válečné scény, ovšem po stránce scénáře je film až nepříjemně průhledný a žádný nečekaný dějový zvrat diváka skutečně nečeká (proto je i stopáž v některých chvílích až ubíjející). Fakt, že Yimouova novinka přetéká patosem bych mu ani nevyčítal, protože jaký film podobného ražení nepřetéká? (a Asiati jsou na to skoro stejně vysazení jako Američané). The Flowers of War mě nezklamaly, a přestože jsou natočeny až příliš "na jistotu", tak určitě stojí za shlédnutí. ()

Roman Albach

DVD s filmem Flowers of War jsem si koupil přímo v Nanjingu v den, kdy jsem navštívil památník nanjingského masakru, který je považován za jeden z nejhorších projevů lidské brutality. Japonci tehdy během 6 týdnů (na přelomu let 1937/38) vyvraždili ve městě Nanjing přes 300.000 Číňanů. Viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Nankingsk%C3%BD_masakr . Takže můj celkový dojem po zhlédnutí tohoto snímku byl navíc podtržen silnými emocemi, které ve mě tento památník vyvoval. Toto válečná drama čínské produkce se nezabývá těmi nejbrutálnějšími zločiny, které Japonci v Nanjingu páchali. Hrůzu války ukazuje na osudu mladých náctiletých dívek, schovanek kláštera, které mají "zazpívat" japonským vojákům při jednom z večerů. Od znásilnění a následného zabití je zachrání americký opilec John, excelentní Christian Bale, který na začátku filmu myslí jen na svoji záchranu. A také skupina mladých žen, které si živí tím nejstarším řemeslem a které v klášteru hledají původně pouze azyl. Výborný film o lidské statečnosti a hrdosti. Snad jen délka filmu je jeho slabějším místem. 2 a půl hodiny je na Evropana již příliš, ale musíme si uvědomit, že film byl točen především pro čínské publikum, pro které jsou 3 hodinové filmy standardem. ()

F.W.Colqhoun

Květy války jsou válečný velkofilm tradičního střihu, a když říkám tradiční, neodkazuji k osvědčenosti postupů, nýbrž k motivační vlastenecké jalovosti, jíž se povedlo dosáhnout navzdory mezinárodnímu hereckému zastoupení. Není tedy divu, že na rozdíl od jiných Zhangových filmů Květy velkou díru do do západních trhů neudělaly. Hrdina či Klan dávkovaly filmovou estetiku s čínskými rysy v mytickém balení, které velká patetická gesta uneslo. Ve válečném dramatu z poloviny 20. století s nutně moderními postavami vyhlíží jako to, čím přesně je - nevěrohodnou, melodramatickou propagandou, která viděla psychologii postav z maglevu. V reakcích na film zaznívá chvála na vizuální zpracování a výpravu. Některé bojové scény nejsou špatné, byť bullet-time od devadesátých let poněkud zastaral a zobrazené hrdinství čínských vojáků by také nebylo mimo mísu v Matrixu, ačkoliv v čemkoliv historizujícím je. Jeden by ale čekal za 96 000 000 $ v čínských cenách trochu víc. Ústřední dějiště dramatu, Winchesterská katedrála, vyhlíží polystyrenově, jedno ucházející vitrážové okno to nezachrání, což zamrzí, jelikož hrdinové jeho posvěcenou půdu téměř nepopouštějí. Figurkaření se v žánru nevyhnul ani Tarkovskij. Zajímavé je pozorovat, jak svůj náročný úkol neudýchává ani charakterní herec Christian Bale, který jindy zvládne na-vážno i bytostně komickou postavu ušatého superhrdiny a v Říši slunce už operoval. Režie přesouvá jeho proměnu cynického funebráka do obětavého "otce" Johna kamsi mimo děj. Bale prostě v jednom okamžiku vyměňuje polohu oplzlého opilce za potlačovaný pláč z dojetí nad hrdinstvím tu pomalého mladistvého převora, tu novicek, jinde obětavých šlapajznic. Chvílemi je jeho projev v kontextu natolik absurdní, že dává vzpomenout na svou nejlepší roli ve scéně nadšených recenzí na Whitney Houston či Huey Lewis & the News. Zásluhy hollywoodského áčka se tedy omezují na chvályhodné vyrovnávání obchodní bilance ČLR a USA. Snad byl drahý. ()

