Pád

Drama / Thriller / Psychologický
Velká Británie, (2013–2016), 17 h 26 min (Minutáž: 58–90 min)

Tvůrci:

Allan Cubitt

Scénář:

Allan Cubitt

Gillian Anderson, Jamie Dornan, John Lynch, Aisling Franciosi, Bronagh Waugh, Niamh McGrady, Sarah Beattie, Stuart Graham, Bronágh Taggart, Valene Kane (více)

Série(3) / Epizody(17)

V dramatickém seriálu ze Severního Irska se představí Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, jež byla převelena z londýnské policie do Belfastu, aby zde pomohla dopadnout ďábelsky chytrého sériového vraha. Zatímco Gibsonová absolvuje cestu z Londýna, představí se nám samotný vrah Paul Spector (Jamie Dornan). Drama se soustředí kolem policejního vyšetřování, které odkrývá příběhy rodin na straně obětí i vraha, jejichž životy zůstanou navždy poznamenány.
Kritikou opěvovaný seriál The Fall se vrací se svou druhou řadou. V pokračování této strhující napínavé hry se vrací Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, která je na stopě sériovému vrahovi Paulu Spectorovi v podání Jamieho Dornana. Druhá sezóna se odehrává v Belfastu v Severním Irsku a navazuje přesně tam, kde skončila první řada. V šesti hodinových epizodách uvidíme, jak se stíhání Spectora stává tím zoufalejší, čím více se kolem něho utahuje smyčka. Vrah je totiž po psychologické stránce nebezpečnější než kdy dřív. (Cinemax)

R´Hell

Dobrá kriminálka sázící hlavně na autentičnost a přirozenost, která je podporována jak záběry běžných denních úkonů, tak zvýrazněním šumů a zvuků v pozadí. Komplikovanost vztahů a rozmanité osobnosti hlavních postav a jejich skryté záměry (přičemž i důraz na postavy vedlejší) jsou skutečným kořením v televizním seriálu. Gillian Anderson je skvělá, tahle role jí byla ušita na tělo. The Fall směle konkuruje jiným seriálům, nicméně úplné špičky, na kterou řadím například seriál Luther, nedosahuje. ()

ghatos

1. série: Po pomalejším rozjezdu to nakonec není špatné. Ledová královna G. Anderson potřebuje akčnější přístup, aby vynikl její talent. Psychologie postav je dobrá, ještě to chce vyhrocenější situace. Druhá série by měla být rozhodně zajímavější. 63%. ()

s.e.p.p

Další skvělý kousek z britské televizní produkce a znovu postavený především na mrazivé atmosféře a propracovaných charakterech. I když Gillian Anderson podává velice solidní výkon, pozornost tady na sebe strhává hlavně Jamie Dornan, který rozpolcenou postavu chladnokrevného vraha a vzorné hlavy rodiny ztvárnil bezchybně, a v průběhu sledování budou vaše sympatie vůči němu jako na horské dráze. Vizuálně tomu není co vytknout (kromě minimálně jedné do očí bijící chyby ve střihu) a třeba kameraman se v některých momentech vyloženě vytáhne (průlet nad všemi pokoji v první díle). Je trochu paradoxní, že je mi líto chystané druhé série, protože nechat konec takto otevřený by bylo nesmírně originální a sympaticky drzé. Na ostrovech prostě umí. ()

klima777

Tak jak? Jamie Dornan je po všech odstínech šedi poněkud nevěrohodný (a to jsem viděla pouze plakáty oné filmové série...), ostatek povětšinou snesitelný. ()

ganz

Meh, nuda. Celou dobu se vlastně nic neděje. Dornan má asi tak tři výrazy: zmatenost, hněv a hlad. Po konci druhé série už tomu další šanci nedám. ()

Jaro.Krafcik

Seriál ktorý by aj bol dobrý, ale tá dĺžka epizód bola jednoducho pridlhá. Vraha poznáme odzačiatku výkony Scullyovej sa mi ale pozdával bez nej by som asi šiel o hviezdičku dole a ledva dopozeral. Aj keď sa musím priznať že aj teraz to bolo skoro ledva. 3* ()

Linkyc

Brilantní práce. Vytříbené dialogy a skvělá ukázka práce kriminalistů v terénu, a v neposlední řadě vynikající Gillian Anderson a Jamie Dornan. ()

Lenulinka

Naprosto perfektní mrazivý thriller. Jamie i Gillian hráli s tak kamennou tváří, že jsem opravdu nevěděla, co se v seriálu bude dít a co si myslet. Třetí série je ze začátku o ničem, dokud si neuvědomíte, že jste do samého brilantního ukončení sledovali zrození samotného vraha. Tleskám. ()

P1tr

Hra na kočku a na myš ve velmi chytlavém a propracovaném podání, ve kterém se dostává stejného prostoru vyšetřovací lince i postupu antagonisty, což vytváří zajímavou dynamiku, kdy se vrah stává plnohodnotnou postavou, což je v rámci žánru netypické a díky tomu dokážete lépe pochopit jeho chování a motivaci. The Fall je výborně napsané i zahrané a zcela vás vtáhne a nenechá vás vydechnout, dokud se nedostanete na konec. Nejde o tradiční kriminálku, ale o souboj dobra a zla, které si spolu navzájem pohrává a dokazuje si, kdo je lepší, což je velmi zajímavá podívaná. ()

KR4T4S

Nic nového pod sluncem, ale přesto s démonickým sériovým vrahem a s (čím starší, tím hezčí) Scullyovou. ()

vitekpe

Prvni serie - je soucasny kvalitativni prumer britske serialove produkce. Je to udelane zvlastne a zajimave (tempo, temer absence hudby, vykresleni postav, kamera, atd), ale kdyby tam nebyla bozska GA, nevim nevim.... Cele mi to pripada jak Scully na odpocinku (Mulder se zrejme ozenil a odstehoval, nebo ho unesli mimozemstani), ktera se vraci zpet ke svym forenznim pocatkum... :-) Ale slusi ji to, urcite natocila i vetsi pitomosti, takze nakonec mirny nadprumer. 3+ ()

kenkaku

První řada:**** Gillian Anderson je neskutečná. Jen nevím jestli mi nepřipadala v některých záběrech až podezřele podobná Sharon Stone protože "do ní zraje" nebo to bylo jen díky charakteru postavy. To je ale jedno. Minisérii sakra svědčí Belfast (jako místo děje) a neskutečně realisticky nastavená dějová linie. Ta hlavní, že které vám může být až nevolno a to obzvlášť ve chvíli kdy si uvědomíte, že sériový vrah je otec od dětí a proto s nám máte i když se věci vydají z kopce soucit. Co minisérii nesvědčí je tak zbytečná a nejasná vedlejší linka s (možná) špinavým poldou(poldama) která se prakticky zcela zbytečně a náhodně "otírá" o hlavní linii. Sakra na to že měl scénárista první řady (tedy odhaduji, že s ohledem na zakončení na sebe pokračování nenechá čekat) jen 5 dílů, zvolil sakra vláčné tempo se širokým záběrem. Díky tomu se i stane, že pár věcí člověku prostě nedojde nebo uteče. A nezodpovězené otázky u ne jedné VEDLEJŠÍ dějové linie s ukončenou sérií vážně nemám rád. Vnitřně tedy váhám mezi průměrem a nadprůměrem... na venek se budu tvářit, že je to nadprůměr :). Druhá řada:*** Pokračujeme přesně kde se skončilo minule. Paul rozjíždí svůj plán a "kuje pikle". Celou dobu jeden čeká co z toho vyleze. Nějaký brilantní tah, kterým je všechny převeze. No... scénárista se protě tvářil, že to má hrozně vymakané a přitom jen nafukoval děj, aby vše během poslední epizody razantně rozčísnul. Za sebe jsem zklamaný. Čekal jsem mnohem víc. Třetí řada:** Ztělesněná tragedie která by se měla jmenovat THE FAIL (ne The Fall). 5 epizod hovorů z cvokhausu, aby se vše zlomově rozseklo během poslední epizody. Copy+paste stejný scénáristický fail jako minule, jen v naprosto tragickém podání psycho-rozborů Paula Spectera. Seriál měl mít jen jednu řadu. Bez diskuze. ()

pavcas

The Fall je pro mně obrovské překvapení, perfektní, temný, znepokojující, řekla bych tak nějak poctivě postaru udělaný, na nic si nehrajou, nic nekopírujou, ale povznášej tenhle žánr na další úroveň a od prvních minut vás přikovaj před obrazovku. Gillian Anderson věkem neztratila nic ze svého šarmu a role policistky vyšetřující seriové vraždy jí sedí. Nevypomáhá si vysoce vybavenou laboratoří, kde přijdou i na to, co měl vrah k svačině ve 3.třídě, ale stejně krok za krokem odkrývá jeho identitu. A že to není zrovna snadné, protože ten žije naprosto spořádaným rodinným životem, je milujícím otcem a manželem a určitě by o něm jeho sousedé řekli, že je slušně vychován a vždycky pozdraví. Líbí se mi prostřihy na konání jednotlivých postav ve stejnou dobu a že to má spád. Jedinej "nedostatek" vidím v tom, že vrah v podání mně původně absolutně neznámého Jamieho Dornana je tak neuvěřitelně sexy, že jsem měla co dělat abych mu nefandila a to asi nebyl účel nebo jo?:-) Sečteno podtrženo výborný herecký výkony, skvěle natočený a doufám, že ještě něco dál bude.......Upgrade 27.10.2013 No tak budeeeeee a nejen druhá serie.........Mr Grey will see you now :-)))), uhh... Upgrade 25.1.2014 obsahuje SPOILERY V 2.serii se role obrátily, z lovce se stala kořist, ale napětí zůstalo a získalo nový , víc psychologický rozměr. Protože pro Stellu není nic více znepokojujícího než zjištění, že vrahovi, kterého se snaží dostat nejen začíná trochu rozumět, ale dokonce s ním nedej bože sympatizovat. Klade se tu velký důraz na vykreslení Spectrových pohnutek a minulosti. Jeho prvotní střet face to face se Stellou, to je koncert nebo dialog s vlastní dcerou, oboje patří k tomu nejlepšímu z 2.serie a ačkoli mně 1.serie bavila o chlup víc, byla temnější a napínavější, pořád jsem nadšená. A závěr mně dostal do kolen a zároveň katapultoval Jamieho do TOP 10 mýho žebříčku, protože tohle není model zkoušející štěstí ve filmu, tohle je sakra dobrej herec. ()

