Caesar je šimpanz, se kterým jsme se seznámili před třemi lety ve velmi úspěšném filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal mimořádně vysokou inteligenci a to kvůli pokusům s ještě neschváleným lékem na Alzheimerovu nemoc. Chytrý lidoop se stal senzací, ale zároveň předznamenal zásadní revizi pohledu na to, kdo je skutečným pánem tvorstva. Příběh Úsvitu planety opic začíná deset let poté, co se Caesar se smečkou dalších uprchlých lidoopů ukryl v hlubokých lesích poblíž San Francisca. Lidstvo v mezidobí prakticky zdecimoval agresivní virus, jehož první příznaky se objevily na konci prvního dílu. Těm, kteří virovou pandemii přežili, navíc hroutící se svět stavěl do cesty další nečekané překážky. Území uvolněné lidmi postupně obsadil národ geneticky pozměněných lidoopů, v jejichž čele stojí právě Caesar. Síla a schopnosti Ceasarova království narůstají, postupně vzniká nová civilizace řídící se novými zákony a pravidly; civilizace, která si dokáže představit Zemi bez lidí. Planetu opic. Lidé, kteří přežili, se snaží narůstající opičí dominanci narušit a vrátit se na vrchol evolučního žebříčku. Začíná boj o moc, boj o to, kdo bude vládnoucím živočišným druhem na Zemi. Obě strany sice dosáhnou křehkého příměří, ale jen nakrátko. Napětí mezi lidskou a lidoopí komunitou narůstá, sílí i boj o moc uvnitř obou skupin. Tohle napětí může vyřešit jen fatální střet, po němž bude zcela nezpochybnitelné, kdo se stal vládcem planety Země. (Cinemart)

Aknah

Moc mě potěšilo pokračování, protože jednička se mi moc líbila. Jediný co se mi nelíbí, je momentální trend, kdy si pokračování filmu režiséři přehazují jako horký brambor a nikdo u celé série nezůstane - nevydrží, nevim proč.. ale budiž :) naštěstí to nebylo poznat. Impozantní hudba, skvělý záběry, Caesar vyspělý a moudrý, se svou rodinou, dětmi... perfektní náhled na důvěru a přátelství mezi dvěma rasama. To, že i mezi opicemi může být svině, i mezi lidmi. Pěkně akční, dechberoucí podívaná která prostě nenudí. Trošku jsem se bála stopáže, protože přeci jen furt opice, ale byl to mazec. Jako je bitka mezi Kobou a Caesarem nebo poslouchání hudby po letech a nehledě na neuvěřitelné zachycení emocí ve tváří ,,apů". ()

InJo

Luxusně zrežírovaná temná parafráze AVATARA. Nečekaně střídmě a soustředěně vyprávěné, přitom velice intenzivní a adrenalinové a s (opět) naprosto perfektními vizuálními efekty (detaily opičích tváří a jejich dokonale výmluvná mimika jsou prostě famózní). Díky Reevesovi má film jiný (osobitější) styl a (depresivnější) atmosféru než Wyattovo ZROZENÍ, což je ale (vzhledem k zápletce) pochopitelné. A správné! Navíc je to chytrá a krásná (byť samozřejmě poněkud zjednodušená) alegorická propagace míru a pochopení mezi rasami, národy a kulturami (v tomto ohledu se ÚSVIT PLANETY OPIC bez problémů vyrovná (nej)lepším dílům série X-MEN). Celé to vyznění a poselství snímku je pochopitelně trochu naivní, ale přesto nadčasové a hlavně ušlechtilé. Tady se nám zkrátka schyluje k nářezové prequel trilogii (George Lucas i Peter Jackson můžou jen tiše závidět)... 90 % ()

