Reklama

Reklama

V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

(více)

Diskuze

drunkwithme

drunkwithme (hodnocení, recenze)

Dyt to tady říkám kolegové vetřelec nevznikl žádnou evolucí z tohodle nepravýho space jockeyho a nůůma rapácovoá at si rodila třeba krokodýla to s tim nemá co dělat a co se týče toho ksichtosráče nebo facehugger tak je to vysvětlený taky v prvním alienu kurva lidi sledujte ty filmy pořádně ten vetřelec posádku nežral ale zabil a zavlekl do svý skráše a tam z nich dělal ty kokony ..ripleyová se pak do tý místnosti dostane a uvidí tam kapitána Dallase stále živýho ale už se měnícího jak jý ukáže už na skoro hotový vejce a řekne to byl Brett...jako ten strojník takže žádná vypíčená královna co sere vejce...to byla původní myšlenka.

Hanyou

Hanyou (hodnocení, recenze)

Arbiter: Takže ten vetřelec na konci byl královna? Viděla jsem jen prvního Vetřelce a teď Promethea, tak se ptám.

Hanyou

Hanyou (hodnocení, recenze)

Mimochodem, když se teď ta chobotnice na konci zrodila při spojení nakaženého člověka s nenakaženým, tak kde se vzali ty potvory (facuhugger) ve vetřelci jedničce?

Kuffenbach

Kuffenbach (hodnocení, recenze)

Ale odkaz na evolúciu tam je. Shaw-ová by povedzme porodila chobotnicu, tá by sa na niekoho nalepila a vznikol by protoalien. Je to v podstate ako keby královná zniesla vajce atď atď. Ale začínam byť z toho dohadovania unavený:) Každopádne mám radoť, že film po dlhej dobe dal toľko priestoru k uvažovaniu...

drunkwithme

drunkwithme (hodnocení, recenze)

Alien už tam byl dávno před space jockeyema je to uplně jasné když se podívate na jedničku a žádný takový že se vylíhne nějak evolučně z té atrapy pravého space.

Adrai

Adrai (hodnocení, recenze)

Kuffenbach: Já bych to místo spíše viděl jako genetickou laboratoř. Měli tu látku o které my můžeme říct že je genetickou zbraní, protože jejím cílem bylo změnit člověka - a zřejmě jim bylo jedno jestli se prostě rozpadne, zmutuje jako Holloway nebo se vytvoří něco jiného - Alien ... protože pořád to je neuvěřitelně daleko on nich tak co. Ovšem když je to laboratoř tak tam probíhají pokusy - možná právě proto ty žížaly ... SJ se snažili napodobit Zemi - od atmosféry přes mikroorganismy třeba až po člověka. A pokus se jim prostě zvrtl ...

drunkwithme

drunkwithme (hodnocení, recenze)

tady je vysvětlení ...přímo od androida Ashe z jedničky vetřelce...to plavidlo přistálo na planetě zřejmě při běžném průzkumu.Jako Kane narazili na jeden nebo víc těch kokonů (to sou ty vejce) Ve vysílání nebylo uvedeno,jestli měli výzkumníci čas určit zda kokony pocházejí z tohoto konrétního světa a nebo přišli odjinud.Než byli všichni přemoženi,povedlo se jim nastavit vysílání které by vyrovalo posádky jiných lodí před přistáním na té planetě a stejným osudem,At už přišli odkudkoliv,byly to šlechetné bytosti .Snad se s nimi lidstvo setká znovu za příznivějších podmínek.

Arbiter

Arbiter (hodnocení, recenze)

Kuffenbach: To mi přijde jako silně vyfabulované. Alien vznikl až příliš nepravděpodobným křížením. Držel bych se jen myšlenky, že na to neznáme odpověď.

Arbiter

Arbiter (hodnocení, recenze)

liskam: Já to vnímám jako nepřekvapivé: celý film jde cynicky proti představě něčeho jedinečného ohledně člověka jako bytosti. Ten stereotyp a pocit, že úhlavním motivem všeho je člověk Ridley rozbijí celý film. To, že závěrem staví na roveň vznik nového druhu a cestu člověka za vírou (která je možná i trochu upozaděna), vytváři pro mě příjemný předpoklad, že sledujeme jen jeden z mnoha dějů, že jsme prostě jenom zrnko písku i když zrnko, který jako každý jiný stojí za pozornost.

 

Nebo to taky může být čistě ústupek fanouškům Vetřelce :))

liskam

liskam (hodnocení, recenze)

Kuffenbach: Zajímavá myšlenka..:)  Jen tam bylo naznačeno, že ta hmota je určená pro likvidaci života. Ale kdyby jí použily na nás lidech, místo toho aby nás pozabíjely, vytvořily by planetu Alienů...

Tak ti nevím..

Kuffenbach

Kuffenbach (hodnocení, recenze)

Páve ma napadlo... Oni chceli ľudstvo vyhubiť, pretože žistili, že z nás pri reakcii s tou hmotou vzniká nejaké zlo, ktoré sa dajme tomu evoúciou vyvinie až v aliena. To by vysvetľovalo aj fakt, že na lodi bola kopa tiel s deravými hrudníkmi a na projekcii SJ pred niečím utekali. Jednoducho hmotu vyskúšali na ľuďoch, zistili že z nás ide len zlo, tak nás radšej chceli vyhubiť.

liskam

liskam (hodnocení, recenze)

Arbiter: Abych pravdu řekl, závidím ti. Ja osobně si nemyslím, že je tenhle film hloupej. Ale štve mě, že se "výrobci a scénáristi" zaměřili spíše na konec který je v podstatě začátkem Vetřelců. A né na konec který je otevřený a v podstatě nechává samotného diváka rozhodnout jak to vlastně dopadne. To, že Noomi Rapace unikne s robotem, a jde hledat dále naše stvořitele v podstatě naprosto zaniká díky tomu vetřelci...:-(

Arbiter

Arbiter (hodnocení, recenze)

liskam:  Já ti nevim :) Pod náporem negativních hodnocení o hlouposti snímku, kterej je vlastně třetiřadý béčko, si připadám jako malej naivní kluk, co hledá motivy tam, kde nejsou. Radši bych neměl nabíjet těm, kteří mi vysvětlí, jak moc v tom hledám něco, co film neobsahuje. Já byl každopádně spokojenej s filmem jako celkem a nepřišel mi zásadně rozparcelovanej, jeho průběh na mě působil kontinuálně.

liskam

liskam (hodnocení, recenze)

Adrai: To máš pravdu. Jenže Vetřelec si na nic první polovinu filmu nehraje. Od začátku jde do diváka na tvrdo a na nic si nehraje....

Tohle začalo nějak... a úplně jinak končí (myslím hlavně atmosféru filmu) jako kdyby spojili dva rozdílné filmy dohromady.

Adrai

Adrai (hodnocení, recenze)

Proč tomu pořád všichni říkají vyvražďovačka? V tomhle ohledu to není o nic víc vyvražďovačka než byl původní vetřelec nebo jeho pokračování ...

Adrai

Adrai (hodnocení, recenze)

TomikZlesa: Dle mě jsou ti "červíci" prostě žížaly a mají symbolizovat život té planety/měsíce nebo alespoň té "pyramidy" stejně jako atmosféra v ní. Planeta/měsíc z vnějšku neobyvatelná - kamená. Pyramida ale vytváří (nevíme jak) atmosféru a umožňuje život - tady jako velmi jednoduchý organismus který reálně najdeš po celém světě a ve filmu pouze velmi dobře zvolen pro pozdější mutaci. Dle mě prostě na tom místě "žijí" - objevily se ihned ve stopě, nebudou z těch nádob a že by je tam donesli oni je divný - na Prometheovi určitě funguje dekontaminace a tak ...

liskam

liskam (hodnocení, recenze)

Arbiter:  Filmovej...:)

 

Tobě ta první polovina nepřišla (když vypustíš to, že bili na cizí planetě) ve stilu (pozemšťana, nebo K-PAX..) Prostě takový inteligenčně vedený sci-fi...?

A pak se to zvrhne v béčkovou horůrkovou vyvraždovačku...:-(

"Horizont Událost"i tohle strčí do kapsy.

Mahavishnu

Mahavishnu (hodnocení, recenze)

L_O_U_S: Áno, neudávame presné cifry, ale ten rozdiel je obrovský. Ako keby si prešiel autom 1000 km a niekto sa ťa spýtal, koľko sme prešli a ty odpovieš 500 metrov. U toho Darwina to zas taký veľký rozdiel nie je, tak by sa to dalo akceptovať.

TomikZlesa

TomikZlesa (hodnocení, recenze)

)))IMP(((: s tema cervikama ti nevím, podle me je tam prinesli a dostali se do kapaliny, záběr jak se v ni pohybuji a pak proste zmutovali do toho háděte, součastí tekutiny podle mě nebyli, to by jě měl i David v tý nádobě co šlohnul, navíc byli v tej stopě dost daleko od tech nádob, i když na druhou stranu když se měnil ten geolog tak mu pred zrcadlem lezlo neco z oka

Arbiter

Arbiter (hodnocení, recenze)

Jsem moc vděčnej zklamaným reakcím. Díky nim jsem si film převelice užil. Byl to zážitek.

chaometic

chaometic (hodnocení, recenze)

TomikZlesa:  nebylo by lepší, kdyby ten android řekl, když uměl jejich jazyk.

chaometic

chaometic (hodnocení, recenze)

Jo ještě, jsem si vzpoměl myslím, že se to tu řešilo,

Ta mapa, byla zašifrována tak, aby se nakonec dozvěděli, že to byla jenom základna? A navíc že chtěli lidstvo zničit???

Mě to nedává smysl-

kRenzik

kRenzik (hodnocení, recenze)

)))IMP(((: K poslednimu odstavci. S tim evolucnim boosterem mam podobny nazor. Protoze to vsechno zaclo hadem pak chobotnice a pak necim podobnym alienovy ale strasne mi to pripominalo dinosaura. Takze si rikam jestli pak na rade neni Alien ? :) A tak by nam vysvetlil Ridley jak se stvoril Alien ALE to nutne neznamena ze uz alien neexistoval kdesi jinde! 

)))IMP(((

)))IMP((( (hodnocení, recenze)

Alqarin: Teď mne napadlo, zda SJ jen neobšlehli design svých bohů (toho obra na LV 426), Protože ať si říká Scott co chce, to co je v křesle prostě není oblek a je to hodně odlišné od toho co mají na sobě SJ (už jen ta gargantuovská velikost). Možná že SJ uctívají tyhle bytosti a sanžili se jim přiblížit (design lodí, design ošacení). (sakra jak by řekl Homer, ten scánář se píše sám :D).

 

Mnoho záhadologů věří, že si indiáni zešišaťují hlavy z důvodu přiblížení k podobě jejich bohů, stejně tak Egypťané si holili hlavy i obočí, Sumerové taktéž. Tohle chování je pro náš druh normální, teď se tomu říká Cos Playe a vlastně i LARP, ale hlavní myšlenka zůstává pořád stejná, nápodoba mytickým hrdinům.

 

To s těmi děrami v hrudnících myslím, že není úplně pravda, oni říkají, že je něco zabilo, že jim tuším explodovaly hlavy (jako pak dekapitovanému SJ na Prometheovi), Takže mě to přijde jako únik, nebo biologický útok od nějaké třetí strany, která jim to tam přišla vytmavit. Nebo opravdu z Ježíše povstal Ďábel sám a nakazil je. Ta hlava nemusela prasknout kvůli oné dekapitaci dveřmi (uvolnil se tlak, nebo smrt ukončila splash sekvenci).

 

Jinak jeden postřeh od přítelkyně, ty červíci se zrodily z té kapaliny (ta kapalina se jako červíci začne i pohybovat), nebyli tam celou dobu, ani je nepřinesli na botách. (dost to připomíná film Evolution). Takže ta tekutina je živá voda a evoluční booster.  

Související novinky

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Zatímco do premiéry seriálového Obi-Wana už fanoušci odpočítávají pouhé týdny, na filmové frontě Lucasfilm nadále podezřele mlčí. Loni byl akorát odložen Rogue Squadron režisérky Patty Jenkins, jak… (více)

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Zatímco plánovaný vetřelčí seriál pro kanál FX je stále v přípravách a jeho natáčení by mělo začít v roce 2023, kolem vzniku nových celovečerních filmů této franšízy panuje složitá situace. Stále se… (více)

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD se tradičně svěřují s osobními topkami 3 filmů (a seriálů), uvedenými v našich končinách (nebo kdekoliv jinde) v uplynulém roce, a od letoška jejich řady rozšiřují taky… (více)

Reklama

Reklama