Reklama

Reklama

V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

(více)

Diskuze

TomStrom

TomStrom (hodnocení, recenze)

GigaPudding:

Nemyslím chyby v ději, ale to, že Prometheus skončil tak, že to nekoresponduje s Alienem. Prostě to není kompletní a zůstala tam neodvyprávěná příběhová linie.

GigaPudding

GigaPudding (hodnocení, recenze)

TomStrom: tak nejvíc "nesrovnalostí" obvykle najdou lidi, co při tom filmu absolutně nedávali pozor :)

TomStrom

TomStrom (hodnocení, recenze)

Přiznám se, že jsem na tom byl včera večer a dvě hodiny jsem potom před spaním uvažoval, jak a co s původním Alienem souvisí a v čem jsou nesrovnalosti. Nakonec jsem zjistil, že těch rozporuplných věcí je tolik, že se pravděpodobně už počítá s pokračováním, které by vyplnilo vzniklou mezeru, vše dovysvětlilo a zajistilo návaznost mezi Prometheem a Alienem.

Masak

Masak (hodnocení, recenze)

ještě se mi nestalo abych na jeden film šel do kina 2x po sobě ,viděno v sobotu a dnes večer se chystam znova ! a penez za 2x3D mi líto není ani trochu

Habansz

Habansz (hodnocení, recenze)

siso: Videl jsem ve 3D pouze. 2x a i kdyz oproti 2D nemusel byt rozdil mnohdy az tak markantni, rozhodne se tech par kc vyplati priplatit :)

Habansz

Habansz (hodnocení, recenze)

Geolog mel predpoklady k tomu, ze to bude idiot :D Vzdyt tam na Elli rval, ze je geolog a ze tam neni aby prohledaval giganticky mrtvoly, uz v ten okamzik mu kapalo na majak a navic byl zkourenej

creo75

creo75 (hodnocení, recenze)

gonga: aha, zpetna vazba nepomohla, ze? S tebou mit dvojdomek :P

Masak

Masak (hodnocení, recenze)

DDr: jáj ))) ja tu jen teoretizuji a tlumočím co jsem našel na netu

creo75

creo75 (hodnocení, recenze)

Mahavishnu: vyborne postrehy s temi tremni krali a popisem navstev tvoritelu v bibli a jejich vlivu na nas vyvoj. Myslim ze ta symbolika je jiz logicka a neoddiskutovatelna, ridley ji navic sam priznal.

Maniax: pardon, ale co by jste vsichni chteli vice, ridley se rozprahl a tocil epicke scifi o vzniku cloveka a jeho (ne)vyvoji a to na zaklade premisy ze buh, resp jeho synove jsou nasimi tvoriteli z dalekeho vesmiru...

A zceho by jste proboha chteli cerpat vice, nez z bible, ktera je mimochodem slepencem starych baji a mytologii (predevsim pohanskych - spojeni s prirodou a zivotem, kterym krestanstvi tolik opovrhuje), ktere mohou vychazet ze skutecnych realiich a udalosti v davnych dobach, pouze prenosem v case a pouzitim mysleni a pochopeni te doby psany vetsinou metaforou s nejasnym vykladem. Souhlasim ze scenar neni nejstastneji napsan a nemuze na danem prostoru vse osvetlit, ale to jsem tu psal snad uz 10x.

Mimochodem vas nebavi v tom objevovat nove a nove veci? Doporucuji videt min 2x, a jsem presvedcen ze film bude zrat a pochybovacu bude ubyvat (tak jako dnesni vami zminovane kulty alien a blade runer, kdy vetsina z vas jeste nebyla na svete :P

Rikky007

Rikky007 (hodnocení, recenze)

mm13: No vzhledem k tomu, kolik mu je a kolik mu Avatar vydělal a vydělá, bych se nedivil... 

Masak

Masak (hodnocení, recenze)

mm13: tohle neoficiální vyjádření padlo z jeho úst ještě před premiérou ,takže si myslím že to viděl ,uvidíme ...

Masak

Masak (hodnocení, recenze)

a možná se historie bude opakovat i u Promethea (Veřelec-Scott ,Vetřelci-Cameron) a pokud ano ,tak ve druhém díle dostanou všichni to po čem tak prahnou ...

mm13

mm13 (hodnocení, recenze)

Masak: Cameron sa nedávno vyjadril že kašle na všetko a točí už len Avatara. Takže to bude buď masáž alebo zbožné prianie poniektorých fanúšikov.

Masak

Masak (hodnocení, recenze)

dlouho jsem nic nenapsal ,ale myslím že Scott si takhle otevřel cestu k dalšímu dílu ,prej zatím neoficiálně ho chce taky režírovat Cameron a to je co říct , tohle je podle mně počátek uplně nového sci-fi světa a film byl nasměrován tímhle směrem schválně a pro to se to některým z vás nelíbí ,já jsem za tohle vděčný a děkuju Scottovi a jeho genialnimu mozku.  

gonga

gonga (hodnocení, recenze)

Ten by tam sedl jako  prdel na hrnec. Vědec, který vše komentuje v pozadí.