Legas

Z „prvním dílem“ jsem měl problém, že kazí pointu původní Planety opic tím, že vysvětluje věci, které si dívák má domýšlet sám (o to byl závěr původní Planety opic děsivější) a navíc je vysvětluje značně tradičním způsobem (virus). U pokračování už tenhle svůj opičí problém řešit nemusím, ale při vší té strhující trikové stránce, která mě po letech opravdu mile překvapila, si musím mírně postesknout, že film není ještě o něco více konverzační, kontroverzní, divočejší ve svých myšlenkách. Zkrátka více opic, méně lidí (zde jsou opice skutečně už jako lidé, lépe o tom píše Douglas). Ale až na tahle postesknutí, že Úsvit mohl být exkluzivní, jsem byl nadprůměrně spokojen. ()

Sobis87

Poté, co takřka neomezené možnosti poskytnuté digitálními technologiemi téměř zabily film v jeho vznešené podobě (viz. všichni ti Transformeři a přepálené comicsové adaptace), se jako zázrak zjevil Úsvit planety opic - film, který právě skrze nejmodernější digitální technologie znovu přivedl do popředí uvěřitelný fikční svět, na který se lze napojit, a především důraz na umění charakterního herectví. Ano, mám na mysli motion-capture lidoopy zabírané v polodetailech a detailech (opět si vzpoměňte na lidské charaktery, jak se v moderních filmech ztrácejí v přesycených celcích, ze kterých přecházejí oči), řeč (digitálního) těla, opravdovou váhu dialogů a z děje logicky a zcela přirozeně vyplývající akční scény, které pak děj dále posouvají, jsou nositely emočního pnutí a představují katarzi. Nikoliv Avatar, ale Ústvi planety opic pro mne představuje triumf digitálního věku, pomník ryzí (a střízlivě umírněné) filmařiny, kdy fikční svět a charaktery jsou nadřazeny tvůrčímu egu, moderním trendům (všimněte si absence roztěkané kamery a dominanci statických záběrů - i v akčních scénách - a pečlivých kamerových jízd) a kultu celebrit. Světlo naděje v době degenerující kinematografie, novodobá klasika. ()

IQ Tiqe

Líbí se mi, jak se poslání filmu dá vztáhnout nejen na opice vs. lidi, ale i na současné střety různých národů, náboženství apod. Bude to znít divně, ale pro mě je hlavní „take-home-message“ taková, že na Blízkém východě stávající národy nikdy nebudou v klidu, pokud tam budou společně. Ale kromě poslání film až tak nic moc nenabídl – zvuk, grafika, hudba atd. ok, ale to hlavní – příběh (nebo spíš zážitek) – jsem čekal silnější. ()

HoneyBunny

Hned na začátek přiznám, že první díl mi připadal lepší - byl originálnější, celou mytologii téhle dlouhé filmové série o hodně obohatil, a hlavně měl neskutečně dojemný příběh mladého Cézara. "Úsvit" je v mnohém typická dvojka, je akčnější, temnější, větší. Problém je, že je scénář je v podstatě klon Cameronova Avataru (který zase vykrádal jiné): máme tu "přírodní" opice, v mnohém zákeřné lidi, lidského hrdinu, který začně soucítit sdruhou stranou... Detaily se liší, ale nemůžete říct, že tenhle příběh vám často nepřipomíná jiné filmy. Zkrátka to nadšení cítěné u jedničky se neopakuje. Což neznaména, že Úsvit planety opic není dobrý film. Je napínavý a Cézar je stále hlavní hvězdou - a zaslouženě. Tenhle film si zasluhuje Oscara za efekty, protože na Cézarovi a ostatních opicích nepoznáte CGI, jsou prostě jako živí, a navíc často hrají lépe než "živí" herci. Co Andy Serkis a trikaři s touhle postavou dělají, to je ohromující. PS: Slyšet Cézara mluvit, to je prostě zážitek, zvedněte ruku, kdo si při každém jeho dialogu nepomyslel "WTF". ()

Tsuki

Pokračování má oproti jedničce jednu slabinu – příběh je dost předvídatelný a hned zkraje je jasné, že dojde k boji o moc mezi lidmi a lidoopy. Poměrně záhy si navíc divák uvědomí i to, kdo to na daných stranách bude iniciovat. V průběhu filmu jsem si několikrát řekla, kam se nějaká událost bude odvíjet, a většinou jsem měla pravdu. Filmu to tak ubírá něco z napětí. Tématika nesnášenlivosti mezi druhy (potažmo „národy“) a z toho pramenící strach a zároveň touha uzmout moc… to je ovšem (bohužel) věčně aktuální téma a filmu se daří s patřičnou hutností toto téma pokrýt. Nejlepší postavou je zde opět samozřejmě Caesar, tentokrát již plně v pozici (moudrého) vládce, který se snaží situaci zvládnout, jak nejlépe dokáže. Ale jak můžeme tušit, pozice vládce za takových okolností je mimořádně obtížná, obzvlášť když nejde jen o rozpory mezi dvěma stranami, ale i rozpory a zradu ve vlastních řadách. Každopádně bylo zajímavé sledovat jednání komunity lidoopů a jejich interakci s lidmi jakožto s rovnocenným druhem. Tento díl mě sice nenavnadil na pokračování tak jako jednička, ale přesto se na závěr trilogie určitě chystám. ~(3,7)~ ()

Socrates

Strašně se to ve mně pere! Tak strašně rád bych tomu dal lepší hodnocení, ale nejde to, tohle bylo strašný zklamání. Mimo akčních scén strašně bolel každej záběr a každá vyslovená věta. Po výborný novodobý jedničce celkem propadák. ()

Anderton

Ísť na letný blokbaster a nemať pri jeho sledovaní iba pocit, že pozerám v súčasnosti tak obľúbený pojem "inteligentný blokbaster", ale že nepozerám hollywoodsky veľkofilm vôbec, je pre mňa hodnotnejšie. Spočiatku komorná dráma v lesoch, ktorá vyčlení hlavnými postavami príbehu opice a nie ľudí, pomaly prejde do zničeného San Francisca, kde si však vystačí s minimom lokácií a dáva tak priestor na hľadanie paralel medzi fikčným svetom a históriou ľudstva. Že konflikty nie sú čiernobiele, že aj v menšej komunite sa postupom času vyhrotia rozdielne názory a že jediným riešením je dohoda nielen medzi znepriatelenými skupinami ale aj v rámci jednej skupiny, je nám akože jasné, ale prax je bohužiaľ iná a my si musíme tak stále pripomínať naše chyby prostredníctvom napríklad aj takýchto alegorických sci-fi. Dúfam, že sa séria nerozpĺzne podobne, ako tá pôvodná a zostaneme smerom k danému cieľu iba pri pár dejovo a myšlienkovo hutných filmoch, akým je Úsvit planéty opíc a jej predchodca. ()

Carol Pifková

Dawn of the Planet of the Apes je jedným z filmov, pri ktorých nevnímala som ani tak dej či dialógy ale špeciálnu pozornosť som venovala opiciam. Hlavne Caesarovi. Neviem či ho Andy Serkis aj daboval ale toto bolo niečo neskutočné. Vždy keď prehovoril mala som po celom tele zimomriavky. Film sa mi dokonca páčil viac ako prvý diel, čo som vlastne sama od seba vôbec nečakala. Kľudne by som prijala seriál, kde by bol proste Caesar, nikdy by nezomrel a vždy mal ten istý dabing a toho istého predstaviteľa. Bolo to neskutočné! Nie, Caesar bol naozaj neskutočný! ()

Frajer42

Lepší než první díl. Pořádně ubylo ukecanosti a snímku hrozně sluší post-apokalyptický nádech. Stopáž mi však přijde zbytečně přemrštěná. Nad dvě hodiny se dá jít snad pouze v případě, že máte co říct. Nudě se tedy v průběhu sledování nevyhnete. Akce je fajn. Více se mi líbila akcička hned v úvodu, kdy se opičky vydaly na lov zvířátek. To v rukou dřímají pouze oštěpy a sluší jim to mnohem více, než akce v závěru, kdy už dřímají automatické zbraně a já marně dumám nad tím, jak taková geneticky vylepšená opice dovede tak obratně střílet. Nehledě na to, jak debilně a směšně to vypadá. Nelíbilo se mi obsazení vůbec žádného herce ani herečky, a to tak že vůbec. To mi sledování znechutilo vydatně. Hudba také nic moc. Nechápu proč si na takový velkofilm nenajali nějakého borce. Celkově se tedy jedná o povedenější díl, než byla jednička, ale zase ne o moc. Když tak nad tím přemýšlím, tak znovu bych se na tento snímek nepodíval, ale třetí díl nevynechám. Lepší 2 *. ()

