Pád

Drama / Thriller / Psychologický
Velká Británie, (2013–2016), 17 h 26 min (Minutáž: 58–90 min)

Tvůrci:

Allan Cubitt

Scénář:

Allan Cubitt

Gillian Anderson, Jamie Dornan, John Lynch, Aisling Franciosi, Bronagh Waugh, Niamh McGrady, Sarah Beattie, Stuart Graham, Bronágh Taggart, Valene Kane (více)

Série(3) / Epizody(17)

V dramatickém seriálu ze Severního Irska se představí Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, jež byla převelena z londýnské policie do Belfastu, aby zde pomohla dopadnout ďábelsky chytrého sériového vraha. Zatímco Gibsonová absolvuje cestu z Londýna, představí se nám samotný vrah Paul Spector (Jamie Dornan). Drama se soustředí kolem policejního vyšetřování, které odkrývá příběhy rodin na straně obětí i vraha, jejichž životy zůstanou navždy poznamenány.
Kritikou opěvovaný seriál The Fall se vrací se svou druhou řadou. V pokračování této strhující napínavé hry se vrací Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, která je na stopě sériovému vrahovi Paulu Spectorovi v podání Jamieho Dornana. Druhá sezóna se odehrává v Belfastu v Severním Irsku a navazuje přesně tam, kde skončila první řada. V šesti hodinových epizodách uvidíme, jak se stíhání Spectora stává tím zoufalejší, čím více se kolem něho utahuje smyčka. Vrah je totiž po psychologické stránce nebezpečnější než kdy dřív. (Cinemax)

kwaicheng

Teda na to, že je hlavní hrdina kluk jak z plagátu, nepřestává mě udivovat biomechanický rozbor jeho osobité chůze, jež ze všeho nejvíce přpipomíná thug life scénku Gangsta Pelican everyday im hustlin... Co taky po večerech dělat, že ano, žena je škaredá, dacani ho zloběj, na pivko nechodí, celej den v práci poslouchá jakési nářky pozůstalých... To by jeden snad někoho vodkrouh.. Zaujala mě Fuseliho reprodukce Noční můry, kterou znám důvěrně bo ji mám léta na ploše.. První díl mě málem odradil, nicméně pokračování stálo za to.. ()

Ivo

Jedna hvězdička dolů za depkoidně-explicitní témata a drásavou atmosféru a též za trošku odfláklý a useknutý konec s Djokovičem :) Forma ovšem mistrovská .. ()

PavelU

Čím závažnějších skutků se tu hlavní protagonista dopouští, tím větší gradaci to má. K čemuž také přispívá výtečně vykreslená atmosféra a logicky vystavěný příběh, který nenechá nikoho na pochybách, zda by tu přece jen mohl nějaký nedostatek být. Nakonec ctící realitu do nejmenších podrobností, bez libovolných berliček, co by jen daly vzpomenout na typickou americkou produkci. Zde jsme v Evropě, držíme se svého stylu vyprávění, lpíme na detailech, dáváme si záležet na tom, jak to vnímají i ti nejmenší, umíme zpracovat cokoli, co jen obyčejný život přináší. Tak to má být. Když se k tomu přidá zajímavé podání postav, v tomto případě zkušené policejní vyšetřovatelky a zdatného sériového vraha, je zaděláno na neobvykle působící seriál. V němž napětí stoupá s tím, jak klesá křivka života nebohých obětí. Zažít to zrovna v roli Gillian Anderson a Jamieho Dornana, je prostě úchvatná podávaná, skvěle se sledující v noci. V konečném důsledku dobře namixovaná směs z vražedných ingrediencí. ()

markotter

Voňavá Stella. Nejmíň sympatickej vyšetřovatel za posledních několik let. Přijíždí z velkého města do Belfastu, bydlí v Hiltonu, vozej jí Mercedesem, má spostu drahejch hader a chlapský kolegy využívá k píchání. Ženský kolegyně zase k úklidu hotelovýho pokoje a uklízení po tom píchání. Mezitím vede dlouhé psychologické řeči, tváří se, že každýmu rozumí. S dopadáváním vraha je to ale o kousek horší. Pořád je o kus pozadu a kdyby jim k dopadení vydatně nepomáhal samotný vrah, tak nevím, co by dělala. nebýt výborného J. Dornana, asi bych ty 3 řady nedal. Mimochodem - 2. řada jako spojovačka mezi 1. a 3. řadou byla úplně zbytečná. Ale atmosféru to mělo docela dobrou. ()

bearmeedek

Velmi slušná kriminálka, ale jen co se týče prvních dvou sérií. Oba protihráči mají dobře propracované postavy. U Gillian Anderson nebudu nic hanit, protože ta její postava možná měla být právě taková a jiná herečka by třeba měla problém to dát právě takhle. Všechno fajn, dokud nějakého blbce nenapadlo, po zakončení druhé série, natočit ještě tu třetí. A ta je průser až na půdu. Dvojka skončila celkem logicky a "normálně". Tam měl Spector chcípnout, já bych si oddechnul a bylo to. Trojka je naprostý blábol a zdlouhavé natahování ničeho. Závěr už je výsměch divákovi. Na to nemusel čekat 6 dílů. ()

radeckator

Gillian Anderson si střihla opět po čase opět roli agenty a pořád je v tom dobrá. Kvalitní dobře natočená série jen dle mého zbytečně natahovaná. ()

vozralec

Hodnocení první série: Jedním slovem vynikající. Zajímavé postavy (např. Danielle Ferrington) a charaktery (nekompromisní Stella Gibson). Lehce pomalejší tempo, které všemu dodává šťávu. Tomuto se říká moderní seriál na úrovni. Hodnocení druhé série: Stále kvalita. Souboj Stella Gibson vs. Paul Spector. Dobře zahraný James Tyler. Danielle Ferrington dostává méně prostoru. Hodnocení třetí série: Paul Spector (ne)má ztrátu paměti. Šéfík trošku nasává. Danielle Ferrington lehce ztrhaná. Převozy a ostraha trošku postrádají důkladnost. Výborný spoluvězeň Bailey "Wasn't well. Better now.". Kvalita. ()

flu

Pokud se vám první sezóna líbila, té druhé se vyhněte obloukem. Je utahaná, nelogická a doslova přetéká scénáristickými oslími můstky a stupidně se chovajícími postavami. No, a devadesátiminutové finále pak tuhle svého času nadějnou a zajímavou minisérii spláchlo do hajzlu už kompletně a se vším všudy. S1 5* / S2 1* / S3 prosím ne. ()

Clark_Kent

Gillian Anderson tentokrát ukáže i temnou stránku ženské psyché. Psychologický ponor se vším všudy, tady klasická detektivka rozhodně končí. Taková šarvátka mezi detektivem a psychopatem zafungovala výtečně. Nechť když okouzlí sám psychopat, hned je vše úplně jinak. Dornan zde opravdu exceluje ta role je prožitá až do morku kostí. ()

nick_sekac

Ač velký fanoušek X-Files, raději bych si dal po sérii z 2015 další případ Stelly Gibson. Perfektní atmosféra, perfektní výkony v čele s Gillian, která tedy zahrála jednu z nejkomplexnějším ženských postav, jaká kdy byla stvořena minimálně na úrovni televize. ()

RedRose

videl jsem dve serie... melo to plnych 11 hodin... to je na jediny pripad serioveho vraha sakra dlouho... bylo to dobre ale tak utahane ze to fakt byla makacka udrzet po celou dobu pozornost... podobnou delku maji vsechny tri dily pana prstenu a kolik se tam toho stalo... takto 65%... kdyby to melo polovicni stopaz tak dam 89%... na treti serii se musim psychicky pripravit... /// EDIT: no... fakt nevím, co bylo na třetí sérii tak úžasného, že je taky červená... V podstatě jen natáhla celý příběh o 6 hodin, ve kterých se sice něco dělo, ale bylo to úplně k ničemu... Na konci druhé série bylo více-méně hotovo a třetí série je v podstatě zbytečná..... ()

mystrdat

Velmi uvěřitelný a naturalistický pohled do života sériového vraha a lidí v jeho okolí, stejně jako profesionálních procedur, které ho mají dopadnout. Vynikající Gillian Anderson i Jamie Dornan. ()

HarqAlAda

Hodnotenie po dvoch sériách. Jednoducho kriminálna, scénáristická a herecká bomba. Zatiaľ čo napätie v True Detective čerpá z typickej linky odkrývania neznámeho, v tejto bombe sme svedkami celej pravdy prakticky od začiatku. Divákovi je skryté málo a to čo vidí je skutočný svet so všetkými jeho farbami vrátane odtieňov sivej. Máme možnosť objaviť mnoho vrstiev, mne najviac imponuje komplexnosť, vnútorná integrita a sila hlavnej protagonistky, výborne napísanej a zahranej ženskej postavy Sally Gibson. Konečne snímok v ktorom rodové stereotypy dostávajú na frak až nonšalantne avšak bez servítok. Jednoznačne treba vidieť. ()

Najt

Výbornej krimiseriál. První 3-4 díly mě moc nebavily, chvíli trvalo než si člověk zvykne na Stellu a Paula, ale pak když se snima sžijete, zvyknete si na ně a příběh se dostane do té zajímavější sféry, kde už je povražděno a hledá se vrah, tak vás seriál vtáhne a chcete vědět jak to skončí. Konec dobrej, ale posledních 10 min bych si představoval úplně jinak. Důležitý je, že se kapitola uzavřela. ()

MFloyd

3* jsou možná dost matoucí, protože ve skutečnosti bych dal 4 prvním dvěma sériím a poslední bych dal tak 2* i když jsem ji hodnotit nemohl, protože jsem jí prostě nedokázal dokoukat. Jeden a půl dílů z poslední série mě několikrát uspalo a absolutně jsem se nechytal. Nejen to, byl jsem zlehka přinasraný. Ale abych nepředbíhal, zprvu mi přišlo, že jde o další chladný severský krimi seriál. Zaujal mě dvojí pohled, kriminalistky a vraha. Gillian působila dost chladně a vrah taktéž, jen jste prostě museli fandit (pokud teda nejste psychopat), aby Spectora dopadli, urvali mu koule a namleli ho do kočičích konzerv. Seriálu se povedlo hodně emotivně znázornit jeho vraždy až mi z toho dobře nebylo a navíc se na nic nespěchalo a vždy Vás na tuto pasáž tvůrci pomalu připravovali. Prostřihy obou pohledů pak fungovali geniálně. Všechno tohle by si i možná zasloužilo plný počet, jen mi to možná už v tom množství kriminálek nepřijde tak moc super, ale budiž. Toto tempo si seriál drží do konce druhé série a celou dobu jsem si říkal "O čem asi bude ta třetí, když už to vypadá na rozuzlení ještě před ní". Tady nastal můj problém. Abych tolik neprozradil, seriál se snaží být po celou dobu celkem proaktivní ve sdělování velké pravdy, že ženy jsou utlačované a ano, dokážu to pochopit v prvních dvou sériích, kde je to lehce připomenuto a pak se znovu řeší to co mě zajímá nejvíc, ten samotný případ. Jenže u té třetí případ jakoby zmizí a už se řeší jen sociální témata a ne přímo útlak žen, ale celkově ta nespravedlnost... jak říkám, vydržel jsem jeden a půl dílu, protože tak dlouhou nekončící nudu si tento seriál prostě nezaslouží. Pořád jsem měl nutkání to dokoukat a mít na celý seriál náhled, co se bude dít dál, ale mě už tam nic nezajímá, jen kecy a občas až nelogické otázky ohledně řešení celého případu a různých pochybení. Takže kdyby nebylo poslední série, udělali by místo toho jeden díl jako epilog, naprosto bych tomu rozuměl PS. Když si zpětně promítám všechny postavy, je zde snad jediná mužská, která není za ubrečenýho idiota nebo za násilníka? Nikdo mě nenapadá, za to je tu spousta tvrdých zodpovědných a utlačovaných žen, které nepotřebují pomoc od mužů a největší mindfuck tomu dodává Gillian, kdy nechápu proč si prostě vyhlídne jednoho náhodnýho týpka a ošoustá ho, asi jen aby ukázala, že si z nich dělá jen sexuální objekt :D absolutně tuhle pointu nechápu a zase to ukazuje, že to poselství tvůrci tlačili tak, že zapomněli na příběh. ()

lookin328

Seriál, od kterého jsem nic neočekával, ale který velice příjemně překvapil. Se třemi sériemi bohužel klesající tendence kvality. Každá série byla trochu jiná, od brilantní první, která nám s prvky thrilleru ukazovala vrahovo konání, přes velice dobrou druhou, která nám prostřednictvím špionážního dramatu ukazovala jeho dopadení, k bohužel né tak dobré třetí, která už nám jen dovysvětlovala motivy… Suma sumárum velice dobře odvedená práce, s kvalitními hereckými výkony, za mě velmi povedenou hudbou a pro mě dosud nenakoukaným prostředím Severního Irska. 4 z 5. ()