MsUtahraptor

Brilantně napsané, velmi dobře zahrané, (například oproti The Following) takřka komorní drama. Spector disponuje jedinou náctiletou grupie, až hloupě oddanou manželkou a dcerkou tak upřímně milovanou, že člověk ihned pochopí, proč mu hra na obyčejného člověka tak dobře vychází. Rubem mince je chladný zvrhlý zabiják nevinných žen zvolna budující napjatý, oboustranně fascinovaný vztah s nesmírně lidsky silnou, chybující i chápavou postavou vyšetřovatelky Stelly Gibson. Doufám, že alespoň její příběh bude pokračovat. ()

LexBarker

Tři dokonalé série, kde se neklade důraz na akci, ale spíše na psychologické prokleslení hlavních postav Stelly a Paula, a na dokonalé budování atmosféry. Seriál pomalu ale jistě gradoval a v poslední sérii patřičně vyvrcholil. To vše patřičně vyšperkované bezchybným herectvím Gillian a Jamieho. ()

coscarelli

Dokonáno jest. S prehľadom. Je to Jeho seriál, a Jeho pozvánka došla síce neskoro, no rád som prijal. Išiel na to inak, psychologicky, cez pár mrtvol, nezauzlil, bol opatrný a vymazlený. Nebolo na škodu trocha sa zahĺbiť a rozvíjať. Všetko sa pre niečo dialo a Ja som si užíval. Zmena je niekedy potrebná. ()

Wally

Taková šedivá myška mezi těmi všemi seriály, jejichž upoutávky na vás odevšad vyskakují...ale o to větší zážitek. G. Anderson a J. Dornan byli absolutně skvělí a jejich role měli 'koule'. A paradoxně jako nejlepší hodnotím závěrečnou třetí sérii. Fakt doporučuji. ()

Lukoboss

Obvykle hodnotím seriály po jednotlivých sériích, tady ale udělám malou výjimku, těch dílů není dohromady moc, tak jsem to sfouknul celkem rychle. A jak to tady tak pozoruju, hodně zdejších komentářů a hodnocení je uděleno po první sérii, což trochu zkresluje celkový procenta. První série je totiž opravdu na pět hvězd, takhle psychologicky rozebranou kriminálku člověk jen tak nevidí, nebývá to úplně zvykem. Obě hlavní role jsou perfektní, sedí jim to - G. Anderson má takovej ten nešťastně vážnej výraz, kterej občas doplní chladným úsměvem s mírným projevem lítosti, až z toho mrazí. Podobně J. Dornan jakožto určitej sympaťák, kterej emoce moc najevo nedá, ale když jde do tuhýho, má v očích zlo, který se hodlá šířit. Tady je všechno naprosto v pořádku, prostředí Severního Irska to všechno jenom podtrhuje, podobně jako soundtrack. Problém nastává od série druhé, kde přechází do popředí vztahový problémy, feminismus, snaha přes krimi zápletku ukázat, že muži mají zájem vést, ovládat, páchat zlo, zatímco ženy jsou ty zranitelný, lepší, čistější duše (hlavní záporák tak manipuluje ve svůj prospěch napříč generacema - dcera, zamilovaná puboška i dospělý ženský včetně obětí). Já se ale chci dívat na thriller o masovým vrahovi, ne na tohle. Navíc přichází určitý "náhody", hlouposti, naprosto nepochopitelný chování některých postav a začíná to celý rychle upadat. Až mně to vlastně bylo líto. A v tomhle duchu pak probíhá i série poslední (třetí), naštěstí tvůrci pochopili, že to budou muset ukončit, protože jinak by to byl naprostej průser. Škoda, obrovská škoda, tahle Dexterem inspirovaná podívaná měla našlápnuto mezi super seriály, sama se ale nakonec shodila mezi ty průměrnější. ()