Kothy

Tohle jsem snad ani nečekal. Naprosto mě to odrovnalo. Jeden z nej filmů letošního roku! Líbilo se mi to ještě víc než Zrození. Ani nedokážu pořádně vyjádřit své pocity. Tak dojemný a emotivní film už jsem dlouho neviděl. Mattu Reevesovi se to opravdu povedlo. I absenci minulých postav jsem překousl. Například Gary Oldman byl skvělý. I když hrál záporáka, mohl tam být déle. Andy Serkis opět předvedl vynikající výkon v podání Caesara. Děj se odehrává 10 let po předchozím filmu. Opice se usídlily v lesích u San Franciska a lidstvo zdecimované opičí chřipkou chabě přežívá. Lidé náhodou narazí na opice a nastane problém. Potřebují totiž nahodit vodní elektrárnu, ale ta je na opičím území. A tím nastanou problémy. Opice by sice s lidmi rády žily v míru, ale na obou stranách jsou jedinci, kteří usilují o válku. Konflikt je tím pádem nevyhnutelný. Caesara zradí jeho přítel Koba a tím to všechno začne. Ta bitva při útoku na město je parádní. I závěrečný fight je skvělý. Zase se to posunulo o kousek blíž k nevyhnutelné budoucnosti. Těším se na pokračování. :) "Ape not kill ape." ()

MikeCool

Jelikož prvotina s názvem Zrození Planety opic mělo nečekaně velký úspěch, byla jen otázka času, kdy se nám představí další sequel, a ejhle, je to tu! Blockbuster je to fenomenální a stejně jako první díl mě i tento velice potěšil. Jediné co mi krapet nešlo po chuti byl americký akční závěr. Typický pro americké akční mainstreamy. ___ (Jiráskovo divadlo, Nový Bydžov) ()

Spinosaurus

Nová série Planety opic má prostě tu smůlu, že už nemůže přinést nic nového. Tenhle díl mě vyloženě nudil proto, že jsem už po shlédnutí traileru dokázal přesně předpovědět průběh filmu. Vyplnilo se to, až na absenci smrti synátora, naprosto přesně. Lidští herci jsou stejně jako v jedničce naprosto necharismatičtí a zbyteční. Hlavního hrdinu mám zafixovaného jako padoucha z Útoku na Bílý dům, takže ať se snaží sebevíc, do té role mi nepasuje. Pak je tu nějakým omylem Gary Oldman, který si nejspíš spletl natáčení s pokračováním Temného rytíře. Prostě ať chtěl, nebo ne, viděl jsem v něm pouze Gordona. Akce je pomálu a když už, tak vytvořená počítačem, což mě už delší dobu neuchvacuje. Žádné realistické výbuchy jako v Bayových Transformers, prostě čistá digitální kaše. Režisér a scénárista se v rámci nějakého poselství, politického podtextu, ekologického podtextu atd. bojí experimentovat, takže výsledek je nudná vata pro současnou hollywoodskou poptávku. ()

AllShallFall

Už dlouho jsem neviděl kvalitní film. A teď jsem se dočkal. Po skvostné jedničce, přišla skvostná dvojka. Je těžké říci, který z těchto dvou dílů byl kvalitnější, protože každý z nich přináší něco jiného. V tomto díle byl nečekaný zvrat, kdy Koba, osvobozen Cesarem, nakonec samotného Cesara,díky touze po pomstě, zradil. Je to až neuvěřitelně napínavé. Jsem zastánce toho, že jakmile se objeví výnikající film a následně má vynikající pokračování, dostane se do Síně Slávy jedinečných snímků. S velkým nadšením můžu nahlas říct, že nová Planeta opic tam, bez jakýchkoliv debat, určitě patří! Další film do mých TOP! 100% ()