Hydra Foy

Viem, že tento film hral na city, až to bolelo, ale asi to bude tou inak chladnou východnou kultúrou, že mi to napokon až tak neprekážalo. Osudy postáv ma zaujali, nebolo mi jedno ako skončia a hoci ide v podstate o klasický príbeh na štýl Children of Huang Shi, v tomto prípade disponuje podstatne lepšou vizuálnou stránkou, prekvapivo natočenými vojenskými scénami a nostalgickým smútkom... Asi ako to evokuje samotný názov... trochu rôzne podanej krásy na pozadí surovej brutality zabalenej v čínsko-japonskom balení. ()

Honzeek95

Nakonec silný zážitek. Musím přiznat, že film mě mile překvapil. Bale se zde dočkal svého "hereckého koncertu" a počíná si opravdu solidně. Pro všechny jeho fanoušky je toto nutnost. ()

Nethar

Tak emocí tam bylo hodně, ale že bych musel hledat kapesník, to zase ne :-) Na Zhangovy filmy se většinou moc dobře dívá. Ovšem jak se někde pohybuje pohromadě skupina více jak pěti Číňanů nebo Japonců, kteří rádi bohužel mluví všichni zároveň a dělají synchronizované pohyby (odborně posuzuju na základě většího množství shlédnutých asijských všehodruhufilmů), vypadá to prazvláštně, čemuž se v tomto filmu nevyhneme (studentky, prostitutky,...). Finální nápad hlavní zápletky mě napadnul už dříve v průběhu filmu, takže jsem byl rád, že byl zrealizován, ačkoliv jsem pak ještě dlouze přemýšlel, jestli by to fakt takhle fungovalo a jestli by se tak dokázaly zachovat průměrné Evropanky, když už Číňanky posoudit nedokážu. Vloženo bylo několik bojových scén, které byly nápaditě, "honička" v okolí bordelu pak točená na dlouhý záběr působila také dost dramaticky. Žádná kulturní filmová revoluce to není, ale film mě bavil a end nebyl ani happy ani nehappy. Baleovu postavu jsem moc nehltal, ale Ni Ni good. ()

aLPaC

Technicky zpracované výtečně, o tom žádná, ale ty nucené emoce, které ze sebe herci tlačili a ten neskutečnej patos, kterému američané nesahají ani po kotníky to dost ničí. A to jednostranné zaměření. Čínští vojáci jsou zde vyobrazeni jako hrdinové, kteří neváhají položit vlastní životy na ochranu nebohých studentek, které ti zlí japonci vraždí a znásilňují. Ne, že bych si myslel, že tohle japonci nedělali, určitě dělali, ale číňané zas takový dobráci jak jsou tady nejsou. Zde je prostě každý číňan je pomalu národní hrdina a každý japonec nechutné zvíře. Ani postavy mi moc sympatické nebyli. Christian Bale mi kromě Batmana poslední dobou není sympatický v ničem a přitom v 90. letech, když ještě nebyl známý byl sympaťák téměř všude (Chraň i malá zvířátka). I ten vývoj jeho charakteru mi přišel takovej nevěrohodnej. Dále ten uječenej malej smrad taky děs, studentky taky, děvky taky (snad až na tu hlavní). Dvě hvězdy dávám především za velmi dobré a drsné válečné scény. ()

sona123

Zahrané na city, poctivě převyprávěné, těžko uvěřitelné. Christiana miluji a byť byl v druhé polovině filmu úžasný a k pomilování, v té první mu to přece jen sedělo víc. Mám ho raději jako záporáka, nebo muže zmítajícího se mezi různými stranami. Film působil poměrně ploše, ale příběh byl silný, s řadou velmi dobrých momentů. ()

bobstock

Čínský velkofilm, na kterém je vidět asijská závislost na precizních detailech, zpomalených krvelačných momentech a nekonečných procítěných dialogů. Během dlouhé stopáže jsem občas přemýšlel o vystříhání scén, které by film zeštíhlili, ale jako celek to fungovalo a pro citlivého, trpělivého diváka plus navíc. 80% ()

Tigran

Prvních 100 minut filmu mě naprosto pohltilo, všechny složky perfektně fungovaly a Christian Bale byl ve své roli notorika, ve kterém se postupně probouzí lidskost, perfektní. Bohužel posledních cca 40 minut snímku ztrácí tempo a hlavně skrze Balea tlačí přehnaně na emoce. Z tohoto důvodu dávám 4 hvězdičky a ne 5. ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží