Pád

Drama / Thriller / Psychologický
Velká Británie, (2013–2016), 17 h 26 min (Minutáž: 58–90 min)

Tvůrci:

Allan Cubitt

Scénář:

Allan Cubitt

Gillian Anderson, Jamie Dornan, John Lynch, Aisling Franciosi, Bronagh Waugh, Niamh McGrady, Sarah Beattie, Stuart Graham, Bronágh Taggart, Valene Kane (více)

Série(3) / Epizody(17)

V dramatickém seriálu ze Severního Irska se představí Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, jež byla převelena z londýnské policie do Belfastu, aby zde pomohla dopadnout ďábelsky chytrého sériového vraha. Zatímco Gibsonová absolvuje cestu z Londýna, představí se nám samotný vrah Paul Spector (Jamie Dornan). Drama se soustředí kolem policejního vyšetřování, které odkrývá příběhy rodin na straně obětí i vraha, jejichž životy zůstanou navždy poznamenány.
Kritikou opěvovaný seriál The Fall se vrací se svou druhou řadou. V pokračování této strhující napínavé hry se vrací Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, která je na stopě sériovému vrahovi Paulu Spectorovi v podání Jamieho Dornana. Druhá sezóna se odehrává v Belfastu v Severním Irsku a navazuje přesně tam, kde skončila první řada. V šesti hodinových epizodách uvidíme, jak se stíhání Spectora stává tím zoufalejší, čím více se kolem něho utahuje smyčka. Vrah je totiž po psychologické stránce nebezpečnější než kdy dřív. (Cinemax)

VLADEK

1. sezóna (viděna 2013) jednoznačně za 100%, Gillian Andersonová je skvělou volbou. Pokud jde o 2.sezónu, tak ačkoliv vraha známe scénář neustupuje. Výborná kamera. 95%/ update 3 sezóna - po závěru té druhé byla částečně načata, ale nechci tady spoilerovat. Nicméně z mého pohledu 3.sezóna drží jedině díky skvělé Gillian Anderson. ()

BoKo_CzT

Napriek tomu, že hlavná hrdinka je mimoriadne nesympatická (čo to kecám, je to odporná coura), tak ma seriál skutočne vtiahol. Paralely medzi "dobrou" a "zlou" stranou príbehu sú mimoriadne zaujímavé a poskytujú možno až netušené možnosti. Sám som zvedavý, ako autori tento potenciál využijú. Každopádme by som si to vedel predstaviť ako skvelú knihu. Zatiaľ hodnotím na 80 % . ()

Ruadek

1. série nakonec splnila očekávání, seriál BBC Two patřil v roce 2O13 mezi nejlépe hodnocené seriály v UK a v krásných 5-ti dílech mi předvedl v plné parádě všechny své zbraně. Příznivci Akt-X a kriminálek hrubšího zrna, jděte do toho. 2. série pečlivě vybudovala nosnou atmosféru a v posledním díle by se dalo napětí doslova krájet. Geniální hra nervů, která přesně ví, kdy skončit. **** ()

Brenda.Ch

Hergot sakra, to je orgasmus, vidět zase po dlouhé době poctivé drama ! A ten studený čumák Gillian Anderson - to je takový malý zázrak ! Ač jsem ženská, tak jsem se do ní zamilovala, takový pragmatizmus, úsečnost a přímost se jen tak nevidí. A což teprve Dornan, to je na Oscara a všechny další ceny, jaké vůbec ve filmovém světě existují. Borec. Působivé, úžasné, zkoukla jsem to za jeden večer. A pak jsem si dala velkou jízdu - celodenní maraton šesti dílů pokračování. Dá se říct, že jsem věděla, jak to nakonec skončí, protože ta druhá dějová linie byla kapánek průhledná, nicméně bomba, skvělé, chci víc takových seriálů !!!! :-) ()

yxaj

Tak schválně, kolik z vás fandilo Peterovi, když dupal Stelle po hlavě ? Úchylové.... Jste kurva normální ?? ()

Mozenrat

Kriminální seriály nejsou zrovna můj běžný oblíbený šálek čaje, ale The Fall mě velmi rychle dostal, Pádu do toho pozvolna plynoucího, atmosférového a hlavně ZNEPOKOJIVÉHO díla se už nedalo vyhnout. Zajímavě netradičně feministické, kdy velká část mužů jsou slabí tvorové neschopni nadhledu. Střih se opravdu nedá nazvat jinak než znepokojivý spojující často brutální scénu sexuální vraždy s rodinnými, intimními situacemi nebo dětským nevinným světem. Oba hlavní představitelé jsou skvělí a Gillian Anderson léta která uplynula od Akt X jen přidala na kráse. První série je dokonalá. V druhé sice děj malinko překombinovávají - některé náhody, policejní selhání a podobně. Navíc je znatelná snaha trochu ždímat emoce, oddalovat konec a těch pár snových vizí a halucinací si také mohli odpustit. Ale v závěru se to všechno nakonec ukáže jako smysluplné a vytvářející mrazivou tečku. . ()

jopal

V druhej serii trosku dochadza napatiu dych, viacej sa keca, ale aj tak po Dextrovi najlepsi detekt. serial co som v poslednej dobe videl. ()

Fjera

Nejlepší krimi seriál, co jsem viděla. Každý díl je výborný - poutavý a mnohdy zároveň nepředvídatelný a plný zvratů. Charaktery postav jsou brilantní. Víc takových seriálů! ()

Anetulicek

Môžem povedať, že krimi je žáner, ktorý mi nie je až tak vzdialený. Spočiatku som sa obávala starej známej Scullyovej (Gillian Anderson), ale nakoniec, musím uznať, že táto rola ju, aspoň u mňa, vymanila zo škatulky. Jamie Dornam ako Paul Peter Spector bol neuveriteľne skvelý, jeho mimika, bola ohromujúca, prejav, charizma. Dokonalé. Seriál ma čistokrvne pohltil, bolo to zvrhlé, amorálne... Citeľné bolo aj to, že sa produkcie zhostili Briti. Je to iné, živé...No skrátka za 5* ()

Saxos

Nějakou náhodou jsem narazil na The Fall, jehož S01 jsem viděl v roce 2013. A hle další dvě série. První jsem opět zkouknul a vzpomněl, že jsem byl při prvním sledování spokojen. Nejsem sice příznivcem seznámení se v vrahem v prvních minutách. Zde je vše krásně logické a je perfektní sledovat jeho nevinnou slupku rodinného života. S01E01-05 za 80%. ()

MaxQ69

Seriál na jednu stranu brilalntní svými detaily, postavami a surovostí. Ale obzvláště třetí série tak neuvěřitelně zdlouhavá a natahující nikam nespějící děj, že jsem poslední díly dokoukával s notnou dávkou sebezapření a znuděneného výrazu. ()

Birter

Co vám budu povídat, realismus ve filmu a telce, není úplně to co běžně vyhledávám (ačkoliv nyní už asi budu), ale stačilo mi, že v hlavní roli tohoto seriálu účinkuje Gillian Anderson a bylo mi jasné, že u Fallu nějaké ty hodinky ztratím. Na to, že je to psychologická kriminálka pro trpělivé diváky, a násilí určitě není to kvůli čemu se na ní kdokoliv dívá, jsem byl naprosto ochromen oběma hlavními představiteli. Dornan, kterého jsem neznal, se ukázal jako velmi talentovaný herec, a role Paula Spectora - zlosyna do morku kostí, byla v perfektním kontrastu s emancipovanou Stellou Gibson, a napětí mezi nimi by se dalo krájet. Neměl bych zapomínat ani na vedlejší postavy, které sice nemají takový spotlight jako Anderson a Dornan, ale jsou sympatické a zajímavé. The Fall v žádném případě nesklouzává k klišé nebo béčkovému narativu, takže ač by normální scénárista z tohoto námětu možná vytěžil více (jako např. Fuller u Hannibala), zde ve verzi Alana Cubitta se nemusíme bát, že se díváme na seriál nízké hodnoty. BTW: Chci spin-off a basta. ()

kuře.gril

Velice zneklidňující, skvělý seriál. Pohled na vyšinutého psychopata a vraha není ani tak děsivý z pohledu jeho obětí (respektive ne tak, jak už bychom neviděli stokrát jinde), ale z pohledu jeho rodiny. Velice mrazivé. Nějakou dobu jsem podezřívavě koukala na svého muže, když šel večer cvičit nebo si zaběhat. ;-) Ústřední duo herců skvělé + i všechny další postavy. ()

zenit

Pilicistka: "On je násilník.", obět: "Já jsem ho ale provokovala.", policistka: "To je jedno, že jste ho provokovala, na vině je vždy násilník." A korunu tomu nasadila totálně vygumovaná hláška: "Základ lidské podoby je ženství. Mužstvi je jen vrozená vada." Krom toho v půlce druhé sezóny, dobrý... ()

zodiak217

Silný psychologický seriál so skvelými hereckými rolami nielen v hlavných úlohách. Posledná séria síce varila z vody a motala sa stále okolo toho istého, no bolo to len na oko, lebo to bol pekný psychologický profil vraha a odkrývanie jeho temnej minulosti. Seriál má postupnosť a skvelá Gillian Lee Anderson je bravurna. Nenadarmo to označuje za svoju obľúbenú hereckú rolu. Jedine čo má rušilo, že tu chýba väčšia akcia, napätie a výraznejšie scény lebo tempo je pomalé. No nie je to seriál pre každého a rozhodne nie je na efekt. Je to psycholocky náhľad do temnoty, ktorá mala radšej zostať uzavretá v pandorinej skrinke. V každom prípade sa tento seriál vie dostať do hlavy a vyžaduje si prestávky počas sledovania aby vás nepohltil úplne. ()

Pietradi

Celý seriál jsem viděla dvakrát s pětiletým časovým odstupem. Po druhém shlédnutí všech tří sérií musím říct, že The Fall je ještě lepší, než jsem si ho pamatovala. Pět hvězdiček je málo.  The Fall je děsivý, znepokojivý, pobuřující, překvapivý, ohromující a k divákovi promlouvá jak svoji realističností, tak spoustou symbolů a skrytých významů mezi řádky.  Gillian Anderson a Jamie Dornan naprosto excelentní. Oběma jsem věřila každou vteřinu a jejich postavy se mi zapsaly až do morku kostí.  A všechna čest režisérům a scénáristovi, kterým se podařilo ztvárnit postavu psychopatického narcise snad nejlépe, co jsem zatím ve filmové a seriálové produkci viděla. ()