E=mc2

E=mc2 (hodnocení, recenze)

škoda že v tom filme nehral Woody Allen, bola by to dobrá prča :)

chaometic

chaometic (hodnocení, recenze)

Maniax:  protože blýží 2012 tak chtěli přilákat asi nějak pozornost.

Asi se to nepovedlom může za to ten trotl z LOST

Ben111

Ben111 (hodnocení, recenze)

Maniax: tož tak trochu nakonec možná je, ale nesmíš to srovnávat s Alienem, to je uplně něco jiného a já sem s tím šel i na film a vůbec mě to nezklamalo:)

Maniax

Maniax (hodnocení, recenze)

Ben111: Ale no tak, opravdu to není prequel? Pár náznaků?..

Mr. Filuta: Viděl jsem. Jenže Matrix netrpí tak obrovským žánrovým skokem jako tohle. Matrix trpí megalomanstvím Wachovských ( nebo spíš Wachovského a Wachovské ;) ) a špatného scénáře Reloaded a Revolutions, že z toho vznikl takový maglajz. Matrix je pro mě jedno z nej sci-fi, stejně jako Alien je pro mě jeden z nej hororů. Jenže tohle je opravdu obrovskej skok z jistého reálna do vod mytologie, a to se mi nelíbí.

Ben111

Ben111 (hodnocení, recenze)

Maniax: už od začátku Ridley říkal že nejde o prequel k vetřelcovi a že chce vytvořit něco nového, proto  takový rozdíl mezi oběma filmy (podle mě) a že je tam pár náznaků na spojitost s vetřelcem a na konci možná i samotný zrod vetřelce je jen velké plus:)

Maniax

Maniax (hodnocení, recenze)

Mě prostě zaráží, proč tedy Scott udělal Aliena (1979) jako takový naturalistický, "reálný" sci-fi horor, a Promethea, prequel ( někdo říká remake, na to kašlu), udělá jako nějakej 5ti dimenzionální, biblickými odkazy a filozofickými myšlenkami nabytý sci-fi film. To mi k tomu nesedí. Chtěl jsem aby to bylo všechno hezk vymyšlený, nechci si domýšlet milion věcí, to mi přijde jako lenost scénáristova, chci to mít všechno hezky podaný, vyvětlený, abych si řek... "to je masakr, nejlepší sci-fi co jsem kdy viděl." Takhle je to pro mě prostě něco, co mi k Alienovi vůbec nepasuje.

Ben111

Ben111 (hodnocení, recenze)

max cady: zas taková hrůza ten scénář není, podle mě je dobře že film přinesl i řadu dalších otázek:)

max cady

max cady (hodnocení, recenze)

Ale souhlasim ze by Lindelof nemel psat dalsiho Promethea a R.Scott by si zaslouzil Oscara(za rezii se spatnym scenarem) pukud by se takovy udeloval.Ridley Scott strasne moc chtel a nezklamal,jenze potrebuje dobreho scenaristu a Lindelof jim neni.Z Promethea me nejvice uchvtila scena,jak naseda Space Jockey!!!!!!

max cady

max cady (hodnocení, recenze)

Je to smesne hodnoceni.Film ma 2 hodiny a furt se tam neco deje.Film ma neuveritelny spad.Fifield a hlavne Milbury jsou fakt idioti,Green take zrovna nevalel.....ALE! Noomi Rapace zahrala opravdu jeden z nejlepsich vykonu tohoto roku.Fassbender by uz mel mit hvezdu na chodniku slavy.Theronova zahrala svuj standart a prekvapil i Elba,kdy si jako zkuseny kapitan poradil s Fifieldem.Takze ve filmu mate krasnou uvodni scenu,pekne scenerie,upaleni cloveka,Fifieldovo likvidovani posadky,zadne dojemne umirani(viz Theronova) a chirurgicky zakrok Noomi(vsimnete si tech nabehlych zi,ja ji to proste zeru).A to jsem teprve v polovine!Probuzeni Space Jockeye a jeho prekvapivy atak.hudba je vyborna a at si kazdy keca co chce.Je pravda ze konec trochu nastval,ale po druhem shlednuti je to logicke,KDO BY SE CHTEL ROZLOUCIT S LEGENDOU JMENEM ALIEN!To mame cekat zase dalsich tricet let?To bude Ridleymu uz 105.

Související novinky

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Zatímco do premiéry seriálového Obi-Wana už fanoušci odpočítávají pouhé týdny, na filmové frontě Lucasfilm nadále podezřele mlčí. Loni byl akorát odložen Rogue Squadron režisérky Patty Jenkins, jak… (více)

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Zatímco plánovaný vetřelčí seriál pro kanál FX je stále v přípravách a jeho natáčení by mělo začít v roce 2023, kolem vzniku nových celovečerních filmů této franšízy panuje složitá situace. Stále se… (více)

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD se tradičně svěřují s osobními topkami 3 filmů (a seriálů), uvedenými v našich končinách (nebo kdekoliv jinde) v uplynulém roce, a od letoška jejich řady rozšiřují taky… (více)

Reklama

Reklama