swamp

Když jsem si přečetl recenzi Mirky Spáčilové (což běžně nedělám), musím uznat, že s ní ve většině názorů na tento film souhlasím (což běžně nedělám). Ono se opravdu jedná tak trochu o převyprávěný příběh Winnetoua a Old Shatterhanda, akorát ta "tklivost podpořená hudbou" mi nepřišla tak "nesnesitelná", jak píše autorka. A to jí musím dát dále za pravdu, že hlavní parta (ta lidská) není kdovíjak sympatická - a víceméně je mi jedno - stejně tak jako celé lidské pokolení. Změna režiséra je patrná, toto pokračování není zrovna moc akční (ale nějaká akce tam je), naopak je dost emotivní (jak už bylo řečeno) - zda se vám tento mix bude zamlouvat, záleží víceméně na tom, jak moc se vám chce přistoupit na hru, že sledujete emoce u "opic" (skoro bych je nazval opičími lidmi). Je docela smutné, že se takové filmy netočí třeba o lidech, bylo by to slušné drama. To ovšem nic nemění na tom, že toto prequelové pokračování rozhodně stojí za zhlédnutí - už jenom kvůli Andymu Serkisovi a jeho opičí partě. ()

DwayneJohnson

Nevím, jak na ostatní, ale na mě tohle druhé pokračování zapůsobilo mnohe lépe po všech směrech. Už během prvních deseti minut jsem tušil, že pod čtyři nepůjdu dnes ani náhodou a to se celé stupňovalo, až k velmi povedenému konci. Oproti jedničce zde není vlastně nic nového, či převratného, ale vše působí tak nějak normálněji a uceleněji. Příběh je naprosto jasný, i svým způsobem předvídatelný, ale Matt tohle všechno ukočíroval a spolu s velmi dobrou hudbou natočil blockbuster, který mi nezbývá, než opětkovat. Možná i proto, že velké plátno dělá divy a člověk s kině tenhle kus vychutná přece jen jinak. Akorát jsem vůbec nevěděl, komu mám držet palce, jestli lidem nebo opicím, takže nakonec to byla čistá plichta. Uvidíme v dalším zápase, třeba se už dočkáme nějaké výhry. ()

Dalda

Tak tahle opičárna na mě zrovna moc velký dojem neudělala. Víceméně bylo jedno, jestli zrovna ze zbraní střílí lidé nebo primáti, nakonec by to asi vyšlo nastejno i bez primátů. Pro mě ve filmu nic poutavého nebylo, spíše jsem se nudil, a navíc to, jak dobře umíme v počítači z Andyho Serkise udělat opici, pro mě není zrovna hodnotící kritérium. ()

sarkas21

Luxusně zrežírovaná temná parafráze AVATARA. Nečekaně střídmě a soustředěně vyprávěné, přitom velice intenzivní a adrenalinové a s (opět) naprosto perfektními vizuálními efekty (detaily opičích tváří a jejich dokonale výmluvná mimika jsou prostě famózní). Díky Reevesovi má film jiný (osobitější) styl a (depresivnější) atmosféru než Wyattovo ZROZENÍ, což je ale (vzhledem k zápletce) pochopitelné (a správné!). Navíc je to chytrá a krásná (byť samozřejmě poněkud zjednodušená) alegorická propagace míru a pochopení mezi rasami, národy a kulturami (v tomto ohledu se ÚSVIT PLANETY OPIC bez problémů vyrovná (nej)lepším dílům série X-MEN). Celé to vyznění a poselství snímku je pochopitelně trochu naivní, ale přesto nadčasové a hlavně ušlechtilé. Tady se nám zkrátka schyluje k nářezové prequel trilogii (George Lucas i Peter Jackson můžou jen tiše závidět)... ()

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Kdo svede Válku o planetu opic?

Kdo svede Válku o planetu opic?

26.08.2015

Když v roce 2011 ožila filmová série o Planetě opic, jen málokdo od ní čekal takový kritický a komerční úspěch. Zrození planety opic vydělalo 481 milionů dolarů, Úsvit planety opic pak dosáhl až